Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 20, 2024, 14:07:19 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231949 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Katolik a żydowskie święto Purim
« poprzedni następny »
Strony: [1] 2 Drukuj
Autor Wątek: Katolik a żydowskie święto Purim  (Przeczytany 5458 razy)
Piotr
uczestnik
***
Wiadomości: 218

« dnia: Marca 04, 2009, 19:46:22 pm »

Czy katolik może czynnie(bo biernie to pewnie tak) uczestniczyć w żydowskim święcie Purim? O co w nim chodzi to mniej więcej wiem, zostałem zaproszony, więc chciałbym wiedzieć na co mogę sobie "pozwolić".

Za odpowiedzi z góry dziękuję,
Piotrek
Zapisane
mac
aktywista
*****
Wiadomości: 1227


sługa Boży Pius XII

« Odpowiedz #1 dnia: Marca 04, 2009, 19:48:29 pm »


Czy to profesor Baltazar gąbka?  ;D
Zapisane
"Przyglądając się dzisiejszemu Kościołowi (kler-liturgia-teologia) tradycyjny katolik najpierw się oburza, potem trwoży a w końcu wybucha śmiechem."
JRWF
aktywista
*****
Wiadomości: 1291


« Odpowiedz #2 dnia: Marca 04, 2009, 19:54:24 pm »

Czy to profesor Baltazar gąbka?  ;D

Nie, przecież to Szpieg z Krainy Deszczowców!  :P
Zapisane
Kamil
aktywista
*****
Wiadomości: 1368


« Odpowiedz #3 dnia: Marca 04, 2009, 22:32:52 pm »

Czy katolik może czynnie(bo biernie to pewnie tak) uczestniczyć w żydowskim święcie Purim? O co w nim chodzi to mniej więcej wiem, zostałem zaproszony, więc chciałbym wiedzieć na co mogę sobie "pozwolić".

Za odpowiedzi z góry dziękuję,
Piotrek
Skąd się to święto wzięło opisane jest w Piśmie Świętym, w księdze Estery. Upamiętnia ono powieszenie dostojnika (chyba) babilońskiego który chciał zgładzić żydów. Purim oznacza chyba rzucanie losów. Ale jak obecnie żydzi to świętują to nie mam pojęcia.
Odnośnie pierwszej części pytania to wydaje mi się że katolik nie może czynnie uczestniczyć w obrzędzie żadnej innej religii, ale głowy nie dam. Może nasi forumowi duchowni się wypowiedzą :)
Zapisane
Jean Raspail
rezydent
****
Wiadomości: 476


« Odpowiedz #4 dnia: Marca 05, 2009, 09:31:35 am »

Czy katolik może czynnie(bo biernie to pewnie tak) uczestniczyć w żydowskim święcie Purim? O co w nim chodzi to mniej więcej wiem, zostałem zaproszony, więc chciałbym wiedzieć na co mogę sobie "pozwolić".

Za odpowiedzi z góry dziękuję,
Piotrek

Panie Piotrze! Uczestnicząc biernie czy czynnie w obrzędach jakiejkolwiek innej religii w pewien sposób akceptuje się to, że ktoś tkwi w błędzie i nie wyznaje jedynej PRAWDZIWEJ wiary w Trójcy Jedynego Boga. A zaproszenie wyznawcy innej religii do uczestniczenia w swoich obrzędach religijnych ma za zadanie, oficjalnie walkę ze stereotypami lub tzw. ekumenizm, a faktycznie próbę przeciągnięcia na swoją stronę. Pana żydowscy znajomi robią to z myślą o tym, żeby Pan w przyszłości był bardziej im przychylny i był w tym bezkrytyczny. Żeby Pan bronił ich punktu widzenia i zwalczał tzw. antysemityzm. Z tego co wiem to ośrodki żydowskie prowadzą ofensywę religijno-kulturalną wśród polskiej młodzieży. Trzeba temu się sprzeciwić! Ja na Pana miejscu bym grzecznie podziękował. Tak ja to widzę...
Zapisane
OPen
Gość
« Odpowiedz #5 dnia: Marca 05, 2009, 10:07:36 am »

jeśli nie będzie to uczestnictwo czynne, bez intencji zmiany wiary, to nie widzę przeszkód. jeśli ma Pan jakieś wątpliwości, to proszę zrezygnować. i teraz dwa przykłady:

przed wojną (a więc, uwaga proszę Państwa, przed V2 i "ekumenizmem") rodzina mojej Babci, mieszkająca na Kresach, często była zapraszana na święta prawosławne albo żydowskie. Po prostu więź sąsiedzka istniała, i głupio było nie zaprosić, i głupio było odmówić. Była i na weselu prawosławnym, na ich Bożym Narodzeniu i na weselu żydowskim, chyba z raz na Pesah, a goście z kolei przychodzili do nich. Nikt nie przechodził na inną wiarę po tych uroczystościach. Mało tego, to właśnie ci ukraińscy sąsiedzi ostrzegli rodzinę mojej Babci przed atakiem UPA i wszyscy zdążyli uciec. 
Trochę jak w Karpaczu, gdzie plebanię dzielił ksiądz katolicki i pastor. Jakoś jednak ludzie, mimo, że korzystali przez pewien czas z tego samego kościoła nabożeństw swych nie mylili.
kiedy przed Zakonem zdarzyło mi się mieszkać w USA, moi gospodarze - metodyści, wozili mnie do parafii katolickiej co niedzielę, a sami jechali na swoje spotkanie. Sąsiedzi byli żydami, a obok byli katolicy - udało mi się być na dwóch imprezach, na które byliśmy zaproszeni, tak po sąsiedzku: na I Komunii Świętej dziecka katolików i na Bar Mitzvie dziecka żydowskiego. No a moi gospodarze, to tylko "bbq garden party" robili, tak bez okazji i też sąsiadów zapraszali.  ;)
« Ostatnia zmiana: Marca 05, 2009, 16:26:55 pm wysłana przez OPen » Zapisane
Kamil
aktywista
*****
Wiadomości: 1368


« Odpowiedz #6 dnia: Marca 05, 2009, 11:49:01 am »

Też bym tak rygorystycznie nie podchodził do biernego uczestnictwa. Też zależy chyba kto i po co zaprasza. Jeśli to ktoś z kręgu znajomych, rodziny itp. to raczej można tej osobie towarzyszyć. Byleby nie uczestniczyć czynnie...
Zapisane
Artur Rumpel
aktywista
*****
Wiadomości: 1183


Prawdziwe Boze Narodzenie
« Odpowiedz #7 dnia: Marca 05, 2009, 14:54:56 pm »

Co do swieta Purim, to moim zdaniem:
1. Pić wódke Pan moze
2. Jeść Uszy Hanana też
3. Mówić błogosławiony Mordechaj ewentualnie
4. Mówic przeklety Hanan w zadnym wypadku
Zapisane
Piotr
uczestnik
***
Wiadomości: 218

« Odpowiedz #8 dnia: Marca 05, 2009, 15:02:50 pm »

Jeszcze raz dziękuję za odpowiedzi. Zaproszony zostałem w grupie, ale i tak może tam przyjść kto chce. Oczywiście jak napisałem wyżej, wiem że w grę wchodzi tylko bierne uczestnictwo. Najbardziej jednak nie pasuje mi karnawałowy charakter tego święta - przecież mamy teraz Wielki Post.
Zapisane
PTRF
aktywista
*****
Wiadomości: 2129


« Odpowiedz #9 dnia: Marca 05, 2009, 21:16:19 pm »

Jeżeli wypada to w okresie Wielkiego Postu - to jest to doskonała okazja, żeby grzecznie odmówić. Albo przynajmniej się nie zjawić (jeśli to zaproszenie grupowe - tym łatwiej).
Zapisane
"Kto tradycji nie szanuje
 Niech nas w dupę pocałuje"
/kawaleryjskie/
Giovanni_23
Gość
« Odpowiedz #10 dnia: Marca 08, 2009, 19:30:48 pm »

Ciekawe jak taka postawa ma się wobec zaleceń Papieża Piusa XI wyłożonych w encyklice Mortalium Animos?
Zapisane
Artur Rumpel
aktywista
*****
Wiadomości: 1183


Prawdziwe Boze Narodzenie
« Odpowiedz #11 dnia: Marca 08, 2009, 20:38:39 pm »

Ciekawe jak taka postawa ma się wobec zaleceń Papieża Piusa XI wyłożonych w encyklice Mortalium Animos?
Nijak. Obchody swieta Purim to nie zydowskie nabozeństwo, a pijacka impreza z elementami religijnymi
Zapisane
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #12 dnia: Marca 08, 2009, 20:43:17 pm »

Obchody swieta Purim to nie zydowskie nabozeństwo, a pijacka impreza z elementami religijnymi

Dopiero teraz doczytałem:

Talmud powiada, że podczas Purim Żyd musi wypić tyle wina, aby nie mógł odróżnić słowa "przeklęty Haman" od słów "błogosławiony Mordechaj" (traktat Megila, 76).
http://www.jewish.org.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=2082&Itemid=57
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Angelus Silesius
aktywista
*****
Wiadomości: 586


I'm gonna make him an offer he can't refuse

« Odpowiedz #13 dnia: Marca 08, 2009, 21:22:54 pm »

Obchody swieta Purim to nie zydowskie nabozeństwo, a pijacka impreza z elementami religijnymi

Dopiero teraz doczytałem:

Talmud powiada, że podczas Purim Żyd musi wypić tyle wina, aby nie mógł odróżnić słowa "przeklęty Haman" od słów "błogosławiony Mordechaj" (traktat Megila, 76).
http://www.jewish.org.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=2082&Itemid=57

Czyli uczestnictwo uzależniamy od tego kto płaci za wino. Jeśli oni to, warto iść i trochę ich osłabić finansowo. ;-)
Zapisane
"Religijny liberalizm pozbawia nas męczenników i misjonarzy, pozostawiając jedynie osoby kupczące religią, którym wtórują kobzy głoszące pokój w słowach, a nie w czynach!" abp Marcel François Lefebvre
Artur Rumpel
aktywista
*****
Wiadomości: 1183


Prawdziwe Boze Narodzenie
« Odpowiedz #14 dnia: Marca 08, 2009, 21:47:56 pm »

Obchody swieta Purim to nie zydowskie nabozeństwo, a pijacka impreza z elementami religijnymi

Dopiero teraz doczytałem:

Talmud powiada, że podczas Purim Żyd musi wypić tyle wina, aby nie mógł odróżnić słowa "przeklęty Haman" od słów "błogosławiony Mordechaj" (traktat Megila, 76).
http://www.jewish.org.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=2082&Itemid=57
Właśnie dlatego nazwałem to pijacka imprezą
Zapisane
Strony: [1] 2 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Katolik a żydowskie święto Purim « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!