Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 29, 2024, 12:43:42 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Nadzwyczajni szafarze
« poprzedni następny »
Strony: [1] 2 3 ... 9 Drukuj
Autor Wątek: Nadzwyczajni szafarze  (Przeczytany 41535 razy)
Nathanael
Gość
« dnia: Lutego 28, 2009, 20:24:57 pm »

Nadzwyczajni szafarze tworzą nową jakość życia chrześcijańskiego?
http://info.wiara.pl/index.php?grupa=4&art=1235846030

Cytuj
?Nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej tworzą nową jakość życia chrześcijańskiego. Ich codzienna posługa w życiu Kościoła jest dobra i cenna? ? uważa bp Jan Tyrawa. Obecnie w diecezji bydgoskiej wzrasta ich liczba. W parafiach posługę tę pełni prawie dwieście osób, a w tym roku przybędzie czterdzieści nowych.
W piątek wieczorem rozpoczęła się kolejna tura rekolekcji, które są elementem całorocznej formacji nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej. Zdaniem ordynariusza diecezji bydgoskiej oprócz pomocy podczas niedzielnej liturgii, należy zauważyć ważny element wewnętrznej przemiany, która wpływa na całe rodziny szafarzy. ? Oni wprowadzają nowy styl życia. Ich rodziny stają się zupełnie inne. Są nowym zaczynem w rękach Chrystusa. Stanowią pewien wzór, który jest wielkim świadectwem ? podkreślił bp Jan Tyrawa.

Rekolekcje dla nadzwyczajnych szafarzy prowadzi ks. Wenancjusz Zmuda z Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej w Bydgoszczy. Według niego, posługa nadzwyczajnego szafarza, która funkcjonuje w Kościele w Polsce prawie od siedemnastu lat, bardzo dobrze sprawdziła się w większości polskich diecezji. ? To przede wszystkim pomoc w niedzielę, czy odwiedziny chorych. Żyjemy w takich realiach, że niektóre wspólnoty parafialne zostały pozbawione jednego kapłana i takie wsparcie jest nieocenione? stwierdził kurialista. Nadzwyczajnymi szafarzami na ogół zostają ? jak się wyraził ? ?ciekawi ludzie z różnych ruchów, wspólnot, bardzo zaangażowani?. Pełnią tę posługę, gdyż zostali do niej zaproszeni przez swoich proboszczów.

W programie rekolekcji jest czas na wykłady, sakrament pokuty, rozważanie słowa Bożego i nabożeństwa wielkopostne. Będzie również blok edukacyjny, podczas którego zapoznamy się z badaniami socjologicznymi na temat diecezji bydgoskiej ? dodał ks. Zmuda,

Tegoroczne spotkania formacyjne dla nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej oraz dla kandydatów odbywają się w Diecezjalnym Domu Rekolekcyjnym św. Wojciecha na bydgoskich Piaskach w trzech turach. W ubiegłym roku rozważania były poświęcone umacnianiu więzi małżeńskich. Obecnie dotyczą postaci i życia św. Pawła.

Nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej tworzą nową jakość życia chrześcijańskiego. Ich codzienna posługa w życiu Kościoła jest dobra i cenna? ? uważa bp Jan Tyrawa. Obecnie w diecezji bydgoskiej wzrasta ich liczba. W parafiach posługę tę pełni prawie dwieście osób, a w tym roku przybędzie czterdzieści nowych.
W piątek wieczorem rozpoczęła się kolejna tura rekolekcji, które są elementem całorocznej formacji nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej. Zdaniem ordynariusza diecezji bydgoskiej oprócz pomocy podczas niedzielnej liturgii, należy zauważyć ważny element wewnętrznej przemiany, która wpływa na całe rodziny szafarzy. ? Oni wprowadzają nowy styl życia. Ich rodziny stają się zupełnie inne. Są nowym zaczynem w rękach Chrystusa. Stanowią pewien wzór, który jest wielkim świadectwem ? podkreślił bp Jan Tyrawa.

Rekolekcje dla nadzwyczajnych szafarzy prowadzi ks. Wenancjusz Zmuda z Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej w Bydgoszczy. Według niego, posługa nadzwyczajnego szafarza, która funkcjonuje w Kościele w Polsce prawie od siedemnastu lat, bardzo dobrze sprawdziła się w większości polskich diecezji. ? To przede wszystkim pomoc w niedzielę, czy odwiedziny chorych. Żyjemy w takich realiach, że niektóre wspólnoty parafialne zostały pozbawione jednego kapłana i takie wsparcie jest nieocenione? stwierdził kurialista. Nadzwyczajnymi szafarzami na ogół zostają ? jak się wyraził ? ?ciekawi ludzie z różnych ruchów, wspólnot, bardzo zaangażowani?. Pełnią tę posługę, gdyż zostali do niej zaproszeni przez swoich proboszczów.

W programie rekolekcji jest czas na wykłady, sakrament pokuty, rozważanie słowa Bożego i nabożeństwa wielkopostne. Będzie również blok edukacyjny, podczas którego zapoznamy się z badaniami socjologicznymi na temat diecezji bydgoskiej ? dodał ks. Zmuda,

Tegoroczne spotkania formacyjne dla nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej oraz dla kandydatów odbywają się w Diecezjalnym Domu Rekolekcyjnym św. Wojciecha na bydgoskich Piaskach w trzech turach. W ubiegłym roku rozważania były poświęcone umacnianiu więzi małżeńskich. Obecnie dotyczą postaci i życia św. Pawła.

Ehh... na starym forum sporo o tym było. Cóż... u mnie w diecezji również są takowi, od niedawna. Nie spotkałem się jeszcze z żadnym osobiście, ale na szczęście pełnią tylko posługę dla chorych, zanosząc im w niedzielę Komunię świętą. Uczestniczą w formacji prowadzonej przez członków diecezjalnej Komisji Liturgicznej - Duszpasterza LSO, oraz prefekta seminarium, absolwenta Anselmanium, moderatora Centralnej Diakonii Liturgicznej Ruchu Światło - Życie.
« Ostatnia zmiana: Lutego 28, 2011, 14:21:56 pm wysłana przez Eligiusz » Zapisane
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #1 dnia: Marca 01, 2009, 15:38:41 pm »

Tytuł ma rację. To zupełnie nowa jakość. Tylko bym tego życiem nie nazywał...
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Eligiusz
aktywista
*****
Wiadomości: 688


ś.p. Anna Walentynowicz
« Odpowiedz #2 dnia: Lutego 28, 2011, 14:23:52 pm »

Czy w diecezji płockiej brakuje księży?

Takie pytanie może się narzucić po informacji o powołaniu kolejnych nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. Czy płocka diecezja naprawdę potrzebuje szafarzy? - Tak - mówi płocka Kuria. - Nie - mówi teolog liturgii. - Nie jestem przekonany, ale ufam Kościołowi - mówi były szafarz. - Tylko w przypadkach rzeczywistej konieczności - mówił papież Jan Paweł II.

Całość na:
http://plocek.pl/pl,84,238,czy-w-diecezji-plockiej-brakuje-ksiezy,,news,4491,,,plock
Zapisane
MK
Gość
« Odpowiedz #3 dnia: Lutego 28, 2011, 14:42:27 pm »

U mnie w parafii to już jest istna plaga. Nawet na mszach porannych w dni powszednie ich obecność jest już obowiązkowa. Zdarza się nawet, że tylko oni rozdają Komunię a ksiądz sobie siedzi. A u mnie w parafii jest 4 księży a teraz jeszcze diakon, więc tym bardziej ich posługa wydaje mi się nadużyciem. Ale cóż... ksiądz proboszcz ma dzięki nim więcej czasu na planowanie jakichś chorych inwestycji w stylu centrum sportowego przed kościołem albo kompleksu weselnego... :|
Zapisane
Regiomontanus
aktywista
*****
Wiadomości: 3611


« Odpowiedz #4 dnia: Lutego 28, 2011, 15:23:47 pm »

ksiądz proboszcz ma dzięki nim więcej czasu na planowanie jakichś chorych inwestycji w stylu centrum sportowego przed kościołem albo kompleksu weselnego... :|

Cóż, każdy ma jakiś kompleks - jeden z powodu dużego nosa, inny  z powodu niskiego wzrostu. A kompleksowi weselnemu księdza to się nie dziwię: przecież choćby chiał mieć wesele, to nie może :)
Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
Major
aktywista
*****
Wiadomości: 3721

« Odpowiedz #5 dnia: Lutego 28, 2011, 16:42:57 pm »

Wiem że w Kaliszu dopuścili ich znowu kilkunastu. I chyba nawet z mojej parafii. Ale sam nigdy takowego nie spotkałem i nigdy nie przyjmę komumunii od świeckiego. Chociaż zdarzyło mi się przyjmować od kleryka który nie był diakonem a akolitą. Zresztą wszyscy klerycy którzy są w sutannach w Kaliszu mogą rozdawać. Ale co innego kleryk a co innego Pan Tolek.
Zapisane
gnome
aktywista
*****
Wiadomości: 1849


« Odpowiedz #6 dnia: Lutego 28, 2011, 18:45:54 pm »

Cytuj
Ale co innego kleryk a co innego Pan Tolek.
Otóż to. Kiedy świecki rozdaje komunię "przechodzę do innej kolejki", jeśli nie ma "nieświeckiej" kolejki, to rezygnuje.
Zapisane
Podczas jednej z ceremonii w Bazylice św. Piotra, gdy wnoszono na sedia gestatoria papieża św. Piusa X, lud rzymski żywiołowo zareagował oklaskami, Papież widząc entuzjazm wiernych rozkazał zatrzymać pochód. Gdy tłum się uciszył rzekł do wiernych, że *nie należy czcić sługi w domu jego Pana.
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #7 dnia: Marca 01, 2011, 22:14:00 pm »

Czy w diecezji płockiej brakuje księży?
Dobry artykuł .


U mnie w parafii to już jest istna plaga. Nawet na mszach porannych w dni powszednie ich obecność jest już obowiązkowa.
List @kuria, a jak nie będzie rezultatu @KKBiDS.
« Ostatnia zmiana: Marca 04, 2011, 13:25:36 pm wysłana przez Eligiusz » Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #8 dnia: Marca 07, 2011, 11:32:14 am »

U mnie w parafii to już jest istna plaga. Nawet na mszach porannych w dni powszednie ich obecność jest już obowiązkowa.
List @kuria, a jak nie będzie rezultatu @KKBiDS.

Panie jp7  :) a cóż pan radzi? najwyraźniej pan jeszcze nie pisał, ja pisałam i wiem, ale ... napisać można, niech nie myślą, że owieczki to takie tempe barany.  :)

U nas świeckie szafarstwo ::)  gdzie kapłanów nie brakuje, a co powiedzieć o Australi, gdziei jeden kapłan, w tym również emerytowany, przypada na 1895 wiernych – tak wynika z najnowszych analiz statycznych dotyczących duszpasterstwa katolickiego na tym kontynencie.

Kapłan na wagę złota

Porównując dane z najlepszym pod tym względem rokiem 1966, kiedy na jednego księdza przypadało 518 australijskich katolików, badacze dowodzą, że sytuacja staje się coraz gorsza.

(...)

http://ekai.pl/wydarzenia/x39193/kaplan-na-wage-zlota/
Zapisane
Serpico
aktywista
*****
Wiadomości: 654

« Odpowiedz #9 dnia: Marca 14, 2011, 16:00:19 pm »

Dobrze, ze temat jest poruszony, bo  instytucja szafrza jest coraz bardziej nadużywana.


W 1988r. wydano interpretację Responsio ad propositum dubium: AAS 80 (1988) 1373. gdzie można przeczytać że
- Funkcja szafarza świeckiego ma charakter zastępczy i nadzwyczajny
- Szafarz nadzwyczajny może rozdzielać komunię św. podczas liturgii eucharystycznej tylko w sytuacji, gdy szafarze wyświęceni są nieobecni albo gdy ci ostatni, chociaż obecni, nie mogą tego czynić z powodu jakichś rzeczywistych przeszkód Może pełnić tę funkcję także wówczas, gdy z powodu szczególnie licznego udziału wiernych, którzy pragną przyjąć komunię św., oraz braku dostatecznej liczby szafarzy wyświęconych liturgia eucharystyczna nadmiernie by się przedłużyła.
–należy wyeliminować praktykę stałego korzystania z pomocy nadzwyczajnych szafarzy podczas Mszy św. i uzasadnianie tego dowolnie rozszerzonym pojęciem „licznego udziału wiernych”.


Jaśniej nie można tego wytłumaczyć.

Także jeśli ktoś nie odróżnia przydomka nadzwyczajny od zwyczajny niech sie zastanowi.
Nadużycia przy ołtarzu to jedne z najcięższych grzechów wobec Boga.
Zapisane
Regiomontanus
aktywista
*****
Wiadomości: 3611


« Odpowiedz #10 dnia: Marca 16, 2011, 16:52:54 pm »

Może pełnić tę funkcję także wówczas, gdy z powodu szczególnie licznego udziału wiernych, którzy pragną przyjąć komunię św., oraz braku dostatecznej liczby szafarzy wyświęconych liturgia eucharystyczna nadmiernie by się przedłużyła.

No to wszystko gra. W najblizszej mi parafii  jest czasami tak ze 30 osób na Mszy, a i wtedy szafarz świecki rozdaje komunię razem
z proboszczem.
Jest to zgodne z ww orzeczeniem, bo:
- 30 to "szczególnie liczny udział wiernych"
- zaledwie jeden ksiądz to ewidentny "brak dostatecznej liczby szafarzy wyświęconych"
- gdyby nie ten szafarz (raczej szafarka, bo to przeważnie starsza pani -działaczka parafialna), to msza by się nadmiernie przedłuzyła (o całe dwie minuty)

Proboszcz również wyraźnie zastosował sie do ostatniego punktu, bo wyeliminował praktykę stałego korzystania z pomocy nadzwyczajnych szafarzy: korzysta z nich tylko w niedziele, a dni powszednie rozdaje sam.

Dziękuję za to wyjaśnienie, bo już się bałem, że to jakieś nadużycie. ;)



« Ostatnia zmiana: Marca 16, 2011, 16:54:35 pm wysłana przez Regiomontanus » Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
adaltare
Gość
« Odpowiedz #11 dnia: Marca 16, 2011, 17:21:16 pm »

Widzi Pan jak ważne jest radosne nastawienie.
Jest ono wręcz niezbędne do właściwego zrozumienia przepisów liturgicznych.
 
Zapisane
Serpico
aktywista
*****
Wiadomości: 654

« Odpowiedz #12 dnia: Marca 17, 2011, 09:20:44 am »

Może pełnić tę funkcję także wówczas, gdy z powodu szczególnie licznego udziału wiernych, którzy pragną przyjąć komunię św., oraz braku dostatecznej liczby szafarzy wyświęconych liturgia eucharystyczna nadmiernie by się przedłużyła.

No to wszystko gra. W najblizszej mi parafii  jest czasami tak ze 30 osób na Mszy, a i wtedy szafarz świecki rozdaje komunię razem
z proboszczem.
Jest to zgodne z ww orzeczeniem, bo:
- 30 to "szczególnie liczny udział wiernych"
- zaledwie jeden ksiądz to ewidentny "brak dostatecznej liczby szafarzy wyświęconych"
- gdyby nie ten szafarz (raczej szafarka, bo to przeważnie starsza pani -działaczka parafialna), to msza by się nadmiernie przedłuzyła (o całe dwie minuty)

Proboszcz również wyraźnie zastosował sie do ostatniego punktu, bo wyeliminował praktykę stałego korzystania z pomocy nadzwyczajnych szafarzy: korzysta z nich tylko w niedziele, a dni powszednie rozdaje sam.

Dziękuję za to wyjaśnienie, bo już się bałem, że to jakieś nadużycie. ;)


Nieżle mnie pan rozbawił taką "interpretacją". Niestety  posoborowie tak "myśli".
Zapisane
Morro
aktywista
*****
Wiadomości: 625


« Odpowiedz #13 dnia: Marca 19, 2011, 12:24:39 pm »

Jaka to diecezja? Bo jeżeli 30 osób to "szczególnie liczny udział wiernych", to w takim razie stabilna grupa 5 os. powinna wystarczyć do organizacji tridentiny hehe
Zapisane
Regiomontanus
aktywista
*****
Wiadomości: 3611


« Odpowiedz #14 dnia: Marca 21, 2011, 20:48:43 pm »

Jaka to diecezja? Bo jeżeli 30 osób to "szczególnie liczny udział wiernych", to w takim razie stabilna grupa 5 os. powinna wystarczyć do organizacji tridentiny hehe

Diecezja nie w Polsce.

Co do tradycji, to mamy w diecezji personalną parafię (jeszcze za czasów Jana Pawła II utworzoną). To z jednej strony oczywiście dobrze, bo można się cieszyć normalnym życiem parafialnym, ze wszystkimi sakramentami w starym rycie, a ponadto istnieje silna wspólnota ludzka.

Ale jest też druga strona medalu: stabilna grupa w naszej diecezji to nie 5, ale nieskończoność  :) Tzn. wszyscy, którzy chcą mszy tradycyjnej odsyłani są przez diecezję do w.w. parafii personalnej, i raczej nie ma szansy na celebrację KRR w jakimkolwiek innym kościele (zwłaszcza, że diecezja jest geograficznie raczej niewielka).

Powiem więcej: znam przypadki ludzi, którzy poszli sie poskarżyć do biskupa w sprawie nadużyć liturgicznych na NOM w pewnym kościele. Dostali radę, żeby się przenieść do parafii tradycyjnej. Tak w praktyce działa u nas  "ubogacanie" NOM przez KRR  :)
« Ostatnia zmiana: Marca 21, 2011, 20:53:50 pm wysłana przez Regiomontanus » Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
Strony: [1] 2 3 ... 9 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Nadzwyczajni szafarze « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!