Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 19, 2024, 18:40:38 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231948 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: BREVIARIUM ROMANUM
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 16 17 [18] 19 20 ... 40 Drukuj
Autor Wątek: BREVIARIUM ROMANUM  (Przeczytany 228455 razy)
Nathanael
Gość
« Odpowiedz #255 dnia: Maja 24, 2010, 21:10:37 pm »

Będą obce, dopóki nie weźmie się brewiarza do ręki i na spokojnie nie przewertuje się go i nie zobaczy, gdzie co jest i nie zaznaczy się zakładek, etc. :)
Zapisane
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #256 dnia: Maja 24, 2010, 21:35:00 pm »

Jakkolwiek "Ceremonjał parafjalny" bł. abpa Nowowiejskiego najbardziej zdezaktualizował się w sekcji brewiarzowej, i tak warto do tej jedynej wydanej w j. polskim instrukcji obsługi brewiarza sięgnąć.

http://tradycja.org/ceremonial/03Ceremonial(86-121).pdf
http://tradycja.org/ceremonial/04Ceremonial(122-161).pdf

Lektura punktów od 252 do 315 da Panu pewien zarys budowy Brewiarza Rzymskiego.
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Major
aktywista
*****
Wiadomości: 3722

« Odpowiedz #257 dnia: Maja 24, 2010, 22:17:28 pm »

Wbrew pozorom nie jest to skomplikowane Panie Rafik.
Zapisane
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #258 dnia: Maja 24, 2010, 22:36:34 pm »

Jeśli poda Pan, którym wydaniem BR 1961 włada, być może trafią się na forum osoby, które rozpiszą Panu części oficjum z numerach stron włącznie...
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
RaSz
aktywista
*****
Wiadomości: 550

Humilis

« Odpowiedz #259 dnia: Maja 25, 2010, 08:18:49 am »

Jeśli poda Pan, którym wydaniem BR 1961 włada, być może trafią się na forum osoby, które rozpiszą Panu części oficjum z numerach stron włącznie...
Jak narazie niczym nie władam ;) . Wszystko ma Łukasz, a zobacze się z nim najprędzej w czwartek. Ale mam nadzieję że obejdzie się bez tego i sam wszytsko poodnajduję.
Zapisane
Sancte Raphael, ora pro nobis!
RaSz
aktywista
*****
Wiadomości: 550

Humilis

« Odpowiedz #260 dnia: Maja 28, 2010, 20:28:40 pm »

Mam już BR i mszalik. Obie częsci są z jednego kompletu (jednego księdza). Nie były używane długo bo dedykacja od bpa Jana Zaręby  jest z roku 1967. II częśc ma zupełnie urwane u samych krańców zakładki. Pierwsza moja reakcja to niezrozumienie, dlaczego odeszło się zarówno w brewiarzu jak i w mszale od układu dwukolumnowego Było to o wiele bardziej estetyczne. Powoli zacząłem się zagłębiać i porównywać z BR online. Trochę to potrwa, ale jakoś to ogarnę ;)

Co do mszalika, nie ma niestety pięknych rycin jak reprint, a przy częsciach stałych są dopiski ks. bpa po oficjalnym tłumaczeniu Mszału. Np do Panie zmiłuj się jest dopisane nad nami i parę innych zmian. Papier lepszy niż w reprincie. I nawet między stronami obrazek a z tyłu życzenia dla ks. Czesława z okazji święceń subiakonatu z roku 1948.

Łukasz był w sprawie Mszału. Ale to już on Państwu opisze :-\
Zapisane
Sancte Raphael, ora pro nobis!
Nathanael
Gość
« Odpowiedz #261 dnia: Maja 28, 2010, 20:35:15 pm »

Co do mszalika, nie ma niestety pięknych rycin jak reprint, a przy częsciach stałych są dopiski ks. bpa po oficjalnym tłumaczeniu Mszału. Np do Panie zmiłuj się jest dopisane nad nami i parę innych zmian. Papier lepszy niż w reprincie. I nawet między stronami obrazek a z tyłu życzenia dla ks. Czesława z okazji święceń subiakonatu z roku 1948.

Zgaduję, że chodzi o Mszał tyniecki z 1963 roku. Ja osobiście wolę wydanie pierwotne, nowe ma dla mnie za cienki, czyli nieporęczny papier (łatwo go zagiąć, czy nawet podrzeć) :)
Zapisane
łukasz88
uczestnik
***
Wiadomości: 102


Sancte Pie X patrone meus, ora pro mei.

« Odpowiedz #262 dnia: Maja 28, 2010, 20:36:51 pm »

Łukasz był w sprawie Mszału. Ale to już on Państwu opisze :-\
Byłem dzisiaj u x. Dyrektora prosić o te mszały, i nic nie wskórałem :( Na początku, był zdaje się przychylnie nastawiony, kazał sobie pokazać które to, idę do magazynu biorę, i wkracza do akcji s. Bibliotekarka, najpierw zaczęła coś mówić, że jakiś kleryk był na to chętny (jakoś w to nie wierzę) , wleciała jak błyskawica do gabinetu Dyrektora i coś mu nagadała po czym ten zmienił front i żaden argument do niego nie trafiał, oboje powtarzali , że świeckim nie wolno, bo to święte księgi itp. Na próżno mówiłem, że wiele osób ma w domach takie rzeczy, że rozumiem ich troskę o święte księgi, ale przecież  jestem wierzący i nic tym księgom nie zrobię,. Wierzcie mi państwo gdyby ta bibliotekarka nie była osobą konsekrowaną to bym jej powiedział parę słów >:( . Mamy patową sytuację może państwo coś pomogą,
 jak ubłagać x. Dyrektora ?
Zapisane
Nathanael
Gość
« Odpowiedz #263 dnia: Maja 28, 2010, 20:55:37 pm »

Wyżej pisałem jak mniej więcej to rozegrać (do modlitwy i pogłębiania wiary z Tradycją), ale można także przyjść z zaprzyjaźnionym kapłanem i powiedzieć, że go potrzebuje do nauki Mszy, czy nawet, aby się z nim zapoznać, etc. :)
Zapisane
RaSz
aktywista
*****
Wiadomości: 550

Humilis

« Odpowiedz #264 dnia: Maja 28, 2010, 20:57:08 pm »

Zgaduję, że chodzi o Mszał tyniecki z 1963 roku. Ja osobiście wolę wydanie pierwotne, nowe ma dla mnie za cienki, czyli nieporęczny papier (łatwo go zagiąć, czy nawet podrzeć) :)
Zgoda, papier ma lepszy. Tylko te rysunki takie sobie.
« Ostatnia zmiana: Maja 28, 2010, 21:18:56 pm wysłana przez rafik93 » Zapisane
Sancte Raphael, ora pro nobis!
łukasz88
uczestnik
***
Wiadomości: 102


Sancte Pie X patrone meus, ora pro mei.

« Odpowiedz #265 dnia: Maja 28, 2010, 21:15:28 pm »

Wyżej pisałem jak mniej więcej to rozegrać (do modlitwy i pogłębiania wiary z Tradycją), ale można także przyjść z zaprzyjaźnionym kapłanem i powiedzieć, że go potrzebuje do nauki Mszy, czy nawet, aby się z nim zapoznać, etc. :)
Panie Nathanaelu, dzisiaj obawiając się alergicznej rekacji wielebnego na moje wyznanie o umiłowaniu Tradycji, podszedłem Xsiędza od strony naukowej- Mszały potrzebne mi są jako źródła historyczne itp. Co do użycia kapłanów to mam pewien plan, czy jest on skuteczny okaże się w poniedziałek.
Najgorszy w dniu dzisiejszym jest fakt że "już byłem w ogródku, i witałem się z gąską", a nic z tego nie wyszło.
Zapisane
RaSz
aktywista
*****
Wiadomości: 550

Humilis

« Odpowiedz #266 dnia: Maja 28, 2010, 21:19:16 pm »

I dodam pytanie. Czamu dziś są psalmy z niedzieli? To przez oktawę?
Zapisane
Sancte Raphael, ora pro nobis!
x. Konstantyn Najmowicz
aktywista
*****
Wiadomości: 834

« Odpowiedz #267 dnia: Maja 28, 2010, 21:27:30 pm »

W tej oktawie wszystkie dni są I klasy, dlatego stosownie do klasy dnia stosuje się psalmy z niedzieli.
Zapisane
Instaurare omnia in Christo!
Nikt się nie zbawia, jak tylko przez Ciebie Matko Boga.
Nikt nie otrzymuje darów Bożych, jak tylko przez Ciebie, o pełna łaski!
św. German z Konstantynopola
RaSz
aktywista
*****
Wiadomości: 550

Humilis

« Odpowiedz #268 dnia: Maja 28, 2010, 21:44:54 pm »

Czyli można powiedzieć że po jednym dniu mam już opanowane podstawy czyli zwykłe dni, bez żadnych kommemoracji i innych zawiłości :D Rzeczywiście nie jest to trudne, ale trzeba troche skakać po brewiarzu.

Podoba mi się też poręczność tego brewiarza w porównaniu do LG.
Zapisane
Sancte Raphael, ora pro nobis!
RaSz
aktywista
*****
Wiadomości: 550

Humilis

« Odpowiedz #269 dnia: Maja 29, 2010, 13:29:24 pm »

I kolejne pytanie. Po oracji w nieszporach w BR online jest:

V. Domine, exaudi orationem meam.
R. Et clamor meus ad te veniat.
Vel, in choro aut in communi:
V. Dominus vobiscum.
R. Et cum spiritu tuo.

V. Benedicamus Domino.
R. Deo gratias.
V. Fidelium animæ per misericordiam Dei requiescant in pace.
R. Amen.

W moim BR jest:

Repetitur antiphona.
V. Dominus vobiscum
Vel: V. Domine exaudi
Oratio conveniens
V. Dominus vobiscum
Vel: V. Domine exaudi
V. Benedicamus Domino
V. Fidelium animae

Jak to w końcu ma wyglądać? Chodzi mi o odmawianie prywatne.
Zapisane
Sancte Raphael, ora pro nobis!
Strony: 1 ... 16 17 [18] 19 20 ... 40 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: BREVIARIUM ROMANUM « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!