Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 19, 2024, 20:40:06 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231948 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Radio Maryja
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 25 26 [27] 28 Drukuj
Autor Wątek: Radio Maryja  (Przeczytany 103711 razy)
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #390 dnia: Sierpnia 28, 2021, 18:34:10 pm »

Śmieszy mnie wszechstronność dyrektora Radia Maryja. Dziś w katechezie o 9:30 rozwijał temat: "zasada pomocniczości" to inaczej "pomoc".
Muszę się przyznać, że trudno mi było to pojąć. Ktoś mi pomoże?


To jest ta katecheza:

KATECHEZA: WSPÓLNOTA LUDZKA
(...)
https://www.radiomaryja.pl/multimedia/katecheza-wspolnota-ludzka-2/

Ciekawa katecheza o wzajemnej pomocy, życie w społeczności i zasada pomocniczości a nie kolektywizmu.

Zasada pomocniczości - zasada mówiąca o tym, że każdy szczebel władzy powinien realizować tylko te zadania, które nie mogą być skutecznie zrealizowane przez szczebel niższy lub same jednostki działające w ramach społeczeństwa.

Zasada pomocniczości po raz pierwszy została sformułowana pod koniec XIX w. przez papieża Leona XIII w encyklice Rerum novarum i była odpowiedzią na idee głoszone przez zwolenników socjalizmu5.

... ciekawe opracowanie w tym temacie tu:

https://bazhum.muzhp.pl/media/files/Resovia_Sacra_Studia_Teologiczno_Filozoficzne_Diecezji_Rzeszowskiej/Resovia_Sacra_Studia_Teologiczno_Filozoficzne_Diecezji_Rzeszowskiej-r2006-t13/Resovia_Sacra_Studia_Teologiczno_Filozoficzne_Diecezji_Rzeszowskiej-r2006-t13-s311-321/Resovia_Sacra_Studia_Teologiczno_Filozoficzne_Diecezji_Rzeszowskiej-r2006-t13-s311-321.pdf

Zasada pomocniczości w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej
(...)
https://www.infor.pl/prawo/konstytucja/omowienie-konstytucji/76857,Zasada-pomocniczosci-w-Konstytucji-Rzeczypospolitej-Polskiej.html
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 28, 2021, 18:37:22 pm wysłana przez Anna M » Zapisane
Fideliss
aktywista
*****
Wiadomości: 931

« Odpowiedz #391 dnia: Grudnia 04, 2021, 11:00:40 am »

Mija 30 lat od powstania Radia Maryja i TVTrwam. Dzisiaj rocznica. 30 lat minęło jak jeden dzień.

Może jakieś ogólne podsumowanie, uwagi? Zaznaczę tylko, że na stare lata coraz częściej słucham i oglądam. Moje dawniejsze krytyczne uwagi uległy pewnej zmianie, ale podobno tylko krowa nie zmienia poglądów.
Zapisane
Regiomontanus
aktywista
*****
Wiadomości: 3616


« Odpowiedz #392 dnia: Grudnia 04, 2021, 12:49:02 pm »

Może jakieś ogólne podsumowanie, uwagi?

Ja tam myślę, że trzeba się bardzo cieszyć, że te media powstały i działają. Założyciel ma swoje wady, ale któż ich nie ma?

Kiedyś, bardzo dawno temu, kiedy jeszcze zaglądałem na portal GW, pamiętam, że nie było tam praktycznie dnia bez zjadliwie krytycznego artykułu o Radiu Maryja.  Była to wręcz jakaś surrealistyczna mania.

Wtedy, choć nie słuchałem RM, stałem się niejako automatycznie sympatykiem o. Rydzyka i jego działalności. Mogę śmiało powiedzieć, że to Adam Michnik przekonał mnie, abym polubił ojca dyrektora  :)
« Ostatnia zmiana: Grudnia 04, 2021, 13:04:11 pm wysłana przez Regiomontanus » Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
Filip S
aktywista
*****
Wiadomości: 972


« Odpowiedz #393 dnia: Grudnia 04, 2021, 13:28:02 pm »

Odnoszę wrażenie że kiedyś Radio Maryja, TV Trwam i Nasz Dziennik były mediami prezentującymi znacznie lepszą jakość tematyczną, może dlatego były zjadliwie atakowane nie tylko przez liberalno-lewicowy mainstream ale również przez członków episkopatu z kard. Glempem na czele. Obecnie media o. Rydzyka stały się irytującą, prorządową gadzinówką tylko odrobinę bardziej znośną niż TVP. Swoją drogą to ciekawe zagadnienie na ile rady nadzoru ustanowione dla Radia Maryja przez episkopat wpłynęły na pogorszenie się prezentowanej tam ramówki.
« Ostatnia zmiana: Grudnia 04, 2021, 13:47:58 pm wysłana przez Filip S » Zapisane
Fideliss
aktywista
*****
Wiadomości: 931

« Odpowiedz #394 dnia: Grudnia 04, 2021, 14:17:21 pm »

re. Regiomontanus'
Pan Regiomontanus jak zawsze przy mnie. Podzielamy poglądy. Pozdrawiam.


re. Filip S.

Obecnie media o. Rydzyka stały się irytującą, prorządową gadzinówką tylko odrobinę bardziej znośną niż TVP.

O la, la! No to ładnie pan pojechał! Jeśli nie ten rząd i TVP, które popieram i lubię , to co? Co pan mi zaproponuje? Wielce byłbym wdzięczny za oświecenie w tym temacie.
Bo wi pan, jo taki cimniok jeztym i chyntnie bym się poduczył.





Zapisane
Filip S
aktywista
*****
Wiadomości: 972


« Odpowiedz #395 dnia: Grudnia 04, 2021, 14:40:40 pm »

Obecnie media o. Rydzyka stały się irytującą, prorządową gadzinówką tylko odrobinę bardziej znośną niż TVP.

O la, la! No to ładnie pan pojechał! Jeśli nie ten rząd i TVP, które popieram i lubię , to co? Co pan mi zaproponuje? Wielce byłbym wdzięczny za oświecenie w tym temacie.
Bo wi pan, jo taki cimniok jeztym i chyntnie bym się poduczył.

Mam zdecydowane poglądy tożsamościowe ale nie lubię malowanych narodowców a'la Konfederacja. Do PiSu/Solidarnej Polski mocno mi nie po drodze chociaż w ostatnich wyborach głosowałem na ich i chyba nadal będę to robił z powodu braku lepszej alternatywy. No właśnie... Uważam że polscy tożsamościowcy/narodowcy/antysystemowi prawicowcy itp. powinni głosować na obecny obóz rządzący gdy na karcie do głosowania nie ma lepszego wyboru (jak obecnie) natomiast pod żadnym pozorem nie powinni PiSu/Solidarnej Polski popierać w sposób aktywny tak jak to robi ostatnio pan Bąkiewicz. Dzisiejsza ekipa rządząca jest po prostu obiektywnie mniejszym złem, coś jak Gomułka w porównaniu do Bermana albo Moczar na tle Jaruzelskiego i w ten właśnie sposób powinna być traktowana. Jeśli zaś chodzi o TVP to niech nauczy się robić nieco bardziej wysublimowaną intelektualnie propagandę bo serio tego nie można oglądać, nawet tak odsobaczany przez nas TVN/Onet/WP potrafią w sposób mniej siermiężny (a przez to bardziej skuteczny) sączyć odbiorcom do głów własną agendę.
« Ostatnia zmiana: Grudnia 04, 2021, 14:56:05 pm wysłana przez Filip S » Zapisane
Fideliss
aktywista
*****
Wiadomości: 931

« Odpowiedz #396 dnia: Grudnia 04, 2021, 15:25:44 pm »

re. Filip S.

Dziękuję. No to już lepiej, ale mało z tego rozumiem. Popieram, ale nie popieram, jest mi po drodze, ale nie po drodze, powinni, nie powinni . . . . . W każdym razie; gratias ago pro responsum.

Można by jeszcze dłużej o naszych preferencjach politycznych, ale tu ma być o RM.

Jednak , nie sadzę żeby ten obgadany temat dalej chwycił.....

Obstaję przy swoim ; RM i TVTrwam w obecnej sytuacji i kryzysie KK są jak najbardziej ok. Popieram, oglądam . . .  a zresztą dałem temu wyraz w swoim wątku "Metamorfoza".
I ta metamorfoza pogłębia się. Coraz rzadziej bywam na MT, konweniuje mi mój parafialny NOM. I inaczej zaczynam widzieć pewne sprawy z tzw tradycją,  liturgią i wiarą związane.
Doctrina multiplex, veritas una.
Tylko kto ma monopol na tę veritas?





Zapisane
Filip S
aktywista
*****
Wiadomości: 972


« Odpowiedz #397 dnia: Grudnia 04, 2021, 15:52:05 pm »

re. Filip S.

Dziękuję. No to już lepiej, ale mało z tego rozumiem. Popieram, ale nie popieram, jest mi po drodze, ale nie po drodze, powinni, nie powinni . . . . . W każdym razie; gratias ago pro responsum.
Inaczej, głosuję ale nie popieram. Gdyby wykrystalizowała się w Polsce jakaś formacja polityczna autentycznie tożsamościowa i narodowa typu grecki Złoty Świt albo węgierski Jobbik to wówczas z pełnym przekonaniem byłbym jej zwolennikiem. Pseudo-narodowcy z Konfederacji są u mnie skreśleni na zawsze za sprzedanie swojej du...szy liberalnym, korwinistycznym kucom i personalne rejterady do PiSu.

Obstaję przy swoim ; RM i TVTrwam w obecnej sytuacji i kryzysie KK są jak najbardziej ok. Popieram, oglądam . . .  a zresztą dałem temu wyraz w swoim wątku "Metamorfoza".
I ta metamorfoza pogłębia się. Coraz rzadziej bywam na MT, konweniuje mi mój parafialny NOM. I inaczej zaczynam widzieć pewne sprawy z tzw tradycją,  liturgią i wiarą związane.
Doctrina multiplex, veritas una.
Tylko kto ma monopol na tę veritas?
Media o.Rydzyka to taki katolicyzm ludyczno-posoborowy, nie zrobią absolutnie nic aby chociaż symbolicznie wspomóc prześladowany ruch Tradycji tylko serwilistycznie łaszą się do biskupów, nawet tych mocno skompromitowanych w stylu Petza, Janiaka i dawniej Wielgusa.
Zapisane
Fideliss
aktywista
*****
Wiadomości: 931

« Odpowiedz #398 dnia: Grudnia 04, 2021, 16:19:02 pm »

Media o.Rydzyka to taki katolicyzm ludyczno-posoborowy, nie zrobią absolutnie nic aby chociaż symbolicznie wspomóc prześladowany ruch Tradycji tylko serwilistycznie łaszą się do biskupów, nawet tych mocno skompromitowanych w stylu Petza, Janiaka i dawniej Wielgusa.

I z tą obserwacja w zupełności się zgadzam

W mediach o. Rydzyka przeszkadzają mi te współczesne "religijne" pioseneczki , ten (epitet) modernizm, a brakuje mi chorału gregoriańskiego, muzyki organowej i odniesienia się do . . . łacińskiej przeszłości.
No, jest też wiele innych wad . . . . ALE . . w sumie, w obecnej sytuacji, lepszy rydz niż nic.
Konkluzja;
w obecnej sytuacji RM pełni bardzo ważną rolę, ale . . . . . wymaga poprawek. 
Zapisane
Pentuer
aktywista
*****
Wiadomości: 854

« Odpowiedz #399 dnia: Grudnia 04, 2021, 22:43:10 pm »

Co drugi tydzień bywam u mej Rodzicielki. Mama słucha wyłącznie RM, a w TV - TVTrwam i z rzadka coś innego. Chorał gregoriański nadają w RM ok. południa (wiem z autopsji), niestety nie potrafię powiedzieć, czy codziennie.

Ja u siebie w W-wie słucham RM udając się na nocny spoczynek, miło jest budzić się przy jutrzni, a ok. 8-ej rano posłuchać Godzinek do MB Nieustającej Pomocy.

Poprawki (i to niemało) przydałyby się. Tu zgoda Panie Fidelissie. Wątpię, żeby zaczęto tam propagować Tridentinę, ale powrót (w liturgii) do tego pogardzanego i wykpiwanego "ludowego" Kościoła bł. Prymasa Wyszyńskiego sprzed pół wieku (w którym sam się formowałem) - tego można oczekiwać i tego mi w RM i TVTrwam brakuje.

O samym o. T. Rydzyku nie mam najlepszego zdania. Zrobił niewątpliwie wiele dobrego, ale... on także należy do korporacji zwanej KK w Polsce.

PS Właśnie wróciłem z Mszy św. w w-wskim przeoracie w Radości. Na kazaniu usłyszałem - od 12 grudnia mogą już oficjalnie pojawić się na NOMach szafarki  Ciała Pańskiego. Ciekawe, co RM na to? Słuchacze(-czki) z pewnością w większości będą przeciw, ale (powiem spiskowo) czy o. Rydzyk i jego media dostaną koncesję na umiarkowaną krytykę?
« Ostatnia zmiana: Grudnia 04, 2021, 23:08:58 pm wysłana przez Pentuer » Zapisane
Ecclesia ibi est, ubi fides vera est - (S. Hieronymus, Ecclesiae Doctor)
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #400 dnia: Grudnia 05, 2021, 14:48:07 pm »

(...)
PS Właśnie wróciłem z Mszy św. w w-wskim przeoracie w Radości. Na kazaniu usłyszałem - od 12 grudnia mogą już oficjalnie pojawić się na NOMach szafarki  Ciała Pańskiego. Ciekawe, co RM na to? Słuchacze(-czki) z pewnością w większości będą przeciw, ale (powiem spiskowo) czy o. Rydzyk i jego media dostaną koncesję na umiarkowaną krytykę?

Do praktycznego zastosowania tego jeszcze jest kawałek bo po pierwsze Rzym nie udostępnił jeszcze obrzędu udzielania posług kobietom i nie ma tego jak zrobić.

"Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów ma wydać odpowiednio zmodyfikowane łacińskie wydanie Obrzędów ustanowienia lektorów i akolitów, które pozwoli przygotować wersję polską."

https://www.niedziela.pl/artykul/74881/Wchodzi-w-zycie-dekret-dotyczacy-stalego

Po drugie Dekret pozwala biskupom, a biskupi będą decydować. Pożyjemy, zobaczymy.
Zapisane
Pentuer
aktywista
*****
Wiadomości: 854

« Odpowiedz #401 dnia: Grudnia 06, 2021, 21:57:28 pm »

Bardzo dziękuję Pani Mamie za odpowiedź.

Na Święta Bożego Narodzenia znowu pojadę do mej Mamy staruszki, do małej miejscowości, gdzie o Tridentinie nikt nie słyszał. Nie wiem, jak bym zareagował widząc przed "ołtarzem" jakieś niewiasty podające ciasteczka.

Zapisane
Ecclesia ibi est, ubi fides vera est - (S. Hieronymus, Ecclesiae Doctor)
Hubertos
aktywista
*****
Wiadomości: 816


Swiecki katolik ;)

« Odpowiedz #402 dnia: Grudnia 06, 2021, 23:11:58 pm »

Bardzo dziękuję Pani Mamie za odpowiedź.

Na Święta Bożego Narodzenia znowu pojadę do mej Mamy staruszki, do małej miejscowości, gdzie o Tridentinie nikt nie słyszał. Nie wiem, jak bym zareagował widząc przed "ołtarzem" jakieś niewiasty podające ciasteczka.


Pan raczy zartowac. Novus to wynalazek 52-letni. Nawet moja 58-letnia Mama pamieta, ze kiedys Msza byla "jakas" inna :) Chyba wszyscy w tej wiosce na covida nie wymarli?
Zapisane
Nie jestem osoba duchowna - ale bylem w zakonie :D
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #403 dnia: Stycznia 09, 2022, 18:20:00 pm »

Warto przypomnieć:
https://www.youtube.com/watch?v=pDRd8BH6aIQ
Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
mac
aktywista
*****
Wiadomości: 1227


sługa Boży Pius XII

« Odpowiedz #404 dnia: Stycznia 09, 2022, 19:56:08 pm »

To jest ciekawe. Człowiek agent PRL-owskich służb MZW, a jednak mówi z sensem. Może dla tego....
Zapisane
"Przyglądając się dzisiejszemu Kościołowi (kler-liturgia-teologia) tradycyjny katolik najpierw się oburza, potem trwoży a w końcu wybucha śmiechem."
Strony: 1 ... 25 26 [27] 28 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Radio Maryja « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!