Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 11:03:41 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: Po zniesieniu ekskomuniki FSSPX
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 5 6 [7] 8 9 ... 14 Drukuj
Autor Wątek: Po zniesieniu ekskomuniki FSSPX  (Przeczytany 33160 razy)
Maswerk
aktywista
*****
Wiadomości: 665

Poznańskie Duszpasterstwo Tradycji Katolickiej
« Odpowiedz #90 dnia: Lutego 07, 2009, 23:13:23 pm »

"Uwalniam cię z wszelkich więzów ekskomuniki i suspensy" ;)

Ale zaraz dodaje "według mojej władzy i twojej potrzeby". Czy ów kapłan miał od papieża władzę zdjęcia ekskomuniki w wyniku samowolnych święceń? Wątpię...
« Ostatnia zmiana: Lutego 07, 2009, 23:15:30 pm wysłana przez Maswerk » Zapisane
Jarek
rezydent
****
Wiadomości: 388


« Odpowiedz #91 dnia: Lutego 07, 2009, 23:47:18 pm »

Poza tym przed śmiercią z abp Lefebvre zdjął ekskomunikę kapłan, który go spowiadał (wszak pewnie spowiadał po staremu).
Potem zaś udzielił rozgrzeszenia...

"Uwalniam cię z wszelkich więzów ekskomuniki i suspensy" ;)
Ale zaraz dodaje "według mojej władzy i twojej potrzeby". Czy ów kapłan miał od papieża władzę zdjęcia ekskomuniki w wyniku samowolnych święceń? Wątpię...

Przecież w jakim rycie spowiadał, nie ma znaczenia. A władzę posiadał, bo:
Każdy kapłan, chociaż nie ma upoważnienia do spowiadania, ważnie i godziwie rozgrzesza jakichkolwiek penitentów znajdujących się w niebezpieczeństwie śmierci z wszelkich cenzur i grzechów, nawet gdy jest obecny kapłan upoważniony (kan. 976 kpk).
Zapisane
Quid retribuam Domino pro omnibus, quae retribuit mihi? Calicem salutaris accipiam, et nomen Domini invocabo.
Kalistrat
aktywista
*****
Wiadomości: 1429


« Odpowiedz #92 dnia: Lutego 08, 2009, 00:15:49 am »

Co do rytu to chciałem tylko delikatnie nawiązać do formułki, której pewnie użył spowiednik, o której wspomniał Maswerk...
Zapisane
Zygmunt
Gość
« Odpowiedz #93 dnia: Lutego 08, 2009, 13:21:11 pm »

Wydaje mi się, że (hipotetyczna) ekskomunika, za odmowę uznania ostatniego soboru nie jest zgodna ani z jego literą ani z duchem.

Nie jest "hipotetyczna", skoro autorytetem Benedykta XVI została zniesiona (czyli faktycznie zaistniała!). I nie była "nałożona" za odmowę uznania ostatniego Soboru, lecz zaistniała mocą samego prawa (latae sententiae) za udział w akcie święceń biskupich bez mandatu papieskiego. Trzeba trochę sprawności intelektualnej w dziedzinie prawa kanonicznego by to ogarnąć...

Zamiast pouczać proszę lepiej się wczytywać w teksty, które chce Pan ocenić.

Tak, tak, szukajmy w nich 666 dna, i tego co pod dnem...

Nie trzeba szukać ukrytych treści. Wystarczy sprawdzić co w nich jest, a czego nie ma.
Zapisane
Zygmunt
Gość
« Odpowiedz #94 dnia: Lutego 08, 2009, 13:27:53 pm »

   Od I klasy wbijali mi do głowy, że Warszawa w czasie wojny została doszczętnie zniszczona, nie pozostał kamień na kamieniu. I jakież było moje zdziwienie, kiedy będąc na I roku studiów w Warszawie na Mokotowie zobaczyłem postrzelane wille? A co tu daleko szukać - wczoraj w TV pokazano gmach sądów w al. Solidarności - to obiekty zabytkowe, z częściowo oryginalnym wyposażeniem przedwojennym.

Kościół Wizytek przetrwał wojnę dość dobrze. Warto zobaczyć wnętrze. A w Krakowie w rynku tyle modernizmu...
Zapisane
Wiedhold
rezydent
****
Wiadomości: 320


« Odpowiedz #95 dnia: Lutego 08, 2009, 14:07:15 pm »

Dzisiaj o 8 rano w Familijnej Jedynce gościł o. Blaza, który mówił o lefebrystach. Słuchał ktoś? Dostrzegłem, że o. Blaza wyrobił się pod wpływem naszej krytyki i wypowiada się bardzo obiektywnie.
Zapisane
Jarod
aktywista
*****
Wiadomości: 2523


« Odpowiedz #96 dnia: Lutego 08, 2009, 15:10:49 pm »

Dzisiaj o 8 rano w Familijnej Jedynce gościł o. Blaza, który mówił o lefebrystach. Słuchał ktoś? Dostrzegłem, że o. Blaza wyrobił się pod wpływem naszej krytyki i wypowiada się bardzo obiektywnie.

Niech jeszcze p. pjo pojedzie do niego wyjasnic sprawe wlaczania do KK przez chrzest  i bedziemy spiewac, ze "o. Blaza najlepszym przyjacielem tradsow jest ! " :)
Zapisane
hihistor
uczestnik
***
Wiadomości: 208

« Odpowiedz #97 dnia: Lutego 08, 2009, 18:23:05 pm »

Czy ktoś wie jak wygląda hierarchia w FSSPX, bo nie zależnie od tego jak się na wypowiedzi JE bp. Williamsona spojrzy to czy publiczna krytyka jego osoby ze strony kapłanów Bractwa z Niemiec i Francji troszki mi posoborowiem pachnie...
Zapisane
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #98 dnia: Lutego 08, 2009, 18:58:14 pm »

bp. Richard Williamson to nie bp. Fellay ( a do krytykowania biskupów, to się widać przyzwyczaili) ::)
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Wiedhold
rezydent
****
Wiadomości: 320


« Odpowiedz #99 dnia: Lutego 08, 2009, 20:04:24 pm »

Abp Życiński: Lefebryści powinni uznać nauczanie II Soboru Watykańskiego
KAI/sx

Teraz hierarchowie i duchowni ze środowiska lefebrystów powinni podkreślić, że przyjmują całe nauczanie II Soboru Watykańskiego, uznają deklarację o wolności religijnej i są za dialogiem ekumenicznym ? uważa abp Józef Życiński.
Jego zdaniem, taki wyraźny, jasny głos z tego środowiska jest potrzebny zwłaszcza obecnie, gdy za zdjęcie ekskomuniki z 4 biskupów-lefebrystów pod adresem Benedykta XVI kierowane są zarzuty.
Zdaniem metropolity lubelskiego, zarzuty pod adresem papieża są niesprawiedliwe. ?Ojciec Święty, który pierwszą encyklikę napisał o Bogu, który jest miłością a drugą o nadziei, chce być pasterzem miłości i nadziei ? powiedział arcybiskup. ? Zdjęcie ekskomuniki nie było tylko kredytem zaufania wobec tych czterech hierarchów, ale gestem w stronę tysięcy wiernych, którzy przyjmują stanowisko lefebrystów odrzucając w ten sposób postawy w Kościele katolickim, które ich zdaniem idą za daleko? ? tłumaczył.

Jednocześnie abp Życiński przyznał, że zasadniczym problemem jest obecna postawa hierarchów i duchownych lefebrystów. Powinni oni ? zdaniem metropolity ? wykazać minimum dobrej woli i podkreślić, że uznają całe nauczanie Soboru Watykańskiego II, deklarację o wolności religijnej i że są za dialogiem ekumenicznym. Brak takiej wyraźnej deklaracji świadczy o braku poważnego traktowania podjętego przez papieża dialogu.

Arcybiskup skrytykował też postawę duchownych lefebrystów działających w Polsce. Przypomniał wystąpienie sprzed laty na Żwirowisku ks. Karla Stehlina, które ? zdaniem metropolity ? wymaga elementarnego słowa ?przepraszam?. ? ?Tego słowa nie usłyszeliśmy i w tym tkwi cały dramat? ? ocenił abp Życiński.

?Ojciec Święty jak dobry pasterz wychodzi z miłością, chce umacniać nadzieję, ale spotyka mur, za którym nie widać reakcji, postawy dążenia do jedności? - uważa hierarcha.

Arcybiskup podkreślił też, że środowisko lefebrystów nie jest jednolite, ale jednak nie słychać głosu, który jednoznacznie podkreślałby, że przyjmują oni całe nauczanie Kościoła, łącznie z ostatnim soborem.

http://info.wiara.pl/index.php?grupa=4&art=1234117728
Zapisane
wiridiana
aktywista
*****
Wiadomości: 1255


gg 5253636

Ad altare Dei
« Odpowiedz #100 dnia: Lutego 08, 2009, 20:17:57 pm »

Cytuj
Powinni oni ? zdaniem metropolity  wykazać minimum dobrej woli (...) Brak takiej wyraźnej deklaracji świadczy o braku poważnego traktowania podjętego przez papieża dialogu.
A czy wskazania KEP do SP wyrażają również brak poważnego traktowania?
Zapisane
http://wiridiana.blogspot.com/
W wodospadach Twych kędziorów będę nurzać dłonie,
Szept namiętny zaplatając w pasma wokół skroni. Zacałuję blaski oczu zanim znów dzień wstanie.
PTRF
aktywista
*****
Wiadomości: 2129


« Odpowiedz #101 dnia: Lutego 08, 2009, 20:28:58 pm »

Więc MINIMUM dobrej woli to uznanie np. deklaracji o wolności religijnej i DIALOGU "ekumenicznego" ? Dobry humor jak widać arcybiskupa nie opuszcza. Bo nie wierzę, że przez tyle lat nie zdążył się dowiedzieć, dlaczego powstało Bractwo św. Piusa X.
Zapisane
"Kto tradycji nie szanuje
 Niech nas w dupę pocałuje"
/kawaleryjskie/
PSFF
uczestnik
***
Wiadomości: 229


« Odpowiedz #102 dnia: Lutego 08, 2009, 21:02:18 pm »

/.../ Bo nie wierzę, że przez tyle lat nie zdążył się dowiedzieć, dlaczego powstało Bractwo św. Piusa X.

   Ja bym nie był taki pewien.
Zapisane
Thomas
Gość
« Odpowiedz #103 dnia: Lutego 08, 2009, 22:01:25 pm »

@ Pan Wiedhold,
Cytuj
Dzisiaj o 8 rano w Familijnej Jedynce gościł o. Blaza, który mówił o lefebrystach. Słuchał ktoś? Dostrzegłem, że o. Blaza wyrobił się pod wpływem naszej krytyki i wypowiada się bardzo obiektywnie.

Owszem słuchałem. Można powiedzieć, że "wyrabia się", ale nawet ja tradycyjny nowicjusz wyłapałem nonsensy. Oto z pamięci: "Bractwo od Rzymu dzieli nie tylko stara liturgia, której jest bractwo wierne, ale...". Ja myślałem, że przynajmniej po wydaniu M.P. KRR już nie dzieli ale łączy.

Zaczynają o tradycji mówić, aby wierni nie szukali po internecie i nie plotkowali ;-) Przypomina mi się rada dla rodziców. Gdy dziecko (np.5 lat) pyta o sprawy związane z poczęciem nowego życia - należy odpowiadać zaspakajając aktualnie występujący "głód" wiedzy. Bez niedomówień ale bez wyskakiwania o 2 lata do przodu. Podobnie w tej audycji. Chociaż ja moje dzieci traktuję poważniej... niż o.Blaza słuchaczy.
Zapisane
Krzysztof Cz.
uczestnik
***
Wiadomości: 174

« Odpowiedz #104 dnia: Lutego 09, 2009, 12:21:28 pm »

Wydaje mi się, że (hipotetyczna) ekskomunika, za odmowę uznania ostatniego soboru nie jest zgodna ani z jego literą ani z duchem.

Nie jest "hipotetyczna", skoro autorytetem Benedykta XVI została zniesiona (czyli faktycznie zaistniała!). I nie była "nałożona" za odmowę uznania ostatniego Soboru, lecz zaistniała mocą samego prawa (latae sententiae) za udział w akcie święceń biskupich bez mandatu papieskiego. Trzeba trochę sprawności intelektualnej w dziedzinie prawa kanonicznego by to ogarnąć...

Zamiast pouczać proszę lepiej się wczytywać w teksty, które chce Pan ocenić.

Tak, tak, szukajmy w nich 666 dna, i tego co pod dnem...

Nie trzeba szukać ukrytych treści. Wystarczy sprawdzić co w nich jest, a czego nie ma.

Ręce opadają :(
Szanowny Panie Jacku, zanim Pan zacznie się wymądrzać i kpić z Pana Zygmunta, lepiej naprawdę niech Pan przeczyta ze zrozumieniem to co napisał Pan Zygmunt...
Zapisane
Strony: 1 ... 5 6 [7] 8 9 ... 14 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: Po zniesieniu ekskomuniki FSSPX « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!