Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 29, 2024, 10:56:42 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Nadzwyczajni szafarze
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 5 6 [7] 8 9 Drukuj
Autor Wątek: Nadzwyczajni szafarze  (Przeczytany 41534 razy)
woland
rezydent
****
Wiadomości: 385


« Odpowiedz #90 dnia: Listopada 02, 2014, 21:46:51 pm »

Racja - a ja przeczytałem, co chciałem i sobie wmówiłem - przepraszam !

Cytuj
Akolita laik nie jest duchownym, rozdaje Komunie, puryfikuje, i nie jest w drodze do kapłaństwa. Sam Pan chyba wie najlepiej, po co takie pytanie?

Hmm... rozumiem, ze ma Pan zdanie do włąsnej opinii, ale co jest złego w tym, że ktoś nie jest w drodze do kapłaństwa...? Czy bycie w drodze daje już samo w sobie jakieś prawa? Bycie duchownym to też pojęcie porzadkowe, prawnokaoniczne, liturgicznie niewiele oznaczające. Dogmatycznie tak - osoby mające święcenia wyższe to inni niż ich nie mający. Ale dawniej było się duchownym głównie z nazwy, przynależało się do stanu duchownego tak jak był stan szlachecki. Ale de facto do subdiakonatu włącznie było się dogmatycznie osobą świecką. I to jest powód, dla którego subdiakona może zastąpić byle osoba mająca niższe swięcenia albo choćby tonsurę.
Cytuj
rozdaje Komunie
w wyjątkowych okolicznościach
Cytuj
puryfikuje
to fakt, to robi zawsze gdy nie ma diakona.
Zapisane
sm
Gość
« Odpowiedz #91 dnia: Listopada 02, 2014, 22:00:08 pm »

Wymieniłem różnice i zakres funkcji, bo Pan pytał. Nie pisałem nic więcej.

Może Pan rozwinie z powołaniem się na dokumenty, co znaczy bycie osobą świecką pod względem dogmatycznym.
Zapisane
woland
rezydent
****
Wiadomości: 385


« Odpowiedz #92 dnia: Listopada 02, 2014, 23:41:11 pm »

Chętnie, ale to temat dłuższy - więc pozwolę sobie to uczynić nieco później - za pozwoleniem :)
Zapisane
marekkoc
aktywista
*****
Wiadomości: 924

« Odpowiedz #93 dnia: Marca 12, 2015, 17:12:58 pm »

"P. jest znany ze związków z Kościołem. W swojej parafii rozdaje komunię świętą, należy do Ruchu Światło-Życie"

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,138764,17556320,Prokuratura_o_makabrycznym_pozarze_w_Jastrzebiu_Zdroju_.html?lokale=local#BoxNewsImg
Zapisane
"od wszelkiego zła się powstrzymujcie" (1Tes 5:21 BT)
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #94 dnia: Marca 12, 2015, 18:01:04 pm »

"P. jest znany ze związków z Kościołem. W swojej parafii rozdaje komunię świętą, należy do Ruchu Światło-Życie"

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,138764,17556320,Prokuratura_o_makabrycznym_pozarze_w_Jastrzebiu_Zdroju_.html?lokale=local#BoxNewsImg
Faktycznie nadzwyczajny kawał s****
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Tomas
bywalec
**
Wiadomości: 84

« Odpowiedz #95 dnia: Marca 20, 2015, 17:23:03 pm »

Cytuj
rozdaje Komunie
w wyjątkowych okolicznościach
wyjątkowo coniedzielnych
Cytuj
puryfikuje
to fakt, to robi zawsze gdy nie ma diakona.
Nie "robi", tylko "może robić". Na każdej Mszy w NOM jest ksiądz (tak mi się wydaje), więc jeśli "Msza się zbytnio nie przedłuży" może samodzielnie puryfikować. Bo chyba nic innego do roboty nie ma.
Zapisane
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #96 dnia: Marca 27, 2015, 10:44:14 am »

Ręce opadają człowiekowi jak czyta coraz to nowe nabory profanatorów w diecezji świdnickiej :(

Prawo chorych



Wiktor Tur ze Strzegomia, 
jeden z najmłodszych szafarzy w diecezji

Obrzędowi błogosławieństwa nowych nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. 21 marca przewodniczył bp Adam Bałabuch. 17 mężczyzn świeckich i siostra zakonna, józefitka z Polanicy-Zdroju, zakończyło przygotowanie do posługi. Z szafarzami modlili się ich najbliżsi oraz proboszczowie parafii, z których pochodzą. 


http://swidnica.gosc.pl/doc/2403723.Prawo-chorych




(proszę kliknąc na skan to się powiekszy do czytania.)

« Ostatnia zmiana: Kwietnia 13, 2015, 15:47:04 pm wysłana przez Anna M » Zapisane
Krzysztof Kałębasiak
aktywista
*****
Wiadomości: 1136


« Odpowiedz #97 dnia: Marca 28, 2015, 21:44:14 pm »


Ehh... na starym forum sporo o tym było. Cóż... u mnie w diecezji również są takowi, od niedawna. Nie spotkałem się jeszcze z żadnym osobiście, ale na szczęście pełnią tylko posługę dla chorych, zanosząc im w niedzielę Komunię świętą. Uczestniczą w formacji prowadzonej przez członków diecezjalnej Komisji Liturgicznej - Duszpasterza LSO, oraz prefekta seminarium, absolwenta Anselmanium, moderatora Centralnej Diakonii Liturgicznej Ruchu Światło - Życie.
Kolega zaprowadzil mnie kiedys (zagranica) do kosciola, w ktorym "sa fajne msze". Do tej pory nie wiem, czy to byl kosciol rzymsko-katolicki. Zdebialem, gdy komunie zaczeli rozdawac szafarze obojga plci, a ksiadz w tym czasie spokojnie siedzial na krzesle.
Zapisane
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #98 dnia: Marca 28, 2015, 22:46:19 pm »

Następna grupa profanatorów w majestacie prawa:

28 marca kard. Stanisław Dziwisz pobłogosławił nowych 39 Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii Świętej.

http://krakow.gosc.pl/doc/2407914.Kard-Dziwisz-Bedziecie-dotykali-Ciala-Chrystusa#gallery-2409695

http://krakow.gosc.pl/doc/2407914.Kard-Dziwisz-Bedziecie-dotykali-Ciala-Chrystusa
Zapisane
CiociaA
aktywista
*****
Wiadomości: 751


« Odpowiedz #99 dnia: Kwietnia 13, 2015, 15:45:29 pm »

W diecezji świdnickiej będzie ich nawet więcej, w tym siostry zakonne:

http://www.szafarzeds.ehost.pl/index.php?p=1_29&hc_location=ufi
Zapisane
"Kto w Ofierze Mszy Św. jest przytomnym z sercem szczerym, z wiarą prostą, z uszanowaniem, ze skruchą pokorną, ten dostąpi miłosierdzia i znajdzie potrzebne sobie łaski."

"Maryjo, Królowo Polski, pomóż tej ziemi!"
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #100 dnia: Kwietnia 13, 2015, 16:45:02 pm »

Zakonnice w Polsce większości są bardzo przeciwne mszy trydenckiej, otwarte na wszelkie nowinki. Mam nadzieje ze niedlugo będą mialy w naszym kraju zero powolan.
Zapisane
Kefasz
aktywista
*****
Wiadomości: 3923


Amen tako Bóg daj, byśmy wszyscy poszli w Raj.

ministrantura śpiewniki tradycja->
« Odpowiedz #101 dnia: Kwietnia 14, 2015, 07:00:42 am »

Wprost przeciwnie panie Ryszardzie. Zakonnice są najbardziej wartościową kadrą wśród ludzi zawodowo zajmujących się Kościołem.
Zapisane
Stare jest lepsze Ł5,39
liczne stare książki->http://chomikuj.pl/Pjetja
Z forum amerykańskich tradycjonalistów:
Oto zwyczajowe napomnienie: unikaj żarliwości; krytykuj zasady, nie ludzi.
Bądź rozróżniający, lecz nie czepialski. Bądź pouczający lecz nie zgryźliwy. Bądź zasadniczy, zamiast natarczywy.
ms
rezydent
****
Wiadomości: 453

« Odpowiedz #102 dnia: Kwietnia 14, 2015, 08:44:47 am »

Wprost przeciwnie panie Ryszardzie. Zakonnice są najbardziej wartościową kadrą wśród ludzi zawodowo zajmujących się Kościołem.
Chyba niewiele miał Pan styczności z zakrystiankami :)
Zapisane
porys
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 2646


« Odpowiedz #103 dnia: Kwietnia 14, 2015, 09:04:41 am »

To zależy. Moje doświadczenie jest takie, że im młodsze tym lepiej reagują na Mszę Trydencką (niektóre nawet z entuzjazmem).
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 14, 2015, 09:08:44 am wysłana przez porys » Zapisane
zdewirtualizować awatary
rysio
aktywista
*****
Wiadomości: 4774

« Odpowiedz #104 dnia: Kwietnia 14, 2015, 09:29:57 am »

Zakonnice w Polsce większości są bardzo przeciwne mszy trydenckiej, otwarte na wszelkie nowinki. Mam nadzieje ze niedlugo będą mialy w naszym kraju zero powolan.
Potwierdzają to księża odprawiający nowusa w domach zakonnych. Nie tylko, że są otwarte na nowinki ale same je wymyślają. Mają też poczucie "spychania do funkcji podrzędnej" w Kościele pomimo, że są nierzadko lepiej wykształcone od proboszcza i wikarych razem wziętych. Rozmawiałem z takimi zakonnicami w W-wie. Trudna sprawa.
Zapisane
"I w mordobiciu musi być umiarkowanie"*
 * Dzielny wojak Szwejk.
Strony: 1 ... 5 6 [7] 8 9 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Nadzwyczajni szafarze « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!