Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 16, 2024, 23:06:12 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231934 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Czy płacenie abonamentu RTV jest grzechem?
« poprzedni następny »
Strony: [1] 2 Drukuj
Autor Wątek: Czy płacenie abonamentu RTV jest grzechem?  (Przeczytany 12728 razy)
Zygmunt
Gość
« dnia: Lutego 26, 2009, 12:52:14 pm »

Płacenie abonamentu to czynne wspieranie publicznych środków przekazu (za komuny ktoś powiedział rażenia). Jeśli w telewizji jako gwiazdy występują jawnogrzesznicy, jeśli programy bywają grzeszne, jeśli propagowane bywają treści niekatolickie, to czy nie jest grzechem dawanie pieniędzy na działalność tej instytucji?
« Ostatnia zmiana: Lutego 26, 2009, 12:59:12 pm wysłana przez Zygmunt » Zapisane
OPen
Gość
« Odpowiedz #1 dnia: Lutego 26, 2009, 14:30:37 pm »

póki co ((być może już niedługo to potrwa) abonament rtv jest obowiązkową daniną publiczną i nie ma wyboru. tak skonstruowane jest prawo. Kościół opowiada się za płaceniem podatków. Niepłacenie tego, co "cesarskie", wynikające nie z biedy, ale z kombinowania i uciekania przed fiskusem, Kościół piętnuje (ponieważ to wątek p.Zygmunta, więc próbuję przypomnieć sobie źródło: zdaje się Rerum novarum oraz Centesimus annus, z pewnością jest ich więcej, może sobie przypomnę  :)).
To, co oferuje tv publiczna nie musi nam się podobać. Niestety różnica między nią, a platformami cyfrowymi jest taka, że jeśli ich sobie nie życzymy, to nie musimy ich kupować, a tu wystarczy mieć odbiornik rtv i zobowiązanie do zapłaty powstaje.
Płacenie abonamentu nie wydaje się być grzechem, bo 1) wykonujemy zobowiązanie wobec państwa nam narzucone, a rtv robi nie tylko złe rzeczy (choćby tzw. misja, kultura, etc...) (jeśli tak nie jest, to cofam to zdanie - nie oglądam tv zwykle, a "tvpis" już szczególnie); 2) kwestia naszej woli - przecież nie chcemy zła, które może pochodzić z instytucji, na którą mamy jednak obowiązek łożyć, choć jesteśmy świadomi, że ono się może dziać. Ma być ona jednak dobrem wspólnym obywateli - przynajmniej w założeniu. A cnota sprawiedliwości obliguje nas do udziału, jak i daje prawo partycypacji w dobru wspólnym.
Zniesienie abonamentu rtv najpewniej rozwiązałoby sprawę takich rozterek.
Zapisane
Zygmunt
Gość
« Odpowiedz #2 dnia: Lutego 26, 2009, 15:30:00 pm »

Dziękuję za odpowiedź. Jedna drobna uwaga - posiadanie telewizora nie jest obowiązkowe, więc jeśli dowolność istnieje, to abonamentu chyba nie należy rozumieć jako obowiązkowego podatku?
Zapisane
OPen
Gość
« Odpowiedz #3 dnia: Lutego 26, 2009, 15:54:30 pm »

zgadza się, napisałem:

Cytuj
wystarczy mieć odbiornik rtv i zobowiązanie do zapłaty powstaje.


więc: nie ma (zarejstrowanego  ;) ) odbiornika - nie ma obowiązku.
Zapisane
Zygmunt
Gość
« Odpowiedz #4 dnia: Lutego 26, 2009, 16:03:14 pm »

Tu jest jasność, ale czy wobec tego można abonament rozumieć jako podatek i odnosić do sprawy słynne słowa Chrystusa?
Zapisane
OPen
Gość
« Odpowiedz #5 dnia: Lutego 26, 2009, 16:15:31 pm »

myślę, że tak. zgodzimy się chyba, że przyjęcie spadku, darowizny, nagrody jakiejkolwiek, wykonanie określonej przez prawo czynności  rodzi zobowiązania podatkowe. ale nie musimy ich przyjmować - wtedy takiego obowiązku nie ma. telewizora też można nie kupować...
Zapisane
Zygmunt
Gość
« Odpowiedz #6 dnia: Lutego 26, 2009, 16:21:27 pm »

Dziękuję Ojcu za odpowiedź.
Co do podatku za oddychanie, to jest takowy - nazywa się chyba klimatyczny.
Zapisane
OPen
Gość
« Odpowiedz #7 dnia: Lutego 26, 2009, 16:28:49 pm »

wszystko w granicach rozsądku. kiedy będą kazali płacić za oddychanie (dosłownie), to już jest roztropny powód nieposłuszeństwa obywatelskiego. Vide choćby De regno Tomasza z Akwinu.
Zapisane
OPen
Gość
« Odpowiedz #8 dnia: Lutego 26, 2009, 16:46:34 pm »

jeśli wywołuje to zagrożenie życia, wolności wyznawania wiary i naprawdę nie ma innych dróg rozwiązania problemu, to myślę, że tak. ale każdą sytuację należy rozpatrywać indywidualnie.
Zapisane
emircoo
uczestnik
***
Wiadomości: 109

« Odpowiedz #9 dnia: Lutego 26, 2009, 17:16:01 pm »

Bodajże Silvio Berlusconi stwierdził, że obywatel szukający luk w systemie podatkowym jest dobrym obywatelem...

Dla mnie państwo jest złodziejem, który zabiera połowę zarobionych przeze mnie pieniędzy. Uważam, że obywatelskim obowiązkiem jest unikać płacenia podatków jak tylko się da. Dobry mąż i ojciec w czasie konfrontacji ze złodziejem na ulicy nie dziękuje mu za możliwość złożenia jałmużny, ale walczy o swoją własność. Tak samo jest ze złodziejem, któremu na imię fiskus - pieniądze mąż zarabia dla swojej rodziny, a nie dla złodzieja. Niezależnie od tego, czy złodziej jest młodym łobuzem, czy urzędem skarbowym...
Zapisane
OPen
Gość
« Odpowiedz #10 dnia: Lutego 26, 2009, 17:25:53 pm »

mogę tylko powiedzieć, że rozumiem to (na studiach należałem do KoLibra). ale pozwolicie Państwo, że w polityczne dyskusje wchodził nie będę.
Zapisane
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #11 dnia: Lutego 27, 2009, 08:43:10 am »

to czy nie jest grzechem dawanie pieniędzy na działalność tej instytucji?

wpłacanie panstwu i LPRowi oraz Samoobronie zbędnych, niekoniecznych danin zakrawa na grzech głupoty
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
Angelus Silesius
aktywista
*****
Wiadomości: 586


I'm gonna make him an offer he can't refuse

« Odpowiedz #12 dnia: Lutego 27, 2009, 19:37:02 pm »

Przygarnijcie emeryta pod dach i na niego rejestrujcie odbiorniki RTV. Emeryci nie płacą.  ;)
Zapisane
"Religijny liberalizm pozbawia nas męczenników i misjonarzy, pozostawiając jedynie osoby kupczące religią, którym wtórują kobzy głoszące pokój w słowach, a nie w czynach!" abp Marcel François Lefebvre
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #13 dnia: Lutego 28, 2009, 00:01:58 am »

Przygarnijcie emeryta pod dach i na niego rejestrujcie odbiorniki RTV. Emeryci nie płacą.  ;)

czyli najlepiej Andrzeja Czumę

:)

Nie dość, że emeryt, to jeszcze ma praktykę w niepłaceniu tu i ówdzie

:p
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #14 dnia: Lutego 28, 2009, 09:28:14 am »

Przygarnijcie emeryta pod dach i na niego rejestrujcie odbiorniki RTV. Emeryci nie płacą.  ;)

Niestety - PROSZĘ DOCZYTAĆ PRZEPISY...
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Strony: [1] 2 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Czy płacenie abonamentu RTV jest grzechem? « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!