Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 14:30:03 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Przedstawię się
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 4 5 [6] 7 8 ... 59 Drukuj
Autor Wątek: Przedstawię się  (Przeczytany 245301 razy)
RaSz
aktywista
*****
Wiadomości: 550

Humilis

« Odpowiedz #75 dnia: Stycznia 03, 2010, 17:55:55 pm »

staram się pogłębiać swoją wiedzę nt. niemal 400-letniej Liturgii Kościoła

Oj, nie 400letnią, lecz dużo dużo dłużej. Sobór Trydencki to dopiero skodyfikowanie i ujednolicenie rytów obowiązujących w Kościele wiele wieków przed nim :)

Pozdrawiam +
Zapisane
Sancte Raphael, ora pro nobis!
Tomas
bywalec
**
Wiadomości: 84

« Odpowiedz #76 dnia: Stycznia 03, 2010, 18:02:58 pm »

Doszedłem do wniosku, że też trzeba by się przedstawić.
Mam na imię Tomek. Liturgią trydencką interesuje się około od dwóch lat (przyczyniło się do tego m. in. forum Barka - w końcu człowiek zdaje sobie sprawę, że gitara, ciągłe "Jezus cię kocha" i ksiądz-konferansjer to nie to...)

Służę jedynie do NOM-u, jednak walczę o Kanon co Mszę (z miernym skutkiem).
W NFRR uczestniczyłem kilka razy, tak "na sucho" nauczyłem się służyć (to co ministrant musi umieć + dzwonienie, przestawianie mszału, pokłony), w czasie wakacji mam zamiar częściej jeździć do Łodzi.
Zapisane
cabbage
aktywista
*****
Wiadomości: 2637


« Odpowiedz #77 dnia: Stycznia 03, 2010, 18:34:01 pm »

Witam! Ja też jestem na forum Barka :)
Zapisane
http://www.youtube.com/watch?v=r24hZXfl__o&feature=related
To jest Msza Dziękuję Ci!!!!! ;(

Św. Józef z Kupertynu potężny orędownik, zwłaszcza studentów!!

"Gdy strzelcy się kłócą, niedźwiedź jest bezpieczny!" przysłowie norweskie pod rozwagę tradsom ;)

Jestem papistką :] zbawić dusze :-)
traditioni fidus
Gość
« Odpowiedz #78 dnia: Stycznia 03, 2010, 19:33:13 pm »

Cytuj
Oj, nie 400letnią, lecz dużo dużo dłużej. Sobór Trydencki to dopiero skodyfikowanie i ujednolicenie rytów obowiązujących w Kościele wiele wieków przed nim

Dziękuje za to sprecyzowanie, rzecz jasna miałem na myśli 400 lat prawnego istnienia tej liturgii ujednoliconej właśnie przez ST z 1570 :)
Pozdrawiam +
« Ostatnia zmiana: Stycznia 03, 2010, 19:37:32 pm wysłana przez traditioni fidus » Zapisane
RaSz
aktywista
*****
Wiadomości: 550

Humilis

« Odpowiedz #79 dnia: Stycznia 03, 2010, 19:41:56 pm »

No i się rozumiemy :). A zwróciłem uwagę bo krew zalewa człowieka jak słyszy, że Msza Trydencka powstała w XVIw. a wcześniej był neokatechumenat.
Zapisane
Sancte Raphael, ora pro nobis!
Nathanael
Gość
« Odpowiedz #80 dnia: Stycznia 03, 2010, 19:52:52 pm »

Sobór Trydencki nie ujednolicił liturgii. Na jego polecenie uczynił to św. Pius V wydając Mszał w 1570 roku (Sobór w Trydencie skończył się 7 lat wcześniej, jak dobrze pamiętam).
Zapisane
Teresa
aktywista
*****
Wiadomości: 1408

« Odpowiedz #81 dnia: Stycznia 03, 2010, 20:09:30 pm »

Kolej na mnie :)
Sławek, 19 lat, alumn WSD. Zainteresowany Nadzwyczajną Formą Rytu Rzymskiego od 2008 roku- pierwsza Msza w tej formie na polach Grunwaldu. NFRR dla mnie to wielkie poczucie sacrum, coś co na początku wymaga sporo własnego wkładu ale w zamian daje dużo więcej niż się może wydawać.

No proszę a my tu mamy paru przeciwników obecności Mszy w KRR tamże. Mam nadzieję, że wobec takiej deklaracji zmienią zdanie.  :)
Zapisane
traditioni fidus
Gość
« Odpowiedz #82 dnia: Stycznia 03, 2010, 20:23:37 pm »

Cytuj
Sobór Trydencki nie ujednolicił liturgii. Na jego polecenie uczynił to św. Pius V wydając Mszał w 1570 roku

No OK, ale to ujednolicenie odbyło się na mocy dokumentów soborowych, więc tak czy siak wychodzimy od Soboru. Podobnie jest z NOM z 1970. Ale nie ważne, wiadomo o co chodzi ;)
Zapisane
RaSz
aktywista
*****
Wiadomości: 550

Humilis

« Odpowiedz #83 dnia: Stycznia 03, 2010, 20:27:38 pm »

Do obu alumnów: przełożeni wiedzą o waszym zainteresowaniu KRR? Jaki stosunek panuje tam do tradycji?
Zapisane
Sancte Raphael, ora pro nobis!
Fidelis
Gość
« Odpowiedz #84 dnia: Stycznia 03, 2010, 21:10:17 pm »

No i się rozumiemy :). A zwróciłem uwagę bo krew zalewa człowieka jak słyszy, że Msza Trydencka powstała w XVIw. a wcześniej był neokatechumenat.

 ;D ;D ;D ;D ;D ;D  Setnie żeś mnie drogi chłopcze, przepraszam, drogo panie rafik, ubawił. Przyjmij gratulacje od "dziadka" Fidelisa.
"a wcześniej był neokatechumenat". Bomba!  ;D ;D ;D
Zapisane
traditioni fidus
Gość
« Odpowiedz #85 dnia: Stycznia 03, 2010, 21:13:49 pm »

Przełożeni wiedzą, ale nastroje są raczej negatywne.
Zapisane
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #86 dnia: Stycznia 03, 2010, 21:25:18 pm »

a jakie jest stanowisko innych kleryków w sprawie celebracji mszy trydenckiej?
Zapisane
bohator
uczestnik
***
Wiadomości: 238

« Odpowiedz #87 dnia: Stycznia 03, 2010, 21:55:14 pm »

Kiedyś myślałem, że tradycyjne poglądy nie kolidują z diecezjalnym seminarium. Do czasu- kiedy dowiedziałem się, że znajomemu diakonowi ktoś robi koło pióra rozpuszczając różne ploty....

Ale z drugiej strony to co ma robić taki kleryk? Jeździć na Taize, działać z duchaczami i (nie daj Boże) z neonami? Też zachodzi konfilkt sumienia...(przynajmniej dla mnie)
Zapisane
"Ujednolicenie dogmatów, złagodzenie nauki moralnej, uproszczenie rytuału nie przyciąga niewierzących, lecz zbliża do nich" - N. G. Davila.
Jean Gabriel Perboyre
aktywista
*****
Wiadomości: 2235


« Odpowiedz #88 dnia: Stycznia 03, 2010, 22:10:04 pm »

Tez mi sie wydaje, ze ciezko to pogodzic. Mlody czlowiek, ktory by myslal o powolaniu duchownego, a jednoczesnie jest przywiazany do ortodoksji czy Tradycji i niechetnie nastawiony do zjawisk takich jak dziki ekumenizm czy neokatechumenat i inne ruchy charyzmatyczne, ma ciezki orzech do zgryzienia. Oczywiscie mozna sie bawic w wallenrodyzm jak sugeruje pan FB, ale to chyba niezbyt zdrowe.
Zapisane
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #89 dnia: Stycznia 03, 2010, 22:25:53 pm »

Nie pisalem, ze z diecezjalnym seminarium koliduja poglady tradycyjne, ale konserwatywne, takie poprawno-novusowe. Tradycyjne poglada koliduja z decyzja o wstapieniu do seminarium diecezjalnego. Trudno mi sobie wyobrazic jak codziennie brac udzial w mszy, ktorej ryt oddala sie tak w szczegolach, jak w calosci od.... etc. etc ? Jak w ramach tygodnia ekumenicznego lamac odwieczny zakaz communicatio in sacris ? Jak przyjmowac nauczanie i formacje duchowa od ludzi, ktorych doktryna i duchowosc nie sa katolickie w stu procentach ?

Pan JGP ma racje : jesli ktos jest tradycjonalista, to ma w zasiegu kilkunastu godzin samochodem piec seminariow i kilka zgromadzen do wyboru. Jesli ekspatriacja i jezyki obce stanowia realny problem, a nie tylko pretekst, to pozostaje faktycznie tylko wallenrodyzm : zaliczyc w seminarium novusowym jak najwiecej, nie dac sie wykoleic doktrynalnie i duchowo (moim zdaniem niewykonalne) i w odpowiednim momencie przejsc do ktoregos ze zgrowadzen tradycyjnych. W FSSPX na pewno bedzie jakas kwarantanna, ale juz w IDP niekoniecznie.

Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
Strony: 1 ... 4 5 [6] 7 8 ... 59 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Przedstawię się « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!