Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 25, 2024, 15:43:24 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231960 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: Dokąd zmierza nauka w XXI w.?
« poprzedni następny »
Strony: [1] Drukuj
Autor Wątek: Dokąd zmierza nauka w XXI w.?  (Przeczytany 1677 razy)
Rita
uczestnik
***
Wiadomości: 209

« dnia: Listopada 29, 2009, 19:46:14 pm »

Drodzy Forumowicze,
ogarnęła mnie smutna refleksja po przeczytaniu materiału następującej treści:
http://wiadomosci.onet.pl/2086691,12,bulgarscy_naukowcy_rozmawiaja_z_kosmitami,item.html
Co stanie się ze światem, w którym głos mają "naukowcy" o tzw. "nadzwyczajnych zdolnościach"? Dlaczego poglądy, metody i postawy, które kilkadziesiąt lat temu nie byłyby w stanie przedostać się do świata nauki, teraz są sygnowane przez poważne instytuty badawcze?
I kolejne pytanie: czy niektórzy naukowcy sięgający w swoich dyscyplinach poza sferę stricte rozumową, mogą być po prostu opętani?
Jakie jest Państwa zadanie na ten temat?
Zapisane
Murka
aktywista
*****
Wiadomości: 1289


« Odpowiedz #1 dnia: Listopada 29, 2009, 19:57:24 pm »

To zdaje sie Chesterton pisal, ze jak sie nie wierzy w Boga, to sie uwierzy we wszystko.
Zapisane
Niech się nie trwoży serce wasze ani się lęka.
Fidelis
Gość
« Odpowiedz #2 dnia: Listopada 29, 2009, 20:20:14 pm »

Badania naukowe, naukowcy (tu akurat bułgarscy)

Pani Rito, ja w swoim życiu uczyłem sie na poważnie o takich różnych wynikach badań jak np o wyższości gospodarki socjalistycznej nad kapitalistyczną, o naukowości marksizmu i leninizmu, a potem sam na własnym poletku z cała powagą uczyłem młodzież rzeczy (pierdółek) z których teraz nauka się wycofuje, ....
A całe do środowisko naukowców i te "badania".... i te "badania" w medycynie - coś 30 lat temu było zdrowe, teraz nie zdrowe, lub na odwrót.
Dajmy sobie spokój i zachowujmy dystans.

Co jest napisane w mojej stopce? Doctrina multiplex, veritas una = nauk jest wiele, a prawda jedna. 
Zapisane
kamilek
Gość
« Odpowiedz #3 dnia: Listopada 29, 2009, 20:31:04 pm »

.
Zapisane
Jean Gabriel Perboyre
aktywista
*****
Wiadomości: 2235


« Odpowiedz #4 dnia: Listopada 29, 2009, 22:26:20 pm »



A co do art. to granie pod publikę lub ktoś coś odebrał z kosmosu (jakiś szum) i szuka w tym jakiejś inteligencji :)

Np. slynny sygnal WOW z 1977 roku. Wzbudzil wielka sensacje, ale nigdy potem sie nie powtorzyl.
Zapisane
Tomek Torquemada
Gość
« Odpowiedz #5 dnia: Listopada 29, 2009, 22:29:43 pm »

Bułgarzy to cieniasy. Radzieccy naukowcy nie takie rzeczy wymyślali ;-)
Zapisane
Rita
uczestnik
***
Wiadomości: 209

« Odpowiedz #6 dnia: Listopada 30, 2009, 08:01:55 am »

Dajmy sobie spokój i zachowujmy dystans.
Co jest napisane w mojej stopce? Doctrina multiplex, veritas una = nauk jest wiele, a prawda jedna. 

Słuszna konkluzja Pana Fidelisa.
Ja próbowałam jedynie zwrócić uwagę na problem polegający na tym, że obecnie paranauka wchodzi oficjalnie w przestrzeń nauki, że mnożą się informacje o naukowcach wykorzystujących swoje "niezwykłe zdolności" do rozwiązywania tajemnic natury. Niepokoi mnie pytanie: do czego to doprowadzi? Jednak dystans do tych spraw jest konieczny.
Zapisane
br. Wojtek OP
bywalec
**
Wiadomości: 85


« Odpowiedz #7 dnia: Listopada 30, 2009, 08:37:15 am »

Problem w tym, że świat jest potencjalnie nieskończony, czyli może być nieskończenie wielki i nieskończenie mały, Pan Bóg urzeczywistnia ten świat w swojej aktualnej nieskończoności. Nie umiemy nawet sobie tego wyobrazić. Nauka chrześcijańska odnosi się do Pisma św. i Tradycji stąd nie ma dla chrześcijanina odpowiedzi w wielu kwestiach. Podobnie fizyka nie daje wyjaśnienia co do innej rzeczywistości np. "różnowymiarowej" czy "innowymiarowej". Także bułgarscy naukowcy poruszają sie w przestrzeni niewiedzy. Jak pisał Hegel "Der Zorn Gottes über sich selbst in seinem Andersein, der gefallene Luzifer, hier fixiert, empört sich gegen Gott, und seine Schönheit macht ihn hoffärtig."
« Ostatnia zmiana: Listopada 30, 2009, 09:22:53 am wysłana przez br. Wojtek OP » Zapisane
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #8 dnia: Listopada 30, 2009, 10:06:00 am »

Odkąd pojawiła się instytucja grantów, należy się spodziewać wyników badań zgodnych z zamówieniami darczyńców. Niewielu badaczy stać jest na luksus głoszenia czegoś co wykracza poza poprawność polityczną ich dziedziny.
Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
andy
aktywista
*****
Wiadomości: 748


« Odpowiedz #9 dnia: Grudnia 01, 2009, 22:57:28 pm »

Nauka? Ano, tam gdzie może zmierzać... Na psy zejdzie niestety.
Zapisane
Murka
aktywista
*****
Wiadomości: 1289


« Odpowiedz #10 dnia: Grudnia 02, 2009, 00:38:38 am »

Jednym slowem - kynologia ;)
Zapisane
Niech się nie trwoży serce wasze ani się lęka.
andy
aktywista
*****
Wiadomości: 748


« Odpowiedz #11 dnia: Grudnia 02, 2009, 14:02:07 pm »

Dokładnie tak!
Hau-hauuuuuuuu!

Nota bene cała afera z bezczelnymi przekrętami "naukowców" od globalnego ocieplenia dobrze pokazuje gdzie zmierza nauka: w kierunkach wyznaczonych swego czasu przez Miczurina i Łysenkę.
« Ostatnia zmiana: Grudnia 02, 2009, 14:04:13 pm wysłana przez andy » Zapisane
Strony: [1] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: Dokąd zmierza nauka w XXI w.? « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!