Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 25, 2024, 18:36:47 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231961 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Msza św. Trydencka w literaturze polskiej (było: Temat na maturę ustną z języka polskiego)
« poprzedni następny »
Strony: [1] 2 3 ... 6 Drukuj
Autor Wątek: Msza św. Trydencka w literaturze polskiej (było: Temat na maturę ustną z języka polskiego)  (Przeczytany 25456 razy)
Nathanael
Gość
« dnia: Lutego 28, 2009, 10:03:58 am »

Chciałem się poradzić szanownych użytkowników tego forum, czy warto wybrać taki (lub podobny temat) na maturę ustną z języka polskiego (prezentację):

"Literackość (a może poetyckość?) kolekt w Mszale Piusa V z 1570 roku. Omówienie na wybranych przykładach".

A może: "Źródła biblijne introitów w Mszale Piusa V z 1570 roku. Omówienie na wybranych przykładach"?

Co Państwo myślą? :)
Zapisane
prz
Gość
« Odpowiedz #1 dnia: Lutego 28, 2009, 10:08:01 am »

Jeżeli jakiemuś nauczycielowi będzie chciało się to analizować i Panu sprawdzać, jeżeli znajdzie Pan odpowiednią literaturę przedmiotu, to na pewno. Ja do swojej matury ustnej podszedłem dość minimalistycznie - niestety tutaj ciężka praca może przynieść tylko satysfakcję, bo ani punkty nie są do niczego przydatne, ani nie jest ciężko je zdobyć nawet z prostym i nie wymagającym wiele wysiłku tematem.
Zapisane
miki
aktywista
*****
Wiadomości: 683


« Odpowiedz #2 dnia: Lutego 28, 2009, 10:26:29 am »

Nathanael bierz ten temat, a potem opowiesz o minie nauczyciela... :D A tak poważnie mówiąc, trudno będzie znaleść moim zdaniem literaturę. Ale tutaj na forum, jest wielu, którzy wiedzą gdzie szukać... Więc może pomogą.
Zapisane
Taki sobie o...
wiridiana
aktywista
*****
Wiadomości: 1255


gg 5253636

Ad altare Dei
« Odpowiedz #3 dnia: Lutego 28, 2009, 10:52:18 am »

Cytuj
"Źródła biblijne
No rzeczywiście będzie ciężko znaleźć literaturę ;)

Myślę że ten drugi lepszy. Pierwszy będzie bardzo trudny. A nauczyciel musi się przygotować zaanalizować i sprawdzić. Tylko że ja też bym teraz w pespektywie pojechała po najmniejszej linii oporu i nie brała kościelnego tematu bo pamietam swoje męki z przygotowaniem takowego.
Ale dla przyjemności warto jak nie masz ciekawszych rzeczy do roboty. Poza tym matura to bzdura i pewnie jeszcze Ci zmienią przed więc się nie martw :D
Zapisane
http://wiridiana.blogspot.com/
W wodospadach Twych kędziorów będę nurzać dłonie,
Szept namiętny zaplatając w pasma wokół skroni. Zacałuję blaski oczu zanim znów dzień wstanie.
Nathanael
Gość
« Odpowiedz #4 dnia: Lutego 28, 2009, 12:43:35 pm »

Cytuj
"Źródła biblijne
No rzeczywiście będzie ciężko znaleźć literaturę ;)

Myślę że ten drugi lepszy.

Również optuję za tym drugim, bo wydaje mi się, że wiele literatury do niego nie potrzeba (Mszał z 1570 r. ---> teksty introitów, Mszał Pawła VI ---> dla zaznaczenia zmian w antyfonach i Pismo Święte + opisy danych niedziel [Najlepsze przykłady to Gaudete i Laetare]). No i sporo dobrych nagrań introitów jest w sieci + nutki spokojnie można znaleźć ---> wydaje mi się, że pozwoli to wywrzeć odpowiednie wrażenie estetyczne na komisji (muzyka i film + teksty z nutami. Ewentualnie mógłbym przytargać jakiś Mszał, albo mszalik).

Drugim plusem jest to, że podstawę mam już na NRL do tematu o introitach, no i że opracowanie go to sama przyjemność :)

Może ktoś zna jakieś pomocne teksty lub źródła? :>

---

Mam nadzieję, że jeżeli zaproponuję taki temat, to zostanie on przyjęty. Do połowy kwietnia mam czas na dostarczenie swojego tematu (wcześniej oczywiście konsultacja z nauczycielem).
Zapisane
Fidelis
Gość
« Odpowiedz #5 dnia: Lutego 28, 2009, 13:12:11 pm »

Gdym teraz zdawał maturę ( a może właściwiej byłoby napisać "maturę") wybrałbym sobie temat;
"Msza św. Trydencka w literaturze polskiej" Ot, po prostu. A jest tego sporo u Reymonta, Dąbrowskiej i innych naszych wielkich i pomniejszych.

Matura! To se ne vrati. Jak ja p. Nathanaelowi zazdroszę!
Zapisane
Nathanael
Gość
« Odpowiedz #6 dnia: Lutego 28, 2009, 13:49:31 pm »

Gdym teraz zdawał maturę ( a może właściwiej byłoby napisać "maturę") wybrałbym sobie temat;
"Msza św. Trydencka w literaturze polskiej" Ot, po prostu. A jest tego sporo u Reymonta, Dąbrowskiej i innych naszych wielkich i pomniejszych.

Wymagało by to więcej pracy i siedzenia w książkach, co jednak osobiście mi się nie uśmiecha ze względu na czas. Choć praca taka była by na pewno bardzo interesująca. Chodzi mi o to, aby było "łatwo, szybko, przyjemnie i z dobrym efektem", choć może nie do końca jest to dobre usposobienie.

Matura! To se ne vrati. Jak ja p. Nathanaelowi zazdroszę!

He, he... zadałbym kuriozalne pytanie, gdyby było ono "na serio": może chciałby Pan jakiś temat przygotować? :)
Zapisane
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #7 dnia: Lutego 28, 2009, 15:21:44 pm »

Źródła: w ogóle powinien wystarczyć Nowowiejski "Wykład liturgji" tomy III i V, a ambitniej to Jungmann "Missarium sollemnia". W szczególe (obrazy biblijne w introitach): "Rok liturgiczny" Dom Guerangera lub P. Parscha, "Sentire cum Ecclesia" S. M. Renaty od Chrystusa, "Liber sacramentorum" kard. Schustera, "The chants of the Vatican Gradual" Dom Johnera.

Tak na marginesie: schola nie zawsze śpiewa słowo w słowo Introit, który kapłan czyta przy ołtarzu :-) Gdy weszły w użycie pierwsze missalia plenaria, drogi kapłana i scholi się rozeszły. Bodaj raz zdarzyło się, że papież (Grzegorz XIII) powierzył paru majstrom unifikację propriów graduale i mszału, ale efekty ich pracy historia oceniła podobnie, jak za lat dziesiąt oceni mszał Pawła VI. Tak więc dziś ani Mszał Jana XXIII nie zawiera w każdym formularzu tych samych propriów, co Mszał Piusa V (bo ich brzmienie "w lepszej formie podano" na rozkaz Klemensa VIII), ani Graduał Rzymski jako oparty na źródłach przedtrydenckich nie każe śpiewać tekstu mszalnego wszędzie tak, jak w Mszale Piusa V. Przykłady: Introit niedzieli Gaudete i na św. Szczepana (jak widać, różnice nie są rewolucyjne ;-)

Pozdrawiam, no i życzę, by temat "się przyjął".

« Ostatnia zmiana: Lutego 28, 2009, 15:25:52 pm wysłana przez Bartek » Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Fidelis
Gość
« Odpowiedz #8 dnia: Lutego 28, 2009, 16:38:43 pm »


He, he... zadałbym kuriozalne pytanie, gdyby było ono "na serio": może chciałby Pan jakiś temat przygotować? :)

Drogi młody przyjacielu, rozumiem uśmieszek i fakt, ze nie rozmawiamy na serio, a ponieważ jak wnoszę jest Pan miłym chłopakiem i "naszym" więc poświęcę Panu chwilę. Niech Pan posłucha starego dziada. :)  Otóż, pracując ze studencką młodzieżą od trzech lat zauważam dramatyczny spadek poziomu maturzystów wynikający właśnie z tej nowej, zreformowanej tak zwanej matury, której elementem jest owa prezentacja z góry ustalonego tematu. Wyznaję starą szkołę; matura to stół zasłany zielonym suknem, komisja i petent odpowiadający na zadane pytania, po uprzednim pozytywnym zdaniu (trudnego) egzaminu pisemnego. Polski, matematyka, historia i język - tak jak drzewiej bywało.

To co Pan będzie zdawał to nie matura lecz maturka, matureczka. Właśnie "łatwo, szybko, przyjemnie i z dobrym efektem" a efekt jest taki, że ostatnie roczniki "nowo-maturowej " młodzieży nie wiedzą jakim językiem mówili starożytni Rzymianie, gdzie leży Szwecja a wyraz "odbudowa" dzielą na odbu - prefiks i dowa - sufiks. (sic!) Katastrofa! Żenada! No, ale skoro referowało się przygotowany temat (np. "Wpływ zorzy polarnej na ciążę u pingwinów") więc nic dziwnego.

Sytuacja jest jeszcze do zniesienia na starych uniwersytetach, ale to co się dzieje w Wyższych Szkołach Powiatowych i przeróżnych filiach (a dla dorobienia grosza mam kontakt i wgląd) to już nieprzyzwoitość.
W każdym razie Panu, jak sądzę, ta nieprzyzwoitość nie grozi. Powodzenia życzę.
Zapisane
Kamil
aktywista
*****
Wiadomości: 1368


« Odpowiedz #9 dnia: Lutego 28, 2009, 19:05:50 pm »

No cóż, ja zdawałem jeszcze starą maturę (przedostatni rocznik). Język Polski wcale nie był specjalnie trudny- pisemny to wypracowanie, ustny (jeśli ktoś nie był zwolniony)- losowało się zestaw pytań na które trzeba było odpowiedzieć- tu rzeczywiście było trudniej niż obecnie.
Oczywiście matura cały czas "ewoluowała", więc pewnie u schyłku "starej" nie była ona tym samym, czym była gdy zdawał ją pan Fidelis...
Zapisane
Nathanael
Gość
« Odpowiedz #10 dnia: Lutego 28, 2009, 19:07:19 pm »

Źródła: w ogóle powinien wystarczyć Nowowiejski "Wykład liturgji" tomy III i V, a ambitniej to Jungmann "Missarium sollemnia". W szczególe (obrazy biblijne w introitach): "Rok liturgiczny" Dom Guerangera lub P. Parscha, "Sentire cum Ecclesia" S. M. Renaty od Chrystusa, "Liber sacramentorum" kard. Schustera, "The chants of the Vatican Gradual" Dom Johnera.

A czy ktoś z Państwa posiada podane tytuły, oprócz Nowowiejskiego t. V? Missarum sollemnia niedawno przeszło mi obok nosa za 80zł (sprzedawca teraz chce sumy 250zł). Rok liturgiczny Parscha jest do kupienie w jakimś antykwariacie w sieci (kiedyś znalazłem na google adres - cena 150zł).

Dziękuję za wszelką pomoc i ciepłe słowa, szczególnie Panu Fidelisowi :)

Zapisane
kuba
Gość
« Odpowiedz #11 dnia: Lutego 28, 2009, 21:59:50 pm »

Hm, temat bardzo ciekawy, chyba drugi nawet ambitniejszy :)

powszechne jest kupowanie tematów, zresztą wystarczy minimalna wiedza o czym się mówi, żeby zdać, więc faktycznie ta matura niczego nie dowodzi. Sam miałem temat "Portrety świętych utrwalone w literaturze i sztuce. Przedstaw Twoje fascynacje i przemyślenia na wybranych przykładach" i z pomocą ss. Szymona Słupnika, Aleksego i Franciszka dostałem 20/20 punktów :)
Zapisane
Aqeb
aktywista
*****
Wiadomości: 2919

« Odpowiedz #12 dnia: Lutego 28, 2009, 22:08:33 pm »

Cytuj
To co Pan będzie zdawał to nie matura lecz maturka, matureczka. Właśnie "łatwo, szybko, przyjemnie i z dobrym efektem" a efekt jest taki, że ostatnie roczniki "nowo-maturowej " młodzieży nie wiedzą jakim językiem mówili starożytni Rzymianie, gdzie leży Szwecja a wyraz "odbudowa" dzielą na odbu - prefiks i dowa - sufiks. (sic!) Katastrofa! Żenada! No, ale skoro referowało się przygotowany temat (np. "Wpływ zorzy polarnej na ciążę u pingwinów") więc nic dziwnego.
Ze mną chyba aż tak nie jest, chociaż moja matureczka-prezentacyjka była o języku i stylu felietonów Korwin-Mikkego. Ale gdybym zdawał maturę z Pana czasów to byłoby chyba ze mną jeszcze mniej źle, czyli lepiej. Ale jak ktoś mi zarzuca nie tyle nową maturę ile ""rocznik matury giertychowskiej" to odpowiadam, że nie było najgorzej bo matura z historii o Niemcach była :).
Zapisane
"Ilekroć walczymy z pychą świata czy z pożądliwością ciała albo z heretykami, zawsze uzbrójmy się w krzyż Pański. Jeśli szczerze powstrzymujemy się od kwasu starej złośliwości, to nigdy nie odejdziemy od radości wielkanocnej." Św. Leon Wielki
wiridiana
aktywista
*****
Wiadomości: 1255


gg 5253636

Ad altare Dei
« Odpowiedz #13 dnia: Lutego 28, 2009, 23:21:19 pm »

Cytuj
Sytuacja jest jeszcze do zniesienia na starych uniwersytetach
Poziom każdego rocznika kolejnego na prawie jest coraz gorsi. Profesorowie się załamują ;) Kiedy ze mną na roku studiuje chłopak który miał z matury amnestię i mimo że go bardzo lubię jako dobrego kolegę z klasy to jednak wybitny nie był.
Zresztą ja też przeżywam szok jak się ludzie np pytają profesora czy mogą pisać piórem swoje notatki ;)





Zapisane
http://wiridiana.blogspot.com/
W wodospadach Twych kędziorów będę nurzać dłonie,
Szept namiętny zaplatając w pasma wokół skroni. Zacałuję blaski oczu zanim znów dzień wstanie.
Thomas
Gość
« Odpowiedz #14 dnia: Lutego 28, 2009, 23:24:48 pm »

Cytuj
ludzie np pytają profesora czy mogą pisać piórem swoje notatki
to chyba jasne: przez pierwszy semestr tylko ołówkiem!
Zapisane
Strony: [1] 2 3 ... 6 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Msza św. Trydencka w literaturze polskiej (było: Temat na maturę ustną z języka polskiego) « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!