Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 09:51:38 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: Neoepiskopat
« poprzedni następny »
Strony: 1 2 3 [4] 5 Drukuj
Autor Wątek: Neoepiskopat  (Przeczytany 13983 razy)
pauluss
aktywista
*****
Wiadomości: 1396


« Odpowiedz #45 dnia: Marca 12, 2009, 17:24:47 pm »

Cytuj
Jak tacy mądrzy to niech sobie wprowadza kadencyjność ordynariuszy, ciekawe jak by to wyszło i czy byli by chętni?
Czegoś takiego konferencja sobie wprowadzić nie może i oby coś takiego nigdy nie nastało.
Biskup jest - jak to sie ladnie mowi - zaslubiony diecezji, dlatego nie jest mozliwa kadencyjnosc. Inna sprawa, ze jesli jest sie zaslubionym, mialoby sie byc wiernym tej diecezji az to smierci.  W historii Kosciola byl kiedys tam zakaz przechodzenia biskupow do innych diecezji. Moze nalezaloby bardziej do tego powrocic, by biskupi nie przechodzili z diecezji do diecezji. A to nie byloby pozadane przez hierarchow posiadajacych wielkie ambicje, dla ktorych mala diecezja jest tylko odskocznia...
Zapisane
Teresa
aktywista
*****
Wiadomości: 1408

« Odpowiedz #46 dnia: Marca 12, 2009, 19:12:41 pm »

Moze nalezaloby bardziej do tego powrocic, by biskupi nie przechodzili z diecezji do diecezji.
Uchowaj Panie Boże!  ;)
Zapisane
pauluss
aktywista
*****
Wiadomości: 1396


« Odpowiedz #47 dnia: Marca 12, 2009, 19:40:25 pm »

Moze nalezaloby bardziej do tego powrocic, by biskupi nie przechodzili z diecezji do diecezji.
Uchowaj Panie Boże!  ;)
??
Zapisane
Teresa
aktywista
*****
Wiadomości: 1408

« Odpowiedz #48 dnia: Marca 12, 2009, 21:40:19 pm »

Bo akurat jestem jak najbardziej za przejściem mojego biskupa do innej diecezji  :D
Zapisane
PTRF
aktywista
*****
Wiadomości: 2129


« Odpowiedz #49 dnia: Marca 12, 2009, 21:43:06 pm »

Dobrze by było, gdyby niektórzy wogóle przestali być biskupami. Dobrze nie tylko dla diecezji. Dla całego Kościoła.
Zapisane
"Kto tradycji nie szanuje
 Niech nas w dupę pocałuje"
/kawaleryjskie/
Aqeb
aktywista
*****
Wiadomości: 2912

« Odpowiedz #50 dnia: Marca 12, 2009, 21:49:18 pm »

A ja wolałbym, żeby się nawrócili. Przykład księdza, który został ordynariuszem diecezji podlaskiej w Kongresówce. Rosjanie postawili takiego księdza, który miał złą opinię: pijak. A jak został biskupem zmnienił życie o 180 stopni.
Zapisane
"Ilekroć walczymy z pychą świata czy z pożądliwością ciała albo z heretykami, zawsze uzbrójmy się w krzyż Pański. Jeśli szczerze powstrzymujemy się od kwasu starej złośliwości, to nigdy nie odejdziemy od radości wielkanocnej." Św. Leon Wielki
PTRF
aktywista
*****
Wiadomości: 2129


« Odpowiedz #51 dnia: Marca 12, 2009, 21:55:11 pm »

Ja też bym wolał. Ale żeby się nawrócić, nie trzeba być biskupem.
 No cóż, dla Pana Boga nie ma rzeczy niemożliwych. Trzeba się modlić za naszych biskupów.
Zapisane
"Kto tradycji nie szanuje
 Niech nas w dupę pocałuje"
/kawaleryjskie/
Aqeb
aktywista
*****
Wiadomości: 2912

« Odpowiedz #52 dnia: Marca 12, 2009, 21:57:10 pm »

Cytuj
Ja też bym wolał. Ale żeby się nawrócić, nie trzeba być biskupem.
:)Oczywiście. Dałem tylko przykład.
Zapisane
"Ilekroć walczymy z pychą świata czy z pożądliwością ciała albo z heretykami, zawsze uzbrójmy się w krzyż Pański. Jeśli szczerze powstrzymujemy się od kwasu starej złośliwości, to nigdy nie odejdziemy od radości wielkanocnej." Św. Leon Wielki
pauluss
aktywista
*****
Wiadomości: 1396


« Odpowiedz #53 dnia: Marca 12, 2009, 22:37:12 pm »

Bo akurat jestem jak najbardziej za przejściem mojego biskupa do innej diecezji  :D
;D. Nie bede pytal ktora to szczesliwa diecezja (choc takich szczesliwych jest niemalo). W tym wypadku kadencyjnosc bpow (niemozliwa nawet z teologicznego punktu widzenia), bylaby wyzwoleniem dla diecezji (kadencyjnosc proboszczow tez dawalaby parafianom nadzieje, ze te pare wiadomych lat ze swoim proboszczem sa w stanie wytrzymac; lepsze to niz ludzenie sie, ze nastanie cud i biskup odwola umilowanego proboszcza...).
Zapisane
s.Małgorzata
uczestnik
***
Wiadomości: 127


pax et bonum

« Odpowiedz #54 dnia: Marca 12, 2009, 22:41:03 pm »

Słyszałam, że kadencyjność proboszczów nie przeszła!? To wg. mnie dobrze, bo taka nowość to preludium do następnej nowości.


@ Pani Teresa

Mnie też się to marzy. Ale z kolei innym podwyższyłby się teologiczny poziom świadomości ;D

@ pauluss

Ksiądz nie wziął pod uwagę, że taka karuzela nie powoduje "zniknięcia" danej osoby, ale "pojawienie się" jej w innym miejscu :o
« Ostatnia zmiana: Marca 12, 2009, 22:44:32 pm wysłana przez s.Małgorzata » Zapisane
PTRF
aktywista
*****
Wiadomości: 2129


« Odpowiedz #55 dnia: Marca 12, 2009, 22:48:13 pm »

Dlatego ja napisałem, że dobrze by było, gdyby niektórzy z biskupów przestali nimi być. Przecież "zesłanie" do "mniej ważnej" diecezji jest krzywdą dla wiernych tej diecezji.
Zapisane
"Kto tradycji nie szanuje
 Niech nas w dupę pocałuje"
/kawaleryjskie/
pauluss
aktywista
*****
Wiadomości: 1396


« Odpowiedz #56 dnia: Marca 12, 2009, 22:56:07 pm »

Słyszałam, że kadencyjność proboszczów nie przeszła!? To wg. mnie dobrze, bo taka nowość to preludium do następnej nowości.
Jednym slowem nic sie nie zmieni ani na lepsze, ani na gorsze  ;). A najbardziej odetchneli proboszczowie i to ci najbardziej wygodni i leniwi  ;D
Ksiądz nie wziął pod uwagę, że taka karuzela nie powoduje "zniknięcia" danej osoby, ale "pojawienie się" jej w innym miejscu :o
Jedni by sie cieszyli, drudzy by mieli iskierke nadziei... A moze taki ksiadz tez by doszedl do wniosku, ze nalezaloby w koncu cos zrobic w kolejnej juz parafii  ;)
Dlatego ja napisałem, że dobrze by było, gdyby niektórzy z biskupów przestali nimi być. Przecież "zesłanie" do "mniej ważnej" diecezji jest krzywdą dla wiernych tej diecezji.
To niemozliwe, zeby przestac byc biskupem (moze i szkoda; pisze "moze" a nie "na pewno", bo jestem dzis nastawiony ugodowo  ;D). A do mniej znaczacych diecezji raczej sie biskupow nie posyla - raczej na odwrot...
Zapisane
PTRF
aktywista
*****
Wiadomości: 2129


« Odpowiedz #57 dnia: Marca 12, 2009, 22:58:50 pm »

Święceń biskupa pozbawić nie można, ale funkcji chyba tak.
Zapisane
"Kto tradycji nie szanuje
 Niech nas w dupę pocałuje"
/kawaleryjskie/
s.Małgorzata
uczestnik
***
Wiadomości: 127


pax et bonum

« Odpowiedz #58 dnia: Marca 12, 2009, 23:24:33 pm »

Mimo wszystko jestem raczej za starym modelem.
Ksiądz słusznie opisując , co mogłoby dobrego wynikać z kadencyjności, chyba nie uwzględnił, że taki proboszcz musiałby liczyć się z przeprowadzkami
a więc nie obrastałby w przedmioty.
Zanim jednak dałby się poznać i sam poznał 'teren' musiałby startować do wyborów.
Brałby udział w swoistej "kampanii wyborczej", podatnej na 'reklamę', referencje, prasę.....
Zapisane
pauluss
aktywista
*****
Wiadomości: 1396


« Odpowiedz #59 dnia: Marca 12, 2009, 23:40:46 pm »

Mimo wszystko jestem raczej za starym modelem.
Ksiądz słusznie opisując , co mogłoby dobrego wynikać z kadencyjności, chyba nie uwzględnił, że taki proboszcz musiałby liczyć się z przeprowadzkami
a więc nie obrastałby w przedmioty.
Zanim jednak dałby się poznać i sam poznał 'teren' musiałby startować do wyborów.
Brałby udział w swoistej "kampanii wyborczej", podatnej na 'reklamę', referencje, prasę.....
Wyborow by nie bylo, bo wyboru dokonywalby biskup (nie jestem za wybieraniem biskupow, ksiezy, papiezy przez wierny lud - to tak dla scislosci). A i bez kadencyjnosci w kuriach i przy biskupach mozna zaobserwowac wyscig szczurow - kto sie jak ekscelencji zaprezentuje, kto ma jakie znajomosci, kto stworzy odpowiednie lobby wokol swojej osoby - jestesmy ludzmi. W tym wypadku chyba niewiele by sie zmienilo.
Nigdy nie bedzie idealnie.
Zapisane
Strony: 1 2 3 [4] 5 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: Neoepiskopat « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!