Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 16:21:21 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Ogłoszenia lokalne  |  Metropolia wrocławska  |  Wątek: ŚWIDNICA
« poprzedni następny »
Strony: 1 2 3 [4] 5 6 7 Drukuj
Autor Wątek: ŚWIDNICA  (Przeczytany 35929 razy)
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #45 dnia: Listopada 02, 2014, 22:19:56 pm »

W Świdnicy było dziś na zasadzie indutlu z Komisji Ecclesia Dei.
Zapisane
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #46 dnia: Listopada 02, 2014, 22:27:10 pm »

Tutaj ta odpowiedź komisji "Ecclesia Dei":

http://rorate-caeli.blogspot.com/2014/10/all-souls-day-and-its-monday-rubrics.html
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Andrzej75
aktywista
*****
Wiadomości: 2324


« Odpowiedz #47 dnia: Listopada 02, 2014, 22:40:08 pm »

Czyli jedyna dopuszczalna dziś (w niedzielę II klasy) Msza żałobna to Msza pogrzebowa?

Tak – Msza pogrzebowa jest Mszą za zmarłych 1. klasy, więc można ją odprawiać w niedziele 2. klasy, chociaż w Polsce taki zwyczaj nie był raczej rozpowszechniony. Msza pogrzebowa jest mniej lub bardziej ściśle związana z obrzędami pogrzebowymi, stąd ten wyjątek, że niedziela 2. klasy jej nie wyklucza.
Msze za zmarłych z Dnia Zadusznego są też 1. klasy, ale tylko dlatego, że Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych ma rangę 1. klasy. Nie da się ich przenieść na inny dzień, żeby miały tę samą rangę.
Zapisane
Exite de illa populus meus: ut ne participes sitis delictorum eius, et de plagis eius non accipiatis.
STS
rezydent
****
Wiadomości: 334

« Odpowiedz #48 dnia: Listopada 02, 2014, 22:51:59 pm »

Tutaj ta odpowiedź komisji "Ecclesia Dei":

http://rorate-caeli.blogspot.com/2014/10/all-souls-day-and-its-monday-rubrics.html
Czy odpowiedź w stylu "wydaje mi się logicznym wspólna celebracja 'Wspomnienia wszystkich wiernych zmarłych' dla dwóch form Rytu Rzymskiego" to indult na taką celebrację, czy (nie mająca większego znaczenia) prywatna opinia odpowiadającego na pytanie? Oczywiście pomińmy już brak kompetencji PCED w tej materii...
Zapisane
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #49 dnia: Listopada 02, 2014, 23:08:21 pm »

Galeria zdjęć:

http://swidnica.gosc.pl/gal/spis/2229887.Msza-zalobna-trydencka
Zapisane
ms
rezydent
****
Wiadomości: 453

« Odpowiedz #50 dnia: Listopada 02, 2014, 23:16:10 pm »

Galeria zdjęć:

http://swidnica.gosc.pl/gal/spis/2229887.Msza-zalobna-trydencka
rzadka okazja obejrzenia mszy trydenckiej z drugiej strony ołtarza :)
Zapisane
Andrzej75
aktywista
*****
Wiadomości: 2324


« Odpowiedz #51 dnia: Listopada 02, 2014, 23:20:55 pm »

Czy odpowiedź w stylu "wydaje mi się logicznym wspólna celebracja 'Wspomnienia wszystkich wiernych zmarłych' dla dwóch form Rytu Rzymskiego" to indult na taką celebrację, czy (nie mająca większego znaczenia) prywatna opinia odpowiadającego na pytanie?

Ponieważ mało kto przejmuje się rubrykami posoborowych ksiąg liturgicznych, wydaje mi się logicznym, że powinno to dotyczyć również rubryk ksiąg przedsoborowych.
Zapisane
Exite de illa populus meus: ut ne participes sitis delictorum eius, et de plagis eius non accipiatis.
woland
rezydent
****
Wiadomości: 385


« Odpowiedz #52 dnia: Listopada 02, 2014, 23:40:41 pm »

Mimo szczerej chęci nie mogę tego odszukać - ale było kiedyś pytanie do PCED w sprawie mszy w KRR sprawowanej w miejscu stałej celebracji NOM, która to msza bywa sprawowana dużo rzadziej niż NOM (relatywnie ;-) w tym miejscu. Pytanie dotyczyło tego, czy w takiej sytuacji można wyjątkowo celebrować liturgię NOM w wybrane ważne dni wg kalendarza NOM a nie KRR - gdy np. w danym kraju jakiś dzień jest wolny od pracy - np. Wniebowstąpienie w NOM przeniesione na niedzielę - czy można w KRR też tak wyjątkowo zrobić. Chodziło o to, by wierni nie mający co niedzielę KRR nie dostali schizofrenii mając np. po dwa razy niedzielę Chrystusa Króla itp.
Odpowiedź była, że tak, wolno.

Wydaje mi się, że idąc tym tokiem możnaby uznać, że wolno było dzisiaj tę mszę odprawić. Osobiście jestem zdania - mimo rygoryzmu rygorystycznego z mojej strony - że należy na takie wypadki z racji rzadkości okazji do celebr i różnych zewnętrznych trudności nieco "rozgrzeszać". Być może było do wyboru albo uroczyste requiem dzisiaj, albo żadne jutro.

Ale za żadne skarby nie mogę tego odszukać. Muszę na zaś kolekcjonować te dekrety i sobie zapisywać od razu...
Cytuj
Oczywiście pomińmy już brak kompetencji PCED w tej materii...
Jak mantra powtarzany, nigdy nie wykazany.
Zapisane
Andrzej75
aktywista
*****
Wiadomości: 2324


« Odpowiedz #53 dnia: Listopada 02, 2014, 23:55:50 pm »

Chodziło o to, by wierni nie mający co niedzielę KRR nie dostali schizofrenii

Ciekawe, jaka byłaby odpowiedź Komisji, gdyby ją zapytać, czy tam, gdzie NOM jest odprawiany zdecydowanie częściej niż KRR, można odmawiać Kanon głośno i w języku narodowym (naturalnie "w wyjątkowych przypadkach"), bo wierni są przyzwyczajeni, że tak jest odmawiany na NOM-ie, a inaczej mogliby dostać schizofrenii.
Zapisane
Exite de illa populus meus: ut ne participes sitis delictorum eius, et de plagis eius non accipiatis.
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #54 dnia: Listopada 03, 2014, 07:25:12 am »

Mimo szczerej chęci nie mogę tego odszukać - ale było kiedyś pytanie do PCED w sprawie mszy w KRR sprawowanej w miejscu stałej celebracji NOM, która to msza bywa sprawowana dużo rzadziej niż NOM (relatywnie ;-) w tym miejscu. Pytanie dotyczyło tego, czy w takiej sytuacji można wyjątkowo celebrować liturgię NOM w wybrane ważne dni wg kalendarza NOM a nie KRR - gdy np. w danym kraju jakiś dzień jest wolny od pracy - np. Wniebowstąpienie w NOM przeniesione na niedzielę - czy można w KRR też tak wyjątkowo zrobić. Chodziło o to, by wierni nie mający co niedzielę KRR nie dostali schizofrenii mając np. po dwa razy niedzielę Chrystusa Króla itp.
Odpowiedź była, że tak, wolno.
Służę linkiem:
http://www.lms.org.uk/resources/articles-on-the-mass/transferred-holy-days-of-obligation-initial-analysis
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
konzeb30
rezydent
****
Wiadomości: 468


"O skruchę ? pycha strojna w ornat".

« Odpowiedz #55 dnia: Listopada 03, 2014, 10:21:41 am »

Bez sensu  albo celebra porządna albo  źadna...  :/
Zapisane
woland
rezydent
****
Wiadomości: 385


« Odpowiedz #56 dnia: Listopada 03, 2014, 11:01:16 am »

To niektore bractwa powinny całkowicie zaprzestać wszelkich celebr, tyle tam bywa niewielkich ale jednak nadużyć :-)
Zapisane
STS
rezydent
****
Wiadomości: 334

« Odpowiedz #57 dnia: Listopada 04, 2014, 00:03:02 am »

Chodziło o to, by wierni nie mający co niedzielę KRR nie dostali schizofrenii

Ciekawe, jaka byłaby odpowiedź Komisji, gdyby ją zapytać, czy tam, gdzie NOM jest odprawiany zdecydowanie częściej niż KRR, można odmawiać Kanon głośno i w języku narodowym (naturalnie "w wyjątkowych przypadkach"), bo wierni są przyzwyczajeni, że tak jest odmawiany na NOM-ie, a inaczej mogliby dostać schizofrenii.
A przyjmowanie Komunii św.? O 11:00 na stojaka i do łapy, a o 15:00 wyłącznie na klęcząco i do ust?! To dopiero jest schizofrenia! Takich "schizofreni" jest mnóstwo, ale jeśli się uzna, że KRR i NOM to dwie harmonizujące ze sobą różne formy jednego rytu, to fakt - trzeba kombinować, żeby nie zwariować.

Cytat: woland
Być może było do wyboru albo uroczyste requiem dzisiaj, albo żadne jutro.
A może wystarczyłoby nie tworzyć sztucznych wyborów, tylko odprawić po prostu Mszę z 21. Niedzieli po Zesłaniu Ducha Świętego?

Cytat: woland
Jak mantra powtarzany, nigdy nie wykazany.
Z tego co mi wiadomo, to PCED powstała w innym celu niż majstrowanie przy Mszale rzymskim - proszę mnie poprawić, jesli się mylę.
« Ostatnia zmiana: Listopada 04, 2014, 00:08:04 am wysłana przez STS » Zapisane
Andrzej75
aktywista
*****
Wiadomości: 2324


« Odpowiedz #58 dnia: Listopada 04, 2014, 00:28:08 am »

Dla porządku jeszcze dodam, że w innym piśmie (z 2010 r.) PCED na pytanie: "Czy jest dopuszczalne, aby dla Mszy św. w formie nadzwyczajnej używać kalendarza, czytań lub prefacji z Missale Romanum z 1970 roku, zamiast odnośnych tekstów Missale Romanum z 1962?", odpowiada: "Negative".
Zresztą już w Quattuor abhinc annos (1984) była o tym mowa: "Nie wolno dokonywać żadnej zamiany między obrzędami i tekstami obydwu Mszałów".
* * *
A może wystarczyłoby nie tworzyć sztucznych wyborów, tylko odprawić po prostu Mszę z 21. Niedzieli po Zesłaniu Ducha Świętego?

Zwłaszcza że i tak przeważnie Dzień Zaduszny wypada w tygodniu i nikt nie podnosi alarmu, że się coś "traci". Dopiero jak zgodnie z posoborowym kalendarzem wypadnie w niedzielę, a zgodnie z przedsoborowym ma być przeniesiony na poniedziałek, tworzy się sztuczny problem. A niby dlaczego KRR ma się wzorować na NOM? Jeśli ja idę na Mszę w KRR, to znaczy, że mam dość NOM-u i nie potrzebuję przenoszenia jego specyfiki do starej Mszy. A tym, którzy przypadkowo trafiliby na taką Mszę, wystarczy wytłumaczyć, że w Kościele są różne ryty i różne kalendarze. Poza tym w przeciwieństwie do święta Wniebowstąpienia (którego uroczystość zewnętrzną można obchodzić) Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych nie łączyło się z obowiązkiem uczestnictwa we Mszy, więc nie zachodzi tu sytuacja, że jakiś formularz mszalny "zniknie" ze świadomości wiernych.
« Ostatnia zmiana: Listopada 04, 2014, 00:54:28 am wysłana przez Andrzej75 » Zapisane
Exite de illa populus meus: ut ne participes sitis delictorum eius, et de plagis eius non accipiatis.
woland
rezydent
****
Wiadomości: 385


« Odpowiedz #59 dnia: Listopada 04, 2014, 09:37:23 am »

Panie Andrzej, dziękuję za to dopowiedzenie - nie znałem go. Być może Rzym zezwala na przenoszenie jeśli jest ono incydentalne, a ogólnie oczywiście jest przeciw. Bo bezsensem byłoby stałe sprawowanie KRR wg. nowego kalendarza.

To pismo, któe Pan cytuje to odpowiedź na ogólne zapytanie - czy można używać kalendarza NOM w ogólności i czytań i prefacji. Zapewne w ogólności nie można. Ale w przypadkach jednorazowych już tak. Tak samo, jak można w przypadkach jednorazowych użyć formularzy mszalnych NOM jeśli chce się celebrować mszę w KRR o świętym, którego nie ma w księdze z 1962 roku.
Cytuj
Z tego co mi wiadomo, to PCED powstała w innym celu niż majstrowanie przy Mszale rzymskim - proszę mnie poprawić, jesli się mylę.
Mi nic na temat ten nie wiadomo. Jeśli Pan albo ktoś inn na forum zna treść WSZYSTKICH upoważnień papieskich, jakie otrzymała Komisja i wie, ze ni ma wśród nich tego o czym mowa, to niech mówi, że powstała w innym celu. Ja wiedzy o tym nie mam i uważam, że nie j jestem od rozliczania kompetencji tego urzędu, działającego w imieniu Papieża - a on sam, który się swoją władzą z instytucjami Kurii dzieli.
Zapisane
Strony: 1 2 3 [4] 5 6 7 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Ogłoszenia lokalne  |  Metropolia wrocławska  |  Wątek: ŚWIDNICA « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!