Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 20, 2024, 11:59:59 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231949 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Czy gdzieś będzie odprawiana Pasterka w normalnym rycie?
« poprzedni następny »
Strony: 1 2 3 [4] 5 Drukuj
Autor Wątek: Czy gdzieś będzie odprawiana Pasterka w normalnym rycie?  (Przeczytany 18730 razy)
romeck
aktywista
*****
Wiadomości: 1710


« Odpowiedz #45 dnia: Grudnia 09, 2009, 19:56:52 pm »

Ale w wiadomościach (czytałem w Dzienniku Zachodnim) podano,
że na Watykanie pasterkę przesunięto na 22-ą, czego NIGDY nie zrobiono wcześniej,
ze względu na stan zdrowia papieża (znaczy się: chuchają, by nie opadł sił na dzień drugi)
Ja poczekam na rozsztrzygnięcie sporów do św. Szczepana.

---
Czy forum w Boże Narodzenie i jego wigilię będzie czynne?
Zapisane
x. Konstantyn Najmowicz
aktywista
*****
Wiadomości: 834

« Odpowiedz #46 dnia: Grudnia 09, 2009, 20:04:08 pm »

Z jakiś względów MUSZĄ mieć pasterkę przed północą. Bez użycia tego formularza świąt nie będzie :)

Ryt klasyczny ma ten "feler", że w formularzu wigilijnym brakuje Glorii.
Nie tylko ten, bo i szaty są fioletowe i nie jest w żadnym wypadku antycypacja Mszy świątecznej. Ten kto uczestniczył we Mszy wigilijnej jest zobowiązany wziąc udział we Mszy Św. w Noc lub Dzień Bożego Narodzenia.
Rozumiem, że ten tekst jest adresowany przede wszystkim do Ojca Świętego.

Nie wiem wg jakiego formularza odprawiać będzie Ojciec Święty Mszę 24 grudnia 2009 roku o godz. 22:00, zapewne w telewizji będzie transmisja, więc zobaczymy.
Tyle, że liturgia papieska nie przesądza o tym co jest a co nie jest zgodne z przepisami liturgicznymi, bo o tym przesądzają same przepisy.
Ale to papież jest pierwszym strużem czystości liturgii. Czyżby Benedykt XVI miał publicznie na oczach całego świata wprowadzic taką zachętę do łamania przepisów. Czasami te dewagacje zahaczają o faryzeizm. Nie wolno łuskac kłosów, nawet jak się jest głodnym, bo szabat. W Polsce nie wolno odprawic Pasterki, bo nie wybiła północ. Gdzie można znaleźc dla tradycjonalistów kościół, gdzie by mogli o północy Mszę odprawic?
Podobnie przepisy mówią, że nie można w tym samym kościele robic dwóch celebracji Triduum Paschalnego, ale Komisja Ecclesia Dei potwierdziła, że tradsi mógą taką drugą celebrację zorganizowac, jeśli nie ma innego wyjścia. Życie przekracza normy i rubryki (ale modernizmem teraz zajechałem  :D).
Zapisane
Instaurare omnia in Christo!
Nikt się nie zbawia, jak tylko przez Ciebie Matko Boga.
Nikt nie otrzymuje darów Bożych, jak tylko przez Ciebie, o pełna łaski!
św. German z Konstantynopola
Jarek
rezydent
****
Wiadomości: 388


« Odpowiedz #47 dnia: Grudnia 09, 2009, 20:40:13 pm »

Tyle, że liturgia papieska nie przesądza o tym co jest a co nie jest zgodne z przepisami liturgicznymi, bo o tym przesądzają same przepisy.
Ale to papież jest pierwszym strużem czystości liturgii. Czyżby Benedykt XVI miał publicznie na oczach całego świata wprowadzic taką zachętę do łamania przepisów.

Przykład pierwszy z brzegu: pasterkę w Rzymie, odprawianą o północy w minionych latach łączono z czytaniem z Martyrologium rzymskiego. A tak się nie da, czytania z Martyrologium rzymskiego nie można łączyć ze Mszą świętą. Może być czytanie jako odrębny obrzęd liturgiczny, albo połączone z którąś z godzin Liturgii Godzin.

A bardziej ekstremalne przykłady łamania norm liturgicznych w liturgii papieskiej można sobie też łatwo przypomnieć, przywołując na myśl poprzedniego ceremoniarza papieskiego. Czy jeśli częścią Mszy odprawianej przez papieża jest np. obrzęd żonglerki ogniem połączony z tańcem, o którym Mszał rzymski (ani jednej z form rytu) nie wspomina, to znaczy że mój proboszcz ma to też wprowadzić u nas w parafii, wzorując się na papieżu?

W Polsce nie wolno odprawic Pasterki, bo nie wybiła północ. Gdzie można znaleźc dla tradycjonalistów kościół, gdzie by mogli o północy Mszę odprawic?

Ksiądz mnie nie zrozumiał. Mnie nie chodzi o to, by za wszelką cenę odprawiać pasterkę tylko o to, żeby jeśli Mszę się odprawia przed północą, odprawić Mszę wigilijną. Msza święta to Msza święta, niezależnie od formularza, więc czemu nie użyć formularza właściwego.

Ryt klasyczny ma ten "feler", że w formularzu wigilijnym brakuje Glorii.

No i może o ten fioletowy kolor w formie nadzwyczajnej jeszcze chodzi...

BTW. W niektórych miejscach (parafiach NOMowych) zauważyłem (niepoprawne liturgiczne) zwyczaje, że przed północą śpiewa się jeszcze pieśni adwentowe, urządza się adwentowe nabożeństwo, a po nim o północy odprawiana jest pasterka.

[Msza wigilijna] nie jest w żadnym wypadku antycypacja Mszy świątecznej. Ten kto uczestniczył we Mszy wigilijnej jest zobowiązany wziąc udział we Mszy Św. w Noc lub Dzień Bożego Narodzenia.

Z tym poglądem się nie zgadzam, bo obala go kanon 1248 §1 kpk.
Zapisane
Quid retribuam Domino pro omnibus, quae retribuit mihi? Calicem salutaris accipiam, et nomen Domini invocabo.
x. Konstantyn Najmowicz
aktywista
*****
Wiadomości: 834

« Odpowiedz #48 dnia: Grudnia 09, 2009, 21:59:56 pm »


W Polsce nie wolno odprawic Pasterki, bo nie wybiła północ. Gdzie można znaleźc dla tradycjonalistów kościół, gdzie by mogli o północy Mszę odprawic?

Ksiądz mnie nie zrozumiał. Mnie nie chodzi o to, by za wszelką cenę odprawiać pasterkę tylko o to, żeby jeśli Mszę się odprawia przed północą, odprawić Mszę wigilijną. Msza święta to Msza święta, niezależnie od formularza, więc czemu nie użyć formularza właściwego.
Bo tradsi w nocy chcą uczestniczyc w Mszy z Bożego Narodzenia a w klasycznym rycie Msza z 24 grudnia nie jest Mszą Świąteczną. I jeśli jakieś okoliczności stoją na przeszkodzie, by była ona celebrowana o północy czy później, to bez większych problemów można odprawic o 22.00 czego dowodem jest też Papież Benedykt XVI (skąd inąd mocno przywiązany do poprawności liturgicznej).

[Msza wigilijna] nie jest w żadnym wypadku antycypacja Mszy świątecznej. Ten kto uczestniczył we Mszy wigilijnej jest zobowiązany wziąc udział we Mszy Św. w Noc lub Dzień Bożego Narodzenia.

Z tym poglądem się nie zgadzam, bo obala go kanon 1248 §1 kpk.
Problem taki, że nowy CIC wcale nie uwzględnia starej liturgii, więc powstają dziury prawne np. z subdiakonatem i to samo z Mszą wigilijną.
Zapisane
Instaurare omnia in Christo!
Nikt się nie zbawia, jak tylko przez Ciebie Matko Boga.
Nikt nie otrzymuje darów Bożych, jak tylko przez Ciebie, o pełna łaski!
św. German z Konstantynopola
Michał Barcikowski
*
aktywista
*
Wiadomości: 1875

« Odpowiedz #49 dnia: Grudnia 10, 2009, 08:54:08 am »

Panie Jarku, gdybyśmy mówili o rycie zwyczajnym, to miałby Pan rację. Jednak mówimy o rycie nadzywczajnym.
Zapisane
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #50 dnia: Grudnia 10, 2009, 10:16:53 am »

Czy forum w Boże Narodzenie i jego wigilię będzie czynne?

Nie. Murzyn od dynamo zasilającego serwer gra w jasełkach.
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
porys
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 2650


« Odpowiedz #51 dnia: Grudnia 10, 2009, 16:04:37 pm »

Murzyn od dynamo zasilającego serwer gra w jasełkach.
Diabła?  ;D
Zapisane
zdewirtualizować awatary
Teresa
aktywista
*****
Wiadomości: 1409

« Odpowiedz #52 dnia: Grudnia 10, 2009, 19:56:08 pm »

Jednego z Trzech Króli  :)
Zapisane
Krzysztof Cz.
uczestnik
***
Wiadomości: 174

« Odpowiedz #53 dnia: Grudnia 11, 2009, 08:44:15 am »

Czyli w rycie "trydenckim? Proszę o wiadomość - do nowego NeV.

m.in.
Toruń
Kaplica p.w. św. Jana Marii Vianneya
ul. Gen. Józefa Bema 3/5

oczywiście 25.12 o godz. 0.00  :)
Zapisane
cabbage
aktywista
*****
Wiadomości: 2637


« Odpowiedz #54 dnia: Grudnia 13, 2009, 15:58:59 pm »

W moim kochanym mieście, Krakowie, pasterka jednak będzie!!  ;D Dziś o mało nie podskoczyłam w kościele jak to usłyszałam, ale by mnie za NOM-owca wzięli, więc się uspokoiłam  :P :P Pasterka będzie normalnie w kościele oo. bonifratrów o tradycyjnej 24:00 :P Deo gratias!
Zapisane
http://www.youtube.com/watch?v=r24hZXfl__o&feature=related
To jest Msza Dziękuję Ci!!!!! ;(

Św. Józef z Kupertynu potężny orędownik, zwłaszcza studentów!!

"Gdy strzelcy się kłócą, niedźwiedź jest bezpieczny!" przysłowie norweskie pod rozwagę tradsom ;)

Jestem papistką :] zbawić dusze :-)
Antiquus_ordo
Gość
« Odpowiedz #55 dnia: Grudnia 13, 2009, 16:50:59 pm »

Wrocław- wg. zwyczaju kaplicy papieskiej:P o 22.00 kościół NMP na Piasku.
Zapisane
Sebastianus
aktywista
*****
Wiadomości: 663


Katecheza o małżeństwie.
« Odpowiedz #56 dnia: Grudnia 14, 2009, 08:22:13 am »

A jak sprawa się ma z Pasterką w Łodzi?
Zapisane
Sigfried
aktywista
*****
Wiadomości: 698

« Odpowiedz #57 dnia: Grudnia 14, 2009, 11:06:10 am »

buuu...a Kraków nie?

Kraków - oczywiscie kosciol Bonifratrow, pasterka odprawiana przez X.Wojciecha Grygiela FSSP - rowno o polnocy - 00.00
zero nowinkarstwa i dostosowan do czasu sowieckiego  :)
Zapisane
cabbage
aktywista
*****
Wiadomości: 2637


« Odpowiedz #58 dnia: Grudnia 14, 2009, 14:52:29 pm »

Panie Sigfried, właśnie wiem, wiem  ;D
Zapisane
http://www.youtube.com/watch?v=r24hZXfl__o&feature=related
To jest Msza Dziękuję Ci!!!!! ;(

Św. Józef z Kupertynu potężny orędownik, zwłaszcza studentów!!

"Gdy strzelcy się kłócą, niedźwiedź jest bezpieczny!" przysłowie norweskie pod rozwagę tradsom ;)

Jestem papistką :] zbawić dusze :-)
Fidelis
Gość
« Odpowiedz #59 dnia: Grudnia 14, 2009, 18:40:57 pm »

A jak sprawa się ma z Pasterką w Łodzi?

Otóż nie będzie. Bo gdzie ma być? Kto by się tam jakąś grupką "miłośników starej mszy" przejmował. O ludzka naiwności! Mu som przecie na marginesie, na odczepne, niech majom raz w tygodniu na 16 i niech siedzom cicho. Pasterki im sie zachciało! Przedsoborowi frustraci! Jak im sie nie podoba to se jadom do W-wy, do Bractwa. tam bedzie.
« Ostatnia zmiana: Grudnia 14, 2009, 18:45:19 pm wysłana przez Fidelis » Zapisane
Strony: 1 2 3 [4] 5 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Czy gdzieś będzie odprawiana Pasterka w normalnym rycie? « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!