Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 19:44:23 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Przedstawię się
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 46 47 [48] 49 50 ... 59 Drukuj
Autor Wątek: Przedstawię się  (Przeczytany 245404 razy)
Hubertos
aktywista
*****
Wiadomości: 816


Swiecki katolik ;)

« Odpowiedz #705 dnia: Maja 26, 2015, 18:46:20 pm »

Po pierwsze dlatego, że tytuł pracy brzmiał "Postać abpa Marcela Lefebvre' a w kontekście II Soboru Watykańskiego". Postać, nie poglądy :D
Po drugie, mam nadzieję, że każdy tutaj wie, że papież Jan XXIII zwołał sobór pastoralny, a nie dogmatyczny, zaś JE nie sprzeciwiał się niczemu, co Kościół uznawał i popierał przed reformami tegoż zgromadzenia, zatem nie można tutaj mówić o błędach dogmatycznych.

Po trzecie - choć jestem w stanie niemalże jednym tchem wymienić zarzuty wobec JE - żaden z nich nie opiera się na mocnych podstawach dogmatycznych. Jedynym, który w jakiś sposób można by uzasadnić jest brak posłuszeństwa wobec dogmatu o nieomylności papieża, jednak sam Lefebvre to dość sensownie uzasadniał. Dodatkowo ten zarzut akurat znalazł miejsce w mojej pracy. Pisałem o tym, że przy całym szacunku do Arcybiskupa, cechował się on pewną dozą "zarozumiałości" i nadmierną pewnością siebie w pewnych kwestiach. Historia dopiero pokazała, że miał rację, jednak w tamtym czasie można było mieć znaczne wątpliwości. Szczególnie czytając list Santosubita przed konsekracjami z czerwca 1988 roku, w którym SS (Santosubit) pisał, że "zaklina go na Rany Chrystusa, aby w roku poświęconym Matce Najświętszej nie zadawał bólu jej sercu", można było odnieść wrażenie, że "ten Lefebvre to niezły artysta był, że taki list olał" (cytat za jednym z moich profesorów).

Po czwarte. 16 kwietnia 1988 roku Bractwo podpisało z Rzymem protokół ugody. Czy Rzym zgodziłby się na ustępstwa doktrynalne?...
Zapisane
Nie jestem osoba duchowna - ale bylem w zakonie :D
Seb. Kozłowski
rezydent
****
Wiadomości: 291

« Odpowiedz #706 dnia: Maja 26, 2015, 18:54:12 pm »

Bardzo dziękuję. Ciekawie Pan mówi o tej "zarozumiałości" i pewności siebie Abpa. Jeszcze raz dziękuję!
Zapisane
Hubertos
aktywista
*****
Wiadomości: 816


Swiecki katolik ;)

« Odpowiedz #707 dnia: Maja 27, 2015, 09:58:06 am »

Mam nadzieję, że nikogo tutaj nie obraża nazywanie św. Jana Pawła II Santosubitem. Jeśli tak, mogę zaprzestać tej praktyki.
Zapisane
Nie jestem osoba duchowna - ale bylem w zakonie :D
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #708 dnia: Maja 27, 2015, 10:19:56 am »

1) Nazywanie jakiegokolwiek świętego czy błogosławionego uznanego przez Kościół "santosubit" - to jednak nie jest dobry pomysł. Proszę w miarę możliwosci unikać tego słowa (choć nie jest ono uwłaczające dla osoby, bardziej dla zwolenników "santo subito").
2) "zarozumiałość" to pycha.
3) Odpowiedź dla promotora - "tak? to proszę wskazać choć jeden - bo ja się nie doszukałem"
4) Co do "ten Lefebvre to niezły artysta był, że taki list olał" - trzeba było spytać "Czy istnieje sytuacja, w której Pan Profesor olał by taki list"? Daje do myślenia.
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Hubertos
aktywista
*****
Wiadomości: 816


Swiecki katolik ;)

« Odpowiedz #709 dnia: Maja 27, 2015, 11:20:14 am »

AD. 2. Pycha? To słowo zbyt przesadzone w odniesieniu do JE Lefebvre'a.

AD. 3. Na obronie pracy magisterskiej taka odpowiedź mogłaby nie być zbyt dobrze odebrana. Dodam może, że obroniłem się na 5 i sam promotor jeszcze przed ogłoszeniem wyników mi gratulował i przepraszał za niską ocenę pracy :)

AD. 4. Tutaj akurat również się nie zgodzę. To jednak list od papieża. Rozumiem powody, którymi kierował się Arcybiskup, jednak istotnie można było się jeszcze wstrzymać. Sam były przełożony Duchaczy mówił, że jeszcze dzień przed konsekracjami Ojciec Święty (już nie będę pisał SS...) wysłał po niego samochód, którym Lefebvre miał przyjechać do Rzymu na osobiste spotkanie. Spotkałem się też ze stwierdzeniem kard. Dziwisza (tutaj też mam własne określenie, którego nie użyję :D ), do którego źródła nie pamiętam, więc może być fikcyjne, że JPII noc przed konsekracjami w Econe spędził w kaplicy modląc się i czekając na Arcybiskupa. Lefebvre dostał zgodę na święcenia 15.08. Dlaczego zdecydował się je zorganizować 1,5 miesiąca wcześniej? Decyzja o dokonaniu święceń była nieunikniona, jednak JE również popełnił, w moim odczuciu, błąd w doborze kandydatów - czego owocem jest afera z bp Williamsonem. Trzeba też dodać, że głównym zarzutem Rzymu, odnośnie do kandydatów był ich bardzo młody wiek (najmłodszy, bp Fellay miał zaledwie 30 lat i 6 lat kapłaństwa, najstarszy Williamson miał 48 lat i 12 lat kapłaństwa). A Bractwo w odpowiedzi na te zarzuty odpowiadało...będzie biskupem jeden z nich, albo wszyscy, nawet bez Waszej zgody...W tym również widać pewną "zarozumiałość" JE.
Zapisane
Nie jestem osoba duchowna - ale bylem w zakonie :D
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #710 dnia: Maja 27, 2015, 13:31:28 pm »

Offtop (bokotemat) się zrobił spory, ale co tam...

ad 2. JA nie nazywam tego pychą, ale spotkałem się z określeniem "PYCHA" nie "zarozumiałość"
ad 4. W "Apologia pro Marcel Lefebvre" ś.p. Davies pisał sporo. To był bodajże TRZECIA lista kandydatów i trzecia propozycja przełożenia terminu ze strony Rzymu (nazwisk kandydatów z poprzednich list nie podano). Piszę z pamięci, bo czytałem dawno temu...

I bez związku z punktami - w listach abp. Lefebvre było widać, jak stopniowo traci wiarę w dobrą wolę Rzymu (proponował m.in. zastąpienie kard. Ratzingera innym kardynałem - bodajże Gantinem o ile pamiętam), oraz utratę cierpliwości. Widać lekarze nie dawali mu za wiele życia...
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Hubertos
aktywista
*****
Wiadomości: 816


Swiecki katolik ;)

« Odpowiedz #711 dnia: Maja 27, 2015, 13:56:17 pm »

Problem polegał na tym, że (nieoficjalnie) mówi się o tym, że Arcybiskup za każdym razem przedstawiał tych samych kandydatów. Co bardzo zirytowało kard. Ratzingera. Jaka była prawda? Nie dowiemy się nigdy. Możemy tylko Bogu Jedynemu dziękować, że dał siłę Arcybiskupowi do walki do końca o Tradycję.
Zapisane
Nie jestem osoba duchowna - ale bylem w zakonie :D
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #712 dnia: Maja 27, 2015, 22:06:30 pm »

Problem polegał na tym, że (nieoficjalnie) mówi się o tym, że Arcybiskup za każdym razem przedstawiał tych samych kandydatów.
Raczej nie sądzę.
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
sulpicjusz
adept
*
Wiadomości: 36


« Odpowiedz #713 dnia: Czerwca 19, 2015, 11:45:13 am »

+ Laudetur Iesus Christus! +

Czytuję forum od dłuższego czasu, pomyślałem że najwyższa pora przedstawić się - jestem wiernym krakowskiego FSSP, z którym zresztą dzielę patrona, chociaż niekoniecznie całość poglądów. Wychowując się w rodzinie w połowie prawosławnej, od wczesnego dzieciństwa dostrzegałem spustoszenie liturgiczne posoborowia - jednak dopiero kontakt z Mszą Wszechczasów na początku studiów w 2008 pomógł mi wrócić do pełni wiary. Z wykształcenia jestem ścisłowcem, z zamiłowania - niespełnionym humanistą.

Z pozdrowieniami!
Zapisane
gnome
aktywista
*****
Wiadomości: 1849


« Odpowiedz #714 dnia: Czerwca 19, 2015, 14:30:57 pm »

Szczęść Boże, witamy serdecznie.

Cytuj
Z wykształcenia jestem ścisłowcem, z zamiłowania - niespełnionym humanistą
jak większość tu obecnych  ;)
Zapisane
Podczas jednej z ceremonii w Bazylice św. Piotra, gdy wnoszono na sedia gestatoria papieża św. Piusa X, lud rzymski żywiołowo zareagował oklaskami, Papież widząc entuzjazm wiernych rozkazał zatrzymać pochód. Gdy tłum się uciszył rzekł do wiernych, że *nie należy czcić sługi w domu jego Pana.
AnikaNowak
*NOWICJUSZ*
adept
*
Wiadomości: 13

« Odpowiedz #715 dnia: Lipca 09, 2015, 14:52:11 pm »

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

Ja z Wielkopolski. Uczęszczam na Msze św. do poznańskiej kaplicy przy Ptasiej.
Co za radość, że ta kaplica istnieje!
I że otrzymaliśmy takiego świętego kapłana, jakim jest młodziutki x. Hubert.

Długi czas zajmowało mnie foro na Rebelii ale ... upadło.
Teraz już, zdaje się na dobre.
Wasze foro czytuję od jakiegoś czasu.

A teraz chcę do niego dołączyć.

Wszystkiego dobrego.
Z Panem Bogiem
Zapisane
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #716 dnia: Lipca 09, 2015, 16:02:22 pm »

Rebelya była w upadku od swych narodzin ;) A nawet jeszcze długo, dlugo wcześniej :)
Jakiego nicka miała tam Kuleżanka?

Pozdrawiamy i witamy w szerokich progach !!
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
Wewiórka
*NOWICJUSZ*
uczestnik
***
Wiadomości: 228

« Odpowiedz #717 dnia: Lipca 09, 2015, 18:43:28 pm »



Długi czas zajmowało mnie foro na Rebelii ale ... upadło.
 

Jaka dobra wiadomość.   ;D 
Zapisane
AnikaNowak
*NOWICJUSZ*
adept
*
Wiadomości: 13

« Odpowiedz #718 dnia: Lipca 09, 2015, 19:47:50 pm »

Panowie Krusejder czy Wiewiór to bywalcy (dawni, ma się rozumieć) Rebelki.
Panowie pozwolą, że nie będę się ujawniać z tamtejszym nickiem ...
Wolę tutaj zaistnieć na nowo.
.
Zapisane
porys
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 2646


« Odpowiedz #719 dnia: Lipca 09, 2015, 19:51:07 pm »

A ja Wiewióra nie kojarzę z R  ???  (chyba, że ma tu inny nick)


A forumkowiczem FF/FR (czy tam 5- forum) - nie być nie przestaje :)

Zapisane
zdewirtualizować awatary
Strony: 1 ... 46 47 [48] 49 50 ... 59 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Przedstawię się « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!