Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 29, 2024, 00:18:48 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: BREVIARIUM ROMANUM
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 9 10 [11] 12 13 ... 40 Drukuj
Autor Wątek: BREVIARIUM ROMANUM  (Przeczytany 227266 razy)
Eremita
Gość
« Odpowiedz #150 dnia: Czerwca 19, 2009, 17:56:05 pm »

Np w zakonie Cystersów jest kilka wspomnien zmarłych tego zakonu 30 stycznia, 20 czerwca, 18 września , 14 listopada. Przeważnie odmawia się oficjum za zmarłych jak ktoś umrze.  Można dowolnie odmawiać, nie ma żadnych ograniczeń.
« Ostatnia zmiana: Czerwca 20, 2009, 09:51:15 am wysłana przez Eremita » Zapisane
Nathanael
Gość
« Odpowiedz #151 dnia: Lipca 31, 2009, 18:09:23 pm »

Przeglądając właśnie swoje zbiory okazało się, że oprócz pełnego wydania czterotomowego mam też wydanie dwutomowe z 1961 roku (co prawda dwa różne edycje wydawnicze, ale rok ten sam).

Generalnie przeglądając temat i przyglądając się dyskusjom nt. Breviarium Romanum trochę mnie te wszystkie "udziwnienia" przerażały. Chciałby przejść z polskiej czterotomówki (ta z 1986 roku), na właśnie to wydanie z 1961 roku.

Czy ten Brewiarz odmawia się w podobny sposób jak  "nowy", tzn. czy zasadniczo wszystkie modlitwy są (jak byk) wypisane? Czy wszystko odmawia się po kolei?

Czy w ogóle wydanie z 1961 roku podchodzi pod Summorum Pontificum Benedykta XVI?
Zapisane
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #152 dnia: Lipca 31, 2009, 19:01:56 pm »

Czy ten Brewiarz odmawia się w podobny sposób jak  "nowy", tzn. czy zasadniczo wszystkie modlitwy są (jak byk) wypisane? Czy wszystko odmawia się po kolei?

Tak. Rubryki szczegółowe prowadzą, np. w sanktorale masz linki z podaniem nrów stron komunału. Dobrze na początek przyswoić sobie różnice w budowie oficjum między oficjami świątecznymi, półświątecznymi itd. - to pomaga. No i dobra rubrycela to podstawa - w początkowym okresie pomaga wyeliminować błędy. Wracając do byka: LG każdorazowo podaje konkluzje modlitw inne niż "per Dominum nostrum", LH już nie i Brewiarz Rzymski też nie (tylko incipit), więc trzeba je opanować pamięciowo, ale to pryszcz.

Czy w ogóle wydanie z 1961 roku podchodzi pod Summorum Pontificum Benedykta XVI?

Tak, różni się tylko przekładem psałterza.
« Ostatnia zmiana: Lipca 31, 2009, 19:11:56 pm wysłana przez Bartek » Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Sebastianus
aktywista
*****
Wiadomości: 663


Katecheza o małżeństwie.
« Odpowiedz #153 dnia: Lipca 31, 2009, 21:21:50 pm »


Czy w ogóle wydanie z 1961 roku podchodzi pod Summorum Pontificum Benedykta XVI?

Tak, różni się tylko przekładem psałterza.

Nie tylko, różnice są malutkie przynajmniej w hymnach.
Zapisane
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #154 dnia: Sierpnia 01, 2009, 07:24:46 am »

Nie tylko, różnice są malutkie przynajmniej w hymnach.

O! Na przykład?
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Sebastianus
aktywista
*****
Wiadomości: 663


Katecheza o małżeństwie.
« Odpowiedz #155 dnia: Sierpnia 01, 2009, 09:54:38 am »

Nie tylko, różnice są malutkie przynajmniej w hymnach.

O! Na przykład?

Może troszkę wyolbrzymiłem, ale np. w kantykach drobne słowne zmiany. Z pozoru kosmetyczne, ale w gruncie rzeczy przyzwyczajenie jest naszą drugą naturą i jak się codziennie recytuje kantyki z edycji brewiarza '63 czy officium parvum różnice rażąco zauważalne. :)





Domyślam się, że to nie jedyne zmiany poza psalmami.
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 01, 2009, 10:00:27 am wysłana przez Sebastianus » Zapisane
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #156 dnia: Sierpnia 01, 2009, 10:36:06 am »

Panie Sebastianie,

Psalterium Pianum = nowy przekład psalmów, kantyków ST w Jutrzni oraz kantyków NT właśnie.
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Sebastianus
aktywista
*****
Wiadomości: 663


Katecheza o małżeństwie.
« Odpowiedz #157 dnia: Sierpnia 01, 2009, 11:02:24 am »

Panie Sebastianie,

Psalterium Pianum = nowy przekład psalmów, kantyków ST w Jutrzni oraz kantyków NT właśnie.

Psalterium kojarzył mi się zawsze wyłącznie z psalmami. W takim razie mój błąd. Przepraszam za zamieszanie.
Zapisane
Eremita
Gość
« Odpowiedz #158 dnia: Sierpnia 04, 2009, 17:34:44 pm »

Kiedy została usunięta całkowicie wulgata z breviarium romanum ? Słyszałem, że za papieża Piusa XII czy to prawda ?
Zapisane
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #159 dnia: Sierpnia 04, 2009, 17:49:58 pm »

Kiedy została usunięta całkowicie wulgata z breviarium romanum ? Słyszałem, że za papieża Piusa XII czy to prawda ?

CAŁKOWICIE? Nigdy. Nowy przekład Pisma Świętego na łacinę ogłoszono wszak dopiero w 1979 roku.
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Sebastianus
aktywista
*****
Wiadomości: 663


Katecheza o małżeństwie.
« Odpowiedz #160 dnia: Sierpnia 17, 2009, 10:09:51 am »

Czy kapłan czyni zadość obowiązkowi odmawiania brewiarza, jeżeli korzysta z breviarium romanum z roku 1960/61 z psalterium pianum?
Zapisane
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #161 dnia: Sierpnia 17, 2009, 10:29:32 am »

Czy kapłan czyni zadość obowiązkowi odmawiania brewiarza, jeżeli korzysta z breviarium romanum z roku 1960/61 z psalterium pianum?

Oczywiście!
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Sebastianus
aktywista
*****
Wiadomości: 663


Katecheza o małżeństwie.
« Odpowiedz #162 dnia: Sierpnia 17, 2009, 10:52:29 am »

Czy kapłan czyni zadość obowiązkowi odmawiania brewiarza, jeżeli korzysta z breviarium romanum z roku 1960/61 z psalterium pianum?

Oczywiście!

Zadałem pytanie bowiem zastanawiam się, czy owe wydanie można by podrzucać znajomym kapłanom (ostatnio sporo tego na allegro się pojawia). Jednakże na jakiej podstawie wysnuwa Pan podaną odpowiedź? Wszakże SP wspomina o typicznej wersji z 1962 roku.
Zapisane
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #163 dnia: Sierpnia 17, 2009, 11:06:47 am »

Czy kapłan czyni zadość obowiązkowi odmawiania brewiarza, jeżeli korzysta z breviarium romanum z roku 1960/61 z psalterium pianum?

Oczywiście!

Zadałem pytanie bowiem zastanawiam się, czy owe wydanie można by podrzucać znajomym kapłanom (ostatnio sporo tego na allegro się pojawia). Jednakże na jakiej podstawie wysnuwa Pan podaną odpowiedź? Wszakże SP wspomina o typicznej wersji z 1962 roku.

Wywodzę to stąd, że SP przedkładając ryt 1962 roku jako nadzwyczajną formę rytu rzymskiego, nie znosi kategorycznie Psalterium Pianum - przekład ten jest obecny w liturgii rzymskiej wz. 62 nadal, choćby w odnowionych obrzędach Wielkiego Tygodnia. A że to jedno różni brewiarze 1960/61 i 1962, nic nie stoi na przeszkodzie by nadal posługiwać się Psalterium Pianum.
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Sebastianus
aktywista
*****
Wiadomości: 663


Katecheza o małżeństwie.
« Odpowiedz #164 dnia: Sierpnia 17, 2009, 11:13:21 am »

Ogromne dzięki za odpowiedź.
Rozmawiałem z Proboszczem, czy by nie poszukał brewiarza i podarował, albo pożyczył mi. Ksiądz oznajmił, że nie pamięta dwu, lecz czterotomowy, którego poszuka. Ale okazalo się, że jednak go nie ma.
Czy ów kapłan mógł korzystać z IV-tomowego, nawet gdy weszła reforma II-tomowa, spełniając swój obowiązek odmawiania brewiarza?
Zapisane
Strony: 1 ... 9 10 [11] 12 13 ... 40 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: BREVIARIUM ROMANUM « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!