Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 18, 2024, 22:15:47 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231946 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Różnice między FSSPX, FSSP, IDP
« poprzedni następny »
Strony: 1 2 [3] 4 5 ... 15 Drukuj
Autor Wątek: Różnice między FSSPX, FSSP, IDP  (Przeczytany 68577 razy)
Nathanael
Gość
« Odpowiedz #30 dnia: Grudnia 16, 2009, 20:15:09 pm »

W Rzeszowie pewnie nic by się nie ruszyło, gdyby nie FSSP - to tak swoją drogą - którego kapłani jeździli kilometry, żeby Mszę odprawić.
Zapisane
romeck
aktywista
*****
Wiadomości: 1710


« Odpowiedz #31 dnia: Grudnia 16, 2009, 20:44:52 pm »

Jestem Maciej P. z Wrocławia i przed chwilą zrobiłem bałwana ;D

A bałwan ten to zwolennik FSSPX, FSSP czy IDP?

A w temacie wątku: dla osób z zewnątrz (czyli i mnie, znaczy: zwykły wierny) wszystkie te organizacje to jedna grupa
( co także wynika z podsumowań PJO, żadnej nie lubią ordynariusze).

A krótka charakterystyka PJO to jak dla mnie pierwszozrzędna do jakieś publikacji encyklopedycznej o ruchach w Kościele.
Zapisane
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #32 dnia: Grudnia 16, 2009, 21:28:52 pm »

Primo, nie zamierzam odbierac FSP zaslug, zwlaszcza lokalnych, w krzewieniu mszy tradycyjnej. Ich obecnosc jest bardzo uzyteczna chocby dla tych, ktorzy do najblizszej kaplicy FSSPX maja sporo kilometrow. U mnie na przyklad funkcjonuje duze duszpasterstwo petrystow, ktore zapewnia to, czego nie moze zapewnic dojezdzajacy na niedzielna Msze ksiadz z Bractwa : np codzienna msze albo spowiedz bez czekania do nastepnej niedzieli etc.

Jednak obrona Tradycji to nie tylko odprawianie mszy tradycyjnej, ale takze m. in. integralne przekazywanie doktryny. Co ma odpowiedziec ksiadz z Bractwa sw. Piotra na pytania wiernego o wolnosc religijna, ekumenizm, Asyz, ostatnie oswiadczenie KEPu, kazanie biskupa etc. ? Jesli przedstawi doktryne katolicka i skrytykuje, nawet delikatnie, to czy tamto odchylenie, a nie daj Boze dojdzie to do kurialnych uszu (a zawsze dochodzi), to oznacza to klopoty. Wobec tego zachodzi zjawisko przymusowej, a niekiedy i dobrowolnej tabuizacji pewnych tematow. Ostroznosc staje sie peirwsza cnota. Tak wlasnie zareagowal ksiadz z Nigerii wobec kandydata do FSP, ktory publicznie krytykowal nowa liturgie. Po prostu przelakl sie, ze biskup miejsca Efekt : ks. Gregory Obih jest dzis w FSSPX i moze mowic co mu sie podoba.
Tu wlasnie dostrzegalbym istotna roznice z IDP, ktore tych tematow nie boi sie poruszac i porusza. W seminarium w Courtalain jest wykladana historia walki o Msze, w Wigratzbad - nie. Efektem jest tendencja wielu ksiezy i seminarzystow do ideowego skretu w strone posoborowia. Nie mowie tu nawet o modernistycznych kretach i psujach, ale o zwyklych normalnych chlopakach, ktorzy ida do seminarium jako pobozni i tradycyjnie nastawieni kandydaci do kaplanstwa, a wychodza zen jako nabuzowani podejrzana teologia tradi-ekumenisci, w najlepszym wypadku postrzegajacy tradycyjny charakter swojego zgromadzenia jako jeden z wielu charyzmatow, a w najgorszym, jako tradi-ekumenisci przepelnieni misja doprowadzenia schizmatykow do posoborowej owczarni. "Popatrzecie  jaki ja jestem inteligientny, bo rozumiem trydycyjny wymiar Vaticanumm Secundum, nie to co te tepe chamy z FSSPX".
IDP arcybiskupa sie nie wyparlo i uwaza sie - slusznie czy nie - za kontynuatorow jego linii. FSP zasadza sie na akcie teologicznego potepienia nie tylko konsekracji z 1988 roku, ale i "schizmatyckiego ducha", pod ktore to pojecie da sie podstawic cokolwiek np. odmowe koncelebry w nowym rycie.
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
Fidelis
Gość
« Odpowiedz #33 dnia: Grudnia 16, 2009, 21:34:29 pm »


Jednak obrona Tradycji to nie tylko odprawianie mszy tradycyjnej, ale takze m. in. integralne przekazywanie doktryny.(.....)

Ita est. I o to chodzi.

Zapisane
genowefa
aktywista
*****
Wiadomości: 1090

« Odpowiedz #34 dnia: Grudnia 16, 2009, 21:40:13 pm »

Tylko FSSPX ma biskupów wyświęconych w starym obrządku.
Zapisane
amharc
adept
*
Wiadomości: 29

« Odpowiedz #35 dnia: Grudnia 16, 2009, 21:46:18 pm »

FSSP i IBP to nawet i wyświęconego w nowym nie mają...
Zapisane
cabbage
aktywista
*****
Wiadomości: 2637


« Odpowiedz #36 dnia: Grudnia 16, 2009, 21:48:18 pm »

Mam już dość tego zamętu i mam nadzieję, że się szybko skończy. Idę mówić różaniec w tej intencji. I błagam, ludzie, módlcie się, mniej na necie siedzieć!
Zapisane
http://www.youtube.com/watch?v=r24hZXfl__o&feature=related
To jest Msza Dziękuję Ci!!!!! ;(

Św. Józef z Kupertynu potężny orędownik, zwłaszcza studentów!!

"Gdy strzelcy się kłócą, niedźwiedź jest bezpieczny!" przysłowie norweskie pod rozwagę tradsom ;)

Jestem papistką :] zbawić dusze :-)
Jarod
aktywista
*****
Wiadomości: 2525


« Odpowiedz #37 dnia: Grudnia 16, 2009, 21:57:58 pm »

Tylko FSSPX ma biskupów wyświęconych w starym obrządku.
Nie tylko:
http://en.wikipedia.org/wiki/Fernando_Ar%C3%AAas_Rifan
Zapisane
PTRF
aktywista
*****
Wiadomości: 2129


« Odpowiedz #38 dnia: Grudnia 16, 2009, 22:04:33 pm »

Nie tylko :
http://www.sspv.net
 ;)
Zapisane
"Kto tradycji nie szanuje
 Niech nas w dupę pocałuje"
/kawaleryjskie/
genowefa
aktywista
*****
Wiadomości: 1090

« Odpowiedz #39 dnia: Grudnia 16, 2009, 22:09:22 pm »

Mówimy o różnicach między FSSPX, FSSP i IDP.
Zapisane
Teresa
aktywista
*****
Wiadomości: 1409

« Odpowiedz #40 dnia: Grudnia 16, 2009, 22:29:11 pm »

I błagam, ludzie, módlcie się, mniej na necie siedzieć!
Proszę nie odbierać tego jako złośliwość, ale chciałam zwrócić uwagę, iż mając na liczniku 8 postów dziennie plasuje się Pani w ścisłej czołówce tego forum  :D
Zapisane
Murka
aktywista
*****
Wiadomości: 1289


« Odpowiedz #41 dnia: Grudnia 16, 2009, 22:29:55 pm »

I błagam, ludzie, módlcie się, mniej na necie siedzieć!

Powiedziala pani Cabbage, statystycznie 8 postow na dzien :D

Edit: o, pani Teresa mnie uprzedzila :D

Zapisane
Niech się nie trwoży serce wasze ani się lęka.
Jarod
aktywista
*****
Wiadomości: 2525


« Odpowiedz #42 dnia: Grudnia 16, 2009, 22:39:43 pm »

Co ma odpowiedziec ksiadz z Bractwa sw. Piotra na pytania wiernego o wolnosc religijna, ekumenizm, Asyz, ostatnie oswiadczenie KEPu, kazanie biskupa etc. ? Jesli przedstawi doktryne katolicka i skrytykuje, nawet delikatnie, to czy tamto odchylenie, a nie daj Boze dojdzie to do kurialnych uszu (a zawsze dochodzi), to oznacza to klopoty. Wobec tego zachodzi zjawisko przymusowej, a niekiedy i dobrowolnej tabuizacji pewnych tematow. Ostroznosc staje sie peirwsza cnota.
Mysle, ze IBP tez bedzie szlo w tym kierunku. Jedynie centrala bedzie wydawala kontrowersyjne teksty, lokalnie na dluzsza mete nie da sie zyc w nieprzyjazni z kuria. I szczerze mowiac jak mam wybierac - bede mial codzienna Msze i  duszpasterstwo tradcyjnego ksiedza, ktory jednak bedzie powsciagliwy w komentowaniu wybrykow wspolczesnego Kosciola, a miec tradycyjnego ksiedza, ktory owszem - skomentuje i potepi pewne sprawy, ale w ciagu miesiaca zniknie z okolicy razem z calym duszpasterstwem - to wole jednak powsciagliwego ksiedza. Krytyke nieortodyksyjnych zachowan tez mozna madrze skanalalowac w "naukowych" ksiazkach, konferencjach etc. Na prawde nie ma sensu, aby szeregowy ksiadz sie narazal w jakichs blahych sprawach. Stawka - cura animarum - wg mnie jest zbyt duza. Owszem jest to trudne - nie poklocic sie z kuria i jednoczesnie nie zatracic swojej tradycyjnej tozsamosci, ale mysle, ze jest to wykonalne. Nawet jesli niektorzy twierdza, ze fssp sie nie udalo....
Zapisane
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #43 dnia: Grudnia 16, 2009, 23:01:27 pm »

Jedyna mozliwosc realizacji scenariusza "nie zatracania swojej tradycyjnej tozsamosci", to znalezienie biskupa, ktory nie bedzie sie wtracal w sprawy tradi-getta, da kosciol, przystawi pieczatke i wiecej nie bedzie tam zagladal, a na bierzmowanie bedzie delegowal wikariusza generalnego. Tylko czym taka sytuacja sie rozni od "autonomi" FSSPX, z ktorej czyni sie Bractwu zarzut ?
To oczywiscie przy zalozeniu, ze prowadzacy takie autonomiczne duszpasterstwo ksieza z FSP beda w ogole chcieli "nie zatracic swojej tradycyjnej tozsamosci". Niestety przyklad ostatnich dwudziestu lat pokazuje, ze miedzy sila wiezow z Kosciolem posoborowym, a stopniowym porzucaniem Tradycji zachodzi scisla korelacja.

Co do IDP, to mam nadzieje, ze czarna wizja sie nie spelni.
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
JRWF
aktywista
*****
Wiadomości: 1291


« Odpowiedz #44 dnia: Grudnia 16, 2009, 23:19:04 pm »

Co ma odpowiedziec ksiadz z Bractwa sw. Piotra na pytania wiernego o wolnosc religijna, ekumenizm, Asyz, ostatnie oswiadczenie KEPu, kazanie biskupa etc. ? Jesli przedstawi doktryne katolicka i skrytykuje, nawet delikatnie, to czy tamto odchylenie, a nie daj Boze dojdzie to do kurialnych uszu (a zawsze dochodzi), to oznacza to klopoty. Wobec tego zachodzi zjawisko przymusowej, a niekiedy i dobrowolnej tabuizacji pewnych tematow. Ostroznosc staje sie peirwsza cnota.
Mysle, ze IBP tez bedzie szlo w tym kierunku. (...)

Na razie chyba jeszcze nie idzie...
"Pewien ksiądz z IBP"  ;) pewnej tegorocznej jesiennej niedzieli takie piękne kazanie rąbnął u św. Benona w Warszawie, że obecnym aż buzie i oczy ze zdziwienia się pootwierały. Delikatną krytyką posoborowia tego nazwać się nie dało. A zakończył apelem o modliwę w intencji powodzenia rozmów na linii FSSPX-Watykan!
Zapisane
Strony: 1 2 [3] 4 5 ... 15 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Różnice między FSSPX, FSSP, IDP « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!