Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 29, 2024, 07:12:04 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: BREVIARIUM ROMANUM
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 15 16 [17] 18 19 ... 40 Drukuj
Autor Wątek: BREVIARIUM ROMANUM  (Przeczytany 227284 razy)
Hyacinthus Stanislaus
rezydent
****
Wiadomości: 315


« Odpowiedz #240 dnia: Maja 22, 2010, 13:10:32 pm »

[…] siostra uważa, że świeckim nie można dawać mszału, bo to tylko dla księży itd.

Powiedzcie, że bierzecie dla księdza, który będzie go używał na Chwałę Bożą.
Zapisane
RaSz
aktywista
*****
Wiadomości: 550

Humilis

« Odpowiedz #241 dnia: Maja 22, 2010, 20:39:16 pm »

Mam jeszcze pytanie. Czym różni się BR 1962 od poprzednich edycji? I na czym polega ewentualna krytyka tej reformy.

I jeszcze jedno pytanie, czy zupełnemu laikowi łatwo będzie ogarnąc BR jeśli chce na początku odmawiać tylko niedziele i święta?
Zapisane
Sancte Raphael, ora pro nobis!
Nathanael
Gość
« Odpowiedz #242 dnia: Maja 22, 2010, 20:42:59 pm »

Łatwiej będzie odmawiać tygodniowy psałterz codziennie (w tym uroczystości w ciągu roku kościelnego), opuszczając wszystkie wspomnienia, etc.

Krótko: w BR '62 powróciła Wulgata, dokonano pewnych uproszczeń (nie ma już w ogóle np. świąt duplex i semiduplex).
Zapisane
Robert Golat
adept
*
Wiadomości: 41


Introibo ad altare Dei

« Odpowiedz #243 dnia: Maja 22, 2010, 20:49:08 pm »

Chciałbym się zapytać Panów,czy strona internetowa brewiarza rzymskiego www.divinumofficium.com podaje dobre proporia wg przepisów i rubryk BR1962?
Zapisane
Robert Golat Płock
RaSz
aktywista
*****
Wiadomości: 550

Humilis

« Odpowiedz #244 dnia: Maja 22, 2010, 20:56:23 pm »

A czy BR z 1961 różni się od 1962 tylko brakiem Wulgaty?
Zapisane
Sancte Raphael, ora pro nobis!
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #245 dnia: Maja 22, 2010, 20:58:07 pm »

Mam jeszcze pytanie. Czym różni się BR 1962 od poprzednich edycji? I na czym polega ewentualna krytyka tej reformy.

Osobę znającą posoborową Liturgię Godzin najbardziej uderzy skrócenie w BR 1961/1962 lekcyj Matutinum (z Ojców Kościoła i żywotów świętych) w niedziele i święta III klasy. Nie wątpię, że któryś z kolejnych papieży to naprawi :)

A czy BR z 1961 różni się od 1962 tylko brakiem Wulgaty?

Tak.
« Ostatnia zmiana: Maja 22, 2010, 20:59:45 pm wysłana przez Bartek » Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
RaSz
aktywista
*****
Wiadomości: 550

Humilis

« Odpowiedz #246 dnia: Maja 22, 2010, 21:26:45 pm »

Osobę znającą posoborową Liturgię Godzin najbardziej uderzy skrócenie w BR 1961/1962 lekcyj Matutinum (z Ojców Kościoła i żywotów świętych) w niedziele i święta III klasy. Nie wątpię, że któryś z kolejnych papieży to naprawi :)
Akurat lekcje mnie aż tak nie interesują, gdyz i tak ich nie zrozumiem. A czymś konkretnym się różni jeszcze? Bo zauważyłem dziwna tendencję u niektórych, że im straszy tym lepszy, i chcą koniecznie BR Piusa XII, a nawet wcześniejszy czego nie do końca rozumiem. W czym jest 1962 gorszy.

I pytanie do Pana, panie Bartku czy łatwo jest ogarnąc BR do odmawiania w niedziele i święta, bo na dni powszednie raczej nie mam czasu narazie. Choć moze w wakacje :)
Zapisane
Sancte Raphael, ora pro nobis!
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #247 dnia: Maja 22, 2010, 21:58:25 pm »

Akurat lekcje mnie aż tak nie interesują, gdyz i tak ich nie zrozumiem. A czymś konkretnym się różni jeszcze? Bo zauważyłem dziwna tendencję u niektórych, że im straszy tym lepszy, i chcą koniecznie BR Piusa XII, a nawet wcześniejszy czego nie do końca rozumiem. W czym jest 1962 gorszy.

Pan Kalistrat jest właśnie na forum - nie będę odbierał mu tej przyjemności.

I pytanie do Pana, panie Bartku czy łatwo jest ogarnąc BR do odmawiania w niedziele i święta, bo na dni powszednie raczej nie mam czasu narazie. Choć moze w wakacje :)

Da Pan radę. W niedziele i w większe święta zwykle nie ma problemu ze zbieżnością oficjów. Nadto większość potrzebnych czytań, modlitw, psalmów jest wciągnięta w sam formularz święta, co skraca do minimum wertowanie brewiarza.
« Ostatnia zmiana: Maja 22, 2010, 22:00:31 pm wysłana przez Bartek » Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
RaSz
aktywista
*****
Wiadomości: 550

Humilis

« Odpowiedz #248 dnia: Maja 22, 2010, 22:14:41 pm »

Pan Kalikstrat nie napisał więc proszę Pana o wyjaśnienie tej kwestii :) A tymczasem dobranoc :)
Zapisane
Sancte Raphael, ora pro nobis!
Regiomontanus
aktywista
*****
Wiadomości: 3611


« Odpowiedz #249 dnia: Maja 23, 2010, 14:40:42 pm »

A czymś konkretnym się różni jeszcze? Bo zauważyłem dziwna tendencję u niektórych, że im straszy tym lepszy, i chcą koniecznie BR Piusa XII, a nawet wcześniejszy czego nie do końca rozumiem. W czym jest 1962 gorszy.

W wersji 1962 brakuje wielu tradycyjnych świąt.
Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #250 dnia: Maja 23, 2010, 15:26:26 pm »

Właśnie. Poza wspomnianym skróceniem żywotów świętych i homilii, najczęściej atakowana jest ta pierwsza od Piusa V redukcja świąt. Poleciało ich dziewięć i to głównie "drugie" wspomnienia niektórych świętych (np. św. Piotra Apostoła w okowach, św. Jana Ewangelisty w oleju, znalezienia św. Szczepana).

Bo zauważyłem dziwna tendencję u niektórych, że im starszy tym lepszy, i chcą koniecznie BR Piusa XII, a nawet wcześniejszy czego nie do końca rozumiem.

No jasne. Każde dziecko wie, że reforma Piusa V (1568 r.) zdemolowała kalendarz i skróciła Prymę, więc najbezpieczniej byłoby odmawiać XIII-wieczny brewiarz Kurii Rzymskiej. Tylko że on, zdaje się, miał w Matutinum homilie Orygenesa - więc też nie kosher.
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Regiomontanus
aktywista
*****
Wiadomości: 3611


« Odpowiedz #251 dnia: Maja 23, 2010, 19:16:34 pm »

Ja tam żałuję zarówno tych wyrzuconych świąt, i skrócenia lekcji. Dlatego sam używam brewiarza z 1955r z psałeterzem Wulgaty.

Ale tak szczerze, mimo, że tekst Wulgaty jest uświęcony tradycją, to jednak w przypadku psałterza ma on tyle niedociągnięć i zupełnie błędnie przetłumaczonych zwrotów, że rozumiem dlaczego próbowano wprowadzić wersję Piusa XII...
« Ostatnia zmiana: Maja 23, 2010, 22:55:51 pm wysłana przez Regiomontanus » Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #252 dnia: Maja 23, 2010, 21:29:32 pm »

Ale tak sczerze, mimo, że tekst Wulgaty jest uświęcony tradycją, to jednak w przypadku psałterza ma on tyle niedociagnięć i zupełnie błędnie przetłumaczonych zwrotów, że rozumiem dlaczego próbowano wprowadzić wersję Piusa XII...

Mam podobnie. Tutaj najlepiej jest nie znać łaciny. Quoniam non cognovi litteraturam, introibo in potentias Domini :-)
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Regiomontanus
aktywista
*****
Wiadomości: 3611


« Odpowiedz #253 dnia: Maja 23, 2010, 22:45:05 pm »

Mam podobnie. Tutaj najlepiej jest nie znać łaciny. Quoniam non cognovi litteraturam, introibo in potentias Domini :-)

 ;D

Swoją drogą, ten fragment to chyba zrodził jakiś złośliwy kopista-antyintelektualista, bo nawet św. Hieronim w swoim "Psalterium juxta Hebraeos" przetłumaczył to jako Os meum narrabit justitiam tuam, tota die salutare tuum, quia non cognovi literaturas.  Ingrediar in fortitudine Domini Dei, recordabor justitiae tuae solius. - czyli z grubsza: bedę chwalił Boską sprawiedliwość ustnie, bo nie umiem pisać. Nie ma tu pochwały nieuctwa, co zdaje się sugerować Wulgata :-)


« Ostatnia zmiana: Maja 23, 2010, 22:48:47 pm wysłana przez Regiomontanus » Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
RaSz
aktywista
*****
Wiadomości: 550

Humilis

« Odpowiedz #254 dnia: Maja 24, 2010, 20:12:33 pm »

Mamy (tzn łukasz, ma, ja czekam z niecierpliwością :) ) po dwa komplety BR i dwa Mszaliki 1963. Narazie tyle.

I od razu zapytam, czy jest jakaś strona w jęz. polskim w której jest instrukcja "dla blondynki" jak sie takim BR posługiwać? Bo państwo piszecie tu o jakichś, oficjach, propriach, feriach i innych rzeczach które są dla mnie obce.
Zapisane
Sancte Raphael, ora pro nobis!
Strony: 1 ... 15 16 [17] 18 19 ... 40 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: BREVIARIUM ROMANUM « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!