Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 19, 2024, 17:58:23 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231948 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: BREVIARIUM ROMANUM
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 12 13 [14] 15 16 ... 40 Drukuj
Autor Wątek: BREVIARIUM ROMANUM  (Przeczytany 228454 razy)
patryksługa
aktywista
*****
Wiadomości: 638


Wprowadzą wśród was zgubne herezje. 2 Piotra 2:1

In Christo
« Odpowiedz #195 dnia: Grudnia 14, 2009, 22:03:25 pm »

drogi panie mam skan wydrukowany i właśnie na podstawie jego pytam bo na stronie 138 występuje wspomnienie świętych .  Tak na chłopski rozum ....
Zapisane
O Maryjo bez grzechu poczęta, módl się za nami, którzy się do ciebie uciekamy i za tymi, którzy się do ciebie nie uciekają a zwłaszcza za masonami i poleconymi tobie. - modlitwa taka jaką podał Maksymilian Kolbe
Sebastianus
aktywista
*****
Wiadomości: 663


Katecheza o małżeństwie.
« Odpowiedz #196 dnia: Grudnia 14, 2009, 22:26:46 pm »

A to już mówię o co chodzi. Przynajmniej z tego, co mnie uczono.
W tym miejscu wznosimy modlitwę (za pomocą tych gotowych tekstów, które są tam umieszczone) do Boga za wstawiennictwem wszystkich świętych. I tyle. : - )
« Ostatnia zmiana: Grudnia 14, 2009, 22:28:34 pm wysłana przez Sebastianus » Zapisane
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #197 dnia: Grudnia 17, 2009, 08:39:13 am »

O skracanie antyfon pytał p. patryk w sierpniu:
http://krzyz.katolicy.net/index.php/topic,29.msg43385.html#msg43385
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
triregnum
uczestnik
***
Wiadomości: 233

« Odpowiedz #198 dnia: Grudnia 21, 2009, 10:12:27 am »

Czy może mi ktoś dokładnie wytłumaczyć na jakiej zasadzie stosuje się duplex, semiduplex i simplex przy oficjach? Chodzi mi o ogólne zasady i może jakieś przykłady z konkretnych świąt, dni. Z góry gratias ago.  :)
Zapisane
Accipe thiaram tribus coronis ornatam, et scias te esse Patrem Principum et Regum, Rectorem Orbis, in terra Vicarium Salvatoris Nostri Jesu Christi, cui est honor et gloria in saecula saeculorum.
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #199 dnia: Grudnia 21, 2009, 13:13:28 pm »

Z braku czasu wykręcę się odsyłając do własnej wypowiedzi na tym forum:
http://krzyz.katolicy.net/index.php/topic,17.msg19328.html#msg19328

oraz ze starego forum:

Cytuj
Ryt prosty, półzdwojony i zdwojony to pojęcia stosowane do reform roku 1960, określały rangę dnia liturgicznego, tj.:
a) pierwszeństwo święta nad innymi,
b) układ oficjum brewiarzowego,
c) dobór modlitw we mszy św.

Ich charakter zmieniał się w XX wieku kilkakrotnie, począwszy od reform Piusa X, ale ogólnie mówiąc, do lat 50-tych:

1) święto proste (festum simplex) rozpoczynało się wraz z capitulum I Nieszporów, a kończyło na Nonie. Jego Matutinum miało tylko trzy lekcje i brało psalmy z dnia powszedniego, reszta godzin zachowywała układ świąteczny. Oficjum dopuszczało dodatkowe modlitwy o wstawiennictwo świętych, tzw. prośby oraz recytację Oficjum o Najświętszej Maryi Pannie. W doborze modlitw mszalnych (kolekta, sekreta, pokomunia) należało uwzględnić modlitwy okresowe, resztę (oby tylko liczba modlitw nie przekroczyła siedmiu) mógł kapłan uzupełnić według własnego uznania, w różnych intencjach, np. o pokój, za rządzących, o deszcz, przeciw prześladowcom Kościoła.

2) święto półzdwojone (festum semiduplex) miało dwa Nieszpory, Matutinum 9-lekcyjne i kończyło się Kompletą. We Mszy św. przepisane co najmniej dwie modlitwy do dołączenia po modlitwie ze święta.

3) święto zdwojone (festum duplex) - podobnie jak półzdwojone, ale nie dopuszczało dodatkowych modlitw tak w oficjum jak i (poza wspomnieniem przypadającego na dany dzień święta prostego) podczas Mszy. Nazwę zawdzięcza średniowiecznemu zwyczajowi "zdwajania" oficjum w większe święta - odprawiano wtedy jednego dnia dwa oficja: jedno z dnia powszedniego, drugie ze święta. Do naszych czasów dotrwało inne zdwajanie, mianowicie antyfon. Otóż tylko w święto zdwojone można było śpiewać całą antyfonę tak przed, jak i po psalmie. W dni niższe rangą przed psalmem śpiewało się jedynie jej incipit, czyli pierwsze jedno-dwa słowa.


W detalu ma Pan wszystko pięknie opisane na NRLu w 14-odcinkowym cyklu o reformie Piusa X:
http://nowyruchliturgiczny.blogspot.com/2009/09/reforma-brewiarza-piusa-x-cz-i-historia.html
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Nathanael
Gość
« Odpowiedz #200 dnia: Grudnia 21, 2009, 13:34:52 pm »

Tu są wszystkie teksty zgromadzone: http://nowyruchliturgiczny.blogspot.com/2009/11/reforma-brewiarza-piusa-x-cz-xiv.html
Zapisane
triregnum
uczestnik
***
Wiadomości: 233

« Odpowiedz #201 dnia: Grudnia 21, 2009, 15:53:46 pm »

Dziękuję :)
Zapisane
Accipe thiaram tribus coronis ornatam, et scias te esse Patrem Principum et Regum, Rectorem Orbis, in terra Vicarium Salvatoris Nostri Jesu Christi, cui est honor et gloria in saecula saeculorum.
Hyacinthus Stanislaus
rezydent
****
Wiadomości: 315


« Odpowiedz #202 dnia: Grudnia 30, 2009, 18:48:53 pm »

Diurnale Romanum w układzie łacińsko-angielskim w wersji PDF do pobrania: http://www.musicasacra.com/books/breviarium5x8.pdf
Zapisane
patryksługa
aktywista
*****
Wiadomości: 638


Wprowadzą wśród was zgubne herezje. 2 Piotra 2:1

In Christo
« Odpowiedz #203 dnia: Stycznia 07, 2010, 11:27:34 am »

Witam serdecznie .
Mam takie pytanie i prośbę, czy mają państwo może gdzieś linki do brewiarza  z 1961 lub 62 w pdf. z tym że tylko w wersji  łacińskiej.
Zapisane
O Maryjo bez grzechu poczęta, módl się za nami, którzy się do ciebie uciekamy i za tymi, którzy się do ciebie nie uciekają a zwłaszcza za masonami i poleconymi tobie. - modlitwa taka jaką podał Maksymilian Kolbe
mac
aktywista
*****
Wiadomości: 1227


sługa Boży Pius XII

« Odpowiedz #204 dnia: Stycznia 07, 2010, 11:38:36 am »

z tym że tylko w wersji  łacińskiej.

Wtedy chyba tylko takie były.
Zapisane
"Przyglądając się dzisiejszemu Kościołowi (kler-liturgia-teologia) tradycyjny katolik najpierw się oburza, potem trwoży a w końcu wybucha śmiechem."
patryksługa
aktywista
*****
Wiadomości: 638


Wprowadzą wśród was zgubne herezje. 2 Piotra 2:1

In Christo
« Odpowiedz #205 dnia: Stycznia 07, 2010, 15:57:11 pm »

z tym że tylko w wersji  łacińskiej.

Wtedy chyba tylko takie były.
  hm może i tak widać jestem za mało mądry ale spotkałem już w pdf. wersje językowe.
Zapisane
O Maryjo bez grzechu poczęta, módl się za nami, którzy się do ciebie uciekamy i za tymi, którzy się do ciebie nie uciekają a zwłaszcza za masonami i poleconymi tobie. - modlitwa taka jaką podał Maksymilian Kolbe
mac
aktywista
*****
Wiadomości: 1227


sługa Boży Pius XII

« Odpowiedz #206 dnia: Stycznia 07, 2010, 19:30:44 pm »

hm może i tak widać jestem za mało mądry ale spotkałem już w pdf. wersje językowe.
A były może po Polsku?
Zapisane
"Przyglądając się dzisiejszemu Kościołowi (kler-liturgia-teologia) tradycyjny katolik najpierw się oburza, potem trwoży a w końcu wybucha śmiechem."
patryksługa
aktywista
*****
Wiadomości: 638


Wprowadzą wśród was zgubne herezje. 2 Piotra 2:1

In Christo
« Odpowiedz #207 dnia: Stycznia 07, 2010, 23:46:07 pm »

hm może i tak widać jestem za mało mądry ale spotkałem już w pdf. wersje językowe.
A były może po Polsku?

niestety po polsku nie było są po angielsku tłumaczone.
Zapisane
O Maryjo bez grzechu poczęta, módl się za nami, którzy się do ciebie uciekamy i za tymi, którzy się do ciebie nie uciekają a zwłaszcza za masonami i poleconymi tobie. - modlitwa taka jaką podał Maksymilian Kolbe
Nathanael
Gość
« Odpowiedz #208 dnia: Lutego 08, 2010, 15:45:18 pm »

Czy posiada ktoś to wydanie Brewiarza: http://sanctus.com.pl/szczegoly/2710/breviarium_romanum_1962? Jeśli tak to, czy można prosić o podanie stron z jakich należy korzystać w następną niedzielę (Pięćdziesiątnica)? :)
Zapisane
Hyacinthus Stanislaus
rezydent
****
Wiadomości: 315


« Odpowiedz #209 dnia: Lutego 10, 2010, 18:38:33 pm »

Cytuj
[…] czy można prosić o podanie stron z jakich należy korzystać w następną niedzielę (Pięćdziesiątnica)?

Wygodny Pan skoro o strony prosi… :)

Ja mam Diurnal, więc nie pomogę, ale swoją drogą, jedna zakładka w Proprium de Tempore na Piędziesiątnicy i druga w Psałterzu na I nieszporach niedzieli nie wystarczą?
Zapisane
Strony: 1 ... 12 13 [14] 15 16 ... 40 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: BREVIARIUM ROMANUM « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!