Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 23:55:50 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: Nabożeństwo Kościoła Starokatolickiego Mariawitów
« poprzedni następny »
Strony: 1 [2] 3 Drukuj
Autor Wątek: Nabożeństwo Kościoła Starokatolickiego Mariawitów  (Przeczytany 10948 razy)
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #15 dnia: Listopada 16, 2009, 21:29:04 pm »

Nie chcę się sprzeczać, ale czy na pewno dokumenty Kościoła Katolickiego zabraniają udziału w nabożeństwie np. prawosławnym, a nawet przyjmowania komunii świętej, gdy nie ma możliwości udziału w nabożeństwie katolickim. Był taki dokument za Jana Pawła II. Zresztą sami papieże dali przykład uczestnicząc we mszy prawosławnej np. Paweł VI, Jan Paweł II choćby w katedrze patriarchatu konstantynopolskiego. Nawet zdaje się Benedydykt XVI tam był. Nie musi nam się to podobać, ale to byli papieże rzymscy. A np. w Warszawie we mszy mariawickiej uczestniczył chociażby zmarły ksiądz biskup Władysław Miziołek, Ksiądz biskup Tadeusz Pikus. Wcale tego nie popieram, ale nie udawajmy że tego nie było. Przykład idzie z samej góry Kościoła katolickiego.
Zapisane
Murka
aktywista
*****
Wiadomości: 1289


« Odpowiedz #16 dnia: Listopada 16, 2009, 21:54:26 pm »

@ p. Rzeka
No ale czym innym jest szacunek dla roznych form kultu innowiercow, a czym innym wspolne modlitwy, albo co gorsza wspoluczestnictwo w liturgii.
Nie mozna dac sie zwiesc formie obrzedow, sa sprawy istotniejsze, ktore wykluczaja udzial inny, niz w roli biernego goscia w przypadku jakichs specjalnych okolicznosci (uroczystosci rodzinne etc.).

@ p. ryszard
Mozna cos blizej o udziale w/w w Mszach sprawowanych przez prawoslawnych? Nic mi o tym nie wiadomo :/
Zapisane
Niech się nie trwoży serce wasze ani się lęka.
Eligiusz
aktywista
*****
Wiadomości: 688


ś.p. Anna Walentynowicz
« Odpowiedz #17 dnia: Listopada 16, 2009, 21:58:52 pm »

@ ryszard1966
Ach Ci frajerzy z krajów azjatyckich!
Zamiast pocałować Koran czy dać sobie wysmarować czoło krowim łajnem, to te głupki giną za Świętą Wiarę czy nawet Pismo Święte. Przecież to takie staromodne.
Zamiast brać przykład z samej góry, oni zabawiają się w męczenników. Jakby naprawdę wierzyli, że poza Kościołem nie ma zbawienia.
Zapisane
Jean Gabriel Perboyre
aktywista
*****
Wiadomości: 2235


« Odpowiedz #18 dnia: Listopada 16, 2009, 22:47:47 pm »

Nie chcę się sprzeczać, ale czy na pewno dokumenty Kościoła Katolickiego zabraniają udziału w nabożeństwie np. prawosławnym, a nawet przyjmowania komunii świętej, gdy nie ma możliwości udziału w nabożeństwie katolickim. Był taki dokument za Jana Pawła II. Zresztą sami papieże dali przykład uczestnicząc we mszy prawosławnej np. Paweł VI, Jan Paweł II choćby w katedrze patriarchatu konstantynopolskiego. Nawet zdaje się Benedydykt XVI tam był. Nie musi nam się to podobać, ale to byli papieże rzymscy. A np. w Warszawie we mszy mariawickiej uczestniczył chociażby zmarły ksiądz biskup Władysław Miziołek, Ksiądz biskup Tadeusz Pikus. Wcale tego nie popieram, ale nie udawajmy że tego nie było. Przykład idzie z samej góry Kościoła katolickiego.

Mozna uczestniczyc, ale pod warunkiem, ze nie ma pan zadnej mozliwosci pojscia na msze katolicka - np. na Syberii pan jest i jest 300 km do kosciola- to mozna isc do cerkwii, ale to wszystko w drodze wyjatku. Hierarchowie robili to pod pozorem "dialogu ekumenicznego" ktory wtedy byl i zreszta wciaz jest na topie, ale wierny ma chodzic do kosciola katolickiego chyba ze z naprawde waznych przyczyn nie moze (jak przypadek z Syberia), ale w Polsce takich problemow nie ma.
Zapisane
Jean Gabriel Perboyre
aktywista
*****
Wiadomości: 2235


« Odpowiedz #19 dnia: Listopada 16, 2009, 22:48:36 pm »

@ ryszard1966
Ach Ci frajerzy z krajów azjatyckich!
Zamiast pocałować Koran czy dać sobie wysmarować czoło krowim łajnem, to te głupki giną za Świętą Wiarę czy nawet Pismo Święte. Przecież to takie staromodne.
Zamiast brać przykład z samej góry, oni zabawiają się w męczenników. Jakby naprawdę wierzyli, że poza Kościołem nie ma zbawienia.

Co innego zabawa w ekumenizm i dialog, a co innego apostazja. Ich sie zmusza do apostazji.
Zapisane
Murka
aktywista
*****
Wiadomości: 1289


« Odpowiedz #20 dnia: Listopada 16, 2009, 23:07:17 pm »

Mozna uczestniczyc, ale pod warunkiem, ze nie ma pan zadnej mozliwosci pojscia na msze katolicka - np. na Syberii pan jest i jest 300 km do kosciola- to mozna isc do cerkwii, ale to wszystko w drodze wyjatku.

Nic nie wiem o takim uzasadnieniu uczestnictwa w Mszy sprawowanej przez prawoslawnych. KPK zezwala na przyjecie sakramentu Eucharystii, a nie uczestnictwo w Mszy. I to tez obwarowane jest dodatkowymi warunkami (844.2).

Cytuj
Hierarchowie robili to pod pozorem "dialogu ekumenicznego"


Moze Pan przyblizy nieco okolicznosci uczestnictwa hierarchow w Mszach prawoslawnych? Bo pan Ryszard nie odpowiedzial, a ja serio nic o tym nie wiem i jestem powaznie zbulwersowana.
Zapisane
Niech się nie trwoży serce wasze ani się lęka.
Morro
aktywista
*****
Wiadomości: 625


« Odpowiedz #21 dnia: Listopada 16, 2009, 23:29:15 pm »

Dodatkowo wizyta u prawosławnych nie wypełnia obowiązku niedzielnego. Tak więc w kwestii obowiązku niedzielnego, kompletnie nie ma znaczenia czy pójdziemy do cerkwi czy zostaniemy w domu .
Zapisane
Jean Gabriel Perboyre
aktywista
*****
Wiadomości: 2235


« Odpowiedz #22 dnia: Listopada 16, 2009, 23:38:11 pm »

Cytuj
Nic nie wiem o takim uzasadnieniu uczestnictwa w Mszy sprawowanej przez prawoslawnych. KPK zezwala na przyjecie sakramentu Eucharystii, a nie uczestnictwo w Mszy. I to tez obwarowane jest dodatkowymi warunkami (844.2).

Powiedzial mi tak misjonarz ktory pracuje wlasnie w takich czasem trudno dostepnych terenach

Cytuj
Moze Pan przyblizy nieco okolicznosci uczestnictwa hierarchow w Mszach prawoslawnych? Bo pan Ryszard nie odpowiedzial, a ja serio nic o tym nie wiem i jestem powaznie zbulwersowana.

Nie znam okolicznosci , ale pyta sie pani jakby pani pierwszy raz slyszala o ekumenizmie, przeciez takich roznych "wymian" sie robi wiecej.

Zapisane
Murka
aktywista
*****
Wiadomości: 1289


« Odpowiedz #23 dnia: Listopada 17, 2009, 00:00:25 am »

Powiedzial mi tak misjonarz ktory pracuje wlasnie w takich czasem trudno dostepnych terenach

A jakies rozsadniejsze zrodla? Sprawdzilam KPK:
Kan. 844 § 2. Ilekroć domaga się tego konieczność lub zaleca prawdziwy pożytek duchowy i jeśli nie zachodzi niebezpieczeństwo błędu lub indyferentyzmu, wolno wiernym, dla których fizycznie lub moralnie jest niemożliwe udanie się do szafarza katolickiego, przyjąć sakramenty pokuty, Eucharystii i namaszczenia chorych od szafarzy niekatolickich tego Kościoła, w którym są ważne wymienione sakramenty.

Cytuj
Nie znam okolicznosci , ale pyta sie pani jakby pani pierwszy raz slyszala o ekumenizmie, przeciez takich roznych "wymian" sie robi wiecej.

Nie prosze Pana, nic nie wiem o uczestnictwie hierarchow w Mszach innowierczych.
Moga sie wymieniac przy okazji roznych eku-akademii czy nawet modlow, ale nic nie wiem o uczestnictwie w Mszy. I ciezko mi wyobrazic sobie w jaki niby sposob taki kaplan mialby w niej uczestniczyc?
Zapisane
Niech się nie trwoży serce wasze ani się lęka.
Jean Gabriel Perboyre
aktywista
*****
Wiadomości: 2235


« Odpowiedz #24 dnia: Listopada 17, 2009, 00:26:42 am »

Cytuj
A jakies rozsadniejsze zrodla? Sprawdzilam KPK:
Kan. 844 § 2. Ilekroć domaga się tego konieczność lub zaleca prawdziwy pożytek duchowy i jeśli nie zachodzi niebezpieczeństwo błędu lub indyferentyzmu, wolno wiernym, dla których fizycznie lub moralnie jest niemożliwe udanie się do szafarza katolickiego, przyjąć sakramenty pokuty, Eucharystii i namaszczenia chorych od szafarzy niekatolickich tego Kościoła, w którym są ważne wymienione sakramenty.

Nie wiem, nie interesowalo mnie to jak dotad, nie mialem potrzeby. Ale poszukam, bo slyszalem takie zalecenia od paru ksiezy, moze bazuja na interpretacji tego przepisu.

Cytuj
Nie prosze Pana, nic nie wiem o uczestnictwie hierarchow w Mszach innowierczych.
Moga sie wymieniac przy okazji roznych eku-akademii czy nawet modlow, ale nic nie wiem o uczestnictwie w Mszy. I ciezko mi wyobrazic sobie w jaki niby sposob taki kaplan mialby w niej uczestniczyc?

Mogl np. wyglosic homilie - nic nie wiem o koncelebrach. O homiliach na bank w czasie np. mszy mariawickiej
Zapisane
Murka
aktywista
*****
Wiadomości: 1289


« Odpowiedz #25 dnia: Listopada 17, 2009, 00:35:14 am »

Wygloszenie homilii to nie jest uczestnictwo w Mszy. Jak do nas przyjezdza misjonarz, wyglasza homilie na wszystkich Mszach przez caly dzien albo i weekend, lacznie bedzie ze 12 Mszy. Po homilii wychodzi na zakrystie. Ja sie zastanawiam w jakiej roli kaplan katolicki ma uczestniczyc? Jako kaplan? Jako zwykly wierny? W roli koncelebransa, choc to sprzeczne s KPK, moge go sobie wyobrazic, ale jako uczestnika? Ma sobie byc w prezbiterium i co ma tam robic? Jak ma sie zachowac w czasie konsekracji, w czasie Komunii? Udawac, ze go to nie dotyczy? Ze jest na goscinnych wystepach? Przeciez nie ma interkomunii z prawoslawnymi.
Zapisane
Niech się nie trwoży serce wasze ani się lęka.
Jean Gabriel Perboyre
aktywista
*****
Wiadomości: 2235


« Odpowiedz #26 dnia: Listopada 17, 2009, 00:41:03 am »

Nie wiem, nie bywam na takich imprezach, ale pewnie sobie tam stoi w chorze i patrzy, watpie by odprawial koncelebry, moze odpowiada razem z wiernymi albo asysta. Tak to sobie bym wyobrazal, ale najlepiej poczytac relacje.
Zapisane
Murka
aktywista
*****
Wiadomości: 1289


« Odpowiedz #27 dnia: Listopada 17, 2009, 01:15:20 am »

No wlasnie nie znalazlam nigdzie tych relacji.
Zapisane
Niech się nie trwoży serce wasze ani się lęka.
Artur Rumpel
aktywista
*****
Wiadomości: 1183


Prawdziwe Boze Narodzenie
« Odpowiedz #28 dnia: Listopada 17, 2009, 08:23:11 am »

Zapisane
PTRF
aktywista
*****
Wiadomości: 2129


« Odpowiedz #29 dnia: Listopada 17, 2009, 08:41:51 am »

Takich zdjęć to jest sporo. Ale to chyba raczej na pewno nie jest Msza.
Zapisane
"Kto tradycji nie szanuje
 Niech nas w dupę pocałuje"
/kawaleryjskie/
Strony: 1 [2] 3 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: Nabożeństwo Kościoła Starokatolickiego Mariawitów « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!