Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 13:34:13 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Neokatechumenat
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 300 301 [302] 303 Drukuj
Autor Wątek: Neokatechumenat  (Przeczytany 1338014 razy)
Kikofan
bywalec
**
Wiadomości: 57


« Odpowiedz #4515 dnia: Września 27, 2016, 17:03:39 pm »

Poproszę o link do wspomnianej dyskusji.
Zapisane
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #4516 dnia: Listopada 14, 2016, 12:02:53 pm »

I znowu mamy "ruch w interesie", na portalu http://niezalezna.pl/89111-kiko-europa-porzucila-chrzescijanstwo pojawiła się notatka, która uruchomiła się niejaka dyskusja. Kikokarmeniacy jak zawsze skrzyknęli się i zaczęli po swojemu "argumentować".

A oto przykład radosnej tfurczości sekciarzy. Spaskudzony kościół nie otwiera się jako obrazek, więc podaję jako odnośnik. Ohyda spustoszenia.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Kiko_Argüello#/media/File:Catedral_Almudena.jpg
« Ostatnia zmiana: Listopada 14, 2016, 12:05:52 pm wysłana przez jwk » Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
Jean Raspail
rezydent
****
Wiadomości: 476


« Odpowiedz #4517 dnia: Listopada 14, 2016, 12:40:42 pm »

"mówił hiszpański malarz" i to chyba wszystko w temacie Kiko Arguello.
Zapisane
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #4518 dnia: Listopada 20, 2016, 21:29:47 pm »

Z cyklu memów z Wałęsą:

Wtedy ja mu na to:
Kikoś, ty się na tych obrazkach nie wybijesz. Weź się za religię.
Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
Kikofan
bywalec
**
Wiadomości: 57


« Odpowiedz #4519 dnia: Listopada 21, 2016, 08:30:59 am »

Zapisane
binraf
aktywista
*****
Wiadomości: 1266


« Odpowiedz #4520 dnia: Listopada 21, 2016, 11:35:50 am »

O. Roman Bielecki OP zaniepokojony neońskim obrzędem Komunii.

https://www.youtube.com/watch?v=g6SqKByJFI4


Motu proprio Summorum Pontificum - o. Roman Bielecki OP


https://www.youtube.com/watch?v=Hzp_Z9bwhXc
Zapisane
Wolność gospodarcza jako źródło sukcesu. Etyka jako fundament wolności.
Aqeb
aktywista
*****
Wiadomości: 2912

« Odpowiedz #4521 dnia: Czerwca 12, 2017, 13:37:56 pm »

http://archidiecezja.warszawa.pl/aktualnosci/kard-nycz-z-wizyta-na-ukrainie-pierwsi-ksieza-po-seminarium-redemptoris-mater-na-zakarpaciu/

Skoro w Użhorodzie jest eparchialne seminarium Redemtoris Mater to można mówić o Drodze Neokatechumenalnej Obrządku Wschodniego?  :)
Zapisane
"Ilekroć walczymy z pychą świata czy z pożądliwością ciała albo z heretykami, zawsze uzbrójmy się w krzyż Pański. Jeśli szczerze powstrzymujemy się od kwasu starej złośliwości, to nigdy nie odejdziemy od radości wielkanocnej." Św. Leon Wielki
rysio
aktywista
*****
Wiadomości: 4774

« Odpowiedz #4522 dnia: Czerwca 12, 2017, 18:18:09 pm »

http://archidiecezja.warszawa.pl/aktualnosci/kard-nycz-z-wizyta-na-ukrainie-pierwsi-ksieza-po-seminarium-redemptoris-mater-na-zakarpaciu/

Skoro w Użhorodzie jest eparchialne seminarium Redemtoris Mater to można mówić o Drodze Neokatechumenalnej Obrządku Wschodniego?  :)

W Uzhorodzie urodzil sie mesjasz i filantrop przyjaciel Kosciola otwartego i Franciszka - Soros. Moze to jego wklad finansowy do dziela nowej ewangelizacji-dewastacji Europy?
Zapisane
"I w mordobiciu musi być umiarkowanie"*
 * Dzielny wojak Szwejk.
ahmed
aktywista
*****
Wiadomości: 575


wychowany z babcią

« Odpowiedz #4523 dnia: Sierpnia 16, 2018, 22:24:31 pm »

Za radą pana jwk przejrzałem fragmenta starégo wątku dotyczącégo neokatechumenatu. Poruszyła mię głębią theologiczną jedna wypowiedź:

Cytuj
Neokatechumenalna koncepcja świątyni to taka, iż na górze  znajduje się ambonka czyli usta niżej ołtarz stół czyli serce oraz na dole chrzcielnica czyli łono. Wszystko otaczają członki czyli członkowie wspólnot. Sedilia dla kapłanów znajdują się nad ambonką, więc może kapłani mają symbolizować głowę. W kikowskim kościele nie ma podziału na sacrum i profanum.

Jest to symbol anthropocentyzmu. Człowiek zajęty sam sobą. Kościół bez Boga. W chrześcijańskiéj świątyni jest inaczéj: jest miejsce dla Kościoła oraz Święté Świętych, gdzie jest Bóg i gdzie się dokonuje co niedziela nasze zbawienié.
Zapisane
Wojna jeszcze nie jest aż tak daleko.
Ukraina będzie graniczyć z Czerkiesją, Kałmucją i Mordowją.
sm
Gość
« Odpowiedz #4524 dnia: Sierpnia 16, 2018, 23:15:34 pm »

Za radą pana jwk przejrzałem fragmenta starégo wątku dotyczącégo neokatechumenatu. Poruszyła mię głębią theologiczną jedna wypowiedź:

Cytuj
Neokatechumenalna koncepcja świątyni to taka, iż na górze  znajduje się ambonka czyli usta niżej ołtarz stół czyli serce oraz na dole chrzcielnica czyli łono. Wszystko otaczają członki czyli członkowie wspólnot. Sedilia dla kapłanów znajdują się nad ambonką, więc może kapłani mają symbolizować głowę. W kikowskim kościele nie ma podziału na sacrum i profanum.

Jest to symbol anthropocentyzmu. Człowiek zajęty sam sobą. Kościół bez Boga. W chrześcijańskiéj świątyni jest inaczéj: jest miejsce dla Kościoła oraz Święté Świętych, gdzie jest Bóg i gdzie się dokonuje co niedziela nasze zbawienié.

Jeżeli katechiści tak nauczają, to też nie traktowałbym tego jako dogmat, pobożna interpretacja zagospodarowania terenu. Kościół "oswaja" pewne rzeczy i nadaje im się symbolikę pewną, woda święcona, kadzidło itd., ważne, żeby nie podchodzić do tego "totemicznie".

Mnie denerwowało to, że robiący wprowadzanie zapraszali do pierwszych rzędów, argumentując, że zgromadzenie nie może być szczerbate... i mówili, że nie zaczniemy... zawsze chciałem powiedzieć, że Bogu nawet bardziej spodoba się szczerbate, albo podkreślanie odświętnego stroju, zawsze chciałem zapytać, dlaczego prezbiter nie ubierze się zatem w humerał, cingulum i piękne skrzypce...

Pana wnioskowanie jest tendencyjne. Tabernakulum w głównym ołtarzu to dość późna koncepcja. Przez większość czasu Kościół był antropocentryczny?

Jest pan pewny, że zdanie "dokonuje się co niedziela nasze zbawienie" jest ścisłe teologicznie?

Można wymyślać teorie, że organy to satanizm, bo są nad ołtarzem w opozycji do niego i zagłuszają Mszę.

Zapisane
ahmed
aktywista
*****
Wiadomości: 575


wychowany z babcią

« Odpowiedz #4525 dnia: Sierpnia 16, 2018, 23:44:27 pm »

Mnie denerwowało to, że robiący wprowadzanie zapraszali do pierwszych rzędów, argumentując, że zgromadzenie nie może być szczerbate...

To, że zapraszali do piérwszych rzędów, to w ogólności słusznie. Być może ludzie skłonni są do zagospodarowania całéj dostępnéj przestrzeni, ale téj przestrzeni jest często za dużo. Druga rzecz, że utarł się przesąd, że to strachliwé kobiéty powinny iść na przód, a nie odważni mężczyźni. Jeśli widać, że kobiéty uciekają na tył, to raczéj mężczyzna powinien pójść na przód.

Pana wnioskowanie jest tendencyjne. Tabernakulum w głównym ołtarzu to dość późna koncepcja. Przez większość czasu Kościół był antropocentryczny?

Moja interpretacja symboliczna jest utrzymana w chrześcijańskim duchu, a o tabernaculum wcale tu nie myślałem. Rzecz w tym, że Chrystus i Kościół są różni jak mąż i żona. Architektura neokatechumenatu widzi tylko żonę. Swoją drogą, tabernaculum ma dokładny odpowiednik w rycie bizantyjskim.

Jest pan pewny, że zdanie "dokonuje się co niedziela nasze zbawienie" jest ścisłe teologicznie?

Wystarczająco, jak na dany przypadek. Nie trzeba co i raz powtarzać, że ofiara krwawa została dokonana raz, a potém się ponawia w sposób bezkrwawy; to wielokrotnie in hoc foro już wygłoszono.

Można wymyślać teorie, że organy to satanizm, bo są nad ołtarzem w opozycji do niego i zagłuszają Mszę.

Podoba mi się ta theorja.
Zapisane
Wojna jeszcze nie jest aż tak daleko.
Ukraina będzie graniczyć z Czerkiesją, Kałmucją i Mordowją.
sm
Gość
« Odpowiedz #4526 dnia: Sierpnia 17, 2018, 00:00:29 am »

Warto jednak przypomnieć, że Kościół to Mistyczne Ciało Chrystusa i Msze odbywają się w tygodniu też.
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 17, 2018, 00:02:56 am wysłana przez sm » Zapisane
ahmed
aktywista
*****
Wiadomości: 575


wychowany z babcią

« Odpowiedz #4527 dnia: Sierpnia 17, 2018, 00:28:25 am »

Warto jednak przypomnieć, że Kościół to Mistyczne Ciało Chrystusa

Rzecz w tym, że Chrystus i Kościół są różni jak mąż i żona.

Nieprzypadkowo się tak wyraziłem. Kościół jest ciałem Chrystusa, ponieważ mąż i żona są jednym ciałem. Za tym odnośnikiem po polsku; tutaj, dla najwyższégo poziomu, we właściwym języku:

23a: οτι ανηρ εστιν κεφαλη της γυναικος ως και ο Χριστος κεφαλη της εκκλησιας,

28: ουτως οφειλουσιν και οι ανδρες αγαπαν τας εαυτων γυναικας ως τα εαυτων σωματα. ο αγαπων την  εαυτου γυναικα εαυτον αγαπα.
29: ουδεις γαρ ποτε την εαυτου σαρκα εμισησεν, αλλα εκτρεφει και θαλπει αυτην, καθως και ο Χριστος την εκκλησιαν,
30: οτι μελη εσμεν του σωματος αυτου.

Msze odbywają się w tygodniu też.

Nie są konieczné nawet prawnie.
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 22, 2018, 20:01:25 pm wysłana przez ahmed » Zapisane
Wojna jeszcze nie jest aż tak daleko.
Ukraina będzie graniczyć z Czerkiesją, Kałmucją i Mordowją.
sm
Gość
« Odpowiedz #4528 dnia: Sierpnia 17, 2018, 00:58:31 am »

Do mnie nie przemawia to porównanie, wydaje mi się błędne, katechizm do mnie przemawia: http://www.teologia.pl/m_k/kkk1k09.htm

Zdanie "co niedziele dokonuje się nasze zbawienie" też uważam za błędne. Tak mi się wydaje, chętnie zmienię zdanie.
Zapisane
Teresa
aktywista
*****
Wiadomości: 1408

« Odpowiedz #4529 dnia: Sierpnia 17, 2018, 09:01:43 am »


Można wymyślać teorie, że organy to satanizm, bo są nad ołtarzem w opozycji do niego i zagłuszają Mszę.

Podoba mi się ta theorja.

Dodatkowo potwierdza ją rok oficjalnego wprowadzenia organów do liturgii - 666!  ;)
Zapisane
Strony: 1 ... 300 301 [302] 303 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Neokatechumenat « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!