Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 27, 2024, 20:22:53 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231964 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: procesja z darami
« poprzedni następny »
Strony: [1] 2 3 Drukuj
Autor Wątek: procesja z darami  (Przeczytany 26615 razy)
zatem
bywalec
**
Wiadomości: 54

« dnia: Marca 01, 2009, 11:23:45 am »

nie wiem, czy dobrze rozumiem (niech mnie ktoś poprawi): ci, którzy idą w procesji z darami, są przedstawicielami wiernych uczestniczących we mszy św. dlaczego więc przepisy liturgiczne każą tym wiernym siedzieć w tym momencie? przecież np. jak przedstawiciele klasy składają życzenia pani z okazji dnia nauczyciela, to klasa stoi?
Zapisane
OPen
Gość
« Odpowiedz #1 dnia: Marca 01, 2009, 11:51:02 am »

siedzieć?
ja zawsze myślałem i z tym się spotykałem, że stoi się do złożenia darów. potem można usiąść. na siedząco patrzeć, jak inni składają dary - to niedorzeczne.
Zapisane
wiridiana
aktywista
*****
Wiadomości: 1255


gg 5253636

Ad altare Dei
« Odpowiedz #2 dnia: Marca 01, 2009, 11:57:32 am »

Cytuj
Wierni siedzą podczas czytań przed Ewangelią i psalmu responsoryjnego; w czasie homilii i przygotowania darów OWMR 43

Cytuj
27. "Po zakończeniu modlitwy powszechnej wszyscy siadają i rozpoczyna się śpiew na przygotowanie darów. Akolita albo inny świecki ministrant umieszcza na ołtarzu korporał, puryfikaterz, kielich, palkę i mszał" (OWMR 139). Czynności związanych z przygotowaniem darów oraz umieszczenie na ołtarzu wszystkiego, co potrzeba, nie wolno rozpocząć przed zakończeniem modlitwy powszechnej. Po przygotowaniu ołtarza przynoszone są dary chleba i wina. Zaleca się, aby te owoce ziemi i pracy człowieka, wyrażające ludzki udział w ofierze Chrystusa, były przynoszone w sposób uroczysty, w procesji. Do ołtarza można także przynosić dary na potrzeby ubogich lub kościoła. W czasie całego obrzędu przygotowania darów (łącznie z procesją) wierni siedzą do wezwania "Módlcie się ..." wyłącznie i wykonują odpowiednio dobrany śpiew (zob. OWMR 74, 139), jeśli używa się kadzidła, wierni wstają na okadzenie kapłana.
Wskazania Episkopatu Polski po ogłoszeniu nowego wydania
Ogólnego wprowadzenia do Mszału Rzymskiego

(przyjęte na 331. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski
dnia 9 marca 2005 r.)

Zapisane
http://wiridiana.blogspot.com/
W wodospadach Twych kędziorów będę nurzać dłonie,
Szept namiętny zaplatając w pasma wokół skroni. Zacałuję blaski oczu zanim znów dzień wstanie.
OPen
Gość
« Odpowiedz #3 dnia: Marca 01, 2009, 12:02:58 pm »

a więc w błędzie tkwiłem...
Zapisane
zatem
bywalec
**
Wiadomości: 54

« Odpowiedz #4 dnia: Marca 01, 2009, 12:09:32 pm »

No właśnie. Nie rozumiem ratio legis...
Zapisane
Jarek
rezydent
****
Wiadomości: 388


« Odpowiedz #5 dnia: Marca 01, 2009, 13:01:02 pm »

siedzieć? ja zawsze myślałem i z tym się spotykałem, że stoi się do złożenia darów. potem można usiąść. na siedząco patrzeć, jak inni składają dary - to niedorzeczne.

No oczywiście, że siedzieć, niby dlaczego miano by stać?
Jak ministrant przynosi dary w trakcie przygotowania darów, też wszyscy siedzą.
 I nikt im nie każe wtedy patrzeć, bo to nie teatr. Mają się modlić np. włączając się w śpiew na przygotowanie darów.
Zapisane
Quid retribuam Domino pro omnibus, quae retribuit mihi? Calicem salutaris accipiam, et nomen Domini invocabo.
Jarek
rezydent
****
Wiadomości: 388


« Odpowiedz #6 dnia: Marca 01, 2009, 13:05:22 pm »

przecież np. jak przedstawiciele klasy składają życzenia pani z okazji dnia nauczyciela, to klasa stoi?

Ale ksiądz to nie pani, wierni to nie klasa w szkole, a Msza to nie akademia tylko święta liturgia.
Zapisane
Quid retribuam Domino pro omnibus, quae retribuit mihi? Calicem salutaris accipiam, et nomen Domini invocabo.
zatem
bywalec
**
Wiadomości: 54

« Odpowiedz #7 dnia: Marca 01, 2009, 13:55:03 pm »

chodzi o to, że postawa stojąca byłaby wyrazem tego, że te dary są od całej wspólnoty, a nie tylko od tych, co je niosą do ołatarza.
Zapisane
Inigo
adept
*
Wiadomości: 12


« Odpowiedz #8 dnia: Marca 01, 2009, 14:25:21 pm »

W wersji oazowej (przynajmniej tej mi znanej) podczas procesji z darami stoi się.
Zapisane
Jarek
rezydent
****
Wiadomości: 388


« Odpowiedz #9 dnia: Marca 01, 2009, 14:31:06 pm »

chodzi o to, że postawa stojąca byłaby wyrazem tego, że te dary są od całej wspólnoty, a nie tylko od tych, co je niosą do ołatarza.

A tak wyrazem tego jest postawa stojąca i modlitwa.

Przyznam, że praktyka tych rozbudowanych procesji z darami mnie wyjątkowo irytuje. Ludzie się gubią w postawach, natomiast dary z reguły znoszą jakieś egzaltowane i mizdrzące się do kapłanów paniusie w kapeluszach. Żeby było jeszcze bardziej sztucznie, znoszą je z jakiś stolików umieszczanych w dziwnych miejscach (np. pod chórem). Wcześniej na tym stoliku stoi od początku Mszy rozebrany kielich; nie widziałem, by kiedykolwiek był przykryty welonem. Mam alergię na ten cyrk.
Wolę, jak procesję z darami od kredensu do ołtarza wykonują ministranci, a ludzie w tym czasie się modlą. A to że wierni partycypują w darach wyraża składka.
Zapisane
Quid retribuam Domino pro omnibus, quae retribuit mihi? Calicem salutaris accipiam, et nomen Domini invocabo.
Jarek
rezydent
****
Wiadomości: 388


« Odpowiedz #10 dnia: Marca 01, 2009, 14:36:23 pm »

Zapomniałem dopisać, że ma irytacja wzrasta, gdy ten cyrk jest jeszcze komentowany przez komentatorkę. "Do ołtarza zbliża się procesja z darami w której niesione są chleb i wino, które za chwilę staną się...". Po prostu odlot. Odsakralizowanie Mszy.
Zapisane
Quid retribuam Domino pro omnibus, quae retribuit mihi? Calicem salutaris accipiam, et nomen Domini invocabo.
Inigo
adept
*
Wiadomości: 12


« Odpowiedz #11 dnia: Marca 01, 2009, 14:38:45 pm »

Ogólnie z tych komentarzy pisanych często przez przypadkowe osoby, można się dowiedzieć bardzo "ciekawych" rzeczy.
Zapisane
Nathanael
Gość
« Odpowiedz #12 dnia: Marca 01, 2009, 17:25:31 pm »

Najlepsze jest to, że oaza wszędzie wprowadzała (w parafiach, gdzie działały jakieś grupy) właśnie postawę stojącą podczas procesji z darami... a tu psikus wyciął wszystkim EP.
Zapisane
Jarek
rezydent
****
Wiadomości: 388


« Odpowiedz #13 dnia: Marca 01, 2009, 17:41:08 pm »

Najlepsze jest to, że oaza wszędzie wprowadzała (w parafiach, gdzie działały jakieś grupy) właśnie postawę stojącą podczas procesji z darami... a tu psikus wyciął wszystkim EP.

A tam zaraz Episkopat Polski. Przecież to wynika bezpośrednio z numeru 43. OWMR.
Zapisane
Quid retribuam Domino pro omnibus, quae retribuit mihi? Calicem salutaris accipiam, et nomen Domini invocabo.
s.Małgorzata
uczestnik
***
Wiadomości: 127


pax et bonum

« Odpowiedz #14 dnia: Marca 01, 2009, 18:26:41 pm »

Procesje z darami kojarzą mi się ze wspomnieniem Jana Pawła II.
Wówczas to ludzie klękali przed papieżem, nawet starsze babcie.
Chwilę potem, ci sami ludzie stali przyjmując Komunię Świętą.
Procesje te trwały bez końca.
Zapisane
Strony: [1] 2 3 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: procesja z darami « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!