Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 16:48:04 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: komunia na rękę
« poprzedni następny »
Strony: 1 2 [3] 4 5 ... 20 Drukuj
Autor Wątek: komunia na rękę  (Przeczytany 95375 razy)
Bolt
aktywista
*****
Wiadomości: 999


Czasami dużo szczekam!

« Odpowiedz #30 dnia: Lutego 26, 2009, 18:36:56 pm »

Czyli od 24 marca 2005 r. do 21 kwietnia 2006 r. Komunia na rękę rozprzestrzeniała się w Polsce nielegalnie.
Wydawało mi się, że to dosyć podstawowe i szeroko znane informacje...
W Neokatechumenacie aż od 1975 roku...
Słuszna uwaga. Ale świadczy, że ma Pan dziwnego ducha... Przecież papież i biskupi wiedzieli o wszystkim!
Zapisane
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #31 dnia: Lutego 26, 2009, 18:41:14 pm »

Pewnie dlatego neonom nie wolno było o tym mówić, pod groźbą grzechu... pewnie aby "wszystkowiedzący Ordynariusz" się nie dowiedział...
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
s.Małgorzata
uczestnik
***
Wiadomości: 127


pax et bonum

« Odpowiedz #32 dnia: Lutego 26, 2009, 19:14:23 pm »

Pokój i dobro!

U nas TYLKO u oo.Dominikanów widzę "nowoczesnych". Ludziska maszerują ( ręce nawet  w kieszeni ), stają w kolejce i "na łapy"!
Wracają i machaja rękami.
Nie dziwi to nikogo, bo tam i p.Huebner była witanym gościem.I menora w prezbiterium i ministrantki  Europa tylko tam! Reszta to ciemnogród.

U franciszkanów natomiast, na klęcząco i do ust.
Nasi ojcowie mówią, że diabeł najpierw "opuścił ręce" ludziom a potem dalej unowocześniał postawę ciała, byle tylko człowiek okazał arogancję.

Pisałam już, że w Kanadzie w polskim kościele ksiądz prosił, aby osoby biorące Komunię Św. do domu, wpisywali się do zeszytu!!! Miał braki we wpisach
i prosił o uzupełnienie. Zgroza.
Zapisane
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #33 dnia: Lutego 26, 2009, 19:20:22 pm »

Toż właśnie "dokładał wszelkich starań" - przecież nie ma jak zabronić. :-/
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #34 dnia: Lutego 26, 2009, 19:33:34 pm »

Św. Cyryl Jerozolimski pisze: "Podstaw dłoń lewą pod prawą, gdyż masz przyjąć Króla. Do wklęsłej ręki przyjmij Ciało Chrystusa i powiedz: Amen. ..."

Ale co to ma wspólnego z obecną formą? Kładą mu na jedną łapę, drugą osobnik sam się komunikuje, co ma zapewne zatrzeć różnicę między Kapłaństwem Sakramentalnym a powszechnym, jak u lutrzyków. Zgroza.
Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
OPen
Gość
« Odpowiedz #35 dnia: Lutego 26, 2009, 20:13:10 pm »

Czcigodna S. Małgorzata jak zawsze w swoim stylu: ciemno, czarno i zgroza. A gdzieś (gdzie?) między tym wszystkim pokój i dobro...
ale co ja "europejczyk" będę się wypowiadał... tak, to nasza wina, że nie upodabniamy się do "diecezji", nie zarzucamy chorału... to zdecydowanie "europejskie"...trzeba brać przykład zza miedzy  ;)


Natomiast wracając do dyskusji:

Jeśli jest tak, jak Państwo mi tu piszą, to żyjemy w jakimś matriksie. Dlaczego nikt z tym nie zrobi porządku. Moje obślinione palce naprawdę nie są problemem. Jak pisałem, jeśli zakażą tego, to ok. Dlaczego nikt w tej sprawie nic robi..? Gdzie są biskupi?
tylko proszę mi o masonach i Żydach nie mówić, że to ich sprawka.
Choć, czy na tym Forum powinienem się jeszcze czemuś dziwić..?   :-\
Zapisane
s.Małgorzata
uczestnik
***
Wiadomości: 127


pax et bonum

« Odpowiedz #36 dnia: Lutego 26, 2009, 20:55:58 pm »

Pokój i dobro !

Styl ? W moim stylu jest pisanie tego, co widzę. A dobro ? A pokój?
To nasza "droga", mimo, że rzeczywistość jest nie zawsze OK. Staram się ale boli mnie, gdy tu chorał i kolejka, nawet bez przyklękania. To w Poznaniu.
Opisałam Komunię Świętą i postawy wiernych. One w przewadze zależą od kapłanów. U nas są balaski
i ojcowie udzielają Komunii Św. tradycyjnie, naśladują Ojca Świętego.

Ojciec Open pyta, czemu nikt nie zrobi porządku? Znam jednego kapłana, który mimo wyciągniętej  ręki pewnej "czcigodnej" zakonnicy nie zwraca na to uwagi
i robi swoje.
Warto zacząć porządki  od samych siebie, czy nie? Nie wspominam o ma.., ż.. ale nie mogę zapomnieć o o.Macieju Z, który te "nieporządki"
wprowadził ( nie mylę się?).
Kolejne novum u nas, to miejska Droga Krzyżowa ulicami. Dziś, w czwartek. Mówią, że piątek to już weekend  :'(


 
Zapisane
Fidelis
Gość
« Odpowiedz #37 dnia: Lutego 26, 2009, 21:34:15 pm »

zawsze kiedy wracam z obślinionymi palcami po Komunii, to już nie wiem, czy chcę oglądać te wyciągnięte język


O la la! To Wielebny strasznie higieniczny się zrobił! Przez wieki całe jakoś ta fizjologiczna przypadłość nie przeszkadzała katolickim kapłanom. Nawet Św. Maksymilian Kolbe i inni swięci ojcowie się nie uskarżali,.... aż tu nagle ... taka wrażliwość. Jestem niepomiernie zdumiony.

Zapisane
OPen
Gość
« Odpowiedz #38 dnia: Lutego 26, 2009, 21:53:41 pm »

Cytuj
Warto zacząć porządki  od samych siebie, czy nie? Nie wspominam o ma.., ż.. ale nie mogę zapomnieć o o.Macieju Z, który te "nieporządki"
wprowadził ( nie mylę się?)

takie decyzje podejmuje rada konkretnego klasztoru. prowincjał generalnie nie ma tu nic do gadania. już szybciej miejscowy ordynariusz...

kiedyś na Freta, trzymałem patenę, a ojciec (starszy) mało nie wybuchł, jak mu jakaś zakonnica wyciągnęła rękę, potem zresztą w zakrystii ja dość dosadnie podsumował... pamiętam, jak każdemu, kto brał na rękę podawał Pana Jezusa z takim wzrokiem i słowa "Ciało Chrystusa" wypowiadał prawie z płaczem...jak zobaczyłem zbliżającą się zakonnicę, to pomyślałem "Boże, żeby tylko jej nie przyszło do głowy wyciągać łapkę, bo będzie afera"...wyciągnęła... :-\


Cytuj
o Wielebny strasznie higieniczny się zrobił!

nie wiem, co w tym złego. w rzeczonym już Poznaniu jest pewna Pani, która z lubością oblizuje ojcom palce, patrząc na nich wymownie... :D

poza tym w następnym poście napisałem:
Cytuj
Moje obślinione palce naprawdę nie są problemem

Zapisane
s.Małgorzata
uczestnik
***
Wiadomości: 127


pax et bonum

« Odpowiedz #39 dnia: Lutego 26, 2009, 22:03:24 pm »

@ OPen

Ojcze, sam Ojciec widzi; jeden zakon, jeden generał ale na nic taka wojownicza ;D nazwa, bo zawsze to lepiej decyzje "zwalić" na kolegialną radę.
Demokracja, tolerancja...dla każdego coś miłego.

Jeśli o ordynariusza chodzi, to zamilknę....
Inni się tak nie poddają 8)
Zapisane
OPen
Gość
« Odpowiedz #40 dnia: Lutego 26, 2009, 22:16:55 pm »

 
Cytuj
zawsze to lepiej decyzje "zwalić" na kolegialną radę.

Cytuj
Inni się tak nie poddają

to jest tak, że jeśli decyzja biskupa wchodzi w jakiejś diecezji, to mamy obowiązek ją respektować (oczywiście można się chyba starać o jakieś dyspensy), ale jak się nie jest parafią, a się prowadzi różne duszpasterstwa, dzieła (np. załatwić biskupa na bierzmowanie, kursy przedmałżeńskie, etc...), to trzeba co chwilę o coś prosić w kurii - a jeśli jeszcze w ogóle ma się z kurią "na pieńku", bo się proboszczowie skarżą, że im ludzie odchodzą do nas...
oczywiście nie zmienia to faktu, że jak się chce, to się da, ale najpewniej po zważeniu różnych rzeczy, któreś przeważyły; może też być tak, że po prostu nie ma woli do innego patrzenia, bo się po prostu problemu nie widzi...

Cytuj
Demokracja, tolerancja...dla każdego coś miłego.

mało tego, już tak przez 8 wieków i nawet czasy inkwizycji, ani reformacji, ani kontreformacji nam tego nie zmieniły  ;)
Zapisane
pauluss
aktywista
*****
Wiadomości: 1396


« Odpowiedz #41 dnia: Lutego 26, 2009, 22:27:02 pm »

Nie cierpie ideologizowania, a niestety w jakiejkolwiek dyskusji o Komunii sw. na reke (czy np. na stojaco czy na kleczaco, szafarz nadzwyczajny Komunii sw., KRR czy ZRR etc) bardzo szybko do tego dochodzi. Jedni oskarzaja tych drugich o zacofanie, o skrajny konserwatyzm, o tkwienie w sredniowieczu, a ci drudzy znowu tych pierwszych o skrajny liberalizm, sklonnosci masonskie, wspieranie wrogow Kosciola itd, wiec wnioski sa takie, ze "prawdziwy katolik w zadnym wypadku nie moze przyjmowac Komunii na reke" oraz ze "prawdziwy katolik w zadnym wypadku nie moze przyjmowac do ust" a co to ma wspolnego z wiara? Mozna przyjac godnie na reke i na stojaco oraz niegodnie do ust i kleczac - wazna intencja przyjmujacego.
Troche spokoju by sie przydalo i znalezienie zlotego srodka. Jesli cos jest dozwolone przez kompetentna wladze koscielna, moze byc praktykowane w granicach ustalonych przez prawo - bez jego naginania i ideologizowania.

Osobiscie nie podoba mi sie Komunia sw. udzielana na reke podobnie, jak wolalbym, zeby byla przyjmowana w postawie kleczacej (podobnie jak podoba mi sie sprawowanie Eucharystii przy starym oltarzu "tylem" do wiernych" - chyba przesiakam zacofaniem...)- ma to wszystko swoja symbolike i gleboki sens, jednakze nie ideologizujmy, ze jak ktos robi inaczej juz jest zly. Choc nie rozumiem, po co wprowadzono Komunie na stojaco i na reke... Ale udzielam jej zawsze na stojaco, bo takie sa zwyczaje w parafii, a na reke przyjmuja moze trzy osoby i nie robia tego ostentacyjnie (choc zawsze moze byc takie niebezpieczenstwo).
Pamietam, ze na poczatku prawie ze mnie brzydzilo podawanie Komunii sw. do ust i widok tylu ludzkich jezykow, ale postanowilem sie nie spieszyc i nie zdarza mi sie, zeby mnie ktos oblizal (widocznie nie mam w parafii fanek, ktore znajdowalyby w tym jakas radosc i satysfakcje... - dominikanie to co innego, ci maja fanki na kazdej ulicy, szczegolnie w Krakowie  ;))
Zapisane
pauluss
aktywista
*****
Wiadomości: 1396


« Odpowiedz #42 dnia: Lutego 26, 2009, 22:31:41 pm »

to jest tak, że jeśli decyzja biskupa wchodzi w jakiejś diecezji, to mamy obowiązek ją respektować (oczywiście można się chyba starać o jakieś dyspensy), ale jak się nie jest parafią, a się prowadzi różne duszpasterstwa, dzieła (np. załatwić biskupa na bierzmowanie, kursy przedmałżeńskie, etc...), to trzeba co chwilę o coś prosić w kurii - a jeśli jeszcze w ogóle ma się z kurią "na pieńku", bo się proboszczowie skarżą, że im ludzie odchodzą do nas...
Nie wiem, jak gdzie indziej sprawa wyglada, ale w Krakowie to sie na pewno skarza - ale popatrzyliby sie na siebie i swoja rutyne...
Ja tez mam slabosc do dominikanow i zawsze jak jestem w Kraku to lece do nich na 12... Ale zeby nam o. OPen nie wpadl w pyche z tego powodu  ;)
Zapisane
OPen
Gość
« Odpowiedz #43 dnia: Lutego 26, 2009, 22:34:06 pm »

oj taak...    ;)
Zapisane
pauluss
aktywista
*****
Wiadomości: 1396


« Odpowiedz #44 dnia: Lutego 26, 2009, 22:40:35 pm »

To jeszcze dodam - choc nie ma to zwiazku z tematem - ale sie mi przypomnialo wlasnie, ze w seminarium nam oficjalnie zakazano spiewac psalmy responsoryjne na melodie ze spiewnika "Niepojeta Trojca" a juz w zadnym wypadku nie na Wawelu (bo sie do tego nie nadaja...)! Jadwiga, wieszczowie i bohaterowie narodowi by tego nie przezyli  ;D
Zapisane
Strony: 1 2 [3] 4 5 ... 20 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: komunia na rękę « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!