Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 16:13:45 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Różnice między FSSPX, FSSP, IDP
« poprzedni następny »
Strony: 1 [2] 3 4 ... 15 Drukuj
Autor Wątek: Różnice między FSSPX, FSSP, IDP  (Przeczytany 68240 razy)
pjo
Pokorny młot w warsztacie Pana
aktywista
*****
Wiadomości: 605


www.ratzinger.pl
« Odpowiedz #15 dnia: Grudnia 16, 2009, 17:32:57 pm »

Pana pjo proszę jeszcze o, równie dobrą jak zaprezentowane wyżej, definicję ICRSP

To kolejna efemeryda z serii "odtrutek" utworzona w celu rozczłonkowania ruchu tradikapłanów.
Tacy "esteci" liturgiczni, Msza z chórem, itp..
W Nicei czterokrotnie usiłowałem zastać kogokolwiek w obsługiwanym przez nich kościele, zawsze było zawarte.
Za to w oratorium i kościele FSSPX - Msze święte codziennie, kupa luda, itp.
Zapisane
Eligiusz
aktywista
*****
Wiadomości: 688


ś.p. Anna Walentynowicz
« Odpowiedz #16 dnia: Grudnia 16, 2009, 17:35:54 pm »

Bardzo to smutne, że FSSP zamiast być "lefebvrystami z watykańską pieczątką" to wolało wielokrotnie zachowywać się jak jacyś watykańscy wazeliniarze. Ubolewam nad tym, że zamiast pokazywać taką twarz jak zaprezentował x. Recktenwald w tym wywiadzie, najczęściej produkowali teksty takie jak ten - skrzyżowanie lojalki z cyrografem. Dodam, że tekst księdza Xaviera Garbana po raz pierwszy przeczytałem w 11/12 numerze "Christianitas".
Zapisane
Nathanael
Gość
« Odpowiedz #17 dnia: Grudnia 16, 2009, 17:59:17 pm »

A co pan pjo napisałby (napisze) o 'ruchach' zakonnych, jak np. Le Barroux, czy Fontgombault? :>
Zapisane
max
rezydent
****
Wiadomości: 392

« Odpowiedz #18 dnia: Grudnia 16, 2009, 18:04:21 pm »

Panie pjo, w kwestii ICRSP, widac ze nie ma pan pojecia w jakich warunkach i z jakich motywacji bractwo to powstalo. Zalozyciele ICRSP byli wyswieceni w nowym rycie, nie mieli nic wspolnego z FSSPX, tak samo jak wiekszosc kaplanow tam wyswiecanych, a powstalo z intencji kaplanow "posoborowych", ktorzy chcieli powrocic do starej liturgii, laczac dawna liturgie z umilowaniem salezjanskiej poboznosci i dbaloscia o piekno. Jednoczesnie ich apostolaty sa czesto takimi "przedseminariami"- przyjmowani sa kandydaci, uczeni tam laciny, francuskiego,spiewu, liturgii i oddajacy sie  lekturom teologicznym pod kierunkiem przelozonych. Nie jest wiec tak, ze ich kaplice czy domy sa otwarte zawsze- sa godziny i dla liturgii i modlitwy  jak i nauki, a wiaze sie to z brakiem miejsca we wloskim seminarium,  jak i dosyc rygorystyczna selekcja kandydatow.Na pewno stan ten potrwa jeszcze dobrych kilka lat.
Zapisane
cabbage
aktywista
*****
Wiadomości: 2637


« Odpowiedz #19 dnia: Grudnia 16, 2009, 18:12:44 pm »

Tekst o Asyżu jest żałosny, ale nie potępiajmy w czambuł FSSP. ;) Please... dzięki nim mam tridentinę bez myślenia o ważności/nieważności/schizmie/ekskomunice/jurysdykcji etc :P A swoją drogą codziennie się modlę, aby podobnie było już niedługo na Kątowej- wszystko zależy od dwóch stron- Watykan i FSSPX ;)


Jak chodzi o IDP- bliżej nie znam, tylko stronkę przeglądam często, ale wydaje mi się, że oni dość mocno krytykują tzw. "duch Soboru". Co do FSSP nie wiem, ale kazania, które słyszę w niedzielę, raczej dotyczą Tradycji, dogmatów Maryjnych itd. więc chyba też nie ma bezkrytycznego spojrzenia na owego "ducha" :P
« Ostatnia zmiana: Grudnia 16, 2009, 18:15:30 pm wysłana przez cabbage » Zapisane
http://www.youtube.com/watch?v=r24hZXfl__o&feature=related
To jest Msza Dziękuję Ci!!!!! ;(

Św. Józef z Kupertynu potężny orędownik, zwłaszcza studentów!!

"Gdy strzelcy się kłócą, niedźwiedź jest bezpieczny!" przysłowie norweskie pod rozwagę tradsom ;)

Jestem papistką :] zbawić dusze :-)
Fidelis
Gość
« Odpowiedz #20 dnia: Grudnia 16, 2009, 18:32:46 pm »

Między wyżej wspomnianymi (jak w temacie) jest jeszcze jedna różnica natury podróżniczej czy raczej kolejowej.

Księża z FSSPX to ci, którzy tłuką się pociągami setki kilometrów by w skromnej, marnie ogrzewanej kaplicy odprawić Mszę św. dla 15 - 20 wiernych. Ich działalność jest bezpośrednio namacalna, widoczna i misyjnie skuteczna. Nie można tego powiedzieć (jak mniemam) o księżach z FSSP czy IDP. Takich podróżujących do swoich kaplic nie zauważam.

Uwaga; mogę się mylić. Nie jestem ekspertem w tej materii.
Zapisane
Jarod
aktywista
*****
Wiadomości: 2523


« Odpowiedz #21 dnia: Grudnia 16, 2009, 18:43:44 pm »

Ich działalność jest bezpośrednio namacalna, widoczna i misyjnie skuteczna.
Mozna przyklady co jest namacalnego w dzialalnosci FSSPX czego nie ma w dzialalnosci FSSP i IBP?

Jesli chodzi o temat...

Roznice sa w wielkosci i skali dzialania.

FSSPX to ponad 500 kaplanow bodajze 6 seminariow, 4 biskupow - to olbrzymia organizacja. Stac ich na to, aby w Polsce zbudowac 2 przeoraty chyba raczej nie ze skladek polskich wiernych, a takze na to, aby do Polski przysylac kilku ksiezy obcokrajowcow.

FSSP to ponad 200 kaplanow, 2 seminaria, ich rozwoj jest zawsze ograniczany nastawieniem biskupa.

IBP jest nadal w fazie organizacji. Ma dopiero 3 lata, nieco ponad 20 ksiezy, jedno seminarium.

Zapisane
Eligiusz
aktywista
*****
Wiadomości: 688


ś.p. Anna Walentynowicz
« Odpowiedz #22 dnia: Grudnia 16, 2009, 18:44:10 pm »

@ cabbage
Może się nie znam, ale moim zdaniem kazanie powinno właśnie dotyczyć takich normalnych spraw (tekst proprów, okres liturgiczny, świętych, rad jak żyć/postępować). W moim wyobrażeniu nie powinno ono dotyczyć krytyki posoborowia czy skupiać się na rozwikływaniu zawiłych problemów teologiczno-filozoficznych.

@ Fidelis
Akurat taki ksiądz Grzegorz IBP to spędził tyle godzin w pociągach, że śmiało może ubiegać się o posadę duszpasterza kolejarzy.
Zapisane
cabbage
aktywista
*****
Wiadomości: 2637


« Odpowiedz #23 dnia: Grudnia 16, 2009, 18:48:54 pm »

Panie Eligiuszu, ja się zgadzam. Ale po prostu w NOM-owych parafiach są często kazania o np. nie wiem- pogodzie ducha, optymizmie, albo do Ewangelii ale z pogranicza psychologizmu. Jasne, nie wszędzie, są i takie NOM-owe parafie, gdzie się mówi o dogmatach, ale sami wiemy jak to jest. No i jest jeszcze trzecia kategoria- kazania polityczne. Na szczęście u bonifratrów tego nie słyszałam ;)
Zapisane
http://www.youtube.com/watch?v=r24hZXfl__o&feature=related
To jest Msza Dziękuję Ci!!!!! ;(

Św. Józef z Kupertynu potężny orędownik, zwłaszcza studentów!!

"Gdy strzelcy się kłócą, niedźwiedź jest bezpieczny!" przysłowie norweskie pod rozwagę tradsom ;)

Jestem papistką :] zbawić dusze :-)
szkielet
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 5771


Tolerancja ???, Nie toleruję TOLERANCJI!!!

« Odpowiedz #24 dnia: Grudnia 16, 2009, 18:49:27 pm »

Panie PJO, nie zagalopował się Pan trochę za bardzo ze swoimi opisami???
Zapisane
Fakt, że Franciszek ma genialny pomysł na naprawę łodzi Piotrowej - skoro do połowy wypełniona jest ona wodą, to wybicie dziury w dnie sprawi że woda się wyleje. W wannie zawsze działa...(vanitas)

Ignorancja katolików to żyzna gleba, na której gęsto wzrasta chwast herezji.

Jezuitów należy skasować
cabbage
aktywista
*****
Wiadomości: 2637


« Odpowiedz #25 dnia: Grudnia 16, 2009, 18:52:24 pm »

Można twierdzić, że FSSPX jest bardziej wyraziste itd., ale powiedzmy sobie szczerze, zwłaszcza w czasach, gdy jeszcze oficjalnie była ta ekskomunika, gdyby nie było alternatywy w postaci właśnie FSSP lub IDP wielu wiernych nie zdecydowałoby się na Tridentinę tylko ze względu na fakt ekskomuniki. IDP i FSSP zapewniły możliwość uczestnictwa w Mszy trydenckiej dla wiernych chcących nie mieć tego typu problemów. I dzięki Bogu! Myślę, że zwłaszcza w młodym pokoleniu to widać.
Zapisane
http://www.youtube.com/watch?v=r24hZXfl__o&feature=related
To jest Msza Dziękuję Ci!!!!! ;(

Św. Józef z Kupertynu potężny orędownik, zwłaszcza studentów!!

"Gdy strzelcy się kłócą, niedźwiedź jest bezpieczny!" przysłowie norweskie pod rozwagę tradsom ;)

Jestem papistką :] zbawić dusze :-)
szkielet
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 5771


Tolerancja ???, Nie toleruję TOLERANCJI!!!

« Odpowiedz #26 dnia: Grudnia 16, 2009, 18:52:25 pm »

Bardzo to smutne, że FSSP zamiast być "lefebvrystami z watykańską pieczątką" to wolało wielokrotnie zachowywać się jak jacyś watykańscy wazeliniarze. Ubolewam nad tym, że zamiast pokazywać taką twarz jak zaprezentował x. Recktenwald w tym wywiadzie, najczęściej produkowali teksty takie jak ten - skrzyżowanie lojalki z cyrografem. Dodam, że tekst księdza Xaviera Garbana po raz pierwszy przeczytałem w 11/12 numerze "Christianitas".

A Pan, Panie Eligiuszu, kimże jest i coś Pan zrobił, że się Pan odzywasz???
Zapisane
Fakt, że Franciszek ma genialny pomysł na naprawę łodzi Piotrowej - skoro do połowy wypełniona jest ona wodą, to wybicie dziury w dnie sprawi że woda się wyleje. W wannie zawsze działa...(vanitas)

Ignorancja katolików to żyzna gleba, na której gęsto wzrasta chwast herezji.

Jezuitów należy skasować
Fidelis
Gość
« Odpowiedz #27 dnia: Grudnia 16, 2009, 18:54:37 pm »

Ich działalność jest bezpośrednio namacalna, widoczna i misyjnie skuteczna.
Mozna przyklady co jest namacalnego w dzialalnosci FSSPX czego nie ma w dzialalnosci FSSP i IBP



Po prostu są, działają, widzę ich, doświadczam i publikacje ich czytam. FSSP i IBP (z należnym szacunkiem) to (w moim przypadku) dalekie egzotyczne wyspy.
Ma sie rozumieć może to być moje subiektywne spojrzenie.  
Zapisane
cabbage
aktywista
*****
Wiadomości: 2637


« Odpowiedz #28 dnia: Grudnia 16, 2009, 18:57:56 pm »

Dla mnie daleką egzotyczną wyspą jest FSSPX, bo poza Internetem nie mam z nimi ŻADNEGO kontaktu ;) Choć z drugiej strony jest to wyspa, o której wiele wiem i na dźwięk nazwy której ludzie z reguły reagują, na FSSP czy IDP nie, bo są mniej znani.
Zapisane
http://www.youtube.com/watch?v=r24hZXfl__o&feature=related
To jest Msza Dziękuję Ci!!!!! ;(

Św. Józef z Kupertynu potężny orędownik, zwłaszcza studentów!!

"Gdy strzelcy się kłócą, niedźwiedź jest bezpieczny!" przysłowie norweskie pod rozwagę tradsom ;)

Jestem papistką :] zbawić dusze :-)
Eligiusz
aktywista
*****
Wiadomości: 688


ś.p. Anna Walentynowicz
« Odpowiedz #29 dnia: Grudnia 16, 2009, 19:23:20 pm »

w czasach, gdy jeszcze oficjalnie była ta ekskomunika, (...) ze względu na fakt ekskomuniki.
Oficjalnie była mowa o ekskomunice (...) fakt rzekomej ekskomuniki. Wtedy zgoda :)

A Pan, Panie Eligiuszu, kimże jest i coś Pan zrobił, że się Pan odzywasz???
Jestem Maciej P. z Wrocławia i przed chwilą zrobiłem bałwana ;D
Coś Pan taki nerwowy? Najpierw czepiasz się Pan pana PJO, a teraz mnie. Dlaczego? Bo ustosunkowaliśmy się do prośby p. Marco?
Skoro nie chcesz Pan pomóc (odpowiedzieć na pytania nowego dyskutanta) to chociaż Pan nie przeszkadzaj (rozbijając wątek). Natomiast próby rozstawiania innych ludzi po kątach to Pan sobie uskuteczniaj u siebie w domu, o ile Ślubna Panu na to pozwoli.
« Ostatnia zmiana: Grudnia 16, 2009, 19:29:19 pm wysłana przez Eligiusz » Zapisane
Strony: 1 [2] 3 4 ... 15 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Różnice między FSSPX, FSSP, IDP « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!