Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 12:19:49 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Post wigilijny
« poprzedni następny »
Strony: [1] 2 3 Drukuj
Autor Wątek: Post wigilijny  (Przeczytany 11535 razy)
Zygmunt
Gość
« dnia: Grudnia 18, 2009, 10:08:21 am »

Warto przypomnieć stary zwyczaj poszczenia przed imieninami. O królu Janie III czytamy u Kazimierza Sarneckiego (Pamiętniki..., Wrocław 1958, s. 143): "Król jm. dzisiejszą wigilią patrona swego rybami odprawił będąc za łaską Bożą przy zupełnym zdrowiu".
Zapisane
cabbage
aktywista
*****
Wiadomości: 2637


« Odpowiedz #1 dnia: Grudnia 18, 2009, 11:07:50 am »

A propos, czy w suche dni obowiązuje post, wstrzemięźliwość od mięsa, czy co? I czy każdy chodzący na Tridentinę ma obowiązek się do tego stosować, skoro KEP wyznaczył według NOM-owego kalendarza dni postne? Pytam, bo czasem po prostu ciężko jest powiedzieć- dzisiaj dziękuję za mięso, bo są "suche dni", gdy ludzie w ogóle nie wiedzą co to jest, a nie mam ochoty być brana za sekciarę  ;D Co innego piątek- w piątek nigdy nie jadam mięsa. ;)
Zapisane
http://www.youtube.com/watch?v=r24hZXfl__o&feature=related
To jest Msza Dziękuję Ci!!!!! ;(

Św. Józef z Kupertynu potężny orędownik, zwłaszcza studentów!!

"Gdy strzelcy się kłócą, niedźwiedź jest bezpieczny!" przysłowie norweskie pod rozwagę tradsom ;)

Jestem papistką :] zbawić dusze :-)
Zygmunt
Gość
« Odpowiedz #2 dnia: Grudnia 18, 2009, 11:12:59 am »

Co najmniej wypada pościć w suche dni. Nie wiem co Konferencja wyznaczyła...
Zapisane
cabbage
aktywista
*****
Wiadomości: 2637


« Odpowiedz #3 dnia: Grudnia 18, 2009, 11:22:36 am »

KEP wyznaczyła, że wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych obowiązuje we wszystkie piątki, a post w Środę Popielcową i Wielki Piątek. Nie ma już nawet w Wigilię wstrzemięźliwości od mięsa ;) Mi chodziło głównie o to, czy pod grzechem jest to nieposzczenie w suche dni, czy nie? Chyba nie... jak się uda, to zachowam tę tradycję, ale wolę wiedzieć ;)
Zapisane
http://www.youtube.com/watch?v=r24hZXfl__o&feature=related
To jest Msza Dziękuję Ci!!!!! ;(

Św. Józef z Kupertynu potężny orędownik, zwłaszcza studentów!!

"Gdy strzelcy się kłócą, niedźwiedź jest bezpieczny!" przysłowie norweskie pod rozwagę tradsom ;)

Jestem papistką :] zbawić dusze :-)
Michał Barcikowski
*
aktywista
*
Wiadomości: 1875

« Odpowiedz #4 dnia: Grudnia 18, 2009, 11:23:37 am »

KEP wyznaczyła, że wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych obowiązuje we wszystkie piątki, a post w Środę Popielcową i Wielki Piątek. Nie ma już nawet w Wigilię wstrzemięźliwości od mięsa ;) Mi chodziło głównie o to, czy pod grzechem jest to nieposzczenie w suche dni, czy nie? Chyba nie... jak się uda, to zachowam tę tradycję, ale wolę wiedzieć ;)

Oczywiście nie ma obowiązku pościć pod grzechem w inne dni niż w te, które wyznaczyła Konferencja Episkopatu.
Zapisane
cabbage
aktywista
*****
Wiadomości: 2637


« Odpowiedz #5 dnia: Grudnia 18, 2009, 11:26:47 am »

Dziękuję za odpowiedź. Teraz tak się porobiło, że wyrażenie "suche dni" nic nie znaczy dla ludzi, jeszcze gotowi pomylić z jakimiś postami krysznowców ;)
Zapisane
http://www.youtube.com/watch?v=r24hZXfl__o&feature=related
To jest Msza Dziękuję Ci!!!!! ;(

Św. Józef z Kupertynu potężny orędownik, zwłaszcza studentów!!

"Gdy strzelcy się kłócą, niedźwiedź jest bezpieczny!" przysłowie norweskie pod rozwagę tradsom ;)

Jestem papistką :] zbawić dusze :-)
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #6 dnia: Grudnia 18, 2009, 11:49:51 am »

Pani Cabbage,

w nowym kalendarzu "suche dni" nadal są, tylko zmieniły nazwę na "dni kwartalne". W praktyce zapomina się o nich, ale wg wytycznych kościelnych nadal mają charakter błagalny i zachęca się w owe dni do modlitw i podejmowania praktyk pokutnych w wyznaczonych przez Episkopat intencjach (np. u nas jeszcze dziś i jutro - o życie chrześcijańskie rodzin).

http://www.liturgia.dominikanie.pl/slownik/dni.php
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
cabbage
aktywista
*****
Wiadomości: 2637


« Odpowiedz #7 dnia: Grudnia 18, 2009, 11:52:55 am »

Ciekawe, że NIKT poza tradsami o tym nie wie i w ŻADNYM kościele nie słyszałam o tym ANI SŁOWA.
Zapisane
http://www.youtube.com/watch?v=r24hZXfl__o&feature=related
To jest Msza Dziękuję Ci!!!!! ;(

Św. Józef z Kupertynu potężny orędownik, zwłaszcza studentów!!

"Gdy strzelcy się kłócą, niedźwiedź jest bezpieczny!" przysłowie norweskie pod rozwagę tradsom ;)

Jestem papistką :] zbawić dusze :-)
Morro
aktywista
*****
Wiadomości: 625


« Odpowiedz #8 dnia: Grudnia 18, 2009, 11:55:42 am »

posty są passe, modne jest radosne oczekiwanie Pana i koncerty uwielbienia.
Zapisane
wiridiana
aktywista
*****
Wiadomości: 1255


gg 5253636

Ad altare Dei
« Odpowiedz #9 dnia: Grudnia 18, 2009, 12:01:11 pm »

Wcale nie są passe http://breviarium.blogspot.com/2009/12/przywrocmy-piatkowy-post-od-miesa.html  :D
Zapisane
http://wiridiana.blogspot.com/
W wodospadach Twych kędziorów będę nurzać dłonie,
Szept namiętny zaplatając w pasma wokół skroni. Zacałuję blaski oczu zanim znów dzień wstanie.
cabbage
aktywista
*****
Wiadomości: 2637


« Odpowiedz #10 dnia: Grudnia 18, 2009, 12:03:01 pm »

Pani wiridiano, czegóż się nie robi dla nowej bogini Ekologii, starej Gai  ;) Nawet dzieci się poświęca, jak ongiś, w rytualnych mordach, które teraz nazywają się "humanitarnie"- aborcją. A już ST mówi: "Nie będziesz przeprowadzał swych dzieci przez ogień dla Molocha" Ale co tam ST- Protokół z Kioto, Konwencja Genewska to nowa Biblia.
Zapisane
http://www.youtube.com/watch?v=r24hZXfl__o&feature=related
To jest Msza Dziękuję Ci!!!!! ;(

Św. Józef z Kupertynu potężny orędownik, zwłaszcza studentów!!

"Gdy strzelcy się kłócą, niedźwiedź jest bezpieczny!" przysłowie norweskie pod rozwagę tradsom ;)

Jestem papistką :] zbawić dusze :-)
Fidelis
Gość
« Odpowiedz #11 dnia: Grudnia 18, 2009, 12:20:23 pm »

Jako że wychowałem się jeszcze w (normalnym) Kościele przedsoborowym wypada bym podzielił sie z Państwem informacją, iż w tamtych czasach, w mojej rodzinie pościło sie w piątki, w Wielki Piątek, Środę popielcową, Wigilię itp, natomiast o Suchych Dniach nie słyszałem wcale. Nie znane mi było to pojęcie. Poznałem je dopiero wraz z powrotem Tradycji. Spytajcie (o te Suche Dni) waszych dziadków i osoby starsze. (To tak dla porządku.) 
Zapisane
ececylia
aktywista
*****
Wiadomości: 591


« Odpowiedz #12 dnia: Grudnia 18, 2009, 12:36:59 pm »

W dawnych czasach, w mojej rodzinie także nie przestrzegano (nie znano ) suchych dni i dowiedziałam się o nich dopiero przy okazji powrotu Tradycji. Ale jak już wiem, to z całą konsekwencją wprowadzam je w teraźniejszym życiu rodzinnym.
Zapisane
"Kochaj grzesznika nie jako grzesznika, ale jako człowieka. Jeśli kochasz chorego, prześladujesz chorobę, bo jeśli oszczędzasz chorobę, nie kochasz chorego." św. Augustyn
romeck
aktywista
*****
Wiadomości: 1710


« Odpowiedz #13 dnia: Grudnia 18, 2009, 12:40:35 pm »

w nowym kalendarzu "suche dni" nadal są, tylko zmieniły nazwę na "dni kwartalne".

Dziękuje za odpowiedź, nie kojarzyłem tej nazwy z "suchymi dniami" choć w ordo diecezji katowickej są podane i na dziś, piątek
 i na sobotę
Zapisane
Zygmunt
Gość
« Odpowiedz #14 dnia: Grudnia 18, 2009, 13:01:41 pm »

Kiedyś w Polsce niektórzy pościli "na oleju", inni tylko "na maśle". U ks. Kitowicza (Opis... Warszaw 1999, s. 105) czytamy o arcybiskupie Wacławie Sierakowskim: "Ten regularnie co dzień słuchał jednej mszy przed swoją, potem miał swoją, a po swojej znowu jednej mszy cudzej był słuchaczem; gdy mu w chorobie doktorowie zakazali maślanych potraw i olejnych, chcąc go tym sposobem przymusić do mięsa, kazał tylko dawać sobie potrawy samą solą przyprawione".
« Ostatnia zmiana: Grudnia 18, 2009, 13:05:12 pm wysłana przez Zygmunt » Zapisane
Strony: [1] 2 3 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Post wigilijny « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!