Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 22:32:15 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Ogłoszenia lokalne  |  Metropolia wrocławska  |  Wątek: WROCŁAW
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 36 37 [38] 39 40 ... 56 Drukuj
Autor Wątek: WROCŁAW  (Przeczytany 267870 razy)
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #555 dnia: Października 22, 2012, 19:05:20 pm »

A.e wykładnia zawsze określa nadzwyczajność jako zaistnienie okoliczności, których przewidzieć się nie dało i zrobiono wszystko, by tej sytuacji zapobiec. Tu tak nie było.

Sjad pan wie, ze nie bylo? Sugeruje pan, ze ksiadz mogl udac sie do ktoregos kosciola i zezwolonoby mu na odprawienie? Jesli nie, to sytuacja nadzwyczajna miala miejsce i zadne popiskiwanie nic nie zmieni.

Można było pójść na taką samą mszę odprawianą nawet przez inne księdza niedaleko obok. Czy to akurat musiałbyć celebrującym kapłan FSSPX? Bo takie stawianie sprawy sugeruje,że msza celebrowana przez kapłana FSSPX jest jakby lepsza od tej celebrowanej przez księdza diecezjalnego.

Chyba wierny jest przwiązany do mszy, a nie personalnie do osoby kapłana?

Dlaczego wybor duszpasterza implikuje wartosciowanie mszy? Czy pan chodzac np. do dominikanow, bo tam fajnie spiewaja tez uwaza, ze msza tam jest "lepsza" niz np. u franciszkanow czy w parafii? Moze byc tysiac piescet innych slusznych powodow, waznych i mniej waznych, dla ktorych wierny majac wybor wybiera posluge kaplana Bractwa. Wierni wroclawscy w tym watku i w kilku innych podali je dosc wyczerpujaco. Moge dorzucic kilka innych, realnych i hipotetycznych.
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
woland
rezydent
****
Wiadomości: 385


« Odpowiedz #556 dnia: Października 22, 2012, 19:18:07 pm »

Cytuj
"O swoje sumienie jestem spokojna, a postawą "judaszowską" się wprost brzydzę! A jaka to postawa i jak należy rozumieć to taki Kurialista jak pan powinien wiedzieć. "
Mnie tam nie było. Więc cieszę się, że to nie o mnie. I nic mnie z żadną kurią nie łączy.

Cytuj
Sjad pan wie, ze nie bylo? Sugeruje pan, ze ksiadz mogl udac sie do ktoregos kosciola i zezwolonoby mu na odprawienie? Jesli nie, to sytuacja nadzwyczajna miala miejsce i zadne popiskiwanie nic nie zmieni.
Tego nie wiem. Wiem, że wraz z wiernymi mógł udać się do konkretnego kościoła i uczestniczyć w niedzielnej mszy, czym wypełniłby wymóg świętowania niedzieli. Była realka możliwość. Ja przynajmniej miałem gdzie na takiej mszy być, wiec jestem stuprocentowym dowodem.

Cytuj
"Dlaczego wybor duszpasterza implikuje wartosciowanie mszy? " A nie implikuje? To dlaczego wielu nie chodzi na nową mszę? "Czy pan chodzac np. do dominikanow, bo tam fajnie spiewaja tez uwaza, ze msza tam jest "lepsza" niz np. u franciszkanow czy w parafii?"
Ja nie, ale baaardzo wielu tak. Ileż to razy słyszałem, że msza w parafii to nie to samo co w duszpasterstwie, to nie to, bo nie ma tu "klimatu'. Walczę z tą postawą. Ale skoro są takie same, to po co mnożyć byty?
Cytuj
No widzi pan, nie ma pan pojecia o historii indultu, a stawia sie pan na pozycji najwyzszego sedziego wystawiajacego laurki.
Proszę Pana. Czytał Pan to, co napisałem a o czym dyskutujemy? To, ze decyzja abp. Lefebvre'a byłą podjęta w warunkach nadzwyczajnych (może tak było), nie oznacza, że takie waunki trwają do dzisiaj. To chyba oczywiste !
Zapisane
Maswerk
aktywista
*****
Wiadomości: 664

Poznańskie Duszpasterstwo Tradycji Katolickiej
« Odpowiedz #557 dnia: Października 22, 2012, 20:30:21 pm »

Dla niektórych różnorakie stany wyższej konieczności trwają zawsze i wszędzie.
Zapisane
Tato
aktywista
*****
Wiadomości: 4746


« Odpowiedz #558 dnia: Października 23, 2012, 08:44:28 am »

To "na Piasku" Xięża mają jurysdykcję ??? Poważnie ??? Jest Pan tego pewny ?:)
Zapisane
"CRUX SACRA SIT MIHI LUX , NON DRACO SIT MIHI DUX"
          V R S N S M V - S M Q L I V B
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #559 dnia: Października 23, 2012, 08:54:25 am »

To, ze decyzja abp. Lefebvre'a byłą podjęta w warunkach nadzwyczajnych (może tak było), nie oznacza, że takie waunki trwają do dzisiaj. To chyba oczywiste !

Widze, ze owa koniecznosc jest kluczowym zagadnieniem, co do ktorego sie roznimy. Wedle pana istniala, ale juz nie istnieje. Jest to fakt oczywisty i obiektywny, kotego nie sposob ignorowac i to tak bardzo, ze nie wolno nawet powolywac sie na ignorancje niezawiniona i nalezy bez szmrania przyjac panski punkt widzenia. Skoro to takie oczywiste, to z pewnoscia krotko i tresciwie poda mi pan powody, dla ktorych stan koniecznosci usprawiedliwiajacy dzialanie Bractwa ustal. Kiedy konkretnie? Z jakich powodow? Moze pan Maswerk panu pomoze.

Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
vatu0
uczestnik
***
Wiadomości: 111


« Odpowiedz #560 dnia: Października 23, 2012, 09:35:41 am »

@Fons Blaudi

Z tym, że gdyby nie Arcybiskup to by nic nie było, to lekka przesada. Pamiętajmy że nad naszym Kościołem czuwa Duch Św. , kiedy zapominamy o tym, można popaść w zbyt ludzkie podejście do sprawy.
Zresztą w wielu miejscach Msza św. przetrwała niezależnie od FSSPX,  sam zaś powrót Econe do Tradycji trochę trwał o czym niektórzy bardzo nie chcą pamiętać.  ;)
« Ostatnia zmiana: Października 23, 2012, 09:43:15 am wysłana przez vatu0 » Zapisane
"Zmiłuj się nade mną Boże, w łaskawości swojej"

Święty Franciszku, Apostole Azji, módl się za nami!
Święty Andrzeju Kim Tae-gon, módl się za nami
porys
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 2646


« Odpowiedz #561 dnia: Października 23, 2012, 09:43:05 am »

@Fons Blaudi
Zresztą w wielu miejscach Msza św. przetrwała niezależnie do FSSPX, 
gdzie?

sam zaś powrót Econe do Tradycji trochę trwał o czym niektórzy bardzo nie chcą pamiętać.  ;)
Jakieś bliższe szczegóły? Że co - niby w Econe na początku NOM odprawiali. Nie jest to prawda.
Zapisane
zdewirtualizować awatary
szkielet
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 5771


Tolerancja ???, Nie toleruję TOLERANCJI!!!

« Odpowiedz #562 dnia: Października 23, 2012, 09:45:55 am »

@Fons Blaudi
Zresztą w wielu miejscach Msza św. przetrwała niezależnie do FSSPX, 
gdzie?
U Madziarów. Do końca lat 80-tych.
Zapisane
Fakt, że Franciszek ma genialny pomysł na naprawę łodzi Piotrowej - skoro do połowy wypełniona jest ona wodą, to wybicie dziury w dnie sprawi że woda się wyleje. W wannie zawsze działa...(vanitas)

Ignorancja katolików to żyzna gleba, na której gęsto wzrasta chwast herezji.

Jezuitów należy skasować
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #563 dnia: Października 23, 2012, 09:46:17 am »

A gdzie to niby poza Campos i Econe przertwała tradycja w latach 70 i 80? Chyba nie w Polsce? Może jeszcze usłyszymy, że Paweł VI chciał zachować przywrócić msze trydenckie, które z uporem chciał zniszyć i upodobnic liturgię katolicką do kalwińskiej. Jeśli był taki tradycyjny to po co zwalczał do śwojej śmieci Arcybiskupa Lefebrve?
Zapisane
ececylia
aktywista
*****
Wiadomości: 591


« Odpowiedz #564 dnia: Października 23, 2012, 10:17:29 am »



Z tym, że gdyby nie Arcybiskup to by nic nie było, to lekka przesada. Pamiętajmy że nad naszym Kościołem czuwa Duch Św. , kiedy zapominamy o tym, można popaść w zbyt ludzkie podejście do sprawy.

A czy przypadkiem Duch Św. nie działa za pośrednictwem ludzi? Niby jak miała przetrwać Msza Św.? Kto Ją miał odprawiać? Każdy inny kapłan, który próbowałby zrobić to co arcybiskup Lefebrve byłby tak samo traktowany.
Zapisane
"Kochaj grzesznika nie jako grzesznika, ale jako człowieka. Jeśli kochasz chorego, prześladujesz chorobę, bo jeśli oszczędzasz chorobę, nie kochasz chorego." św. Augustyn
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #565 dnia: Października 23, 2012, 10:38:02 am »

Ale jakoś tak wyszło że bardzo mało kapłanów zdecydowało się na sprzeciw wobec Pawła VI. Strach pomyśleć co byłoby, gdyby Bóg nie dał nam Arcybiskupa Lefebrvra i biskupa Antonio de Castro Mayer  , kto by wyświęcał nowych kapłanów, by wyłącznie sprawowali msze trydencką? Kardynałowie i inni biskupi poddali się i zaczęli celebrować NOM.
« Ostatnia zmiana: Października 23, 2012, 10:39:58 am wysłana przez ryszard1966 » Zapisane
szkielet
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 5771


Tolerancja ???, Nie toleruję TOLERANCJI!!!

« Odpowiedz #566 dnia: Października 23, 2012, 10:41:12 am »

Cóż, modernizm jest jak trąd, a poza tym myślę, ze nastąpiła tu zła interpretacja posłuszeństwa.
Zapisane
Fakt, że Franciszek ma genialny pomysł na naprawę łodzi Piotrowej - skoro do połowy wypełniona jest ona wodą, to wybicie dziury w dnie sprawi że woda się wyleje. W wannie zawsze działa...(vanitas)

Ignorancja katolików to żyzna gleba, na której gęsto wzrasta chwast herezji.

Jezuitów należy skasować
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #567 dnia: Października 23, 2012, 11:26:04 am »

Michael Davies w jednej swoich książek pisze o tym wypaczonym posłuszeństwie i m.in. przytacza słowa abp Lefebvre:

"Mistrzowskim posunięciem osiągniętym przez szatana jest wpędzić wszystkich w nieposłuszeństwo poprzez cnotę posłuszeństwa. Najbardziej typowym przykładem jest aggiornamento nakazów religijnych. Przez posłuszeństwo zakonnicy sa zmuszani do nieprzestrzegania praw ustanowionych przez samych Założycieli zakonnych, które przyrzekali wypełniać, kiedy składali śluby. To jest powód całkowitego zamętu, który rozprzestrzenił  się wśród tych społeczności i w sercu Kościoła.

W takiej sytuacji posłuszeństwo powinno być natychmiast kategorycznie odrzucone. Nawet legalne władze nie mogą wymagać wykonania złych i niehonorowych czynów. Nikt nie może nas zmusić do przeobrażenia naszych ślubów w uroczyste obietnice. Nikt nie może nas skłonić, byśmy zostali protestantami lub modernistami. Konsekwencje takiego zaślepienia są oczywiste i tragiczne."
Zapisane
Tato
aktywista
*****
Wiadomości: 4746


« Odpowiedz #568 dnia: Października 23, 2012, 12:09:32 pm »

@Fons Blaudi
Zresztą w wielu miejscach Msza św. przetrwała niezależnie od FSSPX,  sam zaś powrót Econe do Tradycji trochę trwał o czym niektórzy bardzo nie chcą pamiętać.  ;)

Owszem to prawda. FSSPX nie było pierwsze, ani jedyne... Gdyby zaś nie powstało, Tradycja w małych grupkach przetrwałaby z całą pewnością. Tylko wówczas zostaliby w niej sami sedewakantyści. Nie byłoby żadnych innych praktycznie poza nimi ośrodków przetrwania katolickiej Tradycji.
Zapisane
"CRUX SACRA SIT MIHI LUX , NON DRACO SIT MIHI DUX"
          V R S N S M V - S M Q L I V B
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #569 dnia: Października 23, 2012, 23:08:04 pm »

Ale przeciez mowa nie o przetrwaniu szczatkowym w odizolowanych grupkach bez sukcesji apostolskiej, ale ruchu oporu, dzieki ktorego presji Rzym spelnil niektore ich postulaty, zwalszcza odnosnie mszy.
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
Strony: 1 ... 36 37 [38] 39 40 ... 56 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Ogłoszenia lokalne  |  Metropolia wrocławska  |  Wątek: WROCŁAW « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!