Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 19, 2024, 04:44:00 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231947 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Ogłoszenia pozostałe  |  Wątek: Nowości wydawnicze
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 12 13 [14] 15 Drukuj
Autor Wątek: Nowości wydawnicze  (Przeczytany 64499 razy)
_Michał_
rezydent
****
Wiadomości: 370

« Odpowiedz #195 dnia: Grudnia 13, 2022, 20:16:40 pm »

Super sprawa! Wrzuciłem na fanpeja młotowego :)

Też super sprawa. :D
Zapisane
mac
aktywista
*****
Wiadomości: 1227


sługa Boży Pius XII

« Odpowiedz #196 dnia: Grudnia 13, 2022, 20:41:05 pm »

Życie religijne podczas Powstania Warszawskiego

Marcelina Koprowska



Cytuj
„Książka Marceliny Koprowskiej jest pracą ważną i pożyteczną. Jest to pierwsze kompleksowe opisanie życia religijnego podczas Powstania Warszawskiego. Autorka zmierzyła się z trudną do analizy materią i wywiązała się z przedstawionych sobie założeń bardzo dobrze. (...) Należy Autorkę pochwalić za to, że nie skupiła się tylko na działalności duchownych i wiernych Kościoła katolickiego, ale także sięgnęła do aktywności przedstawicieli wyznań reformowanych i prawosławia. Nowością jest też ustalenie topografii mszy i nabożeństw w powstańczej Warszawie”.
Fragment recenzji dr. Karola Mazura, MPW
Zapisane
"Przyglądając się dzisiejszemu Kościołowi (kler-liturgia-teologia) tradycyjny katolik najpierw się oburza, potem trwoży a w końcu wybucha śmiechem."
_Michał_
rezydent
****
Wiadomości: 370

« Odpowiedz #197 dnia: Maja 16, 2023, 20:12:15 pm »

"Rok liturgiczny" o. Prospera Guéranger OSB ma zostać wznowiony:
https://key4.pl/rok-liturgiczny-i.html
Zapisane
Regiomontanus
aktywista
*****
Wiadomości: 3616


« Odpowiedz #198 dnia: Maja 23, 2023, 02:08:08 am »

Przeczytałem niedawno recenzję pamiętników Romualda Spasowskiego wydanych niedawno w j. angielskim w USA przez Sacred Story Press  (link, drugie wydanie)

Czy ktoś z Państwa słyszał o polskiej wersji tej książki, albo może o planach jej wydania w j. polskim?

Postać Romualda Spasowskiego jest zapewne znana staszym forumowiczom. Spasowski był ambasadorem PRL w Waszyngtonie, który stracił wiarę w komunizm i kilka dni po ogłoszeniu stanu wojennego poprosił o azyl polityczny. Zaraz potem nawrócił się, a w 1985 r. ochrzcił się w kościele katolickim (był kalwińskiego wyznania z urodzenia, ale ateistą z wyboru). Ochrzcił go kard. Krol, wówczas uznawany za ostoję konserwatyzmu katolickiego w USA.

Pytam, bo pamiętniki Spasowskiego zebrały sporo entuzjastycznych recenzji w katolickich środowiskach w USA. Mam zamiar kupić i przeczytać, ale chciałem się upewnić, czy czasem nie istnieje polska wersja? Nie lubię czytać tłumaczeń książek pisanych w j. polskim, a Spasowski napisał oryginał po polsku - nie znalazłem jednak żadnej informacji o polskiej wersji.
« Ostatnia zmiana: Maja 23, 2023, 02:15:02 am wysłana przez Regiomontanus » Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
Teresa
aktywista
*****
Wiadomości: 1409

« Odpowiedz #199 dnia: Maja 23, 2023, 10:22:01 am »

Czy chodzi o tę pozycję:
https://universitas.com.pl/produkt/4272/Spowiedz-ambasadora ?
Zapisane
Regiomontanus
aktywista
*****
Wiadomości: 3616


« Odpowiedz #200 dnia: Maja 23, 2023, 15:02:21 pm »

Bardzo dziękuje - nie mogłem znaleźć, bo angielski tytuł jest zupełnie inny.
Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
_Michał_
rezydent
****
Wiadomości: 370

« Odpowiedz #201 dnia: Czerwca 01, 2023, 20:47:34 pm »

"Mój pierwszy mszalik": https://key4.pl/mszalik.html




« Ostatnia zmiana: Czerwca 01, 2023, 21:14:54 pm wysłana przez _Michał_ » Zapisane
Kefasz
aktywista
*****
Wiadomości: 3938


Amen tako Bóg daj, byśmy wszyscy poszli w Raj.

ministrantura śpiewniki tradycja->
« Odpowiedz #202 dnia: Czerwca 01, 2023, 23:00:25 pm »

Dlaczego śląski papież udziela komunii bez pateny?
Zapisane
Stare jest lepsze Ł5,39
liczne stare książki->http://chomikuj.pl/Pjetja
Z forum amerykańskich tradycjonalistów:
Oto zwyczajowe napomnienie: unikaj żarliwości; krytykuj zasady, nie ludzi.
Bądź rozróżniający, lecz nie czepialski. Bądź pouczający lecz nie zgryźliwy. Bądź zasadniczy, zamiast natarczywy.
_Michał_
rezydent
****
Wiadomości: 370

« Odpowiedz #203 dnia: Czerwca 01, 2023, 23:09:21 pm »

Ministrant z pateną został spowity przez obłok, na którym objawił się Pan Jezus.
Zapisane
ahmed
aktywista
*****
Wiadomości: 575


wychowany z babcią

« Odpowiedz #204 dnia: Czerwca 13, 2023, 16:06:11 pm »

Dlaczego śląski papież udziela komunii bez pateny?

A weź wejdź na swoję stronę na chomiku, zajrzyj do ceremonjału Nowowiejskiego z 1922, do punktu 705 na stronie 313 pliku / 311 xiążki i powiedz mi, coś Ty tam przeczytał o patenie. Anglojęzyczna wikipedja powołując się na instrukcję Świętéj Kongregacji Obrzędów z marca 1929 podaje, że zwyczaj podstawiania pateny komunijnéj pojawił się w XIX wieku; tutaj text oryginalny (za tą stroną, strona 635; poprawiam Eitibus na Ritibus, na końcu instrukcji jest téż Eomae zamiast Romae):
Cytat: Sacra Rituum Congregatio
Ne autem fragmenta in humum décidant quoties sacerdos Christi Corpus fidelibus praebet, sive ipsa directe, sive ex distenta mappa prolabantur, prudentissime dimidio fere praeterito saeculo mos fuit inductus, parva utendi patina, ex metallo confecta, subter eorum mentum apponenda. Facilius siquidem ac tutius, quam super protensa mappa, eadem fragmenta in illa sistunt, faciliusque pariter a sacerdote cerni colligique possunt. Et ipsa sacra Congregatio, tuendis praeposita Ritibus Ecclesiae, cum super hòc, die 16 Martii an. 1876 percontata fuisset, nullum contrarium emittens iudicium, respondit: « non esse interloquendum », unde idem mos pluribus in regionibus vigere coepit, et late se diffudit.

Jeśli dobrze rozumiém, to właśnie ta instrukcja z marca 1929 wprowadziła obowiązek używania pateny komunijnéj.
Zaznaczę jeszcze, że bynajmniéj Ceremonjału Parafjalnégo Nowowiejskiégo nie przeczytałem, a ledwie do niego (w wersji elektronicznéj) zaglądałem; na tén punkt zwróciłem akurat uwagę w ubiegłym roku. Piszę to, żeby ktoś czasem sobie za dużo o mnie nie wyobraził.
Zapisane
Wojna jeszcze nie jest aż tak daleko.
Ukraina będzie graniczyć z Czerkiesją, Kałmucją i Mordowją.
Kefasz
aktywista
*****
Wiadomości: 3938


Amen tako Bóg daj, byśmy wszyscy poszli w Raj.

ministrantura śpiewniki tradycja->
« Odpowiedz #205 dnia: Czerwca 14, 2023, 23:57:14 pm »

Szachmat okruchowi skrupulanci!
Zapisane
Stare jest lepsze Ł5,39
liczne stare książki->http://chomikuj.pl/Pjetja
Z forum amerykańskich tradycjonalistów:
Oto zwyczajowe napomnienie: unikaj żarliwości; krytykuj zasady, nie ludzi.
Bądź rozróżniający, lecz nie czepialski. Bądź pouczający lecz nie zgryźliwy. Bądź zasadniczy, zamiast natarczywy.
kzaw
bywalec
**
Wiadomości: 80

« Odpowiedz #206 dnia: Czerwca 26, 2023, 19:55:21 pm »

Wrzuciłem na Legimi swoją książkę o początkach fizyki z teologii:

https://www.legimi.pl/ebook-porzadek-i-przygodnosc-krystian-zawistowski,b1035119.html

Książka opisuje historię powstania fizyki w starożytności i średniowieczu, według odkryć i filozofii nauki Pierre M. Duhema.

Teorię fizyczną można wyrazić jako opis faktów: wyniki pomiarów interpretowane jako symbole i równania zależności między symbolami. Teorię można poddać testom, obliczając wyniki obserwacji , które nie są jeszcze znane. Jeśli kolejne predykcje są trafne, przekonujemy się, że teoria opisuje prawdziwe zależności.
Oto podstawowa myśl metody fizyki Duhema.

Obserwacja ta ma kluczowe znaczenie w historii fizyki. Obalenia teorii i rewolucje w fizyce dotyczą wyjaśnień i obrazów teorii, podczas gdy część opisowa nie ulega obaleniu. Rozwój fizyki jest więc ciągłym, racjonalnym postępem opisowych teorii. ``Porządek i Przygodność'' opisuje początek tak rozumianej fizyki; odkrycie Duhema, że fizyka wyrosła z wielkich tradycji filozoficznych starożytności i średniowiecza.

Fizyka arystotelików, skotystów i terministów, zadziwiając swoim zaawansowaniem, daje się poznać jako konieczny fundament nowożytnej myśli naukowej.
Zapisane
Kefasz
aktywista
*****
Wiadomości: 3938


Amen tako Bóg daj, byśmy wszyscy poszli w Raj.

ministrantura śpiewniki tradycja->
« Odpowiedz #207 dnia: Czerwca 26, 2023, 22:54:01 pm »

Terminiści?
Zapisane
Stare jest lepsze Ł5,39
liczne stare książki->http://chomikuj.pl/Pjetja
Z forum amerykańskich tradycjonalistów:
Oto zwyczajowe napomnienie: unikaj żarliwości; krytykuj zasady, nie ludzi.
Bądź rozróżniający, lecz nie czepialski. Bądź pouczający lecz nie zgryźliwy. Bądź zasadniczy, zamiast natarczywy.
kzaw
bywalec
**
Wiadomości: 80

« Odpowiedz #208 dnia: Czerwca 27, 2023, 17:01:48 pm »

Jean Buridan, Nicole Oresme, Ockham, Jan XXI.

"Historycy logiki na ogół klasyfikują Buridana pośród terministów, różnorodnej grupy XIII-XIV wiecznych logików, którzy traktowali własności semantyczne terminów - podmiotów  i predykatów zdań (lit. "końce" [termini]) jako główną jednostkę analiz logicznych"
https://plato.stanford.edu/entries/buridan/
Zapisane
kzaw
bywalec
**
Wiadomości: 80

« Odpowiedz #209 dnia: Czerwca 27, 2023, 17:05:45 pm »

Zapisane
Strony: 1 ... 12 13 [14] 15 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Ogłoszenia pozostałe  |  Wątek: Nowości wydawnicze « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!