Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 27, 2024, 12:30:59 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231962 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Odp:Ofiara i uczta,czy tylko Ofiara?
« poprzedni następny »
Strony: 1 [2] Drukuj
Autor Wątek: Odp:Ofiara i uczta,czy tylko Ofiara?  (Przeczytany 3544 razy)
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #15 dnia: Marca 15, 2010, 09:53:51 am »

Polecam także X.Abp.Romualda Jałbrzykowskiego , " U żródeł sakramentalnych Łaski i Miłości Bożej " Wilno 1938 r - świetna praca ! Na Allegro koszt jakieś 25-35 zł

abpa Jałbrzykowskiego można też przeczytać (kilka 1szych rozdziałów) za frajer na naszej ulubionej ;) stronie internetowej
http://www.ultramontes.pl/jalbrzykowski_sakramenty.htm
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
Pinace
Gość
« Odpowiedz #16 dnia: Marca 15, 2010, 10:15:27 am »

Cytuj
a teraz nie wiem, czego uczą
Czego uczą to mogę się tylko domyślać. Opowiem coś:
Moja żona była przez ok. 10 lat była katechetką. Przeważnie klasy 1-3. Dzieci umiały b.dużo. Wiem, bo czasami przychodziły do naszego mieszkania. W jakiś po zakończeniu pracy została poproszona o zastępstwo (choroba katechetki). Trafiła na klasę szóstą i okazało się, że to są "jej dzieciaki", które prowadziła gdy były maluchami. Żona przyszła do domu i płakała, usłyszałem tylko: co oni zrobili z moimi dziećmi.
« Ostatnia zmiana: Marca 15, 2010, 10:17:40 am wysłana przez Pinace » Zapisane
stefan
aktywista
*****
Wiadomości: 581

« Odpowiedz #17 dnia: Marca 15, 2010, 10:28:29 am »

[
abpa Jałbrzykowskiego można też przeczytać (kilka 1szych rozdziałów) za frajer na naszej ulubionej ;) stronie internetowej
http://www.ultramontes.pl/jalbrzykowski_sakramenty.htm
Sedewakantyści wykonali kawał dobrej roboty z tą bardzo ciekawą stroną.Coraz bardziej ich lubię.
Zapisane
Powstaną bowiem fałszywi chrystusowie i fałszywi prorocy, i czynić będą znaki wielkie i cuda, tak aby w błąd byli wprowadzeni (jeśli to być może) nawet i wybrani.Mt. 24).
-------------------
Nauczać zaś kobiecie nie pozwalam ani też przewodzić nad mężem, lecz chcę, by trwała w cichości? (1 Tm 2,11-1
Serpico
aktywista
*****
Wiadomości: 654

« Odpowiedz #18 dnia: Marca 15, 2010, 10:48:21 am »

Kanony o najświętszej ofierze Mszy świętej

Kan. 1. Jeśli ktoś twierdzi, że we Mszy św. nie składa się Bogu prawdziwej i właściwej ofiary albo że składanie ofiary nie jest niczym innym, jak podawaniem nam Chrystusa do spożycia - niech będzie wyłączony ze społeczności wiernych.

Kan. 2. Jeśli ktoś twierdzi, że tymi słowy: "To czyńcie na moją pamiątkę" (Łk 22, 19; 1 Kor 11, 24] Chrystus nie ustanowił Apostołów kapłanami albo nie nakazał, by oni i inni kapłani ofiarowywali Jego ciało i krew - n.b.w.

Kan. 3. Jeśli ktoś twierdzi, że ofiara Mszy św. jest tylko ofiarą pochwalną i dziękczynną albo jedynie prostym wspomnieniem ofiary dokonanej na krzyżu, ale nie ofiarą przebłagalną, albo że przynosi korzyść samemu tylko przyjmującemu i że nie powinna być ofiarowana za żywych i umarłych, za grzechy, kary, zadośćuczynienia i inne potrzeby - n.b.w.

Kan. 4. Jeśli ktoś twierdzi, że ofiara Mszy św. jest bluźnierstwem przeciw najświętszej ofierze Chrystusa dokonanej na krzyżu albo że jej uwłacza - n.b.w.

Kan. 5. Jeśli ktoś twierdzi. że oszustwem jest odprawiać Msze św. na cześć świętych i dla uzyskania ich wstawiennictwa u Boga, jak to zamierza Kościół - n.b.w.

Kan. 6. Jeśli ktoś twierdzi, że Kanon Mszy zawiera błędy i że dlatego winien być zniesiony - n.b.w.

Kan. 7. Jeśli ktoś twierdzi. że obrzędy, szaty i zewnętrzne znaki, jakich używa Kościół katolicki przy odprawianiu Mszy św., są raczej podnietą do bezbożności niż objawem pobożności - n.b.w.

Kan. 8. Jeśli ktoś twierdzi, że Msze św., przy których sam tylko kapłan sakramentalnie komunikuje, są niedozwolone i dlatego powinny być zniesione - n.b.w.

Kan. 9. Jeśli ktoś twierdzi, że liturgiczne zarządzenie Kościoła rzymskiego, według którego część kanonu i słowa konsekracji odmawia się po cichu jest godne potępienia albo że należy Mszę św. Odprawiać tylko w języku narodowym, albo że nie należy dodawać wody do wina przy ofiarowaniu kielicha, jakby to było przeciwne ustanowieniu Chrystusa - n.b.w.
 
ŹRÓDŁO:
"Breviarium fidei" - Księgarnia św. Wojciecha, Poznań 1988, wydanie II.
Zapisane
LUK
aktywista
*****
Wiadomości: 962


« Odpowiedz #19 dnia: Marca 17, 2010, 18:29:19 pm »

Christus Rex


Pius XII  encyklika "Mediator Dei":

Zbaczają zatem z drogi prawdy ci, którzy nie chcą celebrować, jeśli lud chrześcijański nie przystępuje do Stołu Pańskiego; a jeszcze więcej błądzą ci, którzy dla udowodnienia bezwzględnej konieczności uczestnictwa wiernych wraz z kapłanem w biesiadzie eucharystycznej, twierdzą zwodniczo, że idzie tu nie o samą Ofiarę tylko, ale o Ofiarę i ucztą braterskiej wspólnoty, i że wspólnie przyjętej Komunii świętej czynią punkt szczytowy całej celebry.
Otóż raz jeszcze z naciskiem trzeba zwrócić uwagę, że Ofiara Eucharystyczna z natury swojej jest bezkrwawym ofiarowaniem Bożej żertwy, widocznym w sposób mistyczny w rozdzieleniu świętych postaci i w złożeniu ich w daninie Ojcu Przedwiecznemu. Natomiast Komunia św. należy do dopełnienia Ofiary i do uczestnictwa w niej przez wspólnotę Najświętszego Sakramentu. Podczas gdy jest wprost nieodzowna dla celebrującego kapłana, to wiernym tylko usilnie ją się zaleca.

Ale to jemu nie wystarcza. Skoro bowiem możemy uczestniczyć w Ofierze: jak wyżej powiedziano - "sakramentalną" również komunią, przez biesiadę Anielskiego Chleba, to Matka Kościół, pragnąc byśmy w skuteczniejszy sposób "stale czuli w sobie owoc odkupienia"(105), powtarza do każdego z synów swoich zaproszenie Chrystusa Pana: "Bierzcie i jedzcie..." To czyńcie na moją pamiątkę"(106).
Zapisane
LUK
aktywista
*****
Wiadomości: 962


« Odpowiedz #20 dnia: Marca 17, 2010, 19:20:21 pm »

Polecam także X.Abp.Romualda Jałbrzykowskiego , " U żródeł sakramentalnych Łaski i Miłości Bożej " Wilno 1938 r - świetna praca ! Na Allegro koszt jakieś 25-35 zł

abpa Jałbrzykowskiego można też przeczytać (kilka 1szych rozdziałów) za frajer na naszej ulubionej ;) stronie internetowej
http://www.ultramontes.pl/jalbrzykowski_sakramenty.htm

Tu jest całość :  X.Abp.Romualda Jałbrzykowskiego , " U żródeł sakramentalnych Łaski i Miłości Bożej " Wilno 1938 r
http://www.ultramontes.pl/jalbrzykowski_sakramenty_wydanie_1.htm
Zapisane
Strony: 1 [2] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Odp:Ofiara i uczta,czy tylko Ofiara? « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!