Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 29, 2024, 09:35:03 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Msza św. Trydencka w literaturze polskiej (było: Temat na maturę ustną z języka polskiego)
« poprzedni następny »
Strony: 1 2 [3] 4 5 6 Drukuj
Autor Wątek: Msza św. Trydencka w literaturze polskiej (było: Temat na maturę ustną z języka polskiego)  (Przeczytany 25336 razy)
kjgeneral
bywalec
**
Wiadomości: 60

« Odpowiedz #30 dnia: Marca 01, 2009, 22:22:18 pm »

W kontekście powyższej wypowiedzi sądzę, że najlepszym tematem byłby jednak ten, którego się Pan boi ze względu na większy wkład pracy i brak czasu. Myślę o temacie zaproponowanym przez p. Fidelisa: "Msza św. Trydencka w literaturze polskiej". To temat nie tak "szczegółowy", więc nauczyciele może go zaakceptują i może nawet coś zrozumieją, jak im Pan wyłuszczy, co to takiego Msza trydencka. A jak ich Pan przy okazji uświadomi, że mogą i dziś uczestniczyć w Mszy Wszechczasów, to może i zyskamy kilku zwolenników NFRR  :D Można też wspomnieć o działaniach papieża, aby przywrócić MT współczesnemu Kościołowi, innymi słowy, jak Pan straci wątek zawsze będzie można zacząć mówić o tym, co doskonale Pan zna. I zrobić przy okazji reklamę Mszy Piusa V. Nauczyciele z zainteresowaniem wysłuchają, dowiedzą się czegoś, o czym, daję głowę, że nie mieli bladego pojęcia. Co również wpłynie korzystnie na Pana wynik końcowy.

Co do ogromu pracy, którego się Pan boi - myślę, że jej gros to wyszukanie, "wyłowienie" konkretnych dzieł literackich, w których temat Mszy trydenckiej pojawia się opisany nieco szerzej niż tylko marginalnie. Ale tu mogliby, mam nadzieję, pomóc forumowicze biegli w ojczystej literaturze (Pan Fidelis już zaczął, acz nieco ogólnikowo). Mając zaś konkretne namiary na odpowiednie dzieła - tylko siadać i pisać! (no, tego to już za Pana nikt nie zrobi  :))

Ja bym się zabrał właśnie za to!  8)
Zapisane
Zygmunt
Gość
« Odpowiedz #31 dnia: Marca 01, 2009, 22:29:39 pm »

Może trochę pomożemy umieszczając informacje o Mszy w konkretnych dziełach:
Józef Ignacy Kraszewski, Żywot i sprawy JMPana Medarda z Gołczwi Pełki, Warszawa 1964, s. 27 i 58.
« Ostatnia zmiana: Marca 01, 2009, 22:31:10 pm wysłana przez Zygmunt » Zapisane
wiridiana
aktywista
*****
Wiadomości: 1255


gg 5253636

Ad altare Dei
« Odpowiedz #32 dnia: Marca 01, 2009, 22:32:42 pm »

Na pewno w Nocach i dniach jest opis ślubu Bogumiła i Barbary w tym rycie ale chyba ubogi, na samym początku.
Zapisane
http://wiridiana.blogspot.com/
W wodospadach Twych kędziorów będę nurzać dłonie,
Szept namiętny zaplatając w pasma wokół skroni. Zacałuję blaski oczu zanim znów dzień wstanie.
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #33 dnia: Marca 01, 2009, 22:44:05 pm »

to ja podrzucę tu kolejny temat na maturę

Wyjasnij znaczenie slow 'Bog, Honor, Ojczyzna' na przykladzie Kazimierza Marcinkiewicza

copyright by PJO  ;D
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
Zygmunt
Gość
« Odpowiedz #34 dnia: Marca 01, 2009, 22:46:09 pm »

J.I. Kraszewski, Powrót do gniazda, Warszawa 1986, s. 59 - zwyczaj podchodzenia z pateną do ławy kolatorskiej i dawania jej do pocałowania. W "Złotym jabłku" tegoż autora jest o zajmowaniu miejsca w kościele. Nie podam stron, ale tam są tytuły rozdziałów.
Zapisane
JRWF
aktywista
*****
Wiadomości: 1291


« Odpowiedz #35 dnia: Marca 01, 2009, 23:52:53 pm »

Na starym forum był wątek z opisami Mszy trydenckiej w polskiej literaturze. Zdaje się, że zainicjował go Pan Fidelis. I z tego co pamiętam, to najwięcej "smakowitych kawałków" było przytoczonych z "Chłopów".
Zapisane
wiridiana
aktywista
*****
Wiadomości: 1255


gg 5253636

Ad altare Dei
« Odpowiedz #36 dnia: Marca 02, 2009, 00:02:12 am »

Jeszcze Caesar tu podował link do filmu który zdaje się jest ekranizacją jakiejś powieści.
Zapisane
http://wiridiana.blogspot.com/
W wodospadach Twych kędziorów będę nurzać dłonie,
Szept namiętny zaplatając w pasma wokół skroni. Zacałuję blaski oczu zanim znów dzień wstanie.
kjgeneral
bywalec
**
Wiadomości: 60

« Odpowiedz #37 dnia: Marca 02, 2009, 00:10:11 am »

No proszę! Jeszcze trochę i zaraz będzie Pan pracę miał niemal gotową  :D
Zapisane
Nathanael
Gość
« Odpowiedz #38 dnia: Marca 02, 2009, 08:57:47 am »

No proszę! Jeszcze trochę i zaraz będzie Pan pracę miał niemal gotową  :D

Łał... Pan Bartek podesłał mi już sporo materiałów do tematu o introitach, ale widzę, że przez pół dnia sporo się pozmieniało. Niestety, póki co, nie mogę wejść na to nieszczęsne archiwum starego forum i odszukać tematu, gdzie były podana litera z Mszą w NFRR w "tle" (choć trochę już informacji zostało podanych wyżej - za co jestem wdzięczny) :)

Jeśli dalej tak pójdzie, to chyba przekonam się do tematu zaproponowanego przez Pana Fidelisa :)
Zapisane
Fidelis
Gość
« Odpowiedz #39 dnia: Marca 02, 2009, 20:39:50 pm »

No proszę. Ale mi tu kadzą. :) A jak sobie tak od niechcenia. Przyznam, że zaproponowany przeze mnie temat nie jest łatwy. Wymaga dużego oczytania. Jest czasochłonny. "Chłopi" - owszem. Jest opowiadanie M. Dąbrowskiej "Ksiądz Filip" - tam są jakieś wzmianki. Jest coś w "Panu Tadeuszu"? A reszta? Ale gdyby tak poszerzyć temat o "MT w literaturze polskiej i publicystyce" i zająć się reakcją tejże na posoborowe zmiany liturgiczne - tu już doktorat. Ale i satysfakcyja wielka. Per aspera ad astra.
Zapisane
wiridiana
aktywista
*****
Wiadomości: 1255


gg 5253636

Ad altare Dei
« Odpowiedz #40 dnia: Marca 03, 2009, 14:48:55 pm »

Pan Tadeusz raczej nie. Na tyle na ile kocham to dzieło to nie przypominam sobie. Opis kawy i kawiarki owszem ;) ale liturgicznie to ubogo.
Zapisane
http://wiridiana.blogspot.com/
W wodospadach Twych kędziorów będę nurzać dłonie,
Szept namiętny zaplatając w pasma wokół skroni. Zacałuję blaski oczu zanim znów dzień wstanie.
dxcv
aktywista
*****
Wiadomości: 679

« Odpowiedz #41 dnia: Marca 03, 2009, 15:07:53 pm »

to ja podrzucę tu kolejny temat na maturę

Wyjasnij znaczenie slow 'Bog, Honor, Ojczyzna' na przykladzie Kazimierza Marcinkiewicza

copyright by PJO  ;D

Ja pisałem o nim swój licencjat, ale wtedy był jeszcze z żoną, więc nic ciekawego:D
Zapisane
Nathanael
Gość
« Odpowiedz #42 dnia: Marca 04, 2009, 14:06:14 pm »

Zaproponowałem dziś nauczycielce temat "Msza święta tzw. trydencka w literaturze polskiej". Była bardzo zaskoczona (pozytywnie!). Mówiła, że zawsze jak ktoś wybiera swój temat, to albo kupił gotową prezentację, albo jest on podobny to tych standardowych. Chce się pani "profesor" jeszcze skonsultować z innymi polonistami i księżmi uczącymi w szkole. Jestem dobrej myśli :)

Czy jest w stanie ktoś wyłowić temat o Mszy świętej trydenckiej w literaturze polskiej ze starego forum? Wyszukiwarka nie podaje dobrego wyniku.

Co do doktoratu - jeszcze mi do tego daleko =p

Zapisane
dxcv
aktywista
*****
Wiadomości: 679

« Odpowiedz #43 dnia: Marca 04, 2009, 14:15:11 pm »

Mi się kiedyś Msza trydencka wyłącznie z Trylogią Sienkiewicza (a raczej Hoffmana) kojarzyła. Najbardziej z jedną z ostatnich scen "Potopu", w której w czasie mszy rehabilitują Kmicica. No i śluby Jana Kazimierza w katedrze lwowskiej :)
Zapisane
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #44 dnia: Marca 04, 2009, 14:20:18 pm »

http://krzyz.ota.pl/archiwum/index.php?topic=2858
http://krzyz.ota.pl/archiwum/index.php?topic=2284.msg43984#msg43984
« Ostatnia zmiana: Marca 04, 2009, 14:22:28 pm wysłana przez Bartek » Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Strony: 1 2 [3] 4 5 6 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Msza św. Trydencka w literaturze polskiej (było: Temat na maturę ustną z języka polskiego) « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!