Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 15:33:06 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: "Kraśko załatwił sakrament"
« poprzedni następny »
Strony: 1 [2] Drukuj
Autor Wątek: "Kraśko załatwił sakrament"  (Przeczytany 5715 razy)
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #15 dnia: Listopada 26, 2009, 11:02:37 am »

Zeby byla jasnosc : w wiekszosci dyskusji okolochrzcielnych w internecie bronie stanowiska przeciwnego, bo obecna tendencja w Kosciele jest taka, zeby chrzcic za wszelka cene bez wzgledu na okolicznosci, bo taki zwyczaj i okazja do zrobienia imprezy pt. chrzciny. Tu jednak warunki minimum sa, wiec nie ma powodu odmowic.
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
marekkoc
aktywista
*****
Wiadomości: 924

« Odpowiedz #16 dnia: Listopada 26, 2009, 11:14:48 am »

Ja się jeszcze zastanawiam. Czy Kościół przed latami 60-tymi nie robił problemu z chrzczeniem dzieci rozwodników? Nie wiem, ale jestem ciekawy jak było. Jeśli chodzi o Afrykę to braki formalne wynikają raczej z niskiego poziomu świadomości czy wiedzy.  W naszym kręgu kulturowym może to być zła wola.
Mam więc mieszane odczucia. Sytuację by mi  wyjaśniła odpowiedź na pytanie zadane początku.
Zapisane
"od wszelkiego zła się powstrzymujcie" (1Tes 5:21 BT)
romeck
aktywista
*****
Wiadomości: 1710


« Odpowiedz #17 dnia: Listopada 26, 2009, 15:49:24 pm »

A ja nie rozumiem tytułu wątku.
Jak można NIE OCHRZCIĆ!!!
Zapisane
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #18 dnia: Listopada 26, 2009, 16:08:07 pm »

Mozna nie ochrzcic  kiedy nie sa spelnione elementarne warunki kanoniczne (i zdroworozsadkowe).
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
Krzysztof Kałębasiak
aktywista
*****
Wiadomości: 1136


« Odpowiedz #19 dnia: Listopada 28, 2009, 16:51:27 pm »

Mozna nie ochrzcic  kiedy nie sa spelnione elementarne warunki kanoniczne (i zdroworozsadkowe).
?
Zapisane
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #20 dnia: Listopada 28, 2009, 20:51:01 pm »

Mozna nie ochrzcic  kiedy nie sa spelnione elementarne warunki kanoniczne (i zdroworozsadkowe).
?

!
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
Krzysztof Kałębasiak
aktywista
*****
Wiadomości: 1136


« Odpowiedz #21 dnia: Grudnia 06, 2009, 21:11:39 pm »

Mozna nie ochrzcic  kiedy nie sa spelnione elementarne warunki kanoniczne (i zdroworozsadkowe).
?

!
czy jest taki zapis w prawie koscielnym?
Zapisane
Alagor
aktywista
*****
Wiadomości: 928


« Odpowiedz #22 dnia: Grudnia 06, 2009, 21:26:08 pm »

O ile wiem jest tylko zapis, że chrzest należy odłożyć "zgodnie z przepisami prawa partykularnego" jeśli istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że dziecko nie będzie wychowywane po katolicku. Z kolei jeśli dziecko znajduje się w niebezpieczeństwie śmierci, to można je ochrzcić nawet gdy rodzice nie są katolikami i wbrew ich woli. Stąd trudno twierdzić, że istnieją jakiekolwiek "zdroworozsądkowe" przesłanki, żeby nie chrzcić dziecka.
Zapisane
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #23 dnia: Grudnia 06, 2009, 21:42:53 pm »

Kanon 868 § 1 pkt 2 mowi, ze jeśli zupełnie nie ma uzasadnionej nadziei, że dziecko będzie wychowane po katolicku, chrzest należy odłożyć.
Tyle warunki kanoniczne. Zdroworozsadkowa powinna zas byc interpretacja tego kanonu. Co to znaczy, ze jest uzasadniona nadzieja na wychowanie katolickie ? Jednym duszpasterzom wystarcza czysto werbalna deklaracja jednego z rodzicow, inni z kolei starja sie dowiedziec czy uzasadniona nadzieja jest faktycznie uzasadniona. Jesli np. rodzice zyja jak poganie, wierza jak poganie, wychowali inne dzieci jak poganie, to na ile moze byc uzasadniona nadzieja, ze tym razem bedzie inaczej ?
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
Krzysztof Kałębasiak
aktywista
*****
Wiadomości: 1136


« Odpowiedz #24 dnia: Grudnia 06, 2009, 21:56:09 pm »

Kanon 868 § 1 pkt 2 mowi, ze jeśli zupełnie nie ma uzasadnionej nadziei, że dziecko będzie wychowane po katolicku, chrzest należy odłożyć.
Tyle warunki kanoniczne. Zdroworozsadkowa powinna zas byc interpretacja tego kanonu. Co to znaczy, ze jest uzasadniona nadzieja na wychowanie katolickie ? Jednym duszpasterzom wystarcza czysto werbalna deklaracja jednego z rodzicow, inni z kolei starja sie dowiedziec czy uzasadniona nadzieja jest faktycznie uzasadniona. Jesli np. rodzice zyja jak poganie, wierza jak poganie, wychowali inne dzieci jak poganie, to na ile moze byc uzasadniona nadzieja, ze tym razem bedzie inaczej ?
no dobrze.
prosze mi napisac, po co sie chrzci dzieci?
Zapisane
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #25 dnia: Grudnia 06, 2009, 22:08:48 pm »

Kanon 849 KPK '83 lub kanon 737 KPK '17
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
Alagor
aktywista
*****
Wiadomości: 928


« Odpowiedz #26 dnia: Grudnia 06, 2009, 22:33:47 pm »

Jesli np. rodzice zyja jak poganie, wierza jak poganie, wychowali inne dzieci jak poganie, to na ile moze byc uzasadniona nadzieja, ze tym razem bedzie inaczej ?

I co brak chrztu tu pomoże/co chrzest by zaszkodził?
Zapisane
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #27 dnia: Grudnia 06, 2009, 22:43:44 pm »

Jak mowil klasyk lepiej byc poganinem niz apostata. Ustanowione przez Pana Boga srodki do sprawienia, ktorymi dysponuje Kosciol sa po to, zeby ludziom pomagac na drodze do zbawienia, a nie przyblizac ich do piekla.
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
Strony: 1 [2] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: "Kraśko załatwił sakrament" « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!