Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 23:44:37 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: komunia na rękę
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 12 13 [14] 15 16 ... 20 Drukuj
Autor Wątek: komunia na rękę  (Przeczytany 95396 razy)
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #195 dnia: Maja 29, 2013, 09:16:56 am »

Ja bym się raczej skupił na walce z komunią na rękę. Wydaje mi że walka z komunią na stojąco to walka z wiatrakami. Już to tak się zakorzeniło w Kościele po SWII, że nie ma szans na odwrócenie tej tendencji. Niestety.
Nie po SW_II ale, przynajmniej w Polsce, po podziałach diecezji w latach 90-tych ub. wieku. Ja odebrałem to wtedy jako stopień pośredni do handkomunizacji.
Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #196 dnia: Maja 29, 2013, 09:25:57 am »

Fajnie to teraz wygląda np u św. Klemensa. O 18.30 jest NOM i komunia na stojąco a 19.30 KRR komunia na klęcząco :)
Zapisane
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #197 dnia: Maja 29, 2013, 17:51:39 pm »

Ks. prałat Roman Kneblewski wyjaśnia, dlaczego ZAWSZE odmawia udzielania Komunii św. na rękę.

http://www.youtube.com/watch?v=F3t_t9xF49E
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
tytanik404
aktywista
*****
Wiadomości: 604


« Odpowiedz #198 dnia: Maja 30, 2013, 23:27:01 pm »

@Drobny
Dziękuję za podpowiedź. To dobre rozwiązanie.

Już za późno, żeby coś zmieniać. Należało walczyć na samym początku, żałuję bardzo, że wtedy nie zdawałem sobie sprawy z tego, jakie to zagrożenie. Ogółowi ludzi bardzo pasuje "procesja". Przeraża dorabianie ideologii, że niby człowiek staje przed Bogiem jako wolny, równy, odpowiedzialny więc wręcz powinien stać. Słyszałem, że członkowie zachowawczych parafii w USA po wprowadzeniu komunii na stojąco/na rękę po prostu przestają dawać na tacę i to działa lepiej niż wszystkie argumenty z teologii, eklezjologii, biblistyki etc.
Zapisane
tytanik404
aktywista
*****
Wiadomości: 604


« Odpowiedz #199 dnia: Maja 31, 2013, 00:20:12 am »

Jeszcze słowo o komunii na rękę.
Benedykt XVI napisał kiedyś (zdaje się że w "Nowej Pieśni dla Pana"), że Jezus w czasie Ofiary Mszy św. dosłownie daje nam się bezbronny w ręce pod postacią Eucharystii, zupełnie jak 2000 lat temu gdy bezbronny zstąpił z nieba. Od nas zależy, co z Nim zrobimy i jak Go przyjmiemy. Pewnie część księży dostrzeże w tym zdaniu argument za komunią na rękę, ale wydaje mi się że papieżowi chodziło raczej o to, że powinno nam wystarczyć, iż to kapłan konsekruje chleb, który staje się Ciałem i wino, które staje się Krwią i nikt, absolutnie nikt nie jest wystarczająco godny by Go dotykać. Komunia na język nie jest najlepszym sposobem przyjmowania Eucharystii: jest jednym właściwym sposobem.
W '96 r. W Buenos Aires (metropolitą był obecny papież) miał miejsce cud eucharystyczny: kapłan znalazł na ziemi podeptaną hostię, która z czasem zmieniła się we fragment mięśnia sercowego. Zastanawiam się, co wierny zrobił z opłatkiem (bo dla niego była to bez wątpienia tylko woda i mąka): przyjął na rękę czy wyjął z ust... To cud, ale także straszny znak od Boga, który daje się nam w ręce, a my Go ranimy zupełnie jak przed wiekami.
Zapisane
mateusz72
uczestnik
***
Wiadomości: 133

« Odpowiedz #200 dnia: Czerwca 01, 2013, 11:39:49 am »

- Proszę nie klękać.
- Przed księdzem nie klękam tylko przed Bogiem.
- ... Ciało Chrystusa.
Zapisane
solid
Gość
« Odpowiedz #201 dnia: Czerwca 10, 2013, 10:17:05 am »

Wczoraj w Krakowie u św. Anny o 21:30 odnotowałem przypadek komunii na rękę, udzielonej... wiernemu klęczącemu przy balaskach! Po prostu ukląkł razem z wszystkimi (w tym kościele to normalny sposób przyjmowania komunii), po czym, gdy kapłan podszedł, po prostu wyciągnął ręce. Tak więc jak widać, niestety, klęczenie dla niektórych nie jest przeszkodą.
Zapisane
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #202 dnia: Czerwca 10, 2013, 10:24:24 am »

może to jakiś tradycyjny anglikanin z ordynariatu? na jakimś filmiku widziałem, jak niektórzy tak przyjmują na klęcząco i na rękę.
Zapisane
Artur Rumpel
aktywista
*****
Wiadomości: 1183


Prawdziwe Boze Narodzenie
« Odpowiedz #203 dnia: Czerwca 10, 2013, 10:25:28 am »

Wczoraj w Krakowie u św. Anny o 21:30 odnotowałem przypadek komunii na rękę, udzielonej... wiernemu klęczącemu przy balaskach! Po prostu ukląkł razem z wszystkimi (w tym kościele to normalny sposób przyjmowania komunii), po czym, gdy kapłan podszedł, po prostu wyciągnął ręce. Tak więc jak widać, niestety, klęczenie dla niektórych nie jest przeszkodą.

Pisałem kiedyś o tem:
http://svetomir.blox.pl/2012/08/Uwagi-o-przyjmowaniu-Komunii-Swietej-na-stojaco-i.html
Zapisane
patryksługa
aktywista
*****
Wiadomości: 638


Wprowadzą wśród was zgubne herezje. 2 Piotra 2:1

In Christo
« Odpowiedz #204 dnia: Czerwca 10, 2013, 11:07:30 am »

Księża rzadko kiedy coś powiedzą - zazwyczaj będą się wymownie patrzeć, długo czekać nim Panu udzielą (mi się zdarzyło z 20kilka s. tak poklęczeć) - nie mówić nic, czekać. A jak jedna przemówią, to ja bym zaczął od pytania - dlaczego (mam wstać).

Mi osobiście się przydarzyła sytuacja gdy klęczałem do komunii usłyszałem dwa zdania.
,,Proszę wstać i nie robić zamieszania.
No góra do Mahometa czy on do góry"
Jak na tamten czas zachowałem zimną krew, nie wstałem. Za to przez kolejne kilka homilii było iż komunia stojąc.
Patrząc z perspektywy l minionych 13 lat nic się nie zmieniło.
A ja nadal klękam, już nie tam gdzie parafia moja, za to od ludzi słyszę że dziś ks.  .....   powiedział do mnie ,,wstań"
Zapisane
O Maryjo bez grzechu poczęta, módl się za nami, którzy się do ciebie uciekamy i za tymi, którzy się do ciebie nie uciekają a zwłaszcza za masonami i poleconymi tobie. - modlitwa taka jaką podał Maksymilian Kolbe
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #205 dnia: Czerwca 10, 2013, 11:12:42 am »

A czy uważa Pan, że jakby Pan przyjął komunię na stojąco to byłoby to zbezczeszczenie Najświętszego Sakramentu?
Zapisane
Major
aktywista
*****
Wiadomości: 3721

« Odpowiedz #206 dnia: Czerwca 10, 2013, 12:04:26 pm »

W tym roku mojej 85-letniej babci ksiądz nie udzielił Komuni. Klęczała a uklęknąć a potem się podnieść dla niej to wysiłek. Może nie zauważył. Było to w Bazylice św. Józefa.
Zapisane
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #207 dnia: Czerwca 10, 2013, 12:13:31 pm »

A ja widzę, też inne obrazki jak starsze osoby ochoczo stoją w kolejce komunijnej w kościele św. Klemensa, ale już jak po NOM jest KRR to żadna z tych osób na nim nie zostaje. Bo na NOM ,,widzą i rozumieją" i nie trzeba klękać. Gdyby było na ,,rączkę" to też by przyjmowali, bo tak udzielał komunii Największy z Polaków.
« Ostatnia zmiana: Czerwca 10, 2013, 12:16:04 pm wysłana przez ryszard1966 » Zapisane
patryksługa
aktywista
*****
Wiadomości: 638


Wprowadzą wśród was zgubne herezje. 2 Piotra 2:1

In Christo
« Odpowiedz #208 dnia: Czerwca 10, 2013, 14:31:10 pm »

A czy uważa Pan, że jakby Pan przyjął komunię na stojąco to byłoby to zbezczeszczenie Najświętszego Sakramentu?

Dopóki mogę zginać kolana do klękania to tak.
Zapisane
O Maryjo bez grzechu poczęta, módl się za nami, którzy się do ciebie uciekamy i za tymi, którzy się do ciebie nie uciekają a zwłaszcza za masonami i poleconymi tobie. - modlitwa taka jaką podał Maksymilian Kolbe
romeck
aktywista
*****
Wiadomości: 1710


« Odpowiedz #209 dnia: Czerwca 10, 2013, 23:30:04 pm »

Nie widziałem osobiście by księża komuś nie udzielili komunii na klęcząco.

A czy Państwo uważają, ze przyjęcie komunii na stojąco jest nadużyciem?
Nie uważam, że przyjęcie Komunii na stojąco jest nadużyciem
(ze strony wiernego, tak przyjmują moja żona i syn, kiedy jesteśmy na Nowej Mszy).
Nie jest, jeśli jest pobożne, z przyklęknięciem.
Choć do tej pory kojarzyło mi się z sytuacjami nadzwyczajnymi (Msza polowa na mokrej ziemi).

Natomiast uważam za nadużycie ZMUSZANIE wiernych do takiej postawy.
Do dziś nie znam (Może za słabo się starałem) dokumentu, który nakazuje zmianę postaw/postawy.
W piekarskiej jednej parafii od kilku lat I Komunie udzielane są na stojąco!

Cztery lata się przełamywałem, by na powrót w piekarskiej bazylice przyjmować komunię, po tym, jak odmówiono ją synowi (wtedy pierwszo-komunijnemu!) i próbowano nie podać mi.
I jestem teraz JEDYNY, który klęka. (jestem średnio raz w miesiącu na nowej Mszy).
« Ostatnia zmiana: Czerwca 10, 2013, 23:42:09 pm wysłana przez romeck » Zapisane
Strony: 1 ... 12 13 [14] 15 16 ... 20 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: komunia na rękę « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!