Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 26, 2024, 13:25:57 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231961 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Koszyczek wielkanocny
« poprzedni następny »
Strony: [1] Drukuj
Autor Wątek: Koszyczek wielkanocny  (Przeczytany 1625 razy)
Młody Zgred
bywalec
**
Wiadomości: 81

« dnia: Kwietnia 16, 2022, 13:46:42 pm »

W związku z dzisiejszym dniem zacząłem rozmyślać o zwyczaju święconki. Mam pewien dysonans. Z jednej strony cieszę się, że w kościołach jest więcej ludzi. Ktoś może po wielu latach pójść do spowiedzi i zacząć swoją drogę do powrotu na właściwe tory duchowe. A z drugiej przypomina mi różne starożytne pogańskie kulty. Nie chodzi mi o sam obrzęd, a nastawienie ludzi. I przynajmniej ja zauważyłem (nie robiłem żadnych badań na szeroką skalę ,więc nie mogę stwierdzić, że tak nie jest), że księża są wtedy bardzo poprawni dla wszystkich. Więc miotam się z jednej na drugą i nie wiem do końca co o tym myśleć.
Może ktoś na forum zna ten problem lub miał podobne myśli?
Zapisane
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #1 dnia: Kwietnia 16, 2022, 17:37:54 pm »

Chyba opadły Pana skrupuły inspirowane kikokarmenatem albo jakimś protestanckim vel charyzmatyckim fundamentalizmem. Ludzie są stworzeniami duchowo-cielesnymi i siłą rzeczy muszą mieć materialne wyrażenie duchowego nastawienia. Nawet jak się nie naprzykrzają zbytnio Panu Bogu to przy takiej okazji otrą się o Sacrum. Nadto starożytne obrzędy poświęceń ustanowione przez Kościół nie mogą być sprzeczne z Magisterium.
Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
adaltare
rezydent
****
Wiadomości: 339

« Odpowiedz #2 dnia: Kwietnia 16, 2022, 18:44:47 pm »

W koszyczku należy umieścić.
Jajeczko szt. 2 (zwane pisanką)
Kiełbaskę, preferuje krakowską.
chrzan
ciasto świąteczne.
To niezbędne minimum.
Zapisane
Kryzys Kościoła to kryzys odpowiedzialności biskupów.
Urban
uczestnik
***
Wiadomości: 134

« Odpowiedz #3 dnia: Kwietnia 17, 2022, 12:30:26 pm »

Znałem kapłana (zmarł rok temu), który w Wielką Sobotę logował się w konfesjonale i wyłapywał duszyczki. Tyle ode mnie.
Zapisane
Urban
uczestnik
***
Wiadomości: 134

« Odpowiedz #4 dnia: Kwietnia 08, 2023, 16:09:52 pm »

Cytuj
Ks. biskup Łukomski kazał w swojej diecezji łomżyńskiej zastosować następujące kary: „Rozporządzam, aby na znak smutku i żałoby w parafjach o znaczniejszej ilości głosów, oddanych na listy socjalistów, wyzwolenia lub t. zw. stronnictw chłopskich, zaniechano odbycia uroczystej procesji rezurekcyjnej. Parafje, których zarządzenie dotyczy, wskażę osobno. We wszystkich zaś parafjach zabraniam święcenia wielkanocnego w tych miejscowościach, w których oddano głosy na listy stronnictw wyżej wymienionych. Wyborcy, mający sumienie obciążone tą ciężką winą, niech wejdą w siebie, by zrozumieli dobrze wielkość swojego przewinienia. Całując zaś w dnie ostatnie Wielkiego Tygodnia wizerunek Ukrzyżowanego, wyłożony w kościele do adoracji, niech wspomną na pocałunek przeniewiercy Judasza.
Niech z żalem głębokim przeproszą Jezusa za niewierność, Mu okazaną i niech Mu złożą obietnicę zerwania stanowczego z tymi, którzy do tego zaprzaństwa podstępnie ich namówili. Nadto zachowanie się katolików wyborców list socjalistycznej, wyzwoleńczej i stronnictw chłopskich wykazało, w jak wielkiem niebezpieczeństwie znajdują się ich dusze. Jeżeli słowo przygodnego agenta wystarczyło na to aby tych wyborców poróżnić z zasadami Kościoła Chrystusowego, to katolicy tacy ani się spostrzegli, jak już weszli na drogę utraty wiary.

Źródło: Dzwon Niedzielny, numer 16 z 1928 r. https://jbc.bj.uj.edu.pl/dlibra/doccontent?id=315014
Zapisane
Kefasz
aktywista
*****
Wiadomości: 3938


Amen tako Bóg daj, byśmy wszyscy poszli w Raj.

ministrantura śpiewniki tradycja->
« Odpowiedz #5 dnia: Kwietnia 09, 2023, 18:20:29 pm »

Wpis powyżej pana jwk+1
Słowa Łukomskiego -1
To jest najprostsza droga do zlaicyzowania reszty społeczeństwa.
Zapisane
Stare jest lepsze Ł5,39
liczne stare książki->http://chomikuj.pl/Pjetja
Z forum amerykańskich tradycjonalistów:
Oto zwyczajowe napomnienie: unikaj żarliwości; krytykuj zasady, nie ludzi.
Bądź rozróżniający, lecz nie czepialski. Bądź pouczający lecz nie zgryźliwy. Bądź zasadniczy, zamiast natarczywy.
Strony: [1] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Koszyczek wielkanocny « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!