Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 29, 2024, 15:48:05 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: BREVIARIUM ROMANUM
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 40 Drukuj
Autor Wątek: BREVIARIUM ROMANUM  (Przeczytany 227328 razy)
Major
aktywista
*****
Wiadomości: 3721

« Odpowiedz #60 dnia: Marca 30, 2009, 07:12:05 am »

No chyba coś nie tak z adresem bo faktycznie nie idzie go otworzyć.
Zapisane
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #61 dnia: Marca 30, 2009, 08:15:39 am »

Przenosi się na inny serwer.

Tymczasem zaoferować mogę jedynie rubryki + przekład francuski:
http://www.ceremoniaire.net/pastorale1950/rubriques1960/
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
patryksługa
aktywista
*****
Wiadomości: 638


Wprowadzą wśród was zgubne herezje. 2 Piotra 2:1

In Christo
« Odpowiedz #62 dnia: Marca 31, 2009, 16:40:30 pm »


Mam pytanie czy w matutinum w środę odmawia się psalmy 44i,44ii,45,47,48i,48ii,49i,49ii,50
czy trzy ostatnie psalmy są inne tak jak te 49i,49ii,49iii.?
Drugim pytaniem jest czy codziennie odmawia się dwa Laudesy?
Bo zrozumiałem iż na każdy okres przypada inni tylko który laudes przypada na który okres.
« Ostatnia zmiana: Marca 31, 2009, 16:47:58 pm wysłana przez bratpatryk » Zapisane
O Maryjo bez grzechu poczęta, módl się za nami, którzy się do ciebie uciekamy i za tymi, którzy się do ciebie nie uciekają a zwłaszcza za masonami i poleconymi tobie. - modlitwa taka jaką podał Maksymilian Kolbe
x. Konstantyn Najmowicz
aktywista
*****
Wiadomości: 834

« Odpowiedz #63 dnia: Marca 31, 2009, 20:49:13 pm »


Mam pytanie czy w matutinum w środę odmawia się psalmy 44i,44ii,45,47,48i,48ii,49i,49ii,50
czy trzy ostatnie psalmy są inne tak jak te 49i,49ii,49iii.?
Ostatnie trzy psalmy to: 49i, 49ii, 49iii.
Drugim pytaniem jest czy codziennie odmawia się dwa Laudesy?
Bo zrozumiałem iż na każdy okres przypada inni tylko który laudes przypada na który okres.
Dlaczego miałoby się odmawiać dwa? Wersję pierwszą odmawia się w ferie w ciągu roku, w ferie okresu Bożego Narodzenia i wielkanocnego.
Wersję II w ferie Adwentu, od Siedemdziesiątnicy do Wielkiego Tygodnia włącznie. Również w niedziele od Siedemdziesiątnicy do II Niedz. Męki Pańskiej (palmowej) włącznie.
Zapisane
Instaurare omnia in Christo!
Nikt się nie zbawia, jak tylko przez Ciebie Matko Boga.
Nikt nie otrzymuje darów Bożych, jak tylko przez Ciebie, o pełna łaski!
św. German z Konstantynopola
patryksługa
aktywista
*****
Wiadomości: 638


Wprowadzą wśród was zgubne herezje. 2 Piotra 2:1

In Christo
« Odpowiedz #64 dnia: Marca 31, 2009, 22:43:56 pm »


Mam pytanie czy w matutinum w środę odmawia się psalmy 44i,44ii,45,47,48i,48ii,49i,49ii,50
czy trzy ostatnie psalmy są inne tak jak te 49i,49ii,49iii.?
Ostatnie trzy psalmy to: 49i, 49ii, 49iii.
Drugim pytaniem jest czy codziennie odmawia się dwa Laudesy?
Bo zrozumiałem iż na każdy okres przypada inni tylko który laudes przypada na który okres.
Dlaczego miałoby się odmawiać dwa? Wersję pierwszą odmawia się w ferie w ciągu roku, w ferie okresu Bożego Narodzenia i wielkanocnego.
Wersję II w ferie Adwentu, od Siedemdziesiątnicy do Wielkiego Tygodnia włącznie. Również w niedziele od Siedemdziesiątnicy do II Niedz. Męki Pańskiej (palmowej) włącznie.

Dziękuję Ojcze za odp.
Jeśli danego dnia wstępuje komemoracja to które części się odmawia podwójnie, czy tylko Modlitwę i antyfonę do pieśń Zachariasza i Magnifikatu czy coś jeszcze.
Zapisane
O Maryjo bez grzechu poczęta, módl się za nami, którzy się do ciebie uciekamy i za tymi, którzy się do ciebie nie uciekają a zwłaszcza za masonami i poleconymi tobie. - modlitwa taka jaką podał Maksymilian Kolbe
x. Konstantyn Najmowicz
aktywista
*****
Wiadomości: 834

« Odpowiedz #65 dnia: Kwietnia 01, 2009, 10:29:30 am »

Cytuj
Jeśli danego dnia wstępuje komemoracja to które części się odmawia podwójnie, czy tylko Modlitwę i antyfonę do pieśń Zachariasza i Magnifikatu czy coś jeszcze.
Najczęściej kommemoracji dokonuje się tylko w Laudesach (trzeba śledzić rubrycelę). Po oracji dodaje się z kommemoracji antyfonę do Benedictus+ wersykuł  + orację. Np. jutro jest kommmemoracja św. Franciszka a Paulo, więc po oracji z W. Postu dodaje się ant. Euge serve bone... potem wersykuł Iustum deduxit Dominus per vias rectas. Et ostendit illi regnum Dei dalej Oremus. Deus humilium celsitudo,...
Zapisane
Instaurare omnia in Christo!
Nikt się nie zbawia, jak tylko przez Ciebie Matko Boga.
Nikt nie otrzymuje darów Bożych, jak tylko przez Ciebie, o pełna łaski!
św. German z Konstantynopola
patryksługa
aktywista
*****
Wiadomości: 638


Wprowadzą wśród was zgubne herezje. 2 Piotra 2:1

In Christo
« Odpowiedz #66 dnia: Kwietnia 07, 2009, 20:46:10 pm »

Mam taką sprawę czy to jest breviarium z 1962r

http://img231.imageshack.us/img231/6568/nowy2p.jpg
Zapisane
O Maryjo bez grzechu poczęta, módl się za nami, którzy się do ciebie uciekamy i za tymi, którzy się do ciebie nie uciekają a zwłaszcza za masonami i poleconymi tobie. - modlitwa taka jaką podał Maksymilian Kolbe
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #67 dnia: Kwietnia 07, 2009, 20:48:00 pm »

Mam taką sprawę czy to jest breviarium z 1962r

http://img231.imageshack.us/img231/6568/nowy2p.jpg

Tak, ale tylko godziny dzienne. Psałterz z Wulgaty.
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
patryksługa
aktywista
*****
Wiadomości: 638


Wprowadzą wśród was zgubne herezje. 2 Piotra 2:1

In Christo
« Odpowiedz #68 dnia: Kwietnia 07, 2009, 20:53:35 pm »

Mam taką sprawę czy to jest breviarium z 1962r

http://img231.imageshack.us/img231/6568/nowy2p.jpg

Tak, ale tylko godziny dzienne. Psałterz z Wulgaty.

Dziękuję za odp. upewniając się czy w Wielkim tygodniu i w oktawie Wielkiej Nocy  występują komemoracje?  Bo jeśli dobrze zrozumiałem to nie , a pytam dla pewność.
Zapisane
O Maryjo bez grzechu poczęta, módl się za nami, którzy się do ciebie uciekamy i za tymi, którzy się do ciebie nie uciekają a zwłaszcza za masonami i poleconymi tobie. - modlitwa taka jaką podał Maksymilian Kolbe
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #69 dnia: Kwietnia 07, 2009, 21:22:23 pm »

czy w Wielkim tygodniu i w oktawie Wielkiej Nocy  występują komemoracje?  Bo jeśli dobrze zrozumiałem to nie , a pytam dla pewność.

Nie występują.

Niech mię bieglejsi w rubrykach 1960 r. poprawią jeślim w błędzie, ale jaki ma sens zastrzeżenie kodeksu rubryk zapisane w n. 23 ("ferie I kl. dopuszczają tylko komemoracje uprzywilejowane"), skoro wszelkie święta I kl. przypadające w tych dniach (tj. w ferie I kl.) z automatu podlegają translacji?
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Sebastianus
aktywista
*****
Wiadomości: 663


Katecheza o małżeństwie.
« Odpowiedz #70 dnia: Kwietnia 09, 2009, 09:10:48 am »

Czy jakiś tekst, dokument reguluje w jakich godzinach powinno odmawiać się godziny kanoniczne?
Znalazłem dość ogólny opis, a mnie interesuje konkretny przedział godzinny. Czy po prostu na wyczucie można się modlić?

matutinum (jutrznia) - odmawiana o północy, składa się z trzech nokturnów
laudes - modlitwa pochwalna przy wschodzie słońca,
pryma (łac. pierwsza) - odmawiana wczesnym rankiem,
tercja (łac. trzecia) - odmawiana przed południem,
seksta (łac. szósta) - modlitwa południowa,
nona (łac. dziewiąta) - po południu,
nieszpory (od łac. vesperae - pod wieczór),
kompleta (od łac. completorium - na dobranoc).

« Ostatnia zmiana: Kwietnia 09, 2009, 09:22:33 am wysłana przez Sebastianus » Zapisane
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #71 dnia: Kwietnia 09, 2009, 09:28:34 am »

Jeśli uda się Panu pogodzić ten plan (tj. wg godzin kalendarza rzymskiego) z pracą i obowiązkami stanu, to OK, ale Kościół poza odmawianiem chórowym nigdy tak ścisłego pensum nie nakładał.

Rubryki z roku 1960 przepisują:
http://www.ceremoniaire.net/pastorale1950/rubriques1960/breviaire-1.html#II

« Ostatnia zmiana: Kwietnia 09, 2009, 09:30:07 am wysłana przez Bartek » Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Sebastianus
aktywista
*****
Wiadomości: 663


Katecheza o małżeństwie.
« Odpowiedz #72 dnia: Kwietnia 09, 2009, 09:35:18 am »

Jeśli uda się Panu pogodzić ten plan (tj. wg godzin kalendarza rzymskiego) z pracą i obowiązkami stanu, to OK, ale Kościół poza odmawianiem chórowym nigdy tak ścisłego pensum nie nakładał.

Rubryki z roku 1960 przepisują:
http://www.ceremoniaire.net/pastorale1950/rubriques1960/breviaire-1.html#II

Domyślam się, że Pan biegły w łacinie i pomoże przełożyć odpowiednie informacje na język ojczysty. :)

PS. Dokucza mi nieznajomość łaciny dość często.
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 09, 2009, 09:37:17 am wysłana przez Sebastianus » Zapisane
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #73 dnia: Kwietnia 09, 2009, 09:45:02 am »

Rozdział II
Pora odmawiania Godzin kanonicznych


   142. Godziny kanoniczne ustanowiono dla uświęcenia rozmaitych godzin naturalnego dnia. Dlatego najlepiej jest odprawiać je w czasie, który jest najbliższy właściwej pory każdej Godziny kanonicznej, aby naprawdę uświęcić dzień i odmówić te Godziny z pożytkiem duchowym.
   143. Jednak, aby spełnić obowiązek odmawiania Oficjum Bożego, wystarczy odmówić wszystkie Godziny kanoniczne w ciągu dwudziestu czterech godzin doby.
   144. Jutrznię, ze słusznej przyczyny wolno odmówić w godzinach popołudniowych poprzedniego dnia, byleby nie przed godziną czternastą.
   145. Laudes, ponieważ są modlitwą poranną, w chórze oraz wspólnie odmawia się wcześnie rano; wypada przestrzegać tego również w odmawianiu samotnym.
   146. Nieszpory, także w czasie W. Postu i Męki,  w chórze oraz wspólnie należy odmawiać w godzinach popołudniowych; wypada przestrzegać tego również w odmawianiu samotnym.
   147. Kompletę, wszyscy, którzy są obowiązani do odmawiania Oficjum Bożego, a zwłaszcza rodziny zakonne powinny odmawiać (valde opportune dicitur) jako ostatnią modlitwę na końcu dnia, chociażby uprzednio odmówiono ze słusznej przyczyny Jutrznię następnego dnia.
   W tym wypadku Pater noster, które należało by odmówić po wersecie Adiutorium nostrum opuszcza się i zamiast niego przy odmawianiu w chórze oraz wspólnie odbywa się rachunek sumienia trwający przez odpowiedni czas; następnie odmawia się Confiteor itd. w zwykły sposób; wypada tego przestrzegać także przy odmawianiu samotnym.


PS. Dokucza mi nieznajomość łaciny dość często.

Czytać/śpiewać/recytować ile wlezie. Teraz jest szczególna okazja, bo wiele mszalików ma ciemne jutrznie w układzie dwukolumnowym: łacińsko-polskim. Jeśli nie posiada Pan przekładu np. homilii, mogę cosik zeskanować.
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Sebastianus
aktywista
*****
Wiadomości: 663


Katecheza o małżeństwie.
« Odpowiedz #74 dnia: Kwietnia 09, 2009, 10:00:57 am »

Serdecznie dziękuję za pomoc. Wiele moich wątpliwości wyjaśnia ten tekst.

Cytuj
Czytać/śpiewać/recytować ile wlezie.

Może nie recytuję ile wlezie, ale powolutku kroczkami do przodu jakoś brnę.
Co do homilii to mógłby Pan rozszerzyć swoją myśl?
Zapisane
Strony: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 40 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: BREVIARIUM ROMANUM « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!