Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 29, 2024, 13:34:28 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: komunia na rękę
« poprzedni następny »
Strony: 1 2 3 [4] 5 6 ... 20 Drukuj
Autor Wątek: komunia na rękę  (Przeczytany 95426 razy)
OPen
Gość
« Odpowiedz #45 dnia: Lutego 26, 2009, 22:45:14 pm »

zupełnie btw: Śpiewnik wyklęty. Ale u nas można. Ile da się wałkować x. Pawlaka i melodie oazowe, albo pseudogregoriańskie...  ;)
tak sobie policzyłem, że ze studentatu (okresu formacji) znam jakieś 20-30 melodii psalmów (żadna z nich to "diecezjalna", tych już nawet nie pamiętam - czasem rodzi to problemy)
jak ktoś śpiewa na Mszy, to zostało mi jeszcze z czasów kantorowania i scholi, żeby sobie cichutko (bo domorośli liturgiści pilnują) "zaburdonić" tenorem (jeśli dany psalm jest tak rozpisany), często, zresztą, jeśli nie ma komu, to sam chęteni śpiewam  :)
btw - raze jeszcze pardon
« Ostatnia zmiana: Lutego 26, 2009, 22:53:21 pm wysłana przez OPen » Zapisane
pauluss
aktywista
*****
Wiadomości: 1396


« Odpowiedz #46 dnia: Lutego 26, 2009, 22:50:41 pm »

ale postanowilem sie nie spieszyc i nie zdarza mi sie, zeby mnie ktos oblizal
Ot i cały sekret.
Niewielu znam księży, którzy udzielają Komunii św. bez pośpiechu. Znam jednego, który tak strasznie się spieszy, że trafia byle gdzie, w oko, w policzek. Inny niemal rzuca Hostią, nie zawsze zresztą trafia na język, czasem Hostia spada na patenę.
Inna sprawa że Komunia procesyjna spowalnia udzielanie Komunii, w dodatku sama jej kolejkowa forma skłania do pośpiechu. No i co najgorsze wierni przyjmują ją niemal w ruchu. To wszystko sprzyja złym "trafieniom" i zdarza się niestety, że palce szafarza zostają obślinione lub co gorsza Hostia spada.
W Komunii na klęcząco przy balaskach komunikujący klęczy w bezruchu, poza tym z góry łatwiej jest położyć Hostię na języku.
W "Gazecie Wybiorczej" byl kiedys wywiad z jakims profesorem przedstawiajcym sie jako ateista i antyklerykal, ktory powiedzial bardzo ciekawe slowa: kiedys ludzie przyjmowali Pana Jezusa na kleczaco i do ust, tak jak maly ptaszek, ktory otwiera dziobek i karmi sie wylacznie tym, co mu poda rodzic. A teraz na lape - jak chipsy, czlowiek ma za nic Boga. Wiecej nie pamietam, ale mi utkwilo w glowie to porownanie czlowieka do bezbronnego pisklecia, ktore jest utrzymywane przy zyciu przez kochajacego Boga.
Przy kleczacej Komunii tez jest mozliwy pospiech, ale on w ogole jest wspolna cecha wiekszosci ksiezy  :(
Zawsze nieco zlosliwie przy przyjmowaniu Komunii przetrzymywalem ksiezy w mojej parafii, odpowiadalem spokojnie "Amen" i dopiero potem otwieralem usta...
« Ostatnia zmiana: Lutego 26, 2009, 23:06:51 pm wysłana przez pauluss » Zapisane
zatem
bywalec
**
Wiadomości: 54

« Odpowiedz #47 dnia: Lutego 27, 2009, 10:50:32 am »

do komunii powinno chodzic sie procesyjnie. sa jeszcze koscioly, gdzie komunie rozdaje sie przy balaskach-na kleczaca. jak to jest duzy kosiol, to wzglada to tak, jakby jakas nieuporzadkowana masa pedzila gdzies tam. natomiast forma kolejkowa chyba bardziej przypomina procesje/
Zapisane
Bolt
aktywista
*****
Wiadomości: 999


Czasami dużo szczekam!

« Odpowiedz #48 dnia: Lutego 27, 2009, 10:51:15 am »

Osobiscie nie podoba mi sie Komunia sw. udzielana na reke
Wystarczy nie udzielać. Wówczas osobiste przekonania będą korespondować z osobistymi czynami.
Zapisane
dxcv
aktywista
*****
Wiadomości: 679

« Odpowiedz #49 dnia: Lutego 27, 2009, 11:24:51 am »

do komunii powinno chodzic sie procesyjnie. sa jeszcze koscioly, gdzie komunie rozdaje sie przy balaskach-na kleczaca. jak to jest duzy kosiol, to wzglada to tak, jakby jakas nieuporzadkowana masa pedzila gdzies tam. natomiast forma kolejkowa chyba bardziej przypomina procesje/

Bzdury Pan gadasz. Jeśli mam wybierać komunię na klęcząco albo na stojąco, ale za to z kolejeczką, to wolę to pierwsze. W procesji np. rezurekcyjnej to ludzie też idą jeden za drugim jak w kolejce?
Zapisane
kjgeneral
bywalec
**
Wiadomości: 60

« Odpowiedz #50 dnia: Lutego 27, 2009, 12:29:44 pm »

Wszystkim osobom duchownym, które "czują dyskomfort" podawania Komunii św. na rękę, dzieląc się własnym doświadczeniem, sugeruję, żeby podchodzącego z wyciągniętą ręką potraktować rozbrajającym uśmiechem i z tymże uśmiechem powiedzieć dyskretnie "aaa..." (jak lekarz do dziecka, gdy ma otworzyć buźkę) - działa za każdym razem! (co prawda jestem na parafii, gdzie miejscowi nie znają tego "zwyczaju", a z wyciągniętą ręką podchodzą zazwyczaj tylko "oświeceni" przyjezdni-turyści z Warszawy i in. większych miast, więc zawsze jest element zaskoczenia:))
Zapisane
pauluss
aktywista
*****
Wiadomości: 1396


« Odpowiedz #51 dnia: Lutego 27, 2009, 12:34:20 pm »

Osobiscie nie podoba mi sie Komunia sw. udzielana na reke
Wystarczy nie udzielać. Wówczas osobiste przekonania będą korespondować z osobistymi czynami.
Nie moge nie podac na reke, poniewaz jest to legalna forma przyjmowania Komunii swietej. Nie mam zamiaru wywolywac wojny za wszelka cene.
Zapisane
Morro
aktywista
*****
Wiadomości: 625


« Odpowiedz #52 dnia: Lutego 27, 2009, 12:35:06 pm »

Można
Zapisane
JRWF
aktywista
*****
Wiadomości: 1291


« Odpowiedz #53 dnia: Lutego 27, 2009, 12:42:57 pm »

Cytuj
Nie moge nie podac na reke, poniewaz jest to legalna forma przyjmowania Komunii swietej. Nie mam zamiaru wywolywac wojny za wszelka cene.

Jeżeli zachodzi niebezpieczeństwo profanacji, można odmówić.
A niebezpieczeństwo zachodzi praktycznie zawsze.
Na starym forum były opisane kiedyś wyniki eksperymentu, przeprowadzonego z niekonsekrowanymi hostiami "najwyższej jakości". Cząstki hostii podczas udzielania "Komunii" na rękę lądowały na podłodze, przyklejały się do rąk "komunikowanych".

Niestety, nie mam czasu szukać teraz materiału źródłowego...
Zapisane
Bolt
aktywista
*****
Wiadomości: 999


Czasami dużo szczekam!

« Odpowiedz #54 dnia: Lutego 27, 2009, 13:03:09 pm »

Analiza cząstek pozostałych po udzielaniu Komunii św. na rękę

Historia praktyki Komunii na rękę

Siedem kłamstw o Komunii na rękę
Zapisane
JRWF
aktywista
*****
Wiadomości: 1291


« Odpowiedz #55 dnia: Lutego 27, 2009, 13:23:02 pm »

Właśnie o ten materiał mi chodziło.
Jest bardzo poruszający, zwłaszcza jeżeli zdamy sobie sprawę z powszechności udzielania Komunii świętej "na rękę" w krajach zachodnich.
Zapisane
pauluss
aktywista
*****
Wiadomości: 1396


« Odpowiedz #56 dnia: Lutego 27, 2009, 13:23:57 pm »

OK, ale Kosciol dopuscil taka forme, wiec uznal, ze ryzyko profanacji nie jest wielkie. Nie bede sie robil madrzejszy niz Kosciol katolicki z papiezem na czele. Co nie oznacza, ze nie wolalbym, aby bylo inaczej.
Zapisane
OPen
Gość
« Odpowiedz #57 dnia: Lutego 27, 2009, 13:28:53 pm »

Cytuj
OK, ale Kosciol dopuscil taka forme, wiec uznal, ze ryzyko profanacji nie jest wielkie. Nie bede sie robil madrzejszy niz Kosciol katolicki z papiezem na czele. Co nie oznacza, ze nie wolalbym, aby bylo inaczej.

przyłączam się. jeśli Kościół zakaże, to tego nie będzie.
teoria jest z pewnością słuszna, niestety praktyka jest inna. i to co Państwu tak łatwo przychodzi tu pisać, nie jest takie proste w codziennej realizacji.
Zapisane
JRWF
aktywista
*****
Wiadomości: 1291


« Odpowiedz #58 dnia: Lutego 27, 2009, 13:33:14 pm »

Proszę księdza (ad. Pauluss),
proszę ojca (ad. OPen),

nie będę księży agitował, nie jest moim zadaniem pouczanie duchownych, nie mam takiego zamiaru, ani tym bardziej kompetencji.

Jako zatroskany katolik, ten jeden raz pozolę sobie jednak zwrócić się do księży z pokorną prośbą o zapoznanie się z tymi materiałami...

Przecież dla kapłana troska o każdy, nawet najmniejszy, okruszek Ciała Pana Jezusa powinien być priorytetem...
Nie wątpie, że jest nim dla księży!
Proszę więc tylko o przeczytanie i przemyślenie...

Przecież ani papież, ani Kościół nie nakazał udzielania Komunii na rękę. Dopuścił tylko taką możliwość. Zostawiając przy tym furtkę dla kapłanów, aby jej odmawiali, gdy zachodzi niebezpieczeństwo profanacji. A o tym, że takie niebezpieczeństwo występuje każdorazowo świadczą choćby te materiały...

We własnej praktyce duszpasterskiej dostrzegają zapewne księża okruszki Hostii pozostające na palcach. Proszę sobie tylko wyobrazić ile ich zostaje na rękach osób przyjmujących Komunię "na rękę". A wątpię, żeby wszystkie te osoby zdawały sobie sprawę z tych okruszyn i konsekwencji z tym związanych...
« Ostatnia zmiana: Lutego 27, 2009, 13:43:30 pm wysłana przez JRWF » Zapisane
Morro
aktywista
*****
Wiadomości: 625


« Odpowiedz #59 dnia: Lutego 27, 2009, 13:44:15 pm »

Jak już komunia na rękę tak wkracza do Polski to naprawdę jest się czym martwić.

Dziwi mnie też takaie w sumie obojętne podejście ksiezy przedmówców. Oczywiscie ,że watykan dopuścił, oczywiście ,że praktyka duszpasterska nie jest zawsze łątwa, ale znając okoliczności wprowadzenia komuni na rękę skutki jakie tak praktyka przyniosła na zachodzie a przede wszystkim wartosć komuni do doustnej oraz przykład samego papaieża prezentowane podejscie nie działą optymistycznie. Obojętnosc jest wodą na młyn wszelkim nadużyciom .
« Ostatnia zmiana: Lutego 27, 2009, 13:53:01 pm wysłana przez Morro » Zapisane
Strony: 1 2 3 [4] 5 6 ... 20 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: komunia na rękę « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!