Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 29, 2024, 07:57:25 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: BREVIARIUM ROMANUM
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 7 8 [9] 10 11 ... 40 Drukuj
Autor Wątek: BREVIARIUM ROMANUM  (Przeczytany 227286 razy)
Jarod
aktywista
*****
Wiadomości: 2523


« Odpowiedz #120 dnia: Czerwca 05, 2009, 21:24:25 pm »

planójął tłumaczenie starego brewiarza,

Litości!!!
Zapisane
Sebastianus
aktywista
*****
Wiadomości: 663


Katecheza o małżeństwie.
« Odpowiedz #121 dnia: Czerwca 05, 2009, 21:36:46 pm »

Widać najwyrażniej, że z tym breviarium romanum po polsku nic nie wyjdzie. Pytałem nawet Benedyktynów czy planują tłumaczenie starego brewiarza, niestety nie. Widocznie widać, że ludziom się nie chce albo nie maja czasu na odmawianie długich oficjów przedsoborowych. :P

Nie mam wielkich wymagań. Cieszyłbym się już, gdyby zdecydowano się wydać breviarium romanum. Nie kosztowałby pewnie komplecik 6 stów.
« Ostatnia zmiana: Czerwca 05, 2009, 21:38:59 pm wysłana przez Sebastianus » Zapisane
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #122 dnia: Czerwca 05, 2009, 21:37:00 pm »

Gdyby nie http://www.officiumdivinum.org/ pogubiłbym się z Nieszporami z oktawy Zesłania Ducha Świętego. W którym miejscu znajduje się informacja w breviarium, iż &AA oraz Hymny i Capitulum trzeba wziąć z Niedzieli Pięćdziesiątnicy?
Co do Psalmów drogą dedukcji doszedłem, iż w święta pierwszej klasy zawsze bierzemy je z niedzieli. Tylko czy ta zasada dotyczy Laudesów i Nieszporów, czy wszystkich godzin?

Najmocniej przepraszam, że dopiero u schyłku oktawy odpowiadam, ale umknął mi wątek :/

Zwykle informacja o układzie oficjum w oktawie umieszczona jest w formularzu oficjum uroczystości. Mój brewiarz po II Nieszporach Pięćdziesiątnicy posiada rubryczkę: „Kompleta z niedzieli. W oktawie wszystko mówi się jak w uroczystość, z wyjątkiem tekstów własnych poszczególnych dni.”

Z pomocą przychodzi również kodeks rubryk. Jako że dni oktawy są świętami I klasy, obowiązuje w te dni tzw. oficjum świąteczne. Jego układ znajdzie Pan w punkcie 167 kodeksu:

Cytuj
167. Oficjum świąteczne (festivum) mają święta 1 klasy; jego porządek jest następujący:
      a) I Nieszpory: wszystko własne lub z Commune;
      b) Kompleta następująca: z niedzieli;
      c) Jutrznia: wszystko własne lub z Commune; odmawia się hymn Te Deum;
      d) Laudes: wszystko własne lub z Commune, psalmy z 1 zestawu niedzielnego;
      e) Pryma: pierwsza antyfona z Laudes; psalmy 53, 118-1 i 118-2; kapitulum i reszta jak w Ordinarium; lekcja krótka z okresu liturgicznego;
      f) Tercja, Seksta, Nona: kolejno druga, trzecia i piąta antyfona z Laudes; psalmy z niedzieli; reszta własna lub z Commune;
      g) II Nieszpory: wszystko własne lub z Commune;
      h) Kompleta: z niedzieli.

Zatem tylko Laudesy i godziny mniejsze biorą w święta I klasy psalmy z niedzieli. Psalmy pozostałych godzin, tj. Jutrzni i Nieszporów, każdorazowo bierzemy z formularza święta – zgodnie z kodeksem, będą to psalmy własne lub z komunału. W szczególe, II Nieszpory Pięćdziesiątnicy posiadają własne antyfony z psalmami z niedzieli.
« Ostatnia zmiana: Czerwca 05, 2009, 21:41:08 pm wysłana przez Bartek » Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Sebastianus
aktywista
*****
Wiadomości: 663


Katecheza o małżeństwie.
« Odpowiedz #123 dnia: Czerwca 05, 2009, 23:29:36 pm »

Najmocniej przepraszam, że dopiero u schyłku oktawy odpowiadam, ale umknął mi wątek :/

Zwykle informacja o układzie oficjum w oktawie umieszczona jest w formularzu oficjum uroczystości. Mój brewiarz po II Nieszporach Pięćdziesiątnicy posiada rubryczkę: „Kompleta z niedzieli. W oktawie wszystko mówi się jak w uroczystość, z wyjątkiem tekstów własnych poszczególnych dni.”

(...)

Zatem tylko Laudesy i godziny mniejsze biorą w święta I klasy psalmy z niedzieli. Psalmy pozostałych godzin, tj. Jutrzni i Nieszporów, każdorazowo bierzemy z formularza święta – zgodnie z kodeksem, będą to psalmy własne lub z komunału. W szczególe, II Nieszpory Pięćdziesiątnicy posiadają własne antyfony z psalmami z niedzieli.

To ja najmocniej dziękuję za odpowiedź. Istotnie jest ta informacja. Chciałbym - z ciekawości - dowiedzieć się, czy jest Pan samoukiem języka łacińskiego i tych spraw chociażby związanych z brewiarzem? :)

Czyli Nieszpory z oktawy Zesłania Ducha Św. są wyjątkiem, ponieważ psalmodię bierzemy z niedzieli, a nie jak rubryki mówią - z własnej psalmodii przeznaczonej na dany dzień. Rozumiem, że tę kwestię reguluje informacja "Infra octavam omnia dicuntur ut in festo, praeter ea, quae singulis diebus assignantur propria."?
Zapisane
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #124 dnia: Czerwca 06, 2009, 10:59:26 am »

Czyli Nieszpory z oktawy Zesłania Ducha Św. są wyjątkiem, ponieważ psalmodię bierzemy z niedzieli, a nie jak rubryki mówią - z własnej psalmodii przeznaczonej na dany dzień. Rozumiem, że tę kwestię reguluje informacja "Infra octavam omnia dicuntur ut in festo, praeter ea, quae singulis diebus assignantur propria."?

Rubryka 167 g) mówi dokładnie: "II Nieszpory: wszystko własne lub z Commune."
II Nieszpory Pięćdziesiątnicy mają własną psalmodię, na którą składają się: własne antyfony czytane z psalmami z niedzieli :) Stosuje się to zatem również do Nieszporów dni oktawalnych, które - jak Pan widzi w brewiarzu - własnej psalmodii nie posiadają.

To ja najmocniej dziękuję za odpowiedź. Istotnie jest ta informacja. Chciałbym - z ciekawości - dowiedzieć się, czy jest Pan samoukiem języka łacińskiego i tych spraw chociażby związanych z brewiarzem? :)

Samoukiem. Łaciny uczę się głównie na przykładach przyswajanych z brewiarza (Liturgia Horarum), z gramatyki wiem niewiele – bliski jest mi więc model nauki*) promowany przez p. Fidelisa ;) Odnośnie porad rubrycystycznych – za pięć ojro nabyłem reklamowaną przez NRL szczegółową rubrycelę na cały rok, która pozwala mi „robić za eksperta” tutaj :)

*) akcent proparoksytoniczny
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Sebastianus
aktywista
*****
Wiadomości: 663


Katecheza o małżeństwie.
« Odpowiedz #125 dnia: Czerwca 06, 2009, 13:57:46 pm »

Ogromnie dziękuję za odpowiedź. :)
Zapisane
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #126 dnia: Czerwca 07, 2009, 08:07:54 am »

Wydzielono wątek o nauce łaciny: http://krzyz.katolicy.net/index.php/topic,177.60.html  -- Moderacja
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Sebastianus
aktywista
*****
Wiadomości: 663


Katecheza o małżeństwie.
« Odpowiedz #127 dnia: Czerwca 08, 2009, 23:29:01 pm »

Przez pewien czas odmawiałem modlitwę brewiarzową z diurnalu monastycznego, który zawiera psalmodię wulgatowską. Kilka dni temu postanowiłem wymienić diurnal na breviarium romanum Jana xxiii z platerium pianum. Mam drobny dylemat: czy ten nowy przekład nie jest czasem nieco "kanciasty" w odmawianiu? Czy to może kwestia przyzwyczajenia?
Co robić? :) Dać sobie jeszcze kilka dni na przyzwyczajenie do psalterium pianum, czy powrócić do diurnala z wulgatowskim przekładem? Jakieś sugestie osób wiedzących o co mi chodzi? :)
Zapisane
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #128 dnia: Czerwca 09, 2009, 08:16:52 am »

Przez pewien czas odmawiałem modlitwę brewiarzową z diurnalu monastycznego, który zawiera psalmodię wulgatowską. Kilka dni temu postanowiłem wymienić diurnal na breviarium romanum Jana xxiii z platerium pianum.

A dlaczego nie, idąc za zaleceniem Ojca Świętego, na Breviarium/Diurnale Romanum z 1962 r.? :)
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Sebastianus
aktywista
*****
Wiadomości: 663


Katecheza o małżeństwie.
« Odpowiedz #129 dnia: Czerwca 09, 2009, 10:24:17 am »

Przez pewien czas odmawiałem modlitwę brewiarzową z diurnalu monastycznego, który zawiera psalmodię wulgatowską. Kilka dni temu postanowiłem wymienić diurnal na breviarium romanum Jana xxiii z platerium pianum.

A dlaczego nie, idąc za zaleceniem Ojca Świętego, na Breviarium/Diurnale Romanum z 1962 r.? :)

 Dokładnie w tej chwili wyprowadził mnie Pan z błędu. Czytając ongiś Summorum Pontificum Ojca Świętego Benedykta XVI nie zwróciłem uwagi, iż jest tam podana data '62r, bądź o niej zapomniałem. Ergo! nie odmawiam tego brewiarza - jak sądziłem do teraz - o którym wspomina Papież. Przeżywam szok! :o
Zapisane
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #130 dnia: Czerwca 09, 2009, 11:25:30 am »

W edycji z 1962 r. na życzenie papieża Jana XXIII przywrócono psałterz gallikański, dlatego też abp Lefebvre wybrał tę edycję. I chyba tylko tym różnią się brewiarze z roku 1960 i 1962.
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Sebastianus
aktywista
*****
Wiadomości: 663


Katecheza o małżeństwie.
« Odpowiedz #131 dnia: Czerwca 09, 2009, 11:42:43 am »

W edycji z 1962 r. na życzenie papieża Jana XXIII przywrócono psałterz gallikański, dlatego też abp Lefebvre wybrał tę edycję. I chyba tylko tym różnią się brewiarze z roku 1960 i 1962.

Jednak nie tylko psałterzem. Zauważyłem troszkę różniący się chociażby Magnificat, czy Kantyk Symeona w jednej a drugiej wersji brewiarza.
Zapisane
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #132 dnia: Czerwca 09, 2009, 11:49:16 am »

Racja, w kantykach z Laudesów też będą różnice :/
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Sebastianus
aktywista
*****
Wiadomości: 663


Katecheza o małżeństwie.
« Odpowiedz #133 dnia: Czerwca 09, 2009, 19:50:28 pm »

W takim razie pozostaje mi powrót do diurnala monastycznego. Daj Boże kiedyś skorzystać z niego u benedyktynów. :)
Zapisane
Eremita
Gość
« Odpowiedz #134 dnia: Czerwca 10, 2009, 09:09:01 am »

Jeśli Pan chce może nabyć brewiarz benedyktynów z Cluny. Psałterz pochodzi z X wieku i  jest jednodniowy ma 215 psalmów i pieśni.
Oczywiście trzeba mieć trochę czasu na przeczytanie tego ;)
Zapisane
Strony: 1 ... 7 8 [9] 10 11 ... 40 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: BREVIARIUM ROMANUM « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!