Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 29, 2024, 01:49:02 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: komunia na rękę
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 13 14 [15] 16 17 ... 20 Drukuj
Autor Wątek: komunia na rękę  (Przeczytany 95398 razy)
ratio
rezydent
****
Wiadomości: 488

« Odpowiedz #210 dnia: Czerwca 11, 2013, 17:26:33 pm »

Nie widziałem osobiście by księża komuś nie udzielili komunii na klęcząco.

A czy Państwo uważają, ze przyjęcie komunii na stojąco jest nadużyciem?
(...)
Do dziś nie znam (Może za słabo się starałem) dokumentu, który nakazuje zmianę postaw/postawy.
(...)
"Wskazania Episkopatu Polski po ogłoszeniu nowego wydania OWMR
(przyjęte na 331. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski dnia 9 marca 2005 r.)"
(http://organy.diecezja.siedlce.pl/?page_id=65)

"38. Zaleca się procesyjne podchodzenie do przyjęcia Komunii świętej (zob. OWMR 44, 86 i 160). Ciało Pana jest bowiem pokarmem na drodze do życia wiecznego. Komunię świętą można przyjąć w postawie klęczącej lub stojącej. Postawę stojącą należy zachować zawsze, gdy Komunii świętej udziela się pod obiema postaciami. Wierni przyjmujący Ciało Pańskie w postawie stojącej wykonują wcześniej skłon ciała lub przyklękają na jedno kolano.

39. Zgodnie z OWMR 387 biskup diecezjalny powinien określić przepisy dotyczące udzielania Komunii świętej pod obiema postaciami na terenie jego diecezji.

40. Komunii świętej udziela się przez podanie Hostii wprost do ust. Jeżeli jednak ktoś prosi o Komunię na rękę przez gest wyciągniętych dłoni, należy mu w taki sposób jej udzielić. Przyjmujący winien spożyć Ciało Pańskie wobec szafarza. Wierni przystępujący do Komunii świętej nie mogą sami brać konsekrowanego Chleba ani Kielicha Krwi Pańskiej (zob. OWMR 160). Nie wolno im też podawać na rękę Hostii zanurzonej we Krwi Pańskiej."
Zapisane
romeck
aktywista
*****
Wiadomości: 1710


« Odpowiedz #211 dnia: Czerwca 13, 2013, 21:35:15 pm »

Nie widziałem osobiście by księża komuś nie udzielili komunii na klęcząco.

A czy Państwo uważają, ze przyjęcie komunii na stojąco jest nadużyciem?
(...)
Do dziś nie znam (Może za słabo się starałem) dokumentu, który nakazuje zmianę postaw/postawy.
(...)
"Wskazania Episkopatu Polski po ogłoszeniu nowego wydania OWMR
(przyjęte na 331. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski dnia 9 marca 2005 r.)"
(http://organy.diecezja.siedlce.pl/?page_id=65)

"38. Zaleca się procesyjne podchodzenie do przyjęcia Komunii świętej (zob. OWMR 44, 86 i 160). Ciało Pana jest bowiem pokarmem na drodze do życia wiecznego. Komunię świętą można przyjąć w postawie klęczącej lub stojącej. Postawę stojącą należy zachować zawsze, gdy Komunii świętej udziela się pod obiema postaciami. Wierni przyjmujący Ciało Pańskie w postawie stojącej wykonują wcześniej skłon ciała lub przyklękają na jedno kolano.

39. Zgodnie z OWMR 387 biskup diecezjalny powinien określić przepisy dotyczące udzielania Komunii świętej pod obiema postaciami na terenie jego diecezji.

40. Komunii świętej udziela się przez podanie Hostii wprost do ust. Jeżeli jednak ktoś prosi o Komunię na rękę przez gest wyciągniętych dłoni, należy mu w taki sposób jej udzielić. Przyjmujący winien spożyć Ciało Pańskie wobec szafarza. Wierni przystępujący do Komunii świętej nie mogą sami brać konsekrowanego Chleba ani Kielicha Krwi Pańskiej (zob. OWMR 160). Nie wolno im też podawać na rękę Hostii zanurzonej we Krwi Pańskiej."

1. Ależ ja znam ten dokument!
Tylko od kiedy to Konferencja Polskich Biskupów (KEP) jest głową Kościoła lokalnego?!
Poza tym, jak sama nazwa wskazuje, są to "wskazania", które głowa-biskup może przyjąć lub... podrzeć.

2. punkt 38: Zaleca się procesyjne podejście do przyjęcia, ale nie ma nic o zaleceniu postawy stojącej!!!
Ten dokument w zasadzie mnie usprawiedliwia i wybija argumenty tym kapłanom, którzy karzą wstać!

3. punkt 39: a co z przepisami określającymi przyjmowanie na stojąco?
Zapisane
porys
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 2646


« Odpowiedz #212 dnia: Czerwca 13, 2013, 21:47:17 pm »

Ja optymistycznie powiem, że nigdy jeszcze nie zdarzyło mi się aby kapłan odmówił mi Komuni na klęcząco.
Zapisane
zdewirtualizować awatary
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #213 dnia: Czerwca 13, 2013, 22:10:08 pm »

Mnie tez się nie zdarzyło. Osobiście uważam, że bardziej powinniśmy skupić się na walce z udzielaniem komunii na rękę.
Zapisane
romeck
aktywista
*****
Wiadomości: 1710


« Odpowiedz #214 dnia: Czerwca 15, 2013, 23:00:49 pm »

Dla porządku: są trzy podobne wątki:
- niniejszy, komunia na rękę od lutego 2009
- komunia na klęcząco od 3 maja 2009
- komunia na stojąco od 31 grudnia 2009
i wszystkie się-ciągną do dziś!
Zapisane
Michal260189_T
aktywista
*****
Wiadomości: 1483

« Odpowiedz #215 dnia: Lipca 27, 2013, 23:01:58 pm »

Dziś mi opowiadał ks wikary - jak podczas Mszy Świętej ślubnej. Pewne osoby poprosiły o Komunię Rękę - pokazał do buzi i udzielił do ust.  ;D. Jak sam opowiadał że czegoś takiego nie ma w Obrządkach Wchodnich to i Zachodnim czegoś takiego nie powinno być. Jako diakon był na praktyce na Ukrainie i czasami bywał na Boskiej Liturgii. 
Zapisane
Sancte Michael Archangele, defende nos in proeli.....
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #216 dnia: Października 04, 2013, 11:34:57 am »

Konferencja Biskupów Katolickich Kazachstanu ustanowiła [w latach 90-tych?] normę, zgodnie z którą jedyny dopuszczalny sposób przyjmowania Komunii Świętej to Komunia Święta przyjmowana w pozycji klęczącej i na język, z wyjątkiem przypadków osób, których kondycja fizyczna uniemożliwia uklęknięcie.

http://www.pch24.pl/przed-jego-majestatem-aniolowie-kryja-twarz,18087,i.html
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Michal260189_T
aktywista
*****
Wiadomości: 1483

« Odpowiedz #217 dnia: Października 04, 2013, 11:54:24 am »

Komunia Święta to nie coś, tylko ktoś - a konkretnie, nasz Bóg!

Słowo ks. prałata Romana Kneblewskiego, proboszcza parafii NSPJ w Bydgoszczy, na XXVI niedzielę zwykłą - 29 września A.D. 2013.

Ilustracje:
- Fragmenty nagrań Mszy św. odprawianej przez Ojca Świętego Franciszka 14 i 21 kwietnia A.D. 2013
- Zdjęcia ukazujące (niekonsekrowaną) hostię oraz pozostające po niej fragmenty

http://www.youtube.com/watch?v=E-eKbkGZgzA
Zapisane
Sancte Michael Archangele, defende nos in proeli.....
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #218 dnia: Października 28, 2013, 11:16:52 am »

Widzę plastikowe, jednorazowe kubeczki, w które włożono Ciebie, Panie i moje serce krwawi… wciąż krwawi… Tam daleko, na podestach, Arcypasterze skaczą ku uciesze gawiedzi a tu, mój Pan, wrzucony niedbale do plastikowych kubeczków, ogołocony i opuszczony przez własnych uczniów, wydany w ręce szafarek. Jak to się stało, że w obecności swego Namiestnika, mój Pan został tak bardzo poniżony? Czy zabrakło naczyń godnych Jego obecności? Czy zabrakło wyświęconych kapłanów? A może zabrakło troski? Nakazano otaczać Cię czcią, powierzono opiece kapłanów, przecież właśnie przez wzgląd na Twoją, Panie, Obecność wyniesionych do swej godności, których dłonie zostały konsekrowane, by mogły Cię dotykać; odzianych w uroczyste i odświętne szaty, tak by nikt nie miał wątpliwości, że oto nadchodzi On, Zbawca świata, Pan… a tu plastikowe kubeczki a w nich już nie mój Pan, a ciasteczko jedności, wkładane przez pstrokato odziane szafarki do każdych wyciągniętych rąk… Rzeczywistość zamieniana na symbol, symbol zamieniany na dym.

http://www.liturgia.pl/blogi/Agnieszka-Myszewska-Dekert/Lament-glodnej-owcy.html
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #219 dnia: Października 28, 2013, 12:00:38 pm »

TO ja dorzucę nową wiosnę:
http://gosc.pl/doc/1756889.Komunia-sw-na-wynos
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Mała mi bis
uczestnik
***
Wiadomości: 125

« Odpowiedz #220 dnia: Października 28, 2013, 12:29:24 pm »

Kyrie eleison!
Zapisane
tytanik404
aktywista
*****
Wiadomości: 604


« Odpowiedz #221 dnia: Października 28, 2013, 13:13:51 pm »

Miałem kiedyś taką refleksję: po uroczystościach pogrzebowych Jana Pawła II, w poczuciu powszechnej żałoby zawitały do świątyń... oklaski. Polacy przejęli ten zwyczaj od południowców. Po radosnych ŚDM2016 nie ma bata żeby Komunia na rękę nie stała się powszechna - w dużych miastach, duszpasterstwach akademickich, a potem to już pójdzie...
Zapisane
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #222 dnia: Października 28, 2013, 14:53:20 pm »

Zawsze jest nadzieja, że SDM 2016 odbędą się po kolejnem konklawe
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
Kefasz
aktywista
*****
Wiadomości: 3923


Amen tako Bóg daj, byśmy wszyscy poszli w Raj.

ministrantura śpiewniki tradycja->
« Odpowiedz #223 dnia: Października 28, 2013, 15:19:11 pm »

o właśnie :)
Zapisane
Stare jest lepsze Ł5,39
liczne stare książki->http://chomikuj.pl/Pjetja
Z forum amerykańskich tradycjonalistów:
Oto zwyczajowe napomnienie: unikaj żarliwości; krytykuj zasady, nie ludzi.
Bądź rozróżniający, lecz nie czepialski. Bądź pouczający lecz nie zgryźliwy. Bądź zasadniczy, zamiast natarczywy.
Mała mi bis
uczestnik
***
Wiadomości: 125

« Odpowiedz #224 dnia: Października 28, 2013, 15:35:45 pm »

Miałem kiedyś taką refleksję: po uroczystościach pogrzebowych Jana Pawła II, w poczuciu powszechnej żałoby zawitały do świątyń... oklaski. Polacy przejęli ten zwyczaj od południowców. Po radosnych ŚDM2016 nie ma bata żeby Komunia na rękę nie stała się powszechna - w dużych miastach, duszpasterstwach akademickich, a potem to już pójdzie...

A może wręcz przeciwnie? Coraz więcej ludzi wraca do przyjmowania komunii św na klęczkach.
Zapisane
Strony: 1 ... 13 14 [15] 16 17 ... 20 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: komunia na rękę « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!