Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 29, 2024, 16:35:25 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Post wigilijny
« poprzedni następny »
Strony: 1 [2] 3 Drukuj
Autor Wątek: Post wigilijny  (Przeczytany 11542 razy)
Reaktor
adept
*
Wiadomości: 34


Reakcjonista.pl
« Odpowiedz #15 dnia: Grudnia 18, 2009, 14:52:38 pm »

Z tego co czytałem tutaj,
http://www.ultramontes.pl/o_postach.htm
To w Dni suche jest post zarówno ilościowy, jak i jakościowy (od mięsa).
Sam nigdy o tym nie słyszałem, dopiero znajomy zaznajomił mnie z tematem przed ostatnimi takimi Dniami, we wrześniu.
Zapisane
Kamelot Króla, Żuaw Papieski, Szturmowiec Imperium
www.xportal.pl
darl
uczestnik
***
Wiadomości: 138

« Odpowiedz #16 dnia: Grudnia 26, 2012, 08:36:46 am »

Dlaczego posoborowie skasowało post w Wigilię Bożego Narodzenia!?
Zapisane
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #17 dnia: Grudnia 28, 2012, 10:46:17 am »

Polakowi trudno to pojąć. Podobnie jak ze wszystkim, źródeł należy szukać jeszcze w przedsoborowiu: naciski biskupów na zniesienie postu, odpierane przez Stolicę Świętą (np. 1937 odmownie na propozycję, by post kończył się - podobnie jak w Wielką Sobotę - już w południe), potem ten dziwny (nie znany ani wcześniej, ani później?) pomysł Świętej Kongregacji Soboru z 1959 r., by ordynariusze mogli przesuwać obowiązek postu z 24 na 23 grudnia (nazywało się to ładnie: antycypacją obowiązku postnego). Oczywiście w Polsce nikt z tego nie korzystał.
« Ostatnia zmiana: Grudnia 29, 2012, 09:42:53 am wysłana przez Bartek » Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Infirmus
uczestnik
***
Wiadomości: 172


« Odpowiedz #18 dnia: Grudnia 28, 2012, 11:13:59 am »

Dlaczego posoborowie skasowało post w Wigilię Bożego Narodzenia!?

Proszę mnie poprawić jeżeli się mylę, ale to że post został "skasowany" (tzn. nie jest w danym
dniu obowiązkowy) nie znaczy, że nie można w tym dniu pościć. Po prostu nie ma takiego obowiązku.

Nie znam odpowiedzi na Pana pytanie, ale ja w Wigilię Bożego Narodzenia poszczę i, dopóki
zdrowie mi będzie na to pozwalało, nie mam zamiaru tego zmieniać.

Podobnie jest z postem eucharystycznym. Obecnie obowiązuje post godzinny przed przyjęciem
Komunii Świętej (czyli, innymi słowy, "nie jedz po drodze do kościoła"), ale nikt nie zabrania Panu
zachowywania tradycyjnego postu od północy.
Zapisane
Paweł
bywalec
**
Wiadomości: 78

« Odpowiedz #19 dnia: Grudnia 28, 2012, 11:17:25 am »

A to we Wlk. Sob. jest post? Co do antycypacji postu, slyszalem, ze biskup w ktoryms roku przeniosl post i zarzadzil wieczerze wigilijne na 23 grudnia z racji, ze Wigilia byla w niedziele. Ale to sie okazalo porazka i ostatnio jak Wigilia byla w niedziele (2006 rok) byl komunikat biskupa, zeby jednak wieczerzac tradycyjnie w Wigilie. Swoja droga dla mnie osobiscie Wigilia w niedziele jakas taka dziwna jest. Za brak polskich znakow przepraszam, nie mialem ich.
Zapisane
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #20 dnia: Grudnia 28, 2012, 11:59:23 am »

A to we Wlk. Sob. jest post?

W 1937 r. jeszcze był, jak w każdą sobotę Wielkiego Postu (sic! - dopiero po Soborze odłączono Triduum od Wielkiego Postu).

Co do antycypacji postu, slyszalem, ze biskup w ktoryms roku przeniosl post i zarzadzil wieczerze wigilijne na 23 grudnia z racji, ze Wigilia byla w niedziele. Ale to sie okazalo porazka i ostatnio jak Wigilia byla w niedziele (2006 rok) byl komunikat biskupa, zeby jednak wieczerzac tradycyjnie w Wigilie. Swoja droga dla mnie osobiscie Wigilia w niedziele jakas taka dziwna jest.

Uprzedzenie postu z racji zbieżności wigilii z niedzielą brzmi sensownie, ale ten wspomniany dekret nie podaje żadnych warunków antycypacji. Rozumiem zatem, że zbieżność nie musiała wystąpić, a chodziło po prostu o umożliwienie nieskrępowanego ucztowania przez cały 24 grudnia.

S A C R A   C O N G R E G A T I O   C O N C I L II
DECRETUM
FACULTAS ANTICIPANDI OBLIGATIONEM ABSTINENTIAE ET IEIUNII PERVIGILII
NATIVITATIS D. N. IESU CHRISTI.

Plurimorum Episcoporum ex multis Nationibus votis obsecundans, Ssmus Dominus Noster Ioannes Pp. XXIII, praesenti Sacrae Congregationis
Concilii Decreto, gratiam deinceps anticipandi obligationem abstinentiae et ieiunii a die vigesima quarta, pervigilio Nativitatis Domini
Nostri Iesu Christi, ad diem vigesimam tertiam mensis Decembris omnibus orbis catholici fidelibus concedere dignatus est.

Datum Roma, die 3 Decembris 1959.
« Ostatnia zmiana: Grudnia 29, 2012, 09:43:12 am wysłana przez Bartek » Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Andrzej75
aktywista
*****
Wiadomości: 2324


« Odpowiedz #21 dnia: Grudnia 28, 2012, 13:00:12 pm »

A to we Wlk. Sob. jest post?
W 1937 r. jeszcze był, jak w każdą sobotę Wielkiego Postu (sic! - dopiero po Soborze odłączono Triduum od Wielkiego Postu).

Zgodnie z KPK 1917, kan. 1252 § 4 post (ścisły) w Wielką Sobotę obowiązywał do południa, a od 1955 do 1966 (od dekretu Maxima Redemptionis nostrae mysteria do Konstytucji Apostolskiej Paenitemini) - przez całą Wielką Sobotę.

Co do antycypacji postu, slyszalem, ze biskup w ktoryms roku przeniosl post i zarzadzil wieczerze wigilijne na 23 grudnia z racji, ze Wigilia byla w niedziele. Ale to sie okazalo porazka i ostatnio jak Wigilia byla w niedziele (2006 rok) byl komunikat biskupa, zeby jednak wieczerzac tradycyjnie w Wigilie. Swoja droga dla mnie osobiscie Wigilia w niedziele jakas taka dziwna jest.
Uprzedzenie postu z racji zbieżności wigilii z niedzielą brzmi sensownie, ale ten wspomniany dekret nie podaje żadnych warunków antycypacji. Rozumiem zatem, że zbieżność nie musiała wystąpić, a chodziło po prostu o umożliwienie nieskrępowanego ucztowania przez cały 24 grudnia.

Zgodnie z KPK 1917, kan. 1252 § 4: "W niedziele i święta nakazane, z wyjątkiem świąt przypadających w Wielkim Poście, nie obowiązuje prawo o wstrzemięźliwości albo o wstrzemięźliwości i poście, albo o samym poście, nie antycypuje się ich też w przeddzień". Wydaje mi się zatem, że prośby biskupów (1959) mogły dotyczyć zachowania postu wigilijnego, jeśli wigilia przypadła na 4. niedzielę Adwentu, bo zgodnie z KPK z 1917 r. postu nie było wtedy ani w sam dzień Wigilii, ani też nie przenosiło się go na "wigilię Wigilii".
Gdyby post miał być wyznaczony na stałe na 23 XII dekret mówiłby raczej o przełożeniu postu (na stałe) ("gratiam deinceps reponendi"), a nie o jego antycypowaniu. Antycypowanie zwykle dotyczy przypadkowej, a nie stałej zbieżności.

NB. w Polsce w l. 1966-2003 post wigilijny (tzn. już tylko wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych) obowiązywał na podstawie dekretu Prymasa Polski, potwierdzonego przez Sekretariat Stanu Stolicy Apostolskiej, i był to wyjątek od prawa powszechnego, ustanowionego Konstytucją Apostolską Paenitemini.
Zapisane
Exite de illa populus meus: ut ne participes sitis delictorum eius, et de plagis eius non accipiatis.
darl
uczestnik
***
Wiadomości: 138

« Odpowiedz #22 dnia: Grudnia 28, 2012, 19:26:15 pm »

Biskupi podpisują likwidację postu w wigilje, po czym mową zachęcają do przestrzegania postu, który właśnie znieśli. Proste.
Zapisane
prosty_czlowiek
rezydent
****
Wiadomości: 267

« Odpowiedz #23 dnia: Grudnia 28, 2012, 20:00:08 pm »

Tak przy okazji warto by się zastanowić czy jedzenie kilku wieczerzy (np. o 15 u teściów o 19 u rodziców) nie jest złamaniem postu pod względem ilościowym. Wszak to aż dwa syte posiłki.

A tak trochę a propos:
http://www.pch24.pl/nieumiarkowane-swietowanie,10969,i.html
Zapisane
Adimad
aktywista
*****
Wiadomości: 1336

« Odpowiedz #24 dnia: Grudnia 28, 2012, 21:25:38 pm »

Cytuj
Tak przy okazji warto by się zastanowić czy jedzenie kilku wieczerzy (np. o 15 u teściów o 19 u rodziców) nie jest złamaniem postu pod względem ilościowym. Wszak to aż dwa syte posiłki.

Słyszałem dwie interpretacje: jedna, że post obowiązuje przez całą dobę, a więc np. rano śniadanko, w południe jakiś drobiazg i wieczorem jednolita kolacja wigilijna (po której do powrotu z pasterki już nie); druga - że postny jest czas do kolacji wigilijnej. Ktoś się orientuje, jak to interpretować?

[zresztą ogólnie to ciekawa kwestia, czy posty są 24-godzinne od północy, czy może od wschodu do zachodu słońca, czy jakoś jeszcze inaczej, np. od wschodu do wschodu następnego dnia; na logikę to doba, ale w dawnych, chłopsko-przedzegarowych czasach byłby to pewien abstrakt; przypomina mi się scenka z pewnego wyjazdu wakacyjnego, gdzie kolega miał już przygotowaną kanapkę z szynką i czekał równo do 00:00, po czym zaczął wcinać]
Zapisane
Tato
aktywista
*****
Wiadomości: 4746


« Odpowiedz #25 dnia: Grudnia 28, 2012, 21:36:49 pm »

I uczynił słusznie, bowiem w naszym rzymskim kalendarzu po godz.0,00 zaczyna się nowy dzień, zatem logicznie piątek kończy się z tą właśnie godziną i o 0.01 jest już sobota. Od zachodu do zachodu to dzień liczą żydzi według swego księżycowego kalendarza.
Nie ma zatem żadnego powodu ( mimo, że posoborowie zaczęło się dostosowywać do kalendarza żydowskiego - vide Msze niedzielne w sobotę wieczór ) do tego by inaczej postrzegać początek i koniec dnia.
Zapisane
"CRUX SACRA SIT MIHI LUX , NON DRACO SIT MIHI DUX"
          V R S N S M V - S M Q L I V B
Leszek
uczestnik
***
Wiadomości: 118


« Odpowiedz #26 dnia: Grudnia 28, 2012, 22:36:08 pm »

Nie ma zatem żadnego powodu ( mimo, że posoborowie zaczęło się dostosowywać do kalendarza żydowskiego - vide Msze niedzielne w sobotę wieczór ) do tego by inaczej postrzegać początek i koniec dnia.
Proszę wybaczyć ignorancję: czy w brewiarzu rzymskim nie było I nieszporów niedziel lub uroczystości?
Zapisane
+++
Tato
aktywista
*****
Wiadomości: 4746


« Odpowiedz #27 dnia: Grudnia 28, 2012, 23:12:06 pm »

Nie ma zatem żadnego powodu ( mimo, że posoborowie zaczęło się dostosowywać do kalendarza żydowskiego - vide Msze niedzielne w sobotę wieczór ) do tego by inaczej postrzegać początek i koniec dnia.
Proszę wybaczyć ignorancję: czy w brewiarzu rzymskim nie było I nieszporów niedziel lub uroczystości?

Szczerze powiem, nie wiem.  :)
Zapisane
"CRUX SACRA SIT MIHI LUX , NON DRACO SIT MIHI DUX"
          V R S N S M V - S M Q L I V B
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #28 dnia: Grudnia 29, 2012, 09:48:45 am »

Zgodnie z KPK 1917, kan. 1252 § 4: "W niedziele i święta nakazane, z wyjątkiem świąt przypadających w Wielkim Poście, nie obowiązuje prawo o wstrzemięźliwości albo o wstrzemięźliwości i poście, albo o samym poście, nie antycypuje się ich też w przeddzień". Wydaje mi się zatem, że prośby biskupów (1959) mogły dotyczyć zachowania postu wigilijnego, jeśli wigilia przypadła na 4. niedzielę Adwentu, bo zgodnie z KPK z 1917 r. postu nie było wtedy ani w sam dzień Wigilii, ani też nie przenosiło się go na "wigilię Wigilii".
Gdyby post miał być wyznaczony na stałe na 23 XII dekret mówiłby raczej o przełożeniu postu (na stałe) ("gratiam deinceps reponendi"), a nie o jego antycypowaniu. Antycypowanie zwykle dotyczy przypadkowej, a nie stałej zbieżności.

Panie Andrzeju, ma Pan rację - znalazłem wyjaśnienie u Prümmera. Sądziłem, że z antycypacją wigilii jest jak było z antycypacją Matutinum: z wyjątku przeszła w regułę.
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Kamil
aktywista
*****
Wiadomości: 1368


« Odpowiedz #29 dnia: Grudnia 29, 2012, 17:18:36 pm »

Nie ma zatem żadnego powodu ( mimo, że posoborowie zaczęło się dostosowywać do kalendarza żydowskiego - vide Msze niedzielne w sobotę wieczór ) do tego by inaczej postrzegać początek i koniec dnia.
Proszę wybaczyć ignorancję: czy w brewiarzu rzymskim nie było I nieszporów niedziel lub uroczystości?
Są I nieszpory ważniejszych świąt. Ale to, że liturgicznie zaczęło się dane święto nie oznacza, że "dyscyplinarnie" również. A zatem post czy wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych obowiązuje od północy do północy.
Zapisane
Strony: 1 [2] 3 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Post wigilijny « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!