Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 19:48:13 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Reforma reformy - Jak powinien wygladać zreformowany NOM?
« poprzedni następny »
Strony: 1 2 [3] 4 5 ... 17 Drukuj
Autor Wątek: Reforma reformy - Jak powinien wygladać zreformowany NOM?  (Przeczytany 67219 razy)
KAIBJDMB
uczestnik
***
Wiadomości: 232

« Odpowiedz #30 dnia: Grudnia 21, 2009, 23:03:26 pm »

Łacina rzeczywiście może być problemem.
Ja gdy służę do KRR i np. odmawiam modlitwę u stopni ołtarza lub jakieś odpowiedzi to kompletnie nic nie rozumiem.
Zapisane
Jean Gabriel Perboyre
aktywista
*****
Wiadomości: 2235


« Odpowiedz #31 dnia: Grudnia 21, 2009, 23:10:56 pm »

Łacina rzeczywiście może być problemem.
Ja gdy służę do KRR i np. odmawiam modlitwę u stopni ołtarza lub jakieś odpowiedzi to kompletnie nic nie rozumiem.

To prosze sobie sprawdzic tlumaczenie modlitw u stopni oltarza i innych odpowiedzi, sa ogolnodostepne.

Cytuj
To nie argument. To szum informacyjny (redundancja) niczego do dyskusji nie wnoszący. A w parafii mojego szwagra źle sie zachowują. Teraz własnie, tak dla przykładu, zaszumiałem.

Nie panie Fidelisie. Zle zachowanie ministrantow to problem parafii, a nie NOMu, tylko tyle chcialem powiedziec.
« Ostatnia zmiana: Grudnia 21, 2009, 23:12:27 pm wysłana przez Jean Gabriel Perboyre » Zapisane
Fidelis
Gość
« Odpowiedz #32 dnia: Grudnia 21, 2009, 23:15:44 pm »

Łacina rzeczywiście może być problemem.
Ja gdy służę do KRR i np. odmawiam modlitwę u stopni ołtarza lub jakieś odpowiedzi to kompletnie nic nie rozumiem.

Dla wielu naszych przodków, w tym wielu świętych, łacina nie była problemem.

To trzeba się "wziąć" i nauczyć (kurde balans!) i nie będzie problemem. Co to? Fizyka jądrowa? Nie "opanowywalna"?
Proste no, introibo = przystąpię, ad altare = do ołtarza itd. Credo = wierzę, in unum Deum = w jednego Boga ......
Zapisane
Teresa
aktywista
*****
Wiadomości: 1408

« Odpowiedz #33 dnia: Grudnia 21, 2009, 23:43:13 pm »

Bo jednak trzeba zauważyć, że o ile części stałe są dość łatwe do zapamiętania, to zrozumienie części zmiennych po łacinie przez szeregowego katolika jest dość trudne. Gdy ten szeregowy katolik usłyszy "Rorate caeli desuper et nubes pluant iustum" to nie zrozumie nic. Bogu chwały wypowiedzenie tego po polsku nie umniejszy, świętości Mszy też.
A z drugiej strony - to, że nie zrozumiem introitu również nie umniejszy ani chwały Panu Bogu, ani świętości Mszy.
Zapisane
Morro
aktywista
*****
Wiadomości: 625


« Odpowiedz #34 dnia: Grudnia 21, 2009, 23:52:46 pm »

Łacina problemem dla współczesnych ludzi?  To mit.  Ludzie słuchają obecnie  muzyki i nawet ją sobie śpiewają, kompletnie nie rozumiejąc słów i nawet nie specjalnie  pragną je rozumieć, co najwyżej przeczytają tłumaczenie na necie paru hitów i do widzenia.
Uważam, że jest to temat zastępczy, w który tradsi dali się wciągnąć.  W końcu  sami uznali ,że jednak być może coś jest na rzeczy z tym rozumieniem łaciny i i czują się nie swojo gdy nie mogą nosem w mszaliku  śledzić na bieżąco  tekstu Mszy.
Zapisane
Fidelis
Gość
« Odpowiedz #35 dnia: Grudnia 21, 2009, 23:54:39 pm »

I jak czerwona nić snuje się odwieczny, pardon od-czterdziestoletni problem - zrozumienie, zrozumienie, zrozumienie...

Ludziska kochane, toż to było wałkowane to x-razy. Msza Św. nie jest li tylko po tą by ja rozumieć. Co za obsesja z tym zrozumieniem!

Majom teraz ludzie po naszemu i ... nie rozumiom, bo sie nie koncentrujom, nie słuchajom, nie uważajom, i aktywnie nie uczestniczom.
Zapisane
Murka
aktywista
*****
Wiadomości: 1289


« Odpowiedz #36 dnia: Grudnia 21, 2009, 23:57:36 pm »

Uważam, że jest to temat zastępczy, w który tradsi dali się wciągnąć.  W końcu  sami uznali ,że jednak być może coś jest na rzeczy z tym rozumieniem łaciny i i czują się nie swojo gdy nie mogą nosem w mszaliku  śledzić na bieżąco  tekstu Mszy.

W ramke i na biurko kazdego tradycjonalisty.
Nie dajmy sie wkrecac.
Zapisane
Niech się nie trwoży serce wasze ani się lęka.
Morro
aktywista
*****
Wiadomości: 625


« Odpowiedz #37 dnia: Grudnia 22, 2009, 00:02:15 am »

Ja osobiście nie wierzę w reformę reformy, bo nie wiem kto miałby ją zaprojektować. Ci sami ludzie , którzy  projektowali kolejne wersje NOMu?, teolodzy, które całe życie opisywali teologię SVII. Przeprowadzać reformę w chwili gdy nawet sam papież nie potrafi jasno i jednoznacznie  się wypowiadać na wątpliwości i problemy trawiące współczesny Kościół i ludzkość?
Zapisane
Jean Gabriel Perboyre
aktywista
*****
Wiadomości: 2235


« Odpowiedz #38 dnia: Grudnia 22, 2009, 00:12:54 am »

A ja nie wierze, ze KRR bedzie na powrot jedynym rytem rzymskim. Reforma NOMu i nadanie mu jakiejs sensowniejszej formy jest bardziej prawdopodobne.
Zapisane
Morro
aktywista
*****
Wiadomości: 625


« Odpowiedz #39 dnia: Grudnia 22, 2009, 00:18:33 am »

 hehe Pan również pisze bez specjalnego przekonania i optymizmu :) Wersja nastania "jakieś sensowniejszej" formy to nic innego jak wizja trwałego upadku rytu rzymskiego :-[
Zapisane
Jean Gabriel Perboyre
aktywista
*****
Wiadomości: 2235


« Odpowiedz #40 dnia: Grudnia 22, 2009, 00:20:35 am »

hehe Pan również pisze bez specjalnego przekonania i optymizmu :) Wersja nastania "jakieś sensowniejszej" formy to nic innego jak wizja trwałego upadku rytu rzymskiego :-[

Wie pan, ja tez bym chcial, zeby KRR byl rytem glownym, ale patrzac realistycznie to szans na to w najblizszym czasie nie ma. A na retusz NOMu jednak sa szanse.
Zapisane
Morro
aktywista
*****
Wiadomości: 625


« Odpowiedz #41 dnia: Grudnia 22, 2009, 00:32:15 am »

Retusze oczywiście będą, tylko że retusze w NOMie to standard- te oficjalne i te oficjalne inaczej. Mamy NOM wersję 2.2. to i możemy mieć wersję 7. Ja po prostu nie wierzę , że NOM da się zretuszować na tyle, by był rytem "czystym". co do przyszłości to ciężko mi się wypowiadać, bo nie umiem obsługiwać szklanej kuli ;).
Zapisane
KAIBJDMB
uczestnik
***
Wiadomości: 232

« Odpowiedz #42 dnia: Grudnia 22, 2009, 01:51:50 am »

LUDZIE, co Wy macie do tego NOM-u jest jaki jest. Tylko tradycjonaliści, źle patrzą na Nową Mszę. Dla normalnego, przeciętnego Katolika nie ma różnicy czy ksiądz ma gotycki czy barokowy ornat. Większość ludzi normalnie uznaje Nową Mszę, dla nich to jest po prostu Msza i wcale nie wiedzą o KRR.
Zapisane
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #43 dnia: Grudnia 22, 2009, 07:24:34 am »

LUDZIE, co Wy macie do tego NOM-u jest jaki jest. Tylko tradycjonaliści, źle patrzą na Nową Mszę. Dla normalnego, przeciętnego Katolika nie ma różnicy czy ksiądz ma gotycki czy barokowy ornat. Większość ludzi normalnie uznaje Nową Mszę, dla nich to jest po prostu Msza i wcale nie wiedzą o KRR.
... i ciągle są przekonani, że ziemia jest płaska.
Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
kurak
aktywista
*****
Wiadomości: 2076


Damnat quod non intelligunt !!!

« Odpowiedz #44 dnia: Grudnia 22, 2009, 07:24:42 am »

. Większość ludzi normalnie uznaje Nową Mszę, dla nich to jest po prostu Msza i wcale nie wiedzą o KRR.
No i co z tego???Trzeba robic tak zeby poznawali KRR.
Zapisane
Zawsze Wierni - Prawdzie katolickiej, Prawdzie Jedynej...
Strony: 1 2 [3] 4 5 ... 17 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Reforma reformy - Jak powinien wygladać zreformowany NOM? « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!