Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Wrzesień 24, 2020, 13:44:47 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl
                   www.facebook.com/unacumpl
Centrum Informacyjne
Ruchu Summorum Pontificum
218988 wiadomości w 6321 wątkach, wysłana przez 1567 użytkowników
Najnowszy użytkownik: random1414
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: Pius XII
« poprzedni następny »
Strony: [1] 2 3 ... 6 Drukuj
Autor Wątek: Pius XII  (Przeczytany 21979 razy)
Richelieu
aktywista
*****
Wiadomości: 784


« dnia: Marzec 07, 2009, 17:21:00 pm »

http://wiadomosci.onet.pl/1929834,12,pius_xii_interesowal_sie_takze_dobrem_zydow,item.html [PAP, POg/12:03]:

Pius XII "interesował się także dobrem Żydów"

Odnaleziono kolejny dokument, świadczący o zainteresowaniu papieża Piusa XII losem Żydów w czasie II wojny światowej - poinformowało "Il Giornale".

Włoska gazeta ujawniła, że w archiwum pisma jezuitów "Civilta Cattolica" jego historyk ksiądz Giovanni Sale znalazł zapiski szefa tego magazynu z czasów wojny, księdza Giacomo Marteganiego.

Pod datą 1 listopada 1943 roku ksiądz Martegani, który widywał się z papieżem dwa razy w miesiącu, zapisał po kolejnej audiencji w Watykanie, że Pius XII "interesował się także dobrem Żydów".

To sformułowanie o wielkim znaczeniu - oceniło "Il Giornale" zwracając uwagę na to, że do rozmowy tej doszło dwa tygodnie po łapance w rzymskim getcie.

Gazeta przypomniała, że po tych wydarzeniach papież wezwał ambasadora niemieckiego i interweniował nieoficjalnymi kanałami, by wstrzymać łapanki.

Dziennik dodał, że zaraz po tym, co się stało w getcie w Wiecznym Mieście, otwarte zostały drzwi klasztorów i domów zakonnych, w których udzielono gościny ukrywającym się Żydom. Do 155 domów zakonnych przyjęto 4447 Żydów.

To jedno zdanie z zapisków zostało ujawnione przez "Il Giornale" kilka dni po tym, gdy amerykańska fundacja "Pave the way" poinformowała o odkryciu zapisków z dziennika, prowadzonego przez siostry jednego z klasztorów w Rzymie. W listopadzie 1943 roku anonimowa kronikarka zapisała w nim: "Ojciec Święty pragnie ocalić swoje dzieci, także Żydów, i nakazuje, by klasztory udzielały gościny prześladowanym". W zapiskach znajduje się także lista 24 osób, przyjętych do klasztoru w reakcji na apel papieża.

Dyskusja na temat roli Piusa XII, oskarżanego przez niektóre środowiska o milczenie wobec holokaustu, nasiliła się w ostatnim czasie wraz z zakończeniem jego procesu beatyfikacyjnego w watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Obecnie pod dokumentem brakuje jedynie podpisu Benedykta XVI.

W piątek poinformowano, że papież podczas swej wizyty w jerozolimskim Instytucie Pamięci Jad wa-Szem (Yad Vaszem) nie wejdzie do jego części muzealnej, ponieważ znajduje się tam budzący protesty Watykanu podpis pod portretem Piusa XII, w którym zarzuca się mu milczenie wobec zagłady Żydów.
Zapisane
s.Małgorzata
uczestnik
***
Wiadomości: 127


pax et bonum

« Odpowiedz #1 dnia: Marzec 07, 2009, 17:32:04 pm »

To udawadnianie, że Papież Pius XII pomagał Żydom na niewiele się zda. Oni, mając chyba wyrzuty sumienia ( ci bogaci w USA wiedzieli a nie pomogli!) i tak będą obwiniać KK.
Dobrze byłoby, gdyby ktoś odnalazł mowę dziękczynna dla Piusa XII wygłoszoną przez...Goldę Meir tuż po wojnie, gdy jeszcze nie było "mody" na antysemityzm.
Zapisane
casimirus
rezydent
****
Wiadomości: 396


« Odpowiedz #2 dnia: Marzec 07, 2009, 18:19:58 pm »

http://www.rp.pl/artykul/272263.html
Rzeczpospolita przy okazji odnalezionego dokumentu przytacza opinię Efraima Zuroffa, szefa Centrum Szymona Wiesenthala w Jerozolimie: "Być może papież uratował tych ludzi. Ale nie o to chodzi w tej całej dyskusji. Mamy za złe Piusowi XII to, że publicznie nie potępił narodowego socjalizmu, Hitlera i Holokaustu".

Według logiki Żydów Papież popełnił więc grzech niewybaczalny: ratował ludzi, a powinien przecież zamiast tego zająć się "publicznym potępianiem " (co by na pewno Żydom dużo pomogło...).
Zapisane
Alagor
aktywista
*****
Wiadomości: 928


« Odpowiedz #3 dnia: Marzec 07, 2009, 18:25:55 pm »

Przecież to, że ratował Żydów to żadna nowość. Teraz tylko są na to kolejne dowody.
Zapisane
kurak
aktywista
*****
Wiadomości: 2075


Damnat quod non intelligunt !!!

« Odpowiedz #4 dnia: Marzec 10, 2009, 09:54:28 am »

http://www.fronda.pl/news/czytaj/czy_pius_xii_jest_obiektem_zydowskiej_obsesji
Zapisane
Zawsze Wierni - Prawdzie katolickiej, Prawdzie Jedynej...
Jean Gabriel Perboyre
aktywista
*****
Wiadomości: 2235


« Odpowiedz #5 dnia: Marzec 10, 2009, 09:57:34 am »Według logiki Żydów Papież popełnił więc grzech niewybaczalny: ratował ludzi, a powinien przecież zamiast tego zająć się "publicznym potępianiem " (co by na pewno Żydom dużo pomogło...).

Panie casimirus przeciez dzisiaj wiekszosc dzialan rzadow zachodnich w jakiejkolwiek bulwersujacej sprawie, polega na "publicznym potepianiu", "nocie protestujacej" i sa to juz najciezsze dziala. Czemu sie wiec pan dziwi  hehe
Zapisane
siloam
uczestnik
***
Wiadomości: 222


Profil na slideshare
« Odpowiedz #6 dnia: Czerwiec 12, 2009, 19:28:31 pm »

Cytuj
W Rzymie przedstawiono książkę broniącą Piusa XII
KAI/jad

Milczenie komunistów i aliantów zachodnich w sprawie zagłady Żydów przyczyniło się do powstania tzw. czarnej legendy Piusa XII - stwierdził kard. Bertone podczas prezentacji książki "W obronie Piusa XII – dowody historyczne".
Jego zdaniem nieczyste sumienie bloku sowieckiego w sprawie zagłady narodu żydowskiego było powodem, dla którego Moskwa i jej sojusznicy lansowali tezę o milczeniu Papieża wobec Szoah.
Giovanni Maria Vian, redaktor naczelny dziennika „L’Osservatore Romano”, na którego łamach ukazały się zebrane w książce teksty, zwrócił natomiast uwagę na zupełne odwrócenie wizerunku Piusa XII po 1963 r. „Jego zdecydowana antykomunistyczna postawa sprawiła, że propaganda sowiecka zaczęła go przedstawiać jako wspólnika nazistów i dokonywanych przez nich zbrodni” – stwierdził Vian.

O „historycznej manipulacji, którą dopiero trzeba wyjaśnić”, mówił z kolei współautor książki, Paolo Mieli, były redaktor naczelny „Corriere della Sera”. Zauważył, że „na ławie oskarżonych powinni zasiąść Roosevelt i Churchill i być sądzeni za to, że nie wypowiedzieli się dostatecznie jasno w sprawie antyżydowskich prześladowań”. „Świat anglosaski nie uznał zasług Piusa XII, a świat sowiecki ukrył je, poirytowany antytotalitaryzmem papieża i Kościoła” – podkreślił włoski dziennikarz.

Mówiąc o toczącej się dyskusji na temat postawy Piusa XII wobec Żydów, kardynał sekretarz stanu przypomniał, że żydowscy naukowcy do tej pory nie przejrzeli watykańskich archiwów z lat 1930-39. Dodał zarazem, że trwają prace nad udostępnieniem badaczom dalszych materiałów, obejmujących czas do 1945 r., o co zabiega Instytut Pamięci Yad Vashem w Jerozolimie. Wymaga to długiego czasu, uprzedził watykański sekretarz stanu, zapewniając, że kiedy to tylko będzie możliwe, materiały zostaną udostępnione „badaczom, a nie awanturnikom”.

Kard. Bertone stwierdził, że zaprezentowana wczoraj książka jest ważnym głosem w zrozumieniu postawy Piusa XII. Zaznaczył, że w jego sprawie Stolica Apostolska nie zamierza uciekać się „ani do apologii, ani do hagiografii, lecz pragnie ukazać rygorystyczne odtworzenie faktów i dokładną ich interpretację”. Podkreślił zarazem, że „postawa Piusa XII wobec holokaustu nie wynikała ze strachu czy zmowy, lecz była ścisłą kalkulacją, mającą ostatecznie ocalić jak największą liczbę Żydów”.

Nawiązał do tego również P. Mieli, mówiąc, że w przedziwny sposób zaginęły świadectwa ludzi, którzy w Rzymie zostali ocaleni z zagłady dzięki pomocy Kościoła. Zauważył jednocześnie, że wszelka dyskusja o Piusie XII jest wciąż bardzo trudna, ponieważ już samo wypowiedzenie jego imienia sprawia, iż „debata historyczna zaczyna przybierać gorące tony”.
Zapisane
O salutaris Hostia!
Quae Coeli pandis ostium,
Bella premunt hostilia,
Da robur, fer auxilium.
marcin
Gość
« Odpowiedz #7 dnia: Czerwiec 12, 2009, 19:42:58 pm »

raz podczas świętej spowiedzi usłyszałem od kapłana słowa które są truizmem ale często o nich się zapomina "świat nie stanie się lepszy od samego mówienia ale od działania". Ci żydzi którzy opluwają PIUSA XII nie mają wcale na uwadze prawdy historycznej, not protestujących... ci ludzie chcą uwagi, możliwe że  pieniędzy i przede wszystkim pozycji jedynych ofiar IIWŚ, ofiary której nikt nie pomógł. Uznanie że Kościół ratował żydów w czasie IIWŚ odbiera im coś na wzór niepokalanego cierpiętnictwa. Holocaust przestaje być dziełem wszystkich ludzi skierowanym w jeden naród a zaczyna być jednym z wielu ludobójstw, który niczym szczególnym nie rożni się od tego co Turcy robili Ormianom, co się działo w Rwandzie itd. To jest walka o RELIGIE holocaust.
Zapisane
natasz
Gość
« Odpowiedz #8 dnia: Czerwiec 12, 2009, 20:06:34 pm »

Do postu powyżej :
Zgadzam się w stu procentach, że holocaust niczym nie różni się od innych ludobójstw, wszystkie są równie odrażające i godne potępienia. Natomiast zupełnie nie rozumiem co kryje się pod pojęciem RELIGIA holocaust, mogę prosić o wyjaśnienie?
Zapisane
eire00
uczestnik
***
Wiadomości: 110

« Odpowiedz #9 dnia: Czerwiec 12, 2009, 20:13:10 pm »

Do postu powyżej :
Zgadzam się w stu procentach, że holocaust niczym nie różni się od innych ludobójstw, wszystkie są równie odrażające i godne potępienia. Natomiast zupełnie nie rozumiem co kryje się pod pojęciem RELIGIA holocaust, mogę prosić o wyjaśnienie?

Niektórzy Żydzi uważają, że morderstwo Żydów podczas II Wojny Światowej było rzeczą zupełnie wyjątkową w historii świata i nadają temu znaczenie wręcz religijne, ciągle to podkreślają i przeżywają. Do tego stopnia, że obrosło to w nadbudowę "dogmatyczną" (liczba zabitych, metody zabijania niepowtarzalność w historii, etc.) i każda próba dyskusji na ten temat w sposób inny niż linia "dogmatyczna" kończy się potępieniem ze strony środowisk żydowskich i wielu mediów...
Zapisane
Kalistrat
aktywista
*****
Wiadomości: 1429


« Odpowiedz #10 dnia: Czerwiec 12, 2009, 20:16:19 pm »

@ natasz
Chodzi o to, że wsród żydów istnieje swego rodzaju kult szoah, który jest największą świętością. Można tylko potakiwać, ale nie dyskutować. Nie można powiedzieć nic, co by się żydom nie podobało, bo od razu jest się "antysemitą" itd. Właśnie kult szoah nie pozwala żydom pamiętać, że były także inne ludobójstwa, także godne potępienia, a już w ogóle zapomina się o pogromach chrześcijan.
Zapisane
natasz
Gość
« Odpowiedz #11 dnia: Czerwiec 12, 2009, 21:23:04 pm »

eire00 : Cóż fanatyzm występuje wszędzie, mam chyba jednak szczęście, bo zdarzyło mi się dyskutować z pewnymi znanymi osobami ze środowiska żydowskiego na temat holocaustu i takiego dogmatycznego podejścia nie zauważyłem. Ale niewątpliwie jest racja w tym, że w ogólności temat ten jest wielce drażliwy, co staram się zresztą zrozumieć (wyobrażając sobie jak by to było, gdyby ktoś np. publicznie negował dane dot. zbrodni katyńskiej). 

Kalistrat :
Czy taka generalizacja jest konieczna? Na pewno w środowisku żydowskim są osoby o takim nastawieniu, ale czy to powód do uogólniania takiej postawy na resztę?
Wiem też, że żydzi koncentrują swoją historyczną uwagę na zagładzie, ale nie posunąłbym się tak daleko, by stwierdzić, że zapominają o innych wydarzeniach. Jeżeli chce Pan konkretnych przykładów, to mogę je dostarczyć na żądanie.

Zapisane
eire00
uczestnik
***
Wiadomości: 110

« Odpowiedz #12 dnia: Czerwiec 13, 2009, 00:12:51 am »

ad natash:

obawiam się, że dotyczy to ZNACZNEJ części opiniotwórczych środowisk żydowskich, taka moja obserwacja...
i daleko przerasta to wrażliwość na bolesne wydarzenie historyczne...
Zapisane
Gromit
Gość
« Odpowiedz #13 dnia: Czerwiec 16, 2009, 13:05:49 pm »


Dobrze byłoby, gdyby ktoś odnalazł mowę dziękczynna dla Piusa XII wygłoszoną przez...Goldę Meir tuż po wojnie, gdy jeszcze nie było "mody" na antysemityzm.
Przeglądałem niedawno rocznik "Przewodnika Katolickiego" z 1958. Oprócz - zupełnie przecież naturalnego w katolickim czasopiśmie - pochwał pod adresem Zmarłego, jako rzecz zupełnie oczywista, jest tam podkreślana żałoba wśród Żydów, którym tyle dobra wyświadczył Pius XII w czasie wojny.
Zapisane
Tato
aktywista
*****
Wiadomości: 4745


« Odpowiedz #14 dnia: Czerwiec 16, 2009, 13:48:22 pm »

Czy to pan Gromit z ff? Witamy serdecznie :)

Witamy witamy :)
Zapisane
"CRUX SACRA SIT MIHI LUX , NON DRACO SIT MIHI DUX"
          V R S N S M V - S M Q L I V B
Strony: [1] 2 3 ... 6 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: Pius XII « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.11 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!