Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 09:23:21 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: Pius XII
« poprzedni następny »
Strony: 1 2 [3] 4 5 6 Drukuj
Autor Wątek: Pius XII  (Przeczytany 24858 razy)
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #30 dnia: Listopada 02, 2009, 08:37:33 am »

Tak sobie dzisiaj troszkę o Piusie XII poczytałem, poszukałem informacji i miałbym kolejną prośbę: o cytaty na temat liturgii (blisko lub luźno związane) Piusa XII (oprócz encykliki Mediator Dei). Jeśliby ktoś jakieś cytaty znał, to bardzo prosiłbym także o podanie ich źródła :)

Wybiórczo z serii: „Pius XII jako prekursor zmian posoborowych” (więcej u Journeta: „Msza święta - obecność Ofiary krzyżowej”)

O stosunku ołtarza i tabernakulum:
„Ołtarz jest ważniejszy od tabernakulum, ponieważ na nim składa się ofiarę Pańską. To pewne, że tabernakulum posiada stale sakrament, lecz nie jest ono stale ołtarzem, ponieważ Chrystus Pan sakramentalnie ofiarowuje się jedynie na ołtarzu podczas odprawiania Mszy św., a nie poza Mszą. W tabernakulum przeciwnie. Jest on obecny tak długo, jak długo trwają zakonsekrowane postacie, ale nie ofiaruje się przy tym ciągle. Zupełnie słusznie przeprowadza się rozróżnienie pomiędzy ofiarą Mszy św. a kultem adoracji (cultus latreuticus), oddawanym Bogu-Człowiekowi utajonemu w Eucharystii.”

O Mszy twarzą do ludu:
„Sposób umieszczania tabernakulum na ołtarzu, tak by nie przeszkadzało w odprawianiu Mszy św. twarzą do ludu, może być rozwiązane w różny sposób, o czym winni wypowiedzieć swe zdanie specjaliści.”

Liturgia a przeszłość:
„W liturgii są elementy niewzruszone. Święta zawartość, transcendentna w stosunku do czasu, ale także i elementy zmienne, przemijające, a często nawet niedoskonałe i wypaczone.”

Kierunki rozwoju liturgii:
„Liturgia obecna zajmuje się również różnymi szczegółowymi zagadnieniami, dotyczącymi np. związku liturgii z religijną problematyką dzisiejszego świata, kulturą współczesną, zagadnieniami społecznymi, psychologią głębi.”


Źródło: przemówienie do uczestników I Międzynarodowego Kongresu Duszpasterstwa Liturgicznego w Asyżu z 22 września 1956 r. (AAS 49[1957], 711)
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Nathanael
Gość
« Odpowiedz #31 dnia: Listopada 02, 2009, 14:06:30 pm »

Dziękuję :)

---

Pod adresem lewjad[at]univ.szczecin.pl ---> [at]=@ można zamawiać książkę "Generalna reforma liturgiczna papieża Piusa XII : zamierzenia i realizacja" (http://koha.wsd.rzeszow.pl/cgi-bin/koha/opac-detail.pl?bib=8810) w cenie 30zł.
Zapisane
Nathanael
Gość
« Odpowiedz #32 dnia: Listopada 08, 2009, 09:37:11 am »

Kilka zdjęć:

















Zapisane
Alagor
aktywista
*****
Wiadomości: 928


« Odpowiedz #33 dnia: Listopada 08, 2009, 10:40:34 am »

Szkoda, że nie można wrzucać zdjęć z komputera.
Zapisane
Nathanael
Gość
« Odpowiedz #34 dnia: Listopada 08, 2009, 10:45:15 am »

Można umieścić na jakiejś stronie dla hostingu zdjęć, np. popularne http://imageshack.us/ i wtedy wrzucić na forum :)
Zapisane
Nathanael
Gość
« Odpowiedz #35 dnia: Grudnia 19, 2009, 14:13:00 pm »

Cytuj
Dziś rano Ojciec Święty Benedykt XVI zaaprobował kilkanaście dekretów Kongregacji ds. Kanonizacyjnych dotyczących heroiczności cnót, a także cudów za wstawiennictwem sług Bożych. Jeden z dekretów ogłasza "Heroiczność cnót Sługi Bożego Piusa XII (Eugenio Pacelli), papieża, urodzonego w Rzymie w dniu 2 marca 1876 roku, zamarłego w Castel Gandolfo w dniu 9 października 1958 roku".

http://nowyruchliturgiczny.blogspot.com/2009/12/dekret-o-heroicznosci-cnot-sugi-bozego.html
Zapisane
x. Konstantyn Najmowicz
aktywista
*****
Wiadomości: 834

« Odpowiedz #36 dnia: Grudnia 19, 2009, 14:16:04 pm »

Cytuj
Dziś rano Ojciec Święty Benedykt XVI zaaprobował kilkanaście dekretów Kongregacji ds. Kanonizacyjnych dotyczących heroiczności cnót, a także cudów za wstawiennictwem sług Bożych. Jeden z dekretów ogłasza "Heroiczność cnót Sługi Bożego Piusa XII (Eugenio Pacelli), papieża, urodzonego w Rzymie w dniu 2 marca 1876 roku, zamarłego w Castel Gandolfo w dniu 9 października 1958 roku".

http://nowyruchliturgiczny.blogspot.com/2009/12/dekret-o-heroicznosci-cnot-sugi-bozego.html
Super wiadomośc!!!
Zapisane
Instaurare omnia in Christo!
Nikt się nie zbawia, jak tylko przez Ciebie Matko Boga.
Nikt nie otrzymuje darów Bożych, jak tylko przez Ciebie, o pełna łaski!
św. German z Konstantynopola
Nathanael
Gość
« Odpowiedz #37 dnia: Grudnia 19, 2009, 14:29:48 pm »

Wiara.pl w całkiem innym klimacie podaje tę wiadomość: http://info.wiara.pl/doc/398826.Benedykt-XVI-uznal-heroicznosc-cnot-Jana-Pawla-II, ale za to: http://info.wiara.pl/doc/398869.Pius-XII-jeden-z-najwazniejszych-pontyfikatow-XX-wieku.
Zapisane
Fidelis
Gość
« Odpowiedz #38 dnia: Grudnia 19, 2009, 19:45:43 pm »

Zagotowało się dzisiaj we mnie kiedy w TVN usłyszałem tekst niejakiego redaktorka Jacka Pułacińskiego (jesli dobrze zanotowałem), który stwierdził że (cytuję ze świeżej pamięci):
"...wiadomość ta została przyćmiona przez wiadomość o beatatifikacji kontrowersyjnego papieża Piusa XII..."

A ja pamiętam fizjonomię tego redaktorka kiedy podczas relacji o umierającym JPII wykazał się rażącą ignorancją łaciny i przetłumaczył coś co spowodowało u mnie podwyższenie ciśnienia. Kto pracuje w tej telewizji? Kto takiego kontrowersyjnego ciemniaka zatrudnił? 
Zapisane
Nathanael
Gość
« Odpowiedz #39 dnia: Grudnia 19, 2009, 19:49:15 pm »

Kto takiego kontrowersyjnego ciemniaka zatrudnił? 

Inni kontrowersyjni ciemniacy... i koło się zamyka  ;D
Zapisane
Fidelis
Gość
« Odpowiedz #40 dnia: Grudnia 19, 2009, 19:53:57 pm »

Kto takiego kontrowersyjnego ciemniaka zatrudnił? 

Inni kontrowersyjni ciemniacy... i koło się zamyka  ;D

 ;D Bene dicta! (nie mylić z Benedictum)
Zapisane
Murka
aktywista
*****
Wiadomości: 1289


« Odpowiedz #41 dnia: Grudnia 19, 2009, 20:17:26 pm »

Zagotowało się dzisiaj we mnie kiedy w TVN usłyszałem tekst niejakiego redaktorka Jacka Pułacińskiego /.../

To Palasinski, spec tvn od spraw religijnych, a w sezonie ogorkowym od wszystkiego. Chyba najlepszy przyklad dziennikarza idioty, ktory na niczym sie nie zna i jakiego tematu by nie tknal, strzela takie idiotyzmy, ze wlosy sie jeza.
Zapisane
Niech się nie trwoży serce wasze ani się lęka.
Fidelis
Gość
« Odpowiedz #42 dnia: Grudnia 19, 2009, 20:34:40 pm »

No to ulżyło mi. Telewizja TVN zatrudniła osobę o "wątpliwych wartościach intelektualnych". Koniec off-topiku.

Wróćmy do wielkiej postaci Wielkiego Papieża Piusa XII.


Jesli ktoś nie zna to warto zobaczyć: http://www.youtube.com/watch?v=u3PR1_vb4To
« Ostatnia zmiana: Grudnia 19, 2009, 20:36:46 pm wysłana przez Fidelis » Zapisane
Nathanael
Gość
« Odpowiedz #43 dnia: Grudnia 19, 2009, 20:52:43 pm »

"Pope Benedict signs decrees for the Causes of Saints"

http://www.youtube.com/watch?v=D9l3N4k-jwM&feature=sub - nagranie z dzisiejszego spotkania Papieża z prefektem Kongregacji ds. Kanonizacyjnych, kiedy to został podpisany przez Ojca Świętego dekret o heroiczności cnót Piusa XII :)

---

TESTAMEN SŁUGI BOŻEGO OJCA ŚWIĘTEGO PIUSA XII:

Cytuj
"Miserere mei Deus secundum magnam misericodriam Tuam". Słowa te, które czując się niegodzien i za słaby wypowiadałem w chwili, gdy drżąc wyrażałem zgodę na przyjęcie wyboru na najwyższego pasterza, z tym większą słusznością powtarzam teraz, gdy świadomość braków, błędów i uchybień popełnionych w ciągu tak długiego pontyfikatu i w okresie tak ciężkim, jeszcze jaśniej uprzytomniły mi własną niewystarczalność i niegodność.

Proszę ze skruchą o przebaczenie wszystkich, których mogłem obrazić którym mogłem wyrządzić szkodę, których mogłem zgorszyć przez słowa i przez czyny.

Tych, od których to zależy, proszę, aby nie przysparzali sobie troski i nie zabiegali o wystawienie jakiegokolwiek pomnika ku mojej pamięci. Dość będzie, że moje śmiertelne szczątki zostaną złożone skromnie w miejscu świętym, które będzie dla mnie tym bardziej cenne, im bardziej niewidoczne. Nie mam potrzeby polecać się modlitwom wiernych. Wiem, jak liczne są te, które zwykle według przepisów Stolicy Apostolskiej z pobożności wiernych zanosi się za każdego zmarłego Papieża.

Nie ma również potrzeby przedstawiać testamentu duchowego, jak to zwykło czynić tylu gorliwych pasterzy, albowiem rozliczne akty i przemówienia, z konieczności urzędu wydane lub wygłoszone, wystarczą do poznania - gdyby czasem ktoś tego zapragnął - mojej myśli co do różnych kwestii religijnych i moralnych.

Po przedłożeniu powyższego, dziedzicem wszystkiego mianuję Świętą Stolicę Apostolską, od której tak wiele otrzymałem, jak od najukochańszej matki.

15 maja 1956 r., Rzym
PIUS PP. XII

Czy zabójca Żydów i przyjaciel Hitlera mógłby napisać tak pokorne słowa?
« Ostatnia zmiana: Grudnia 19, 2009, 20:55:17 pm wysłana przez Nathanael » Zapisane
Jean Gabriel Perboyre
aktywista
*****
Wiadomości: 2235


« Odpowiedz #44 dnia: Grudnia 19, 2009, 22:19:35 pm »

Sie wzruszylem czytajac ten testament. Liczba pomyj wylanych na tego papieza juz dawno przekroczyla granice przyzwoitosci.

Zagotowało się dzisiaj we mnie kiedy w TVN usłyszałem tekst niejakiego redaktorka Jacka Pułacińskiego (jesli dobrze zanotowałem), który stwierdził że (cytuję ze świeżej pamięci):
"...wiadomość ta została przyćmiona przez wiadomość o beatatifikacji kontrowersyjnego papieża Piusa XII..."

Co do kontrowersyjnosci to takie slowo-wytrych. Mowi sie je, zeby wszystkich zadowolic. Kontrowersyjny, ale w zasadzie dlaczego? No dla niektorych na pewno. Strasznie subiektywne slowo i w zasadzie pozbawione wiekszego znaczenia
Zapisane
Strony: 1 2 [3] 4 5 6 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: Pius XII « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!