Trybuna Ludu Bożego też o tym donosi:
Swoją drogą według frondy (http://www.fronda.pl/blogi/szkola-przetrwania/dokumenty-dt-wprowadzenia-w-polsce-praktyki-udzielania-komunii-sw-na-reke,4309.html) prośba abp. Michalika w imieniu KEP datowana jest na 6.03.2006, zaś do posiedzenia KEP z DOSZŁO (czas przeszły dokonany) :" Biskupi polscy zgromadzeni na 331. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski, które odbyło się w dniach 8-9 marca 2005 roku w Warszawie, wyrazili zgodę na przyjmowanie przez wiernych Komunii Świętej na rękę, o ile poproszą o to przez gest wyciągniętej dłoni."
http://www.malirycerze.koszalin.opoka.org.pl/start/index.php/duchowosc/rok-kapaski/671-list-otwarty-woskiego-kapanaSą Państwu znane dalsze losy tego księdza (Enzo Boninsegna)?
Chciałbym prosić szanownych użytkowników o pomoc w związku z wprowadzaną Komunią świętą na rękę. Rozmawiałem z pewnym księdzem, mówiąc mu, że Komunia św. do ust nadal prawnie jest normą (jak to mówi Memoriale Domini z 1969 roku), natomiast o prawo wprowadzenia przyjmowania Komunii świętej na rękę konferencje episkopatów muszą prosić Stolicę Apostolską. Ksiądz mi odparł, że od trzeciego wydania Mszału rzymskiego nie istnieje rozróżnienie na normę i indult, że obie formy są zrównane ze sobą. Według mojej skromnej wiedzy Konferencja Episkopatu Polski wystąpiła o indult z lekceważeniem warunku z Memoriale Domini, jakim było rozpowszechnienie się praktyki Komunii na rękę w danym kraju, a ksiądz odparł właśnie, że co następuje... A przecież instrukcja Redemptionis Sacramentum z 2004 roku potwierdza, że konieczna jest na to zgoda Stolicy Apostolskiej. Cz coś się zmieniło pod względem prawnym?
Ksiądz mi odparł, że od trzeciego wydania Mszału rzymskiego nie istnieje rozróżnienie na normę i indult, że obie formy są zrównane ze sobą.
OWMR nr 161: „Jeżeli udziela się Komunii świętej tylko pod postacią chleba, kapłan każdemu z przyjmujących ukazuje nieco uniesioną Hostię, mówiąc: Ciało Chrystusa. Przystępujący do Komunii świętej odpowiada: Amen i przyjmuje Najświętszy Sakrament do ust lub, jeśli jest to dozwolone, na dłoń, według swego uznania. Przystępujący do Komunii spożywa całą świętą Hostię tuż po jej przyjęciu”.http://ordo.pallotyni.pl/index.php/dokumenty-o-liturgii/wprowadzenia-do-ksiag-liturgicznych/305-ogolne-wprowadzenie-do-mszalu-rzymskiegoJeśli to nie jest wyraźne rozróżnienie na normę i indult, to nie wiem, co mogłoby być.