Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 18, 2024, 22:43:18 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231946 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: BREVIARIUM ROMANUM
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 8 9 [10] 11 12 ... 40 Drukuj
Autor Wątek: BREVIARIUM ROMANUM  (Przeczytany 228356 razy)
Kalistrat
aktywista
*****
Wiadomości: 1429


« Odpowiedz #135 dnia: Czerwca 10, 2009, 11:21:27 am »

Ależ po co z Cluny... po co robić sobie problemy... wystarczy kupić wschodnie księgi do odmawiania Bożego Oficjum, tylko że pełen zestaw kosztuje grubo ponad 1000zł :P
Zapisane
Sebastianus
aktywista
*****
Wiadomości: 663


Katecheza o małżeństwie.
« Odpowiedz #136 dnia: Czerwca 10, 2009, 11:57:45 am »

Jeśli Pan chce może nabyć brewiarz benedyktynów z Cluny. Psałterz pochodzi z X wieku i  jest jednodniowy ma 215 psalmów i pieśni.
Oczywiście trzeba mieć trochę czasu na przeczytanie tego ;)

Chyba mnisi nie wychodzą z kościoła, żywią się jedynie Komunią Świętą, a śpią co drugą noc... w trumnach. ;)

Dziękuję za informację, poczytam o nich.
« Ostatnia zmiana: Czerwca 10, 2009, 12:00:28 pm wysłana przez Sebastianus » Zapisane
Edi
aktywista
*****
Wiadomości: 752


« Odpowiedz #137 dnia: Czerwca 10, 2009, 22:31:09 pm »

Właśnie ukazała się spora książka o Cluny: http://www.tyniec.com.pl/product_info.php?products_id=3730

Cytuj
Zbiór studiów nad sławnym opactwem św. Piotra w Cluny autorstwa jednego z największych znawców tematu - prof. Glauco M. Cantarelli z Bolonii. Opactwo w Cluny, którego 1100. rocznicę fundacji obchodzimy w tym roku, obrosło wieloma legendami. Książka prof. Cantarelli pozwala spojrzeć na wszystko w nowym świetle.
Zapisane
Sebastianus
aktywista
*****
Wiadomości: 663


Katecheza o małżeństwie.
« Odpowiedz #138 dnia: Czerwca 18, 2009, 00:21:31 am »

Oficjum za zmarlych - officium defunctorum. Odmiawanie go - przykladowo za dusze czyscowe, albo za dusze zmarlego znajomego, czy czlonka rodziny - jakie ma znaczenie, sens i pozytek dla ow zmarlych?
Zapisane
slavko
Gość
« Odpowiedz #139 dnia: Czerwca 18, 2009, 07:03:09 am »

Najslawniejszy augustianin by powiedzial ze zadne.
Choc ciekawe czy wiazaly/wiaza sie nz nim jakies odpusty itp???
« Ostatnia zmiana: Czerwca 18, 2009, 07:04:55 am wysłana przez slavko » Zapisane
Eremita
Gość
« Odpowiedz #140 dnia: Czerwca 18, 2009, 13:16:11 pm »

Oficjum za zmarlych - officium defunctorum. Odmiawanie go - przykladowo za dusze czyscowe, albo za dusze zmarlego znajomego, czy czlonka rodziny - jakie ma znaczenie, sens i pozytek dla ow zmarlych?
Jakie ma znaczenie modlitwa zadość czyni za nieodpokutowane winy zmarłych i skraca czas trwania duszy w czyścu. Jesli my my pomagamy duszom czyścowym za naszego życia to i nam dostanie sie pomoc po śmierci.
Zapisane
Sebastianus
aktywista
*****
Wiadomości: 663


Katecheza o małżeństwie.
« Odpowiedz #141 dnia: Czerwca 18, 2009, 14:38:15 pm »

Jakie ma znaczenie modlitwa zadość czyni za nieodpokutowane winy zmarłych i skraca czas trwania duszy w czyścu. Jesli my my pomagamy duszom czyścowym za naszego życia to i nam dostanie sie pomoc po śmierci.

Kojarze, ze w ktoryms miejscu na forum wspominal Pan o oficjum za zmarlych, ktore wac odprawiasz. Czy mowimy o tem samem officium defunctorum, czy moze Panskie to jakies typowo monastyczno&pustelnicze?
Zapisane
Eremita
Gość
« Odpowiedz #142 dnia: Czerwca 18, 2009, 19:37:53 pm »

Odmawiam współczesne monastyczne oficjum za zmarłych. Nie korzystam z breviarium romanum ani monasticum. Monastyczne oficjum za zmarłych jest całkowicie inne niż w obecna  Liturgia Godzin.
« Ostatnia zmiana: Czerwca 18, 2009, 19:40:47 pm wysłana przez Eremita » Zapisane
slavko
Gość
« Odpowiedz #143 dnia: Czerwca 18, 2009, 19:52:20 pm »

Ponawiam pytanie
Czy sa przewidzianie jakies specjalne odpusty itp. za odmawianie publiczne badz prywatne oficjum za zmarlych (Breviarium Romanum vel Liturgia Horarum)?
Zapisane
Sebastianus
aktywista
*****
Wiadomości: 663


Katecheza o małżeństwie.
« Odpowiedz #144 dnia: Czerwca 18, 2009, 20:06:20 pm »

Odmawiam współczesne monastyczne oficjum za zmarłych. Nie korzystam z breviarium romanum ani monasticum. Monastyczne oficjum za zmarłych jest całkowicie inne niż w obecna  Liturgia Godzin.

Serdecznie dziekuje za odpowiedz. Z ciekawosci dopytam: czy wszystkie godziny kanoniczne Pan odmawia?
Zapisane
Eremita
Gość
« Odpowiedz #145 dnia: Czerwca 19, 2009, 09:01:50 am »

Trzech mniejszych godzin południowych nie odmawiam. Monastyczna LG przewiduje odmawianie juczni i nieszporów zgodnie z Regułą św. Benedykta. Należy wtedy rozbić mniejszą godzinę południową i dodać do jutrzni i nieszporów po jednym psalmie żeby ich w sumie było pięć. :o
Zapisane
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #146 dnia: Czerwca 19, 2009, 09:18:25 am »

Ponawiam pytanie
Czy sa przewidzianie jakies specjalne odpusty itp. za odmawianie publiczne badz prywatne oficjum za zmarlych (Breviarium Romanum vel Liturgia Horarum)?

Przed reformą:
- 100 dni odpustu za każdorazowe odmówienie oficjum przez osoby doń zobligowane, zgodnie z rubrykami Breviarium Romanum,
- 50 dni odpustu dla każdego wiernego za odmówienie oficjum z pobożności.

Jak jest obecnie, nie mam pojęcia.
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #147 dnia: Czerwca 19, 2009, 09:19:49 am »

Odmawiam współczesne monastyczne oficjum za zmarłych. Nie korzystam z breviarium romanum ani monasticum. Monastyczne oficjum za zmarłych jest całkowicie inne niż w obecna  Liturgia Godzin.

Może Pan powiedzieć coś więcej? Zachowano pierwotny układ godzin, tj. bez hymnów i czytań krótkich?
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Eremita
Gość
« Odpowiedz #148 dnia: Czerwca 19, 2009, 16:21:27 pm »

Wezwanie Ant. Uwielbiajmy Króla wieków, dla którego wszystko żyje (jest takie same jak w LG)
Godzina czytań w MLG zaczyna się tak samo jak LG hymn Boże jesteś ponad czasem..., następnie  antyfony są już inne 
 1 Ty jesteś moją ucieczką Panie * działem moim w krainie żyjących. Ps. 142
 2 Nawet mrok jest  dla Ciebie jak światło a noc jak dzień będzie jasna. Ps 139, 1-18. 23-34
 3 Pan moją mocą i tarczą * zaufało mu moje serce. Ps 28, 1-3. 6-9
K.  Błogosławieni, którzy umierają w Panu
W.  Powstaną do życia wiecznego.
Czytanie z Pierwszego listu św. Pawła Apostoła do Koryntian 15, 25-57 lub 2 listu do Koryntian  4, 16-5. 10
II Nokturn
 1 Z głębi serca wzdychamy * oczekując odkupienia naszego ciała. Ps 39
 2 Naucz nas liczyć dni nasze, * abyśmy zdobyli mądrość serca. Ps 90
 3 Tyś ujął moją prawicę * i do swej chwały na koniec mnie przyjmiesz. Ps 73
K.  Jam jest Pierwszy i Ostatni i Żyjący.
W.  Byłem umarły, a oto jestem żyjący na wieki.
Czytanie z listów św Brauliona, biskupa Saragossy. Potem responsorium
III Nokturn
Ant. Dusze sprawiedliwych są w ręku Boga *  trwają w pokoju.
 1 pieśń Mdr 3, 1-6
 2 pieśń Mdr 3, 7-9
 3 pieśń Mdr 10, 17-21
K.  Ten, kto jest spragniony, niech przyjdzie do Mnie
W.  I zaczerpnie wody życia
Ewangelia Łk 12, 35-40. Po ewangelii prawdopodobnie odmawia się doksologię  Błogosławieństwo i chwała, mądrość i dziękczynienie, cześć moc i potęga Bogu naszemu na wieki. Amen
Jutrznia
Hymn Chryste nadziejo zbawienia(...) taki sam jak w LG
 1  Zaprawdę powiadam wam * ten, kto zachowuje słowo moje, nie zazna śmierci na wieki. Ps 51
 2 Ja jestem drogą, prawdą i życiem * nikt nie przychodzi do Ojca jak tylko przeze mnie. Ps 143, 1-11
 3 Ja przyszedłem po to, aby dać życie * i dać je w obfitości. Pieśń Iz 38, 10-14. 17-20
 4 Wasz smutek zamieni się w radość, * której nikt wam nie odbierze. Ps 146
Czytanie 1 Tes 4, 13-14 responsorium K. Miłuję Cię, Panie, * Bo wybawiłeś mnie os sideł śmierci W. K. Mój lament zamieniłeś w radość. itd.
Ant  Ja jestem zmartwychwstanie i życie * kto wierzy we Mnie, choćby umarł, żyć będzie ,\ a każdy, kto żyje i wierzy we Mnie,, \ nie umrze na wieki.
Prośby i modlitwa na zakończenie.
Modlitwa w ciągu dnia jest taka sama dla trzech mniejszych godzin.
Hymn Ty, który razem z siostrami ...
Ant. Przyjdę i zabiorę was do siebie, * abyście byli tam, gdzie Ja jestem. Ps 71 czytanie Iz 25, 8-9
K. Niech nas nasycą dobra Twego domu.
W. I świętość Twojego przybytku.
Nieszpory
Hymn O potężny Królu Chryste...
 1 Pan cię uchroni od zła wszelkiego, Pan ochroni twoja duszę. Ps 121
 2 Jeśli, zachowasz pamięć o grzechach Panie * Panie, któż się ostoi? Ps 130
 3 Wierzę, że będę oglądał dobra Pana * w krainie żyjących. Ps 27
 4 Jak Ojciec wskrzesza umarłych i ożywia, tak również i Syn ożywia tych, których zechce. Pieśń 1 P 3-9
czytanie 1 Kor 15, 55-57 responsorium K. panie do ciebie się uciekam, * Niech nie doznam zawodu. W. W ręce Twoje powierzam ducha mojego. itd.
Ant. Nasza ojczyzna jest w niebie, * stamtąd jako Zbawcy wyczekujemy Pana naszego Jezusa Chrystusa.
Prośby.
Kompleta taka jak w niedzielę.
Zapisane
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #149 dnia: Czerwca 19, 2009, 17:35:08 pm »

Dzięki. A w jakie dni MLG dopuszcza odmawianie oficjum za zmarłych?
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Strony: 1 ... 8 9 [10] 11 12 ... 40 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: BREVIARIUM ROMANUM « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!