Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 19, 2024, 05:06:31 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231947 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: O Chinach
« poprzedni następny »
Strony: [1] Drukuj
Autor Wątek: O Chinach  (Przeczytany 1407 razy)
Zygmunt
Gość
« dnia: Grudnia 30, 2009, 11:09:07 am »

"Kapłani i duchowni tamtejszych bożków nie cieszą się szacunkiem i traktowani są pogardliwie, gdyż ludzie uważają ich za nierobów, zaś urzędnicy nie traktują łagodnie żadnych, nawet błahych przewinień, i często wymierzają im karę chłosty. Kiedyś pewien Portugalczyk zapytał urzędnika, który wcześniej nakazał wychłostać jednego z kapłanów, dlaczego tak podle traktuje się tu duchownych i okazuje tak mało szacunku. W odpowiedzi usłyszał: to są leniwe i zepsute łotry" Gaspar da Cruz, Traktat o sprawach i osobliwościach Chin, Gdańsk, 2001, s. 60.

***

Późniejszy prymas Polski o Chinach:

http://www.pbi.edu.pl/book_reader.php?p=41080&s=1

nawigacja: 623
« Ostatnia zmiana: Grudnia 30, 2009, 12:06:31 pm wysłana przez Zygmunt » Zapisane
Jean Gabriel Perboyre
aktywista
*****
Wiadomości: 2235


« Odpowiedz #1 dnia: Grudnia 30, 2009, 12:47:49 pm »

Nie wiem co jest w linku , bo mi nie wchodzi, moge jedynie dodac, ze traktowanie akurat ksiezy katolickich przez katolikow chinskich jest na szczesscie biegunowo odlegle od tego co opisano w przytoczonym cytacie.
« Ostatnia zmiana: Grudnia 30, 2009, 12:50:25 pm wysłana przez Jean Gabriel Perboyre » Zapisane
Zygmunt
Gość
« Odpowiedz #2 dnia: Grudnia 31, 2009, 16:12:15 pm »

To dobrze, a w linku jest:     Swiat we wszystkich swoich częsciach większych y mnieyszych, to iest: w Europie, Azyi, Affryce y Ameryce, w monarchiach, krolestwach, xięstwach, prowincyach, wyspach y miastach, geograficznie, chronologicznie y historycznie okryslony [...]. T. 1 Władysława Łubieńskiego (u mnie wchodzi).
Zapisane
Jean Gabriel Perboyre
aktywista
*****
Wiadomości: 2235


« Odpowiedz #3 dnia: Grudnia 31, 2009, 16:25:28 pm »

Teraz dziala. Fajne i udowadnia mode na Chiny, w Polsce XVIII wiecznej. Pozniej sobie to glebiej postudiuje, bo podoba mi sie transkrypcja nazw chinskich w szczegolnosci. Innym znanym hierarcha fanem Chin byl abp Ignacy ksiaze Krasicki. Dziekuje za ten link.
.
A no i jednym z najwiekszych, choc malo znanych misjonarzy byl Polski jezuita, Michal Boym, ktorego dzialalnosc na dworze zbiegla sie z upadkiem dynastii Ming. Sa przypuszczenia, ze ostatni cesarz tej dynastii sie ochrzcil, jako jedyny urzedujacy cesarz w historii Chin. Pewne jest tez ze Michal Boym byl wyslany z misja od cesarza do papieza i z prosba o pomoc.
« Ostatnia zmiana: Grudnia 31, 2009, 16:28:15 pm wysłana przez Jean Gabriel Perboyre » Zapisane
Zygmunt
Gość
« Odpowiedz #4 dnia: Stycznia 01, 2010, 17:27:41 pm »

Jeśli się nie mylę to w księgarni widziałem wybór jego pism wydanych w 2009, obficie skomentowanych. W internecie jednak nie widzę informacji o tej książce.
Zapisane
DexterFK
uczestnik
***
Wiadomości: 212


« Odpowiedz #5 dnia: Stycznia 02, 2010, 11:48:02 am »

Warto przeczytać
Kajdański, Edward (1925- ).
Michał Boym - ambasador Państwa Środka / Edward Kiejdański.   Warszawa : "Książka i Wiedza", 1999.
Michał Boym - ostatni wysłannik dynastii Ming / Edward Kajdański.   Warszawa : Wydawnictwo Polonia, 1988.

Boym, Michał (1612-1659).
Michała Boyma opisanie świata / wybór, tł. i oprac. Edward Kajdański. Warszawa : Oficyna Wydawnicza Volumen, 2009.
ww pozycja ciekawie ilustrowana

o o. Boymie była w IX 2009 konferencja naukowa w Krakowie - powinny wyjść jakieś jeszcze jakieś materiały
Zapisane
Christus vincit, Christus regnat, Christus imperat!
Zygmunt
Gość
« Odpowiedz #6 dnia: Stycznia 02, 2010, 11:53:06 am »

Michała Boyma opisanie świata / wybór, tł. i oprac. Edward Kajdański. Warszawa : Oficyna Wydawnicza Volumen, 2009.
ww pozycja ciekawie ilustrowana
... a ! tak  - właśnie to widziałem!
Zapisane
Strony: [1] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: O Chinach « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!