Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 25, 2024, 19:48:38 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231961 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Relikwie związane z Chrystusem
« poprzedni następny »
Strony: [1] Drukuj
Autor Wątek: Relikwie związane z Chrystusem  (Przeczytany 10568 razy)
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« dnia: Maja 01, 2011, 01:02:13 am »

Do naszych czasów zachowało się sporo przedmiotów, których najprawdopodobniej używał Zbawiciel podczas swojego pobytu na ziemi, oraz podczas swojej Męki. Wśród nich najbardziej znany jest Całun Turyński. Ale oprócz niego jest jeszcze wiele ciekawych relikwii, niektóre mało znane, albo wręcz niemal wcale nie znane. Ciekawych -  bo bardzo dobrze wpisują się w Ewangeliczny i tradycyjny obraz życia i męki naszego Pana. Ciekawych również  dlatego, ze badania naukowe nie potrafią jednoznacznie potwierdzić ani odrzucić tezy ich autentyczności. Przy tym przedmioty te zwykle mają całą masę cech, o których ewentualny fałszerz pojęcia nie miał, a okazuje się , że brak tych cech świadczyła by o ich nieoryginalności.

Postaram się wymienić w miarę kompletną listę, a potem - pokrótce omówić co to są za przedmioty:
- Całun Turyński
- Relikwie Krzyża
- gwoździe z Krzyża
- Titulus
- Korona cierniowa
- purpurowy Płaszcz
- włócznia
- krzyże łotrów
- Chusta z Oviedo
- Chusta z Manopello
- tunika z Argentuil
- tunika z Trewiru
- schody z Pałacu Piłata
- włócznia św. Longina

"Nadszedł potem także Szymon Piotr, idący za nim. Wszedł on do wnętrza grobu i ujrzał leżące płótna oraz chustę, która była na Jego głowie, leżącą nie razem z płótnami, ale oddzielnie zwniętą na jednym miejscu. Wtedy wszedł do wnętrza także i ów drugi uczeń, który przybył pierwszy do grobu. Ujrzał i uwierzył." (J20, 6-8) Czyli najpierw o płótnach:

Całun Turyński - Przechowywane w Katedrze św. Jana chrzciciela w Turynie. Jest to najprawdopodobniej płótno pogrzebowe ( o wymiarach 4,36mx1,1m - 8x2 łokcie żydowskie), w które owinięte było Ciało Zbawiciela w grobie. Wzór i splot tkanin, obecność endemicznych pyłków roślinnych, charakterystycznego piachu, obecność hebrajskich, greckich i łacińskich napisów na płótnie(odkrytych dopiero w XXw!)  - oraz przede wszystkim "zdjęcie" Ukrzyżowanego, z dokładnym odzwierciedleniem ran i obrażeń, kierunków spływu krwi, anatomii itp. Niektórzy badacze dostrzegają też na oczach 2 monety rzymskie - leptony, ale to na pograniczu rozdzielczości...
Dość dobra strona o całunie: http://calun.org/
Jedynym wyraźnym świadectwem przeciwko autentyczności całunu jest datowanie radiowęglem (izotopem 14C węgla) - które dziwnym trafem umiejscawia całun w czasie, kiedy pojawiłyu się pierwsze znane wówczas dokumenty historyczne o całunie. Niestety - od tego czasu odkryto węgierski "kodeks praya" z 1192~195 roku - na którym jest miniatura przedstawiająca całun pogrzebowy Chrystusa, na którym wskazano wiele cech Całunu - łącznie ze śladami wypaleń jakie już wtedy nosił. Stanowi to pośredni dowód, iż Całun był znany już wtedy autorowi miniatury, co oznacza, że widział całun wiek przed jego powstaniem ;).

Chusta z Oviedo, Sudarium - Przechowywana w katedrze św. Zbawiciela w Oviedo w Hiszpanii. Tkanina o wymiarach 84x53cm (1,5x1 łokcie żydowskie - 54,6cm) - na której są ślady ok 70 plam krwi i płynu opłucnej. Prawdopodobnie chusta, którą zakryto głowę zmarłego Chrystusa - wpierw  jeszcze na krzyżu, potem (jakąś godzinę później) leżącego, na końcu - po 45 minutach - przenoszonego do grobu. Później złożono ją w grobie - być może jako chustę podtrzymującą brodę... Chusta tkana jest w podobny sposób (ale z innym splotem) jak Całun. Posiadała na sobie podobne pyłki roślinne(w tym endemiczne - charakterystyczne dla Jerozolimy). Cechy antropologiczne Człowieka, który krwawił na chustę odpowiadają dokładnie temu z Całunu, miał w dokładnie tych samych miejscach krwawiące rany, taka sama jest też grupa krwi - AB.
Jak zwykle - radiodatowanie węglem 14C wykazało absurdalnie - że chusta pochodzi z 642-486 roku, choć znane są źródła historyczne sprzed 614 roku, mówiące o Sudarionie.  Link: http://adonai.pl/cuda/?id=27 (choć w sieci jest zapewne więcej)

Chusta z Manopello (całun z Manopello) - przechowywana w kapucyńskim kościele (santuarium del Volto Sancto - sanktuarium Świętego Oblicza) w Manoppello, w Abruzji. Chusta - 14,5cmx 24 cm wykonana z bisioru (kosmicznie droga tkanina tkana z wydzielin ostryg, nie przyjmuje pigmentu!!!), na którym w dziwny sposób utrwalone jest oblicze (najprawdopodobniej) Chrystusa. Wizerunek z Manoppello ma - w odróżnieniu od całunu otwarte oczy. Poza tym twarz odpowiada tej z całunu, odpowiadają także obrażenia i rany...

Linki: http://www.apokalipsa.info.pl/objawienia/mowi_glupi.htm
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Regiomontanus
aktywista
*****
Wiadomości: 3617


« Odpowiedz #1 dnia: Maja 01, 2011, 04:05:35 am »

W katedrze w Aachen (w Akwizgranie) znajdują się tzw. Wielkie Relikwie Akwizgrańskie, wśród nich pieluszki (becik) Dzieciątka Jezus a także perizonium ukrzyżowanego Chrystusa.
Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
Guldenmond
aktywista
*****
Wiadomości: 2136


« Odpowiedz #2 dnia: Maja 01, 2011, 06:04:31 am »

i jeszcze np. bicz i pasek

ps. Declaratio principalium reliquiarum... :
- fasciae quibus Christus involutus est
- pannus quo Cristus in cruce obtectus
- cingulum Christi
- de sudario & arundine Domini
- se s. cruce & clavo
- flagellum
« Ostatnia zmiana: Maja 01, 2011, 06:06:20 am wysłana przez Guldenmond » Zapisane
"coraz bardziej cię wciaga do tego trydenckiego ścieku"
ks. K.B.
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #3 dnia: Maja 04, 2011, 10:12:09 am »

Tunika z Argentuil

Była to utkana z owczej wełny (be szwów, 1 kawałek) tunik spodnia. Była, bo w trakcie Rewolucji (anty)Francuskiej - została pocięta, część kawałków zaginęła, część nie został zwrócona... Zachowały się jednak dość spore fragmenty, które można zobaczyć na zdjęciu:
[czarne to Tunika, białe tkanina na której umieszczono relikwię]

 Według legendy - utkana dla Chrystusa przez Jego Matkę. Tunikę tą (najprawdopodobniej) miał na sobie Chrystus, kiedy dźwigał krzyż na Golgotę. Posiada ona ślady skrzepniętej krwi, badania mikroskopowe ujawniły też ślady potu (kryształki mocznika), oraz fakt, iż noszący ją Człowiek został poddany męczarnią (zdeformowane erytrocyty). Ślady krwi pokrywają się z tymi z całunu, co więcej wywnioskować na ich podstawie można, iż Chrystus - wbrew powszechnej opinii - niósł cały krzyż - obrażenia od belki wyglądały by inaczej:
[porównanie ran z Tuniki z Całunem Turyńskim]

Oczywiście radiodatowanie (pierwsze) idealnie trafiło w moment kiedy tunika znana jest w historii (530-650r, średnia 590r), podczas kiedy drugie datowanie na ślepo (instytut, który wyznaczał datę nie wiedział, z czym ma do czynienia) - wyznaczył datę prawie 200 lat późniejszą (670-880r średnia 775r). Ale najważniejsze z odkryć związane z tą tuniką, to fakt iż dokonano analizy DNA obecnego w leukocytach. Wynik - mężczyzna, rasy semickiej. Nieoficjalnie - według tej książki: - DNA z Tuniki porównano z tym z Całunu - są te same...

Co ciekawe - książka ta niemal explicite wskazuje że niechęć Kościoła do badań tych relikwii wynika z... akukumenizmu (zarazem wymieniając środowiska tradycyjne" - jako przychylne...). Bo nie da się dialogować, kiedy nawet dowody materialne świadczą, że my mamy pełnię środków zbawienia...


++++dodano
Link:
http://www.gandalf.com.pl/b/tunika-z-argenteuil-i-calun-turynski/  [tu w recenzjach fragment książki - o datowaniu]
http://calun.org/strony/tunika_z_argenteuil.html [tu bardzo krótko]
« Ostatnia zmiana: Maja 04, 2011, 10:22:32 am wysłana przez jp7 » Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #4 dnia: Kwietnia 23, 2012, 23:09:57 pm »

http://www.pch24.pl/pielgrzymka-srodowisk-tradycjonalistycznych-do-trewiru,1938,i.html
Zapisane
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #5 dnia: Kwietnia 27, 2012, 12:30:41 pm »

Galeria ze zdjęciami tu wymienionych i niewymienionych...
http://gosc.pl/gal/pokaz/1116920.Relikwie-Meki-Panskiej/11#gt
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #6 dnia: Marca 29, 2013, 15:33:17 pm »

To już jutro - Całun będzie pokazany.

Całun Turyński w TV „na żywo” i internecie „online”



W Wielką Sobotę, czyli 30 marca 2013 r. będziemy mogli obejrzeć transmisję Całunu Turyńskiego. Będzie on wystawiony publicznie po raz pierwszy od 40 lat. Transmisja na kanale włoskiej telewizji publicznej RAI 1 odbędzie się w godz. 17:15 – 18:50.

Transmisję prowadzić będzie włoska telewizja publiczna RAI 1, która dla widzów w Polsce jest dostępna m.in. na platformie satelitarnej nc+ (kanał 336). Nie ma żadnych informacji o zamiarze transmitowania tego wydarzenia przez jakąkolwiek stację telewizyjną w Polsce. Przekaz telewizyjny i internetowy realizowany przez RAI 1 ma być wielojęzyczny i dostępny w wersji bezpłatnej oraz w wersji płatnej z dodatkowymi wyjaśnieniami podzielonymi na cztery wątki tematyczne: „detale Całunu”, „Człowiek z Całunu”, „Badania naukowe nad Całunem”, „Ścieżka biblijna”.

Link do telewizji RAI 1 online (należy poczekać 30 sek. na zniknięcie reklam)

Ekspozycja Całunu ma stanowić jeden z ważniejszych aktów Roku Wiary zainicjowanego przez Ojca Świętego Benedykta XVI. Zdaniem księdza arcybiskupa Turynu Cesare Nosiglia, który jest kustoszem Całunu, dzięki mediom elektronicznym po raz pierwszy widok płótna, którym było okryte ciało Ukrzyżowanego Chrystusa, dotrze do miejsc, w których wcześniej nie mógł być widziany. Ksiądz arcybiskup będzie w Wielką Sobotę przewodniczył Liturgii w miejscowej katedrze, podczas której nastąpi prezentacja Całunu. W specjalnym nabożeństwie weźmie udział tylko ok. 300 osób, wśród których będą reprezentowani chorzy, bezdomni, bezrobotni, ubodzy i młodzież.

Przed publicznym wystawieniem, jakie miało miejsce  przed trzema laty, i które nie było transmitowane przez media, płótno zostało poddane renowacji i konserwacji. Wtedy to ówczesny Papież Benedykt XVI oglądając Całun, określił go jako „ikonę Wielkiej Soboty”. W ostatnich latach przywoływana jest wypowiedź Błogosławionego Jana Pawła II. W 1998 r. powiedział on: >> Całun jest wyzwaniem dla rozumu. Od każdego człowieka, a zwłaszcza od uczonego wymaga przede wszystkim wysiłku, który pozwoli mu przyjąć z pokorą głębokie przesłanie, przemawiające do jego umysłu i dotykające jego życia. <<

Za: Akcja Katolicka Diecezji Świdnickiej
Zapisane
Benedykt Korczyński
uczestnik
***
Wiadomości: 237


« Odpowiedz #7 dnia: Marca 29, 2013, 16:00:27 pm »

Sandały Panajezusowe w mieście Pruem w Nadrenii-Palatynacie

http://www.eifelzeitung.de/images/artikel/58845-16-sandalen.jpg

http://de.wikipedia.org/wiki/Sandalen_Christi
« Ostatnia zmiana: Marca 29, 2013, 16:02:25 pm wysłana przez Benedykt Korczyński » Zapisane
Jakże piękne i pełne pociechy jest świętych obcowanie! BXVI
martyrologium.blogspot.com/
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #8 dnia: Marca 29, 2013, 21:51:05 pm »

Do tuniki z Argenteuil pod Paryzem sa coroczne pielgrzymki tradycjonalistow. Tunika jest raz na kilkadziesiat lat rozwijana i eksponowana wiernym. Zawsze przy takim rozwijaniu sa odpady, ktore przekazuje sie do badan naukowych. Na poczatku lat 90 ojciec znajomego byl czlonkiem takiego komitetu naukowego i mial okazje dotykac wlasnymi rekami owych kawaleczkow. Twierdzil, ze potem bardzo dlugo dlonie pachnialy mu rozami.
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #9 dnia: Marca 30, 2013, 18:20:54 pm »

Dziś (teraz) publiczne wystawienie Całunu - na zywo w TV i internecie:
http://www.ktotv.com/
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Kefasz
aktywista
*****
Wiadomości: 3938


Amen tako Bóg daj, byśmy wszyscy poszli w Raj.

ministrantura śpiewniki tradycja->
« Odpowiedz #10 dnia: Marca 31, 2013, 03:57:15 am »

Przescieradło grobowe nazywa się syndon. Prócz przedmiotów Pana Jezusowych są jeszcze inne rzeczy które pojawiają się w Ewangeljach. Chcę tutaj wspomnieć przedmiot będący w Polsce - Miecz swiętego Piotra - znajduje się bodajże w katedrze w Gnieźnie.
Zapisane
Stare jest lepsze Ł5,39
liczne stare książki->http://chomikuj.pl/Pjetja
Z forum amerykańskich tradycjonalistów:
Oto zwyczajowe napomnienie: unikaj żarliwości; krytykuj zasady, nie ludzi.
Bądź rozróżniający, lecz nie czepialski. Bądź pouczający lecz nie zgryźliwy. Bądź zasadniczy, zamiast natarczywy.
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #11 dnia: Marca 31, 2013, 13:35:00 pm »

Całun - termin ten został przez nas przyjęty na określenie ewangelicznego syndonu i relikwii turyńskiej.


Płótno znad Indusu
http://www.calun.org/strony/ksiazki/ziolkowski/plotno_znad_indusu.html
Zapisane
Kefasz
aktywista
*****
Wiadomości: 3938


Amen tako Bóg daj, byśmy wszyscy poszli w Raj.

ministrantura śpiewniki tradycja->
« Odpowiedz #12 dnia: Kwietnia 02, 2013, 13:02:46 pm »

W pieśniach nabożnych wielokrotnie pojawia się wyraz syndon. Ani razu całun. Strzelam, że całun to nowomowa.
Zapisane
Stare jest lepsze Ł5,39
liczne stare książki->http://chomikuj.pl/Pjetja
Z forum amerykańskich tradycjonalistów:
Oto zwyczajowe napomnienie: unikaj żarliwości; krytykuj zasady, nie ludzi.
Bądź rozróżniający, lecz nie czepialski. Bądź pouczający lecz nie zgryźliwy. Bądź zasadniczy, zamiast natarczywy.
Strony: [1] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Relikwie związane z Chrystusem « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!