Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 29, 2024, 14:02:55 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: komunia na rękę
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 5 6 [7] 8 9 ... 20 Drukuj
Autor Wątek: komunia na rękę  (Przeczytany 95428 razy)
s.Małgorzata
uczestnik
***
Wiadomości: 127


pax et bonum

« Odpowiedz #90 dnia: Lutego 28, 2009, 18:27:27 pm »

Drodzy, wielebni kapłani!

Przyjmuje Wasze poglądy i staram się przyjąć, jaki jest pogląd kapłanów tzw.tradycyjnych. Wnioskuję, że raz, to ludzie nie są już tacy "ciemni", aby słuchać kapłanów (sic!)
a raz, to, że zmiana kapłana powoduje zmianę postawy wiernych i stąd obawa przed chaosem!
Widzę, że argumenty są tu dobierane w zależności od potrzeb.
Przykład osoby poruszającej się do przodu i do tyłu na kolanach jest wyjątkowo reprezentacyjny!! Nigdy czegoś takiego nie widziałam. Może to kaleka?

Proszę (pokornie), abyście Wy, kapłani przyjęli moją radę: to Wy jesteście niejako Gospodarzami w Domu Pańskim i Wy ( póki co) celebrujecie sakramenty.
Wasza postawa jest przykładem dla nas. Udzielajcie Komunii Świętej tak, jak to czyni papież. On delikatnie pokazuje, jak trzeba. On chce pokazać nam, że tu jest Jezus Chrystus!
Miejscem, gdzie butny człowiek poblicznie klęka w pokorze przed Stwórcą powinien być kościół. 
Zapisane
fleon
Gość
« Odpowiedz #91 dnia: Lutego 28, 2009, 19:14:28 pm »

A ja uważam, że odmowa udzielania Komunii Św. na rękę nie jest dobrym wyjściem z tej sytuacji. Rozwiązania administracyjne zawsze wzbudzają opór, ludzie będą chcieli robić to co zakazane. A ileż więcej pożytku byłoby, gdyby ksiądz zamiast nakazywać przyjmować Komunię do ust, zachęcał do tego z ambony ? Pochwalił tych którzy przystępują na klęcząco ? Może powinien także sam pracować nad własną pobożnością eucharystyczną - nie traktować ME jako dodatku do kazania, nie przesypywać Ciała Pana Jezusa, jak kartofli w worku, nie spieszuć się przy udzielaniu Komunii ? Jak zakaże, to ludzie, nie chcąc kłopotów zaczną chodzić do bardziej liberalnej parafii i efekt będzie kiepski. A tak może trafi do tych dusz ? Ale czystość doktryny i święty spokój to cenniejsze niż zbawienie dusz (przynajmniej ja mam takie wrażenie).
Zapisane
zatem
bywalec
**
Wiadomości: 54

« Odpowiedz #92 dnia: Lutego 28, 2009, 21:49:23 pm »

do komunii powinno chodzic sie procesyjnie. sa jeszcze koscioly, gdzie komunie rozdaje sie przy balaskach-na kleczaca. jak to jest duzy kosiol, to wzglada to tak, jakby jakas nieuporzadkowana masa pedzila gdzies tam. natomiast forma kolejkowa chyba bardziej przypomina procesje/
Bzdury Pan gadasz. Jeśli mam wybierać komunię na klęcząco albo na stojąco, ale za to z kolejeczką, to wolę to pierwsze. W procesji np. rezurekcyjnej to ludzie też idą jeden za drugim jak w kolejce?

Chyba inaczej zrozumiałem Pana 'zatem'. Chodziło o to, żeby do balasków nie pędzić stadem, ale  w porządku i dopiero rozchodzić się na boki i klękać, nie kolidując z tym, co właśnie przystąpili.

Często, jak się wraca od komunii udzielanej przy balaskach, trzeba się przeciskać przez tłumy oczekujących na komunię. Chodziło mi raczej o to, że szafarz stoi w jednym miejscu; nic nie stoi na przeszkodzie temu, żeby przystępujący do komunii uklęknął.
Zapisane
JRWF
aktywista
*****
Wiadomości: 1291


« Odpowiedz #93 dnia: Marca 02, 2009, 00:28:53 am »

Trudne, to prawda, ale się da. Trudne przede wszystkim dlatego, że ktoś ileśdziesiąt lat temu tak ludzi nauczył i jest to dla nich zwykłe i naturalne. Pytałem kiedyś współpracownika, (który ma około 60 lat i żalił mi się, że był w latach osiemdziesiątych w Polsce z pomocą i w archikatedrze katowickiej odmówiono mu komunii na rękę,) jak przyjmował pierwszą komunię świętą - powiedział, że do łapki i na stojąco. Dlatego to jest dla nich "normalne".

to chyba ten współpracownik staro wygląda ??!! Komunja do ręki ca. ok. 1960 roku ??

Prawdopodobnie praktykowali to tu nawet wcześniej. Ale nie mam pomysłu jak to zweryfikować. Facet na pewno po sześćdziesiątce.

Niekoniecznie. Rozmawiałem jakiś czas temu z kobietą po pięćdziesiątce nt. Mszy trydenckiej. Twierdziła, że nie przypomina sobie, żeby kiedykolwiek Msza była po łacinie, albo żeby ksiądz stał "tyłem do ludzi". Po prostu tego nie pamieta! A w roku 1970 musiała mieć kilkanaście lat! Dodam, że chodzi o praktykującą katoliczkę. Podobnie może być z tym współpracownikiem. Mógł po prostu wyprzeć jakoś z pamięci, że "kiedyś było inaczej"...
Zapisane
Jean Gabriel Perboyre
aktywista
*****
Wiadomości: 2235


« Odpowiedz #94 dnia: Marca 02, 2009, 10:40:42 am »

Jak zakaże, to ludzie, nie chcąc kłopotów zaczną chodzić do bardziej liberalnej parafii i efekt będzie kiepski.

To byloby jeszcze dobrze, czesc w ogole poczuje sie straszliwie dotknieta i przestanie przychodzic w ogole.
Zapisane
Michał Barcikowski
*
aktywista
*
Wiadomości: 1875

« Odpowiedz #95 dnia: Marca 02, 2009, 12:33:25 pm »

Mieszcząc się w temacie chciałbym tu poruszyć jedną kwestię. Cofając się pamięcią wstecz (wczesne lata 60te) pamiętam, że w kościele pełnym wiernych (powiedzmy 200 osób) do komunii przystępowało 15 - 20, tych "godnych", najczęściej tuż po spowiedzi) - nie było więc zatem problemu "kolejki". Dzisiaj gdy widzę tę gremialną "ucztę"  (złosliwi nazywają to - eucharystyczny piknik - pokaz ucztowania, gdzie księzy zamieniono w kelnerów a papież w szefa restauracji) mam mieszane uczucia. Do Komunii przystępuję rzadko. Zbyt doniosłe to dla mnie wydarzenie. Non sum dignus. 
Co Państwo na to?

Zabójczym dla duszy działaniem jest nieprzystępowanie do komunii św. jeśli jest się w stanie uświęcającej. Komunia św. to nie nagroda za bezgrzeszne życie, ale prowiant na drogę do nieba. Żebyśmy w drodze nie ustali.
Zapisane
Fidelis
Gość
« Odpowiedz #96 dnia: Marca 02, 2009, 22:15:55 pm »

Mieszcząc się w temacie chciałbym tu poruszyć jedną kwestię. Cofając się pamięcią wstecz (wczesne lata 60te) pamiętam, że w kościele pełnym wiernych (powiedzmy 200 osób) do komunii przystępowało 15 - 20, tych "godnych", najczęściej tuż po spowiedzi) - nie było więc zatem problemu "kolejki". Dzisiaj gdy widzę tę gremialną "ucztę"  (złosliwi nazywają to - eucharystyczny piknik - pokaz ucztowania, gdzie księzy zamieniono w kelnerów a papież w szefa restauracji) mam mieszane uczucia. Do Komunii przystępuję rzadko. Zbyt doniosłe to dla mnie wydarzenie. Non sum dignus. 
Co Państwo na to?

Zabójczym dla duszy działaniem jest nieprzystępowanie do komunii św. jeśli jest się w stanie uświęcającej. Komunia św. to nie nagroda za bezgrzeszne życie, ale prowiant na drogę do nieba. Żebyśmy w drodze nie ustali.

Wiem, wiem, wiem.
Słaby jestem i słabej wiary być może. Odnosi się do mnie bardzo i ta pogańska maksyma Owidiusza;

Video meliora proboque, deteriora sequor. (Widze i pochwalam to co lepsze, idę za tym co gorsze. (Pudet me - wstyd mnie.)
Zapisane
Jarod
aktywista
*****
Wiadomości: 2523


« Odpowiedz #97 dnia: Września 20, 2009, 11:36:07 am »

"Hankomunisci" cierpia gorzej niz "klęczko-komuniści" :)


Zapisane
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #98 dnia: Września 20, 2009, 11:59:34 am »

Ojciec prowincjał jest po "formacji" w neokatechumenacie. Do tego - w czasach, kiedy Komunia na rękę w Polsce można było poza Neokacerumenatem - zobaczyć tylko w sennych koszmarach - starał się jak mógł zachwalać tę "alternatywną formę"...

To cytat z  "Idziemy"?
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Nathanael
Gość
« Odpowiedz #99 dnia: Września 20, 2009, 12:30:28 pm »

Te same błędny i stereotypowe argumenty. W dodatku ten jezuita przekręca fakty i z zalegalizowanego nadużycia czyni prawo zwykłe.
Zapisane
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #100 dnia: Września 20, 2009, 12:43:44 pm »

Z tym wilkiem w owczej skórze miałem do czynienia jeszcze przed wprowadzeniem handkomunii w Polsce. Kulturą nie odbiega od ob. tkillera. Trochę przystopował, jak kandydował na prowincjała (usunął z sieci brednie o spowiedzi przez internet) ale pozostał tym samym przewrotnym, perfidnym agitatorem modernistycznej rewolucji, jakim był wcześniej.
Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
Jarod
aktywista
*****
Wiadomości: 2523


« Odpowiedz #101 dnia: Września 20, 2009, 12:48:57 pm »

To cytat z  "Idziemy"?
Tak, stala rubryka Ojca w Idziemy. Jeden z numerow sierpniowych.
Zapisane
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #102 dnia: Września 20, 2009, 17:32:04 pm »

@p. Jarod - dziękuję. mam spoooore zaległości ...

@p. JWK
Pamiętam na jakimś pierwszym forum katolickim (jeszcze na studiach - >10 lat temu) jak się o. Kowalczyk produkował. Wstyd było czytać (o spowiedzi przez internet też pamiętam...). Pierwsza moja polemika z kapłanem (nominalnie przynajmniej) katolickim - to z o. Kowalczykiem o komunii na rękę. (I wielkie zdziwienie, ze nie zostało to opublikowane ;))
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Hyacinthus Stanislaus
rezydent
****
Wiadomości: 315


« Odpowiedz #103 dnia: Września 20, 2009, 19:06:14 pm »

Smutny jest owoc, tego co ks. Kowalczyk SI opublikował. Niejednokrotnie spotykam się z argumentacją przekalkowaną właśnie z tego artykułu (legalna forma, „starożytna”, powrót do źródeł, „po Soborze Watykańskim II” etc.). Gdy odpowiadam, że „handkomunia” jest niczym więcej jak usankcjonowanym nadużyciem, mającym status indultu, słyszę w replice: „powtarzasz te same argumenty, które są przez wielu liturgistów kwestionowane”…

Ciekawie wyglądałoby porównanie realizacji „indultów”: na Mszę Wszechczasów i na „handkomunię”.
Zapisane
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #104 dnia: Września 20, 2009, 19:27:38 pm »

Fajny tytul, az sie prosi o rozwiniecie. Np. "Idziemy. Sobie stad"
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
Strony: 1 ... 5 6 [7] 8 9 ... 20 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: komunia na rękę « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!