Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 13:02:42 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Post wigilijny
« poprzedni następny »
Strony: 1 2 [3] Drukuj
Autor Wątek: Post wigilijny  (Przeczytany 11536 razy)
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #30 dnia: Stycznia 02, 2013, 17:48:04 pm »

Słyszałem dwie interpretacje: jedna, że post obowiązuje przez całą dobę, a więc np. rano śniadanko, w południe jakiś drobiazg

W międzyczasie można też bez pogwałcenia postu wtranżalać żelki, dropsy i chyba czekoladę na wodzie, jednak w ilości - podług Trydenckiego Komitetu Normalizacji, Miar i Jakości - nie większej niż 1/2 uncji dziennie. Czyli np. 5 mentosów.
« Ostatnia zmiana: Stycznia 02, 2013, 17:53:27 pm wysłana przez Bartek » Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Warmiaczka
aktywista
*****
Wiadomości: 578

« Odpowiedz #31 dnia: Stycznia 02, 2013, 22:25:44 pm »

Tak przy okazji warto by się zastanowić czy jedzenie kilku wieczerzy (np. o 15 u teściów o 19 u rodziców) nie jest złamaniem postu pod względem ilościowym. Wszak to aż dwa syte posiłki.
[...]
Podczas wizyt u rodziny zdarza się nam spożyć trzy obiady. Przy takich ilościach to już umartwianie się ;D
Zapisane
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #32 dnia: Marca 29, 2013, 17:38:32 pm »

Właśnie odkryłem, że spotykane tu i ówdzie zalecenie dotyczące samej wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w Wielką Sobotę nie odpowiada dokumentom Kościoła, które zalecają w ten dzień wstrzemięźliwość oraz post ścisły.


List okólny Kongregacji Kultu Bożego o przygotowaniu i obchodzeniu świąt paschalnych z 16 stycznia 1988 r.

39. W ciągu dwóch pierwszych dni Triduum trwa święty post paschalny, kiedy to zgodnie z pierwotną tradycją Kościół pości, ponieważ "Oblubieniec został zabrany". Wszędzie należy zachować post i wstrzemięźliwość w Wielki Piątek Męki Pańskiej; doradza się, aby był on przedłużony także na Wielką Sobotę, tak by kościół z uwznioślonym i otwartym duchem przeszedł do radości Niedzieli Zmartwychwstania.

73. W Wielką Sobotę kościół trwa przy Grobie Pańskim, rozważając Mękę i Śmierć Chrystusa oraz jego zstąpienie do otchłani, a także w modlitwie i poście oczekuje na Jego Zmartwychwstanie. Bardzo zaleca się sprawowanie Godziny Czytań i jutrzni z udziałem ludu (por. nr 40). Tam, gdzie nie jest to możliwe, należy przewidzieć celebrację Słowa Bożego lub nabożeństwo zgodne z misterium tego dnia.


Konstytucja o Liturgii Świętej "Sacrosanctum Concilium"

KL 110. Pokuta wielkopostna ma być nie tylko wewnętrzną indywidualną, lecz także zewnętrzna i zbiorowa. Władze, o których mowa w art. 22, niech popierają i zalecają praktyki pokutne, dostosowane do możliwości naszej epoki i różnych krajów oraz do życiowych warunków wiernych. Niech jednak nienaruszony pozostanie post paschalny, który należy wszędzie zachować w Wielki Piątek Męki i Śmierci Pańskiej, a w miarę możności przedłużyć go na Wielką Sobotę, aby dzięki temu z podniosłym i otwartym sercem przystąpić do radości niedzieli Zmartwychwstania.
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #33 dnia: Marca 30, 2013, 19:53:47 pm »

Kościół wraca do praktykowania postu paschalnego. W Wielki Piątek katolików obowiązuje post ścisły natomiast w Wielką Sobotę, aż do Wigilii Paschalnej Zmartwychwstania Pańskiego wierni są zachęcani do zachowania tzw. postu paschalnego. Powstrzymują się wówczas od spożywania pokarmów mięsnych.

W Wielką Sobotę post paschalny
http://gosc.pl/doc/1505493.W-Wielka-Sobote-post-paschalny
Zapisane
Kefasz
aktywista
*****
Wiadomości: 3922


Amen tako Bóg daj, byśmy wszyscy poszli w Raj.

ministrantura śpiewniki tradycja->
« Odpowiedz #34 dnia: Marca 31, 2013, 03:58:27 am »

Mnie tam uczono, że post kończy się Wielką Sobotą w południe.
Zapisane
Stare jest lepsze Ł5,39
liczne stare książki->http://chomikuj.pl/Pjetja
Z forum amerykańskich tradycjonalistów:
Oto zwyczajowe napomnienie: unikaj żarliwości; krytykuj zasady, nie ludzi.
Bądź rozróżniający, lecz nie czepialski. Bądź pouczający lecz nie zgryźliwy. Bądź zasadniczy, zamiast natarczywy.
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #35 dnia: Marca 31, 2013, 10:03:21 am »

Mnie tam uczono, że post kończy się Wielką Sobotą w południe.
Ale w praktyce i tak poszczono do Mszy Rezurekcyjnej, przynajmniej w Polsce.
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
RaSz
aktywista
*****
Wiadomości: 550

Humilis

« Odpowiedz #36 dnia: Marca 31, 2013, 19:30:33 pm »

Mnie tam uczono, że post kończy się Wielką Sobotą w południe.
Ale w praktyce i tak poszczono do Mszy Rezurekcyjnej, przynajmniej w Polsce.
Zależy w jakim regionie. Mi babcia mówiła, że po 12 juz można jeść. Na pewno ze święconką czekano do rezurekcji.
Zapisane
Sancte Raphael, ora pro nobis!
Strony: 1 2 [3] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Post wigilijny « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!