Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 25, 2024, 08:58:36 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231960 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Wirus triumfalizmu, objawy infekcji ?
« poprzedni następny »
Strony: [1] Drukuj
Autor Wątek: Wirus triumfalizmu, objawy infekcji ?  (Przeczytany 2407 razy)
pawski
Gość
« dnia: Marca 08, 2009, 23:28:07 pm »

Rok 1952. Barcelona. XXXV Kongres Eucharystyczny.
Największa ponoć w dziejach Kościoła ceremonia święceń kapłańskich 842 kleryków.

Ostentacja rodzi sprzeciw.
To dlatego możliwy był później ten niebywały wśród duchowieństwa sukces mentalności traktującej SV II  „jako koniec Tradycji, nowy start od zera” ?


« Ostatnia zmiana: Marca 09, 2009, 10:03:31 am wysłana przez Kancelista » Zapisane
Joker
uczestnik
***
Wiadomości: 216

« Odpowiedz #1 dnia: Marca 10, 2009, 14:59:51 pm »

Co w tym złego?
Zapisane
Kalistrat
aktywista
*****
Wiadomości: 1429


« Odpowiedz #2 dnia: Marca 10, 2009, 18:03:47 pm »

Niczego złego w tym nie widzę, ale 842 koncelebransów + 1 biskup konsekrator - to może budzić wątpliwości ... taka ówczesna megakoncelebra.
Zapisane
Baltazar
aktywista
*****
Wiadomości: 572


dawniej Bambin

« Odpowiedz #3 dnia: Marca 10, 2009, 18:40:50 pm »

Powinni wpisać do księgi rekordów Guinnessa  ;)
Zapisane
Jest przysłowie, które tak brzmi: "Tylko ten, kto stale płynie pod prąd, ma świeżą, czystą wodę". A dziś wielu kapłanów płynie z prądem ...
s.Małgorzata
uczestnik
***
Wiadomości: 127


pax et bonum

« Odpowiedz #4 dnia: Marca 10, 2009, 18:52:16 pm »

Żal mi tych wyświęcanych kapłanów, bo nie przeżyli w skupieniu, ciszy i "intymności" jednego z najważniejszych dni w życiu :(
Taki 'hurt".

Stadion wogóle nie pasuje , chociaż gdzieś widziałam foto ze ślubów sekciarskich, też na stadionie.
Zapisane
porys
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 2650


« Odpowiedz #5 dnia: Marca 10, 2009, 21:51:56 pm »

A to stadion Barcelony?
Zapisane
zdewirtualizować awatary
dxcv
aktywista
*****
Wiadomości: 679

« Odpowiedz #6 dnia: Marca 10, 2009, 22:21:11 pm »

K
Niczego złego w tym nie widzę, ale 842 koncelebransów + 1 biskup konsekrator - to może budzić wątpliwości ... taka ówczesna megakoncelebra.
Chyba jednak nie 1. Tam chyba jest kilkanaście ołtarzy i konsekratorów.
A to stadion Barcelony?
Jeśli to Camp Nou, to napewno zapamiętali:) Szczególnie fani footballu :)
Zapisane
pawski
Gość
« Odpowiedz #7 dnia: Marca 10, 2009, 22:25:04 pm »

Wielokrotnie czytając różnych objaśniaczy "ducha Soboru" natknąłem się na opisy owego chorobliwego triumfalizmu kościoła przedsoborowego, który mocą tegoż "ducha" został po Soborze szczęśliwie i raz na zawsze przezwyciężony, ku radości objaśniających.

Zawsze miałem do takiego czarno-białego obrazu spory dystans. To zdjęcie coś jednak o tym triumfalizmie mówi i pokazuje jakąś prawdę, którą trzeba brać pod uwagę myśląc o skali i recepcji zmian po Soborze.

Zastanawiając się nad charakterem tamtej ceremonii doszedłem do wniosku, że chyba nie chciałbym się znaleźć na trybunach tego stadionu i współczuje tak samo jak  s. Małgorzata wyświęconym wtedy kapłanom.
Zapisane
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #8 dnia: Marca 10, 2009, 23:13:58 pm »


A to stadion Barcelony?
Jeśli to Camp Nou, to napewno zapamiętali:) Szczególnie fani footballu :)
[/quote]

gorzej, jeśli kibicowali Realowi ;)
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
Paladyn
uczestnik
***
Wiadomości: 235


vivere militare est

Tradinagrania
« Odpowiedz #9 dnia: Marca 10, 2009, 23:37:44 pm »

Miło patrzeć, jak armia Boga powiększa się o 842 oficerów. Choć faktycznie mogli znaleźć jakiś duży kościół i ich pomieścić. Nie znajduję jednak nic niewłaściwego w triumfalizmie. Kto narzekał na siłę Kościoła, nie mógł być jego sprzymierzeńcem. Nie rozumiem w ogóle, co to był za zarzut. Chyba chodzi o standardową heretycką gadkę o tym, że apostołowie byli biedni, a tu takie wielkie zgromadzenia, potężne chóry, bogate szaty, drogie lichtarze itp.

Chlubię się przynależnością do Kościoła Katolickiego i ubolewam, że dziś powodów do dumy jest o wiele mniej niż przed Soborem.
Zapisane
"Rycerz Chrystusowy (...) Swoją pierś przyoblekł w kolczugę, a duszę okrył pancerzem wiary. Z tą podwójną zbroją nie obawia się już ani człowieka, ani szatana." św. Bernard z Clairvaux
Tomasz z Krakowa
Gość
« Odpowiedz #10 dnia: Marca 11, 2009, 00:38:34 am »

Triumfalizm jest wskazany, ale może nie taki stadionowy. W wypadku święcen ja np. nie chciałbym leżec na zielonej trawce  :) ale na posadzcce zacnej katedry. Za JPII też tak zbiorowo święcono na stadionach.
Zapisane
Richelieu
aktywista
*****
Wiadomości: 858


« Odpowiedz #11 dnia: Marca 11, 2009, 06:48:53 am »

[...]
Chlubię się przynależnością do Kościoła Katolickiego i ubolewam, że dziś powodów do dumy jest o wiele mniej niż przed Soborem.

Doskonale powiedziane, podpisuję się pod tymi słowami !
Zapisane
Strony: [1] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Wirus triumfalizmu, objawy infekcji ? « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!