Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 13:46:59 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: komunia na rękę
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 7 8 [9] 10 11 ... 20 Drukuj
Autor Wątek: komunia na rękę  (Przeczytany 95361 razy)
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #120 dnia: Października 02, 2009, 09:01:46 am »

Zaistniałeś pan sobie?
Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #121 dnia: Lutego 09, 2010, 09:43:13 am »

handkomunię w Warszawie widziałem parę razy. np. w Kościele św. Krzyża. Ale przyjmowały ją tak siostry szarytki. Generalnie zgadzam się z Panią w ocenie polkiego Kościoła. Może kiedyś doczekamy się beatyfikacji i Prymasa i Arcybiskupa Lefebrve i Biskupa de Castro
Zapisane
triregnum
uczestnik
***
Wiadomości: 233

« Odpowiedz #122 dnia: Lutego 09, 2010, 09:51:27 am »


a handkomunia zdarza się rzadko (osobiście nie widziałam nigdy).

Jako ministrant służący też do NOMowej Mszy mam na to sposób. Jak ktoś wystawia ręce do przyjecia na nie Ciała Pańskiego, to ja podstawiam mu patenę. On wtedy chowa ręce. Nie ma się co szczypać. Szczególnie na ślubach, gdy większość ludzi w kosciele nie wie jak ma wykonać znak Krzyża. Zdarzają się śluby z niemcami, Anglikami, itp. Wtedy pojawiają się tacy "piękni" z rączkami wyciągniętymi po Ciało Pańskie.
Zapisane
Accipe thiaram tribus coronis ornatam, et scias te esse Patrem Principum et Regum, Rectorem Orbis, in terra Vicarium Salvatoris Nostri Jesu Christi, cui est honor et gloria in saecula saeculorum.
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #123 dnia: Lutego 09, 2010, 09:57:19 am »

może to i sposób, ale formalnie w Polsce komunia na rękę jest dozwolona, inna sprawa że się nie przyjęła. Na szczęście. Chyba nawet kapłan w NOM nie może odmówić nikomu komunii na rękę.
Zapisane
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #124 dnia: Lutego 09, 2010, 10:04:41 am »

handkomunię w Warszawie widziałem parę razy. np. w Kościele św. Krzyża.
Pierwszego tubylca widziałem chyba u Św Zygmunta na Bielanach jeszcze przed edyktem kard. Glempa. U Św. Jakuba na Ochocie jest matecznik żydującej wspólnoty "Emmanuel" i ci wcześnie szykowali się do tego, praktycznie gdzieś od 1995 roku. Nie jest więc to na tym terenie tak egzotyczne.
Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
manna
aktywista
*****
Wiadomości: 642


Kalendarze!
« Odpowiedz #125 dnia: Lutego 09, 2010, 10:06:48 am »

Jako ministrant służący też do NOMowej Mszy mam na to sposób. Jak ktoś wystawia ręce do przyjecia na nie Ciała Pańskiego, to ja podstawiam mu patenę. On wtedy chowa ręce. Nie ma się co szczypać. Szczególnie na ślubach, gdy większość ludzi w kosciele nie wie jak ma wykonać znak Krzyża. Zdarzają się śluby z niemcami, Anglikami, itp. Wtedy pojawiają się tacy "piękni" z rączkami wyciągniętymi po Ciało Pańskie.

to nie jest sposób. to w drugą stronę tak jakby mi ktoś kazał wstać, kiedy do Komunii klękam. pobożność winna wynikać z serca własnego a nie cudzego.
Zapisane
Libenter igitur gloriabor in infirmitatibus meis, ut inhabitet in me virtus Christi.
http://kalendarz.staramsza.pl/
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #126 dnia: Lutego 09, 2010, 10:11:29 am »

Natomiast dość często spotykałem się w kościele św. Krzyża z komunia pod dwoma postaciami. Przyznam siię że przyjmowałem parę razy komunię w ten sposób. W rycie bizantyjkim jest to powszechne, nie wiem czy jest zła praktyka w rycie łacińskim.
Zapisane
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #127 dnia: Lutego 09, 2010, 10:19:20 am »

Natomiast dość często spotykałem się w kościele św. Krzyża z komunia pod dwoma postaciami. Przyznam siię że przyjmowałem parę razy komunię w ten sposób. W rycie bizantyjkim jest to powszechne, nie wiem czy jest zła praktyka w rycie łacińskim. 
U Panien Wizytek też to praktykowano. Obecnie z racji na KRR nie muszę już tak często szukać NOM'u mieszczącego się w rubrykach.
Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #128 dnia: Lutego 09, 2010, 10:24:07 am »

to u wizytek jest KRR? Raz celebrował tam x.Grzegorz Śnianoch. Są tam jakieś iine celebracje?
Zapisane
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #129 dnia: Lutego 09, 2010, 10:26:36 am »

to u wizytek jest KRR? Raz celebrował tam x.Grzegorz Śnianoch. Są tam jakieś iine celebracje?
Nie napisałem tego, po prostu porządniej niż średnia wrszawska odprawiają NOM i mają (chyba jeszcze im się nie wykruszył) porządny chór mocno "przedsoborowy".
Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
triregnum
uczestnik
***
Wiadomości: 233

« Odpowiedz #130 dnia: Lutego 09, 2010, 10:39:31 am »

może to i sposób, ale formalnie w Polsce komunia na rękę jest dozwolona, inna sprawa że się nie przyjęła. Na szczęście. Chyba nawet kapłan w NOM nie może odmówić nikomu komunii na rękę.

Formalnie tak; podobnie jak ministrantki...

to nie jest sposób. to w drugą stronę tak jakby mi ktoś kazał wstać, kiedy do Komunii klękam. pobożność winna wynikać z serca własnego a nie cudzego.
Myśląc w ten sposób można dojść do dziwnych wniosków. Takim patologiom jak Komunia na ręke trzeba przeciwdziałać. To jest wyraz miłości bliźniego. :)

Klękanie do Komunii jest normalne, tak samo jak przyjmowanie jej do ust.
 
Zapisane
Accipe thiaram tribus coronis ornatam, et scias te esse Patrem Principum et Regum, Rectorem Orbis, in terra Vicarium Salvatoris Nostri Jesu Christi, cui est honor et gloria in saecula saeculorum.
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #131 dnia: Lutego 09, 2010, 10:45:24 am »

W którym roku w Polsce wprowadzono komunię na stojąco? Oczywiście w rycie łacińskim, bo w rycie bizantyjkim komunia na stojaco jest  jedyną dozwoloną formą przyjęcia sakramentu.
Zapisane
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #132 dnia: Lutego 09, 2010, 10:51:28 am »

W którym roku w Polsce wprowadzono komunię na stojąco? Oczywiście w rycie łacińskim, bo w rycie bizantyjkim komunia na stojaco jest  jedyną dozwoloną formą przyjęcia sakramentu.
Pamiętam próbę przymuszenia w 1998 roku i rozmowę po niej w zakrystii ... Ten sam sprawca (duszpasterz akademicki) wychwalał sprzed ambonki obłudnika powszecznego.
« Ostatnia zmiana: Lutego 09, 2010, 10:53:15 am wysłana przez jwk » Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #133 dnia: Lutego 09, 2010, 11:03:03 am »

,,Konferencja Episkopatu Polski wydała w 1980 r. przepisy wykonawcze do Instrukcji Inaestimabile donum (1980), polecając postawę klęczącą wiernym przy przyjmowaniu Komunii Świętej Jednakże zaznaczono, że "gdy uklęknięcie jest bardzo utrudnione, np. przy tłumnym udziale wiernych i ścisku, albo gdy wierni uczestniczą we Mszy Świętej poza kościołem po deszczu, można przyjąć Komunię Świętą na stojąco. Nie można wymagać klękania od ludzi obciążonych kalectwem lub chorobą. To samo polscy biskupi powtórzyli w roku 1987 w związku z wprowadzeniem nowego Mszału rzymskiego.

Konferencja Episkopatu Polski w swoich Wskazaniach z 2005 r. zaleciła procesyjne podchodzenie do Komunii Świętej w kierunku ołtarza. Jest to piękny znak. Jesteśmy ludem Bożym wędrującym poprzez to ziemskie życie do domu Ojca w niebie. Po drodze posilamy się Eucharystią. Wolno przyjmować Komunię Świętą w postawie klęczącej lub stojącej. Ci, którzy przyjmują na stojąco, winni okazać znak czci przez przyklęknięcie lub skłon głowy. Oczywiście nie wolno nikogo zmuszać do postawy stojącej przy przystępowaniu do Komunii Świętej"
Tak przeczytałem na stronach Episkopatu Polski.
Zapisane
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #134 dnia: Lutego 09, 2010, 11:04:02 am »

Ciekaw jestem co tak istotnego sie zmienilo miedzy 1987 a 2005 ?
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
Strony: 1 ... 7 8 [9] 10 11 ... 20 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: komunia na rękę « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!