Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 20, 2024, 04:19:10 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231949 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Po nitce do kłębka
« poprzedni następny »
Strony: [1] Drukuj
Autor Wątek: Po nitce do kłębka  (Przeczytany 892 razy)
Waldemar
Gość
« dnia: Grudnia 12, 2009, 17:39:52 pm »

Znalazłem taki fragmencik w książce ks.Michała Poradowskiego (kolorki są moje (wb), reszta z książki "30-lecie II Sob. Wat." ) :

Cytuj
Istniała też w owym czasie wielka przyjaźń między Maritainem i poznanym przez niego, w czasie pobytu w Stanach Zjednoczonych, rewolucjonistą Alińskim, jednym z najgłośniejszych wówczas szerzycieli myśli Karola Marksa w środowisku "chrześcijańskiej demokracji". To dzięki poparciu ze strony Maritaina, Samuel Aliński przez kilka miesięcy stał się gościem Arcybiskupa Montiniego w Mediolanie, dzieląc się z nim swoją wizją współczesnego świata. Kilka lat później, Jacques Maritain, w swej przedostatniej książce Le Paysan de la Garonne (1966), wykładając swoją koncepcję "chrześcijańskiej rewolucji", wychwala tylko trzy osobistości jako "rewolucjonistów" w Stanach Zjednoczonych i... siebie samego we Francji (zob. Le Paysan de la Garonne, wyd. 1966, s. 41). [Spośród tych trzech, wiadomo że] Edward Frei Montalva odegrał w komunistycznej rewolucji w Chile podobną rolę jak Kiereński w rewolucji bolszewickiej. Zaś co do Samuela Alińskiego, to tylko ujawnia, że "jest on jednym z największych moich przyjaciół".

Już wiecie o co chodzi? O zachwalany przez Jana Pawła II-go "chrześcijański personalizm", niestety. Szukałem tego związku od jakigoś czasu i nieoczekiwanie znalazłem, niestety. Ech! Marzy mi się obiecana ultrakatolicka (i wiarygodna) interpretacja encykliki "Caritas in veritate", bo sądzę, że jest też w tym nurcie... niestety.

ps. Już (prawie) nie wspominam pewnego artykułu w ZW.

Zapisane
Strony: [1] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Po nitce do kłębka « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!