Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 19, 2024, 15:34:37 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231948 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: BREVIARIUM ROMANUM
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 6 7 [8] 9 10 ... 40 Drukuj
Autor Wątek: BREVIARIUM ROMANUM  (Przeczytany 228452 razy)
Sebastianus
aktywista
*****
Wiadomości: 663


Katecheza o małżeństwie.
« Odpowiedz #105 dnia: Kwietnia 29, 2009, 21:47:17 pm »

Z breviarium romanum sa same problemy, tego wspomnienia nie ma, tamtego święta nie ma. Obecny kalendarz jest inny, poprzestawiane są święta a większośc wspomnień świętych obchodzą tylko poszczególne zakony

Chętnie i ja ponarzekam na mój diurnal monastyczny. Czasami nie mam pojęcia czy dobrze odmawiam odpowiednie części, czy czegoś nie pomijam, albo odmawiam nie to co trzeba.
Zapisane
Major
aktywista
*****
Wiadomości: 3722

« Odpowiedz #106 dnia: Kwietnia 30, 2009, 06:07:26 am »

Ja nie mam większych problemów z BR. Jako tradycyjny katolik używam kalendarza liturgicznego tradycyjnego który jeśli chodzi o wielkie uroczystości jest zbieżny, za wyjątkiem Chrystusa Króla Wszechświata czy Wniebowstąpienia Pana Jezusa. Ale jak mówiłem jadę wg tradycyjnego. Problem mają księża birytualiści którzy chcą odmawiać BR a są zmuszeni do celebracji NOM który współgra z nową Liturgią Godzin tak jak BR współgra z Mszą w KRR. To jest właśnie problem birytualnych wspólnot.
Co do świąt narodowych to o ile się nie mylę są wkładki w każdym kraju które trzeba by wznowić.
Zapisane
patryksługa
aktywista
*****
Wiadomości: 638


Wprowadzą wśród was zgubne herezje. 2 Piotra 2:1

In Christo
« Odpowiedz #107 dnia: Maja 02, 2009, 19:05:26 pm »

czy na trzeciego maja jeśli ktoś niema , specjalnego oficjum o Królowej Polaki wystarczy odmówić ,oficjum o Matce Bożej?.
Zapisane
O Maryjo bez grzechu poczęta, módl się za nami, którzy się do ciebie uciekamy i za tymi, którzy się do ciebie nie uciekają a zwłaszcza za masonami i poleconymi tobie. - modlitwa taka jaką podał Maksymilian Kolbe
Eremita
Gość
« Odpowiedz #108 dnia: Maja 03, 2009, 17:29:52 pm »

Według mnie nie wolno wybierać co sie chce odmawiać, trzeba postepować  zgodnie z breviarium romanum
Zapisane
Sebastianus
aktywista
*****
Wiadomości: 663


Katecheza o małżeństwie.
« Odpowiedz #109 dnia: Maja 03, 2009, 20:37:12 pm »

czy na trzeciego maja jeśli ktoś niema , specjalnego oficjum o Królowej Polaki wystarczy odmówić ,oficjum o Matce Bożej?.

Czy to, ktore zeskanowalem jest niedobre?
Zapisane
patryksługa
aktywista
*****
Wiadomości: 638


Wprowadzą wśród was zgubne herezje. 2 Piotra 2:1

In Christo
« Odpowiedz #110 dnia: Maja 03, 2009, 20:46:27 pm »

czy na trzeciego maja jeśli ktoś niema , specjalnego oficjum o Królowej Polaki wystarczy odmówić ,oficjum o Matce Bożej?.

Czy to, ktore zeskanowalem jest niedobre?

Dobre ale nie wdrukowałem , a nie miałem możliwość skorzystać z sieć .

Przypomina, się o oficjum O Matce Bożej w dwóch językach.
« Ostatnia zmiana: Maja 03, 2009, 20:49:04 pm wysłana przez bratpatryk » Zapisane
O Maryjo bez grzechu poczęta, módl się za nami, którzy się do ciebie uciekamy i za tymi, którzy się do ciebie nie uciekają a zwłaszcza za masonami i poleconymi tobie. - modlitwa taka jaką podał Maksymilian Kolbe
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #111 dnia: Maja 04, 2009, 11:55:04 am »

Kto mi powie, dlaczego w brewiarzu trydenckim formularze oficjów wspólnych o Najświętszej Maryi Pannie umieszczono na szarym końcu, tuż przed oficjum za zmarłych, za dziewicami i nie-dziewicami, a nie bliżej początku komunału, przed oficjum o Apostołach, jak w brewiarzu posoborowym? W mszale zresztą podobnie.
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
x. Konstantyn Najmowicz
aktywista
*****
Wiadomości: 834

« Odpowiedz #112 dnia: Maja 04, 2009, 13:38:12 pm »

Kto mi powie, dlaczego w brewiarzu trydenckim formularze oficjów wspólnych o Najświętszej Maryi Pannie umieszczono na szarym końcu, tuż przed oficjum za zmarłych, za dziewicami i nie-dziewicami, a nie bliżej początku komunału, przed oficjum o Apostołach, jak w brewiarzu posoborowym? W mszale zresztą podobnie.
Też mnie to mocno zdziwiło.
Zapisane
Instaurare omnia in Christo!
Nikt się nie zbawia, jak tylko przez Ciebie Matko Boga.
Nikt nie otrzymuje darów Bożych, jak tylko przez Ciebie, o pełna łaski!
św. German z Konstantynopola
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #113 dnia: Maja 04, 2009, 15:19:34 pm »

Mam odpowiedź:)

Sam komunał o NMP wydzielono dopiero na początku XX wieku.

W starszych brewiarzach, w święta NMP rubryki odsyłały do officium parvum de Beata Virgine, pomieszczonego między ostatnim komunałem (tj. o konsekracji kościoła) a Officium Defunctorum. Czyli kolejność bardziej rubrycystyczna niż mistyczna – bo oficja: sobotnie i małe o NMP oraz za zmarłych pełniły do reform Piusa X rolę takich „wypełniaczy” dni ferialnych. Gdzieś w połowie XIX wieku z officium parvum wydzielono części wspólne i nazwano „In Festis Beatae Mariae Virginis per annum”, od Piusa X zwane już komunałem (Commune).

Z kolei w mszale, do Piusa X (podaję w przybliżeniu, bo nie mam dostępu do kolekcji mszałów z każdej edycji;) formularze pięciu sobotnich wotyw o Najświętszej Dziewicy wchodziły w skład pierwszej grupy mszy wotywnych, przeznaczonych na kolejne dni tygodnia (poniedziałek - wotywa o św. Trójcy, wtorek – o Aniołach itd.) Następnie te maryjne wotywy przeniesiono do nowego działu „Missae de Sancta Mariae in Sabbato”, podobnie jak w brewiarzu poprzedzając je komunałem (Commune Festorum B. Mariae Virg.), jednak umieszczając ów „sobotni” dział... przed mszą wotywną poniedziałkową o Trójcy Przenajświętszej!

Tak więc, specyficzne umiejscowienie komunału o NMP w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego należy kojarzyć z wotywami - w żadnym razie z hierarchią świętych!
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
patryksługa
aktywista
*****
Wiadomości: 638


Wprowadzą wśród was zgubne herezje. 2 Piotra 2:1

In Christo
« Odpowiedz #114 dnia: Maja 05, 2009, 14:25:07 pm »

Dla tych którzy by przeszukiwali wątek Brewiarium Romanum , informacja iż pod tym adresem http://krzyz.katolicy.net/index.php/topic,655.0.html jest Oficjum O Matce Bożej.
Zapisane
O Maryjo bez grzechu poczęta, módl się za nami, którzy się do ciebie uciekamy i za tymi, którzy się do ciebie nie uciekają a zwłaszcza za masonami i poleconymi tobie. - modlitwa taka jaką podał Maksymilian Kolbe
Sebastianus
aktywista
*****
Wiadomości: 663


Katecheza o małżeństwie.
« Odpowiedz #115 dnia: Maja 25, 2009, 13:43:33 pm »

Rzymskie Martyrologium w formie drukowanej wie ktoś z Państwa czy można je nabyć za pośrednictwem internetu?
Zapisane
Sebastianus
aktywista
*****
Wiadomości: 663


Katecheza o małżeństwie.
« Odpowiedz #116 dnia: Czerwca 02, 2009, 20:48:09 pm »

Gdyby nie http://www.officiumdivinum.org/ pogubiłbym się z Nieszporami z oktawy Zesłania Ducha Świętego. W którym miejscu znajduje się informacja w breviarium, iż &AA oraz Hymny i Capitulum trzeba wziąć z Niedzieli Pięćdziesiątnicy?
Co do Psalmów drogą dedukcji doszedłem, iż w święta pierwszej klasy zawsze bierzemy je z niedzieli. Tylko czy ta zasada dotyczy Laudesów i Nieszporów, czy wszystkich godzin?
Zapisane
Eremita
Gość
« Odpowiedz #117 dnia: Czerwca 05, 2009, 20:15:25 pm »

Widać najwyrażniej, że z tym breviarium romanum po polsku nic nie wyjdzie. Pytałem nawet Benedyktynów czy planują tłumaczenie starego brewiarza, niestety nie. Widocznie widać, że ludziom się nie chce albo nie maja czasu na odmawianie długich oficjów przedsoborowych. :P
« Ostatnia zmiana: Czerwca 07, 2009, 07:47:17 am wysłana przez Eremita » Zapisane
x. Konstantyn Najmowicz
aktywista
*****
Wiadomości: 834

« Odpowiedz #118 dnia: Czerwca 05, 2009, 20:36:24 pm »

Widać najwyrażniej, że z tym breviarium romanum po polsku nic nie wyjdzie. Pytałem nawet Benedyktynów czy planójął tłumaczenie starego brewiarza, niestety nie. Widocznie widać, że ludziom się nie chce albo nie maja czasu na odmawianie długich oficjów przedsoborowych. :P
Zaraz, zaraz. Do odmawiania długich oficjów przedsoborowych służy Breviarium Romanum w edycji łacińskiej. O ile mi wiadomo, nikt nie wydał pozwolenia na odmawiania tego oficjum w językach narodowych, a więc nikt kto jest zobowiązany do recytacji Bożego Oficjum nie wypełnia obowiązku recytując stary brewiarz w językach narodowych. Ewentualne wydanie tłumaczenia tegoż brewiarza mogłoby służyć wszystkim tym (kapłanom, osobom konsekrowanym i świeckim), którzy są na bakier z łaciną, więc mogliby sobie zajrzeć przed recytacją Oficjum np. do czytań z Matutinum.
Zapisane
Instaurare omnia in Christo!
Nikt się nie zbawia, jak tylko przez Ciebie Matko Boga.
Nikt nie otrzymuje darów Bożych, jak tylko przez Ciebie, o pełna łaski!
św. German z Konstantynopola
abenadar
rezydent
****
Wiadomości: 424

« Odpowiedz #119 dnia: Czerwca 05, 2009, 20:48:01 pm »

Widać najwyrażniej, że z tym breviarium romanum po polsku nic nie wyjdzie. Pytałem nawet Benedyktynów czy planójął tłumaczenie starego brewiarza, niestety nie. Widocznie widać, że ludziom się nie chce albo nie maja czasu na odmawianie długich oficjów przedsoborowych. :P

kto zapłaci za wydanie? i ile sztuk zamierza Pan sprzedać, bo to jest pierwsze kryterium...
Zapisane
Strony: 1 ... 6 7 [8] 9 10 ... 40 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: BREVIARIUM ROMANUM « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!