Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Lipca 14, 2024, 12:41:46 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
232262 wiadomości w 6635 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: komunia na rękę
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 9 10 [11] 12 13 ... 20 Drukuj
Autor Wątek: komunia na rękę  (Przeczytany 98142 razy)
porys
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 2650


« Odpowiedz #150 dnia: Lutego 12, 2010, 18:56:28 pm »

Kiedys czytałem o takiej historii gdzieś w Niemczech, ze stały diakon udzielający Komunii zauważył, że jeden gość - który własnie dostał Komunię w łapę, chowa ją do kieszeni. Zareagował, każąc mu ją przyjąć do ust - albo oddać. Ten się nie zgodził i .... doszlo do rękoczynów. Skończyło się to podobno tak, że diakon miał sprawę karną za naruszenie nietykalności cielesnej.
Zapisane
zdewirtualizować awatary
romeck
aktywista
*****
Wiadomości: 1710


« Odpowiedz #151 dnia: Lutego 13, 2010, 01:50:26 am »

Nb. kiedys goscil u mnie znajomy Francuz agnostyk, ... ... nie popelnil kolejnego swietokradztwa.

Świetne, skopiowałem do zeszyciku o komunii na klęcząco!
Zapisane
zatem
bywalec
**
Wiadomości: 54

« Odpowiedz #152 dnia: Marca 08, 2010, 15:26:59 pm »

Jakiś czas temu w Meksyku była epidemia grypy i w związku z tym były zalecenia, aby udzielać komunię na rękę. Co Państwo na to?
Zapisane
Nathanael
Gość
« Odpowiedz #153 dnia: Marca 08, 2010, 15:36:06 pm »

Proszę użyć wyszukiwarki, była dyskusja na forum.
Zapisane
spanish inquisition
uczestnik
***
Wiadomości: 135


« Odpowiedz #154 dnia: Marca 14, 2010, 00:28:34 am »

Były również zalecenia, żeby zamykać kościoły i zaniechać sprawowania sakramentów. Moim zdaniem żaden wierzący w Boga (sic!) proboszcz nie powinien był wziać tych zaleceń na poważnie.

W temacie handkomunii mam dwa spostrzeżenia z ostatnich dni:

Pierwsze dotyczy przepisów, które legalizują to nadużycie w Polsce - pod stosownym aktem widnieją nazwiska hierarchów, które jakoś do tej pory kojarzyły mi się z bardziej konserwatywnym stanowiskiem. Może Państwo bardziej zorientowani w oficjalnej nomenklaturze uświadomią mnie, czy zwrot "chętnie zezwalamy" jest utartą formułą w tego typu sprawach, czy wyraża rzeczywistą radość? Pomijam już sformułowanie "konsekrowany Chleb", choć znalazłoby się zapewne kilka innych, lepiej oddających prawdę o realnej obecności.

Druga obserwacja była bolesnym unaocznieniem realizacji tej pierwszej. Relacja TV z Mszy na otwarcie Igrzysk Polonijnych w Zakopanym. Górale - pomyślałem -  Komunia będzie po Bożemu przynajmniej... Bardziej nie mogłem się rozczarować! Kolejka komunijna (a jakże!) przedstawiała sobą prawdziwy festiwal różnorodności. Rzadko który kolejkowicz pamiętał by zamarkować telemark lub choćby skłonić głowę. W kolejnym ujęciu realizator, zapewne przypadkiem, ukazał widzom trzy osoby przystępujące do Komunii z wyciągniętymi dłońmi. Jedna z nich przyjęła Ciało Pana Jezusa na wewnętrzną stronę prawej ręki i podała sobie Je do ust lewą, druga przyjęła już na lewą rękę, ale "konsekrowany Chleb" wessała z wnętrza dłoni bezpośrednio ustami (podobno sposób najbliższy "pierwotnemu"). Trzeciej osoby już dokładnie nie pamiętam, ale zapewne zrobiła coś równie oryginalnego.

Pomimo swobodnego tonu mojej relacji wnioski są jednoznacznie dramatyczne... Jeszcze kilka lat i w większości parafii będziemy mieli zorganizowaną profanację Najświętszego Sakramentu, w dodatku w majestacie prawa. Sprzyja temu lawina zarządzeń, jak to sosnowieckiej kurii (w lutym było na KNO), z których większośc przechodzi bez echa sprzeciwu. Na 5 parafii w mojej okolicy z balaskami ostała się tylko jedna, w pozostałych kolejki. Co gorsza takie pomysły jak Komunia na rękę najchętniej podchwytują wierni praktykujący i gorliwi. Pozwala się przyjmować do łapki więc chcą być "do przodu"... A ci, którzy przychodzą na pasterkę i popielec prawdopodobnie doznają szoku z powodu zmian, które zaszły w lokalnym rycie novusa od czasu ich poprzedniej wizyty. Drodzy Państwo, musimy konsekwentnie egzekwować nasz feudalno-poddańczy przywilej przyjmowania Komunii na klęcząco. Inaczej będzie kiepsko.
« Ostatnia zmiana: Marca 14, 2010, 00:35:17 am wysłana przez spanish inquisition » Zapisane
K.L.O
rezydent
****
Wiadomości: 462

« Odpowiedz #155 dnia: Marca 14, 2010, 01:17:34 am »

Z moich 6 lat ministrantury na NOM raz zdarzyło mi się że pewna kobieta przyjęła komunie na ręke, gdy ja "byłem z patnką" :) kolejka od ładnych paru lat...
Zapisane
"Wiary ustrzegłem"
FidelisTraditioni
aktywista
*****
Wiadomości: 1059


Mój blog
« Odpowiedz #156 dnia: Marca 14, 2010, 02:28:20 am »

Jestem jednak pod wrażeniem postawy kapłanów: zareagowali
O tym samym pomyślałem! I to na dodatek abp we własnej osobie!
Jeszcze kilka lat i w większości parafii będziemy mieli zorganizowaną profanację Najświętszego Sakramentu, w dodatku w majestacie prawa. Sprzyja temu lawina zarządzeń, jak to sosnowieckiej kurii (w lutym było na KNO), z których większośc przechodzi bez echa sprzeciwu.
Jak tak dalej będzie jak jest, to za kilka lat nie będzie dla kogo organizować tej profanacji...
Zapisane
"Nie może mieć Boga za Ojca ten, kto nie ma Kościoła za Matkę"
 
św. Cyprian
x. Dominik
rezydent
****
Wiadomości: 271

Patron Saints of Scouts
« Odpowiedz #157 dnia: Marca 14, 2010, 16:28:36 pm »

Z moich 6 lat ministrantury na NOM raz zdarzyło mi się że pewna kobieta przyjęła komunie na ręke, gdy ja "byłem z patnką" :) kolejka od ładnych paru lat...
W mojej parafii: kolejka "od zawsze" (gdy przyjechałem, tj. na pewno od lat ~4, wcześniej nie wiem). Raz na ileś niedziel ktoś chce "do łapy". Kilka osób zdecydowanie klęka.

W zaprzyjaźnionej: Kolejka. Klęka pojedynczy mężczyzna. Regularnie, prawie codziennie jeden chce "do łapy". Pewnie neon, ministranci jego i jego kumpla uważają za gejów :)
Zapisane
14. czerwca A.D. 2014 - święcenia prezbiteratu
tkiller
aktywista
*****
Wiadomości: 1148


Koń jaki jest, każdy widzi.

« Odpowiedz #158 dnia: Marca 14, 2010, 16:42:32 pm »

Pewnie neon, ministranci jego i jego kumpla uważają za gejów :)

Mało prawdopodobne  8)
Zapisane
"..co sądzić o tych nawet pobożnych, którzy podczas Mszy św. odmawiają różaniec i najrozmaitsze litanie albo przez całą Mszę św. odmawiają modlitwy przygotowawcze do komunii św. Ci wszyscy, tak należy stwierdzić, liturgicznie nieprawidłowo uczestniczę we Mszy świętej."
cabbage
aktywista
*****
Wiadomości: 2637


« Odpowiedz #159 dnia: Marca 14, 2010, 16:50:48 pm »

No właśnie, właśnie... u mnie w parafii jest "kolejeczka" ale do ust, ja jak jestem to klękam. Kiedy po Drodze Krzyżowej w piątek jest rozdawana Komunia i pierwsza osoba klęknie, to reszta też klęka... w sumie dobrze iść pierwszej, bo wtedy inni będą klękali. Tyle, że jest bardzo niewygodnie dla księdza, bo staje na schodku, o czym już pisałam i trzeba klęknąć poniżej schodka, w efekcie czego ksiądz się musi mocno zginać... ale na Drodze Krzyżowej staje dalej, bo zanim podejdzie z komunikantami i już się klęknie na schodku, no to się wymusza dalsze stanięcie, więc to jest sposób. ;)

A Papież swoje- http://fronda.pl/news/czytaj/papieski_ceremoniarz_komunia_na_kleczaco_i_do_ust_nie_jest_tylko  Szkoda tylko, że się go nie słucha... Niestety pewnie do niewielu kapłanów dochodzą takie informacje, wielu może i nie ma czasu na Internet, albo zwyczajnie woli np. przeczytać sobie książkę, a jeśli już Internet, to korzystają na przykład z KAI lub wiara.pl itp., a tam takie informacje pojawiają się rzadko  i są przez "do tyłu" z wieloma informacjami. ot, wczorajsze zdziwienie, że JPII całował Koran, a jakieś 3 miesiące temu zdziwienie, że "podobno idą zmiany w Mszale"... Taka jest prawda, że sposób zachęcania i dawania przykładu jest dobry, bo chroni chociażby przed schizmą, która mogłaby się dokonać, gdyby zmiany były rewolucyjne, ale jest tylko sposobem przejściowym, właśnie oswajającym z myślą o zmianach i reformującym myślenie. Podejrzewam, że zmiany legislacyjne, co i przeczuwai ks. Guido Marini będą niezbędne.
Cytuj
Niewykluczone, że to co dziś jest propozycją, z czasem stanie się normą dyscyplinarną – dodaje prał. Guido Marini. – Najpierw jednak trzeba zmienić klimat i kulturę, a dopiero potem legislację, choć i ta odgrywa swoją rolę w kształtowaniu kultury.
Po prostu pewne oporne jednostki nie da się przekonać inaczej jak pismem z Kurii, tudzież nakazem zakupu "nowego" Mszału. Innej rady nie ma. Przeszliśmy to w drugą stronę- w sensie, że był opór na NOM, obecnie będzie to samo, a najprawdopodobniej ze zdwojoną siłą jako opór wobec "utradycyjnienia" NOM-u, czy też wprowadzenia powszechnej Tridentiny. Bez legislacji i kar dyscyplinarnych się nie obejdzie... To mrzonka, zwłaszcza, że są miejsca w Kościele- patrz: Afryka, czy Azja, gdzie takie informacje naprawdę docierają baaaaardzo późno, albo wcale.
Zapisane
http://www.youtube.com/watch?v=r24hZXfl__o&feature=related
To jest Msza Dziękuję Ci!!!!! ;(

Św. Józef z Kupertynu potężny orędownik, zwłaszcza studentów!!

"Gdy strzelcy się kłócą, niedźwiedź jest bezpieczny!" przysłowie norweskie pod rozwagę tradsom ;)

Jestem papistką :] zbawić dusze :-)
emek
rezydent
****
Wiadomości: 418


« Odpowiedz #160 dnia: Marca 20, 2010, 17:48:33 pm »

pod stosownym aktem
Mam pytanie troszkę "obok", czy instrukcja "De modo sanctam Communionem ministrandi" (+list) jest dostępna w internecie? Jaki jest jej stosunek (zmienia/znosi?) do instrukcji "Memoriale Domini"?
Zapisane
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #161 dnia: Marca 21, 2010, 16:14:28 pm »

Mam pytanie troszkę "obok", czy instrukcja "De modo sanctam Communionem ministrandi" (+list) jest dostępna w internecie?
Pojęcia nie mam...

Jaki jest jej stosunek (zmienia/znosi?) do instrukcji "Memoriale Domini"?
Za http://www.forums.v3v.org/viewtopic.php?t=154
Cytuj
Kiedy kilka lat później, w 1976 roku Konferencja Episkopatu Hiszpanii prosiła o indult, Kongregacja Kultu Bożego przesłała jej w odpowiedzi bullę (Prot. 190/76), w której jest wyraźnie powiedziane: "Z mocy władzy powierzonej przez Najwyższego Pasterza Pawła VI tej Świętej Kongregacji zezwalamy Hiszpanii na praktykę podawania Chleba konsekrowanego do ręki wiernych, zgodnie z przepisami Instrukcji De Modo Sanctam Communionem Ministrandi i załączonym listem adresowanym do przewodniczących Konferencji Episkopatu" (tzn. listem "W odpowiedzi..."). Pismo to cytuje następnie strony "Acta Apostolicae Sedis" odnoszące się już to do Instrukcji, już to do Listu pasto­ralnego. Inaczej mówiąc, nawet jeśli List pastoralny nie został wysłany, bowiem zastąpiła go bulla, jest on wyraźnie przywołany.
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
hellsing
aktywista
*****
Wiadomości: 541


« Odpowiedz #162 dnia: Kwietnia 07, 2010, 16:17:22 pm »

No właśnie, właśnie... u mnie w parafii jest "kolejeczka" ale do ust, ja jak jestem to klękam. Kiedy po Drodze Krzyżowej w piątek jest rozdawana Komunia i pierwsza osoba klęknie, to reszta też klęka... w sumie dobrze iść pierwszej, bo wtedy inni będą klękali. Tyle, że jest bardzo niewygodnie dla księdza, bo staje na schodku, o czym już pisałam i trzeba klęknąć poniżej schodka, w efekcie czego ksiądz się musi mocno zginać... ale na Drodze Krzyżowej staje dalej, bo zanim podejdzie z komunikantami i już się klęknie na schodku, no to się wymusza dalsze stanięcie, więc to jest sposób. ;)
wielu znajomych wikarych i proboszczów określa takie zachowania mianem terroryzmu liturgicznego. Jak robią to osoby starsze, to jeszcze jakoś puszczają to płazem, ale jak jakiś młodzian lub młoda ew. w średnim wieku wyczyniają takie szopki to bez wahania zostają na głos poinstruowani by wstać i w tej postawie przyjmować komunię św. W mojej obecnej parafii jeszcze 4-5 lat temu komunia była udzielana tylko w osobom w ustawionym postawie klęczącej wzdłuż naw kościoła lub przy balaskach w prezbiterium. Wyjątkiem były osoby starsze lub chore o kulach, którym udzielano komunii stojąc. Potem techniką "podgrzewania żaby" wprowadzono komunię na stojąco wzdłuż naw kościoła i przy prezbiterium. Obecnie wychodzi 4-5 kapłanów i staje na ostatnim schodku prezbiterium gdzie formują się kolejki komunijne i tak odbywa się dystrybucja...
Zapisane
<a href="http://www.holy-war.net/?ref=148576-1PLHW" target="_blank">
<img
Regiomontanus
aktywista
*****
Wiadomości: 3643


« Odpowiedz #163 dnia: Kwietnia 07, 2010, 16:38:34 pm »

Jak robią to osoby starsze, to jeszcze jakoś puszczają to płazem, ale jak jakiś młodzian lub młoda ew. w średnim wieku wyczyniają takie szopki to bez wahania zostają na głos poinstruowani by wstać i w tej postawie przyjmować komunię św.
Ksiądz robi to bezprawnie.  Każdy katolik na świecie ma prawo przyjmować komunię na klęcząco.
Proszę posłuchać co ma na ten temat do powiedzenia kard. Arinze:

http://www.youtube.com/watch?v=EcZhjmYn1K8
Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
romeck
aktywista
*****
Wiadomości: 1710


« Odpowiedz #164 dnia: Kwietnia 07, 2010, 22:14:43 pm »

... wyczyniają takie szopki to bez wahania zostają na głos poinstruowani by wstać i w tej postawie przyjmować komunię św.
Ksiądz robi to bezprawnie.  Każdy katolik na świecie ma prawo ...

My to wszystko WIEMY!
Pisałem o tym gdzieś na FK jak to ksiądz ODMÓWIŁ udzielenia komunii mojemu synowi (musiał wstać),
a ja zamiast "Ciało Chrystusa" usłyszałem "Proszę Się Podporządkować"
A Oni mają to i tak gdzieś!
Zapisane
Strony: 1 ... 9 10 [11] 12 13 ... 20 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: komunia na rękę « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!